Jump to content

Recommended Posts

Ένα θα πω γιατί με καίει πολύ.

 

Γιατί όταν είναι κάποιος Full ερωτευμένος πρέπει να ξέρει που να σταματά...; Είναι κακό να αφήνεσαι ελεύθερος; Πρέπει να βάζεις όρια; Αυτά τα ερωτήματα να μου απαντήσει κάποιος γιατί ειλικρινά δεν καταλαβένω...... Είναι κακό να θέλεις να είσαι ευτιχισμένος και να κάνεις τα πάντα γι'αυτό; γκρρρ.. :crying:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ένα θα πω γιατί με καίει πολύ.

 

Γιατί όταν είναι κάποιος Full ερωτευμένος πρέπει να ξέρει που να σταματά...; Είναι κακό να αφήνεσαι ελεύθερος; Πρέπει να βάζεις όρια; Αυτά τα ερωτήματα να μου απαντήσει κάποιος γιατί ειλικρινά δεν καταλαβένω...... Είναι κακό να θέλεις να είσαι ευτιχισμένος και να κάνεις τα πάντα γι'αυτό; γκρρρ.. :crying:

 

 

Τα μόνα όρια που δέχομαι είναι αυτά της λογικής...οτιδήποτε αγγίζει τον παραλογισμό είναι καταδικασμένο εκ των προτέρων..

 

Και για να προλάβω τυχόν παρανοήσεις δεν αναφέρομαι στο αδύνατο..γιατί κάτι που σήμερα φαντάζει αδύνατο μπορεί αργότερα να καταστεί δυνατό..

 

Το θέμα είναι να βρεις την διαχωριστική ανάμεσα στα δύο..

 

Υ.Γ. Δεν είναι καθόλου κακό να θέλεις να είσαι ευτυχισμένος ...αλλά αυτό "τα πάντα" ακούγεται γενικό και ολίγον τι τρομακτικό..

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα όρια που δέχομαι είναι αυτά της λογικής...οτιδήποτε αγγίζει τον παραλογισμό είναι καταδικασμένο εκ των προτέρων..

 

Και για να προλάβω τυχόν παρανοήσεις δεν αναφέρομαι στο αδύνατο..γιατί κάτι που σήμερα φαντάζει αδύνατο μπορεί αργότερα να καταστεί δυνατό..

 

Το θέμα είναι να βρεις την διαχωριστική ανάμεσα στα δύο..

 

Υ.Γ. Δεν είναι καθόλου κακό να θέλεις να είσαι ευτυχισμένος ...αλλά αυτό "τα πάντα" ακούγεται γενικό και ολίγον τι τρομακτικό..

 

"τα πάντα" εννοώ στα λογικά πλαίσια και εγώ.. π.χ. να κάνεις κάποιες θυσίες και αργότερα αυτές οι θυσίες θα είναι ένα τίποτα μπροστά στην ευτιχία που θα ζεις. Και υποχωρήσεις και από τις 2 μεριές. Τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Δεν είναι καθόλου κακό να θέλεις να είσαι ευτυχισμένος ...αλλά αυτό "τα πάντα" ακούγεται γενικό και ολίγον τι τρομακτικό..

:worthy: Πολυ σημαντικο αυτο διοτι ακουμε παντου για παραδεισους αιωνιες ευτυχιες και τα ρεστα.Πως ειναι δυνατον να αισθανθεις εντονη ευτυχια εαν δεν εχει προηγηθει λυπη.Τι ειναι η ζωη και ο ερωτας χωρις τις εναλλαγες αυτες.Εαν ο παραδεισος ειναι οπως τον περιγραφουν τοτε ειναι το ιδιο η και χειροτερος απο την κολαση.δε θα αντεχα πανω απο μια βδομαδα αλλα τι να κανεις ριξε καμια πασιεντζα διαβασε κανα περιοδικο αιωνιοτητα εναι θα περασει οπως λεει και ο αρκας

Link to comment
Share on other sites

λογική και συναίσθημα παίζουν το ρόλο τους παντού.δεν έχω καταλάβει γιατί προσπαθούμε να τα διαχωρίζουμε σε κάθε ενέργειά μας. ακόμα και ο έρωτας που θεωρείται κατά βάση συναίσθημα έχει τη λογική του. σαν λογικό ον ερωτεύεσαι και πράττεις ανάλογα. το που μπορεί να σε οδηγήσει το συναίσθημα και η λογική ή ακόμα και η σύγκρουσή τους αν θες να τα διαχωρίζεις είναι καθαρά προσωπικό.

αν θες να δωθείς ολοκληρωτικά σε κάποιον δεν το έχει αποφασίσει μόνο το συναίσθημα. το ποτέ και το πάντα θα έπρεπε να είναι σπάνιες λέξεις στο ανθρώπινο λεξιλόγιο γιατί δεν έχουν κύρος.

 

έτσι κι άλλιως, κάθε φορά που επιλέγεις κάποιον να πάρει μέρος στη ζωή σου, επιλέγεις και το τι θα κάνεις με αυτόν. πολλοί λένε πως θα έκαναν τα πάντα να είναι με τον άλλο και μετά υποστηρίζουν πως η ζωή συνεχίζεται. και επιμένω αν δεν βάζεις λογική στα συναισθήματα και συναίσθημα στη λογική είσαι χαμένος....(ναι έχω ζήσει μεγάλο έρωτα και τώρα ζω και είμαι σίγουρη πως θα συνεχίσω να ζω, όπως έζησα και πριν γνωρίσω τον άνθρωπο που είμαι τώρα μαζί)

Link to comment
Share on other sites

"τα πάντα" εννοώ στα λογικά πλαίσια και εγώ.. π.χ. να κάνεις κάποιες θυσίες και αργότερα αυτές οι θυσίες θα είναι ένα τίποτα μπροστά στην ευτιχία που θα ζεις. Και υποχωρήσεις και από τις 2 μεριές. Τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν είναι εύκολο.

 

Οταν θέλεις κάτι πολύ ..η λέξη "θυσία" δεν έχει θέση...

 

Επίσης αν προσβλέπεις σε μιά μελλοντική ...ευτυχία ...πρόσεξε γιατί μπορεί να μην έρθει και ποτέ κατά τον τρόπο που την έχεις σχεδιάσει στο μυαλό σου και τότε η "θυσία" που έκανες θα σου φανεί αβάσταχτη και καθαρό χάσιμο χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως σας γιώσω λίγο αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο ρομαντικά όσο τα βλέπουμε ή πολύ καλύτερα όπως μας έχουν μάθει να τα βλέπουμε. Δεν ξέρω τις ηλικίες σας αλλά προσωπικά όσο μεγαλώνω και αποκτώ εμπειρίες γύρω από το συγκεκριμένο θέμα και κυρίως παρατειρώντας σχέσεις φίλων και γνωστών, ανακαλύπτω ότι τα πράγματα γύρω από τον έρωτα και την αγάπη είναι εντελώς ΄πεζά΄. Παντού βλέπεις το ίδιο σκηνικό, Ερωτας που έχει ημερομηνία λήξης, Αγάπη που τον αντικαθιστά (αν τύχει και αυτό) αλλά πολύ σπανίως κρατά τους ανθρώπους μαζί, γιατί ο Ερωτας πάλι κτυπά επίμονα την πόρτα. Είναι στην φύση μας να ερωτευόμαστε ξανά και ξανά, όχί όμως τον ίδιο άνρθωπο.

 

Ίσως να μπορούσαμε να πούμε ότι Ερωτας σαν συναίσθημα είναι τρέλλα, είναι φαντασία πέρα από κάθε λογική, ένα ανεξάντλητο ρομάντσο, αλλά που συμβαίνει αρκετές φορές στην ζωή μας. Σίγουρα η κάθε φορά δεν έχει την ίδια δυναμική. Ποτέ όμως δεν ξέρεις τί σου ξημερώνει.

 

Κατα τα άλλα οι σχέσεις είναι ένα ατελείωτο πάρε δώσε ενέργειας και μαγνητισμού. Ο Ερωτας είναι ο σπινθήρας, όμως η συνέχεια έχει να κάνει με το κατα πόσο τα δύο μέλη εκπέμπουν στα ίδια μήκη κύμματος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως σας γιώσω λίγο αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο ρομαντικά όσο τα βλέπουμε ή πολύ καλύτερα όπως μας έχουν μάθει να τα βλέπουμε. Δεν ξέρω τις ηλικίες σας αλλά προσωπικά όσο μεγαλώνω και αποκτώ εμπειρίες γύρω από το συγκεκριμένο θέμα και κυρίως παρατειρώντας σχέσεις φίλων και γνωστών, ανακαλύπτω ότι τα πράγματα γύρω από τον έρωτα και την αγάπη είναι εντελώς ΄πεζά΄. Παντού βλέπεις το ίδιο σκηνικό, Ερωτας που έχει ημερομηνία λήξης, Αγάπη που τον αντικαθιστά (αν τύχει και αυτό) αλλά πολύ σπανίως κρατά τους ανθρώπους μαζί, γιατί ο Ερωτας πάλι κτυπά επίμονα την πόρτα. Είναι στην φύση μας να ερωτευόμαστε ξανά και ξανά, όχί όμως τον ίδιο άνρθωπο.

 

 

Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Ο έρωτας είναι κάτι που με τον καιρό ίσως χάσει την έντασή του (όχι όμως να χαθεί), η αγάπη όμως μένει. Στην εποχή μας όμως, με τους ρυθμούς ζωής και με τις εικόνες που δεχόμαστε καθημερινά τα συναισθήματα αυτά έχουν χάσει την αγνότητά τους. Βέβαια είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας.

Όπως και να έχει πάντως αν ο έρωτας ή η αγάπη είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ δεν αντικαθιστάται από τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει λογική ακόμη και όταν είσαι ερωτευμενος...

Το θέμα είναι ότι διαρκώς μάχεται με τα θέλω μας τα οποία συνήθως υπερισχύουν της λογικής.

Η οποία τελικά παραγκωνίζεται και αποδέχεται την ήττα της.

 

Όσο για τον έρωτα (αυτό το φτερωτό τυπακι) όσο πιο πολύ σε κάνει να πετάξεις και να αισθανθείς μοναδικά

τόσο ανώμαλη και ασχημη προσγείωση θα σου έχει για το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Ο έρωτας είναι κάτι που με τον καιρό ίσως χάσει την έντασή του (όχι όμως να χαθεί), η αγάπη όμως μένει. Στην εποχή μας όμως, με τους ρυθμούς ζωής και με τις εικόνες που δεχόμαστε καθημερινά τα συναισθήματα αυτά έχουν χάσει την αγνότητά τους. Βέβαια είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας.

Όπως και να έχει πάντως αν ο έρωτας ή η αγάπη είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ δεν αντικαθιστάται από τίποτα

 

 

Αν αγαπήσεις έναν άνθρωπο μετά δεν υπάρχει γυρισμός. Δυσκολα θα παψεις να τον αγαπας.

Το να σταματήσεις να εισαι ερωτευμενη με καποιον μου φαινεται πιο εφικτο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα ακούσει αυτό που λένε ότι ο ερωτάς κρατάει 2-3 χρονιά κ μάλιστα το πίστευα. Μέχρι που παρατήρησα μια μέρα τους γονείς μου. Οι άνθρωποι είναι 25 χρονιά περίπου μαζί κ είναι ακόμα ερωτευμένοι! Δεν μιλάω απλά για αγάπη. Άλλωστε πως μπορείς να ζήσεις τόσα χρόνια με κάποιον αν δεν τον αγαπάς?? Ο μπαμπάς μου να ¨πειράζει¨ (λεκτικά πάντα )την μαμά μου κ η ιδία να γελάει κ να τον χτυπάει ελαφριά και καλά νευριασμένα στον ώμο..! Σαν μαθητές γυμνασίου ένα πράγμα... :getreal: Τέλος πάντων μετά από αυτό μπορώ να πω με βεβαιότητα πως ο ερωτάς είναι δυνατό να κρατήσει μια ζωή?:kissylove:

Link to comment
Share on other sites

sensible: συνετός, λογικός με την έννοια του χρησιμοποιώ τις αισθήσεις μου..

 

Δεν έχει λογική η αγάπη;

 

Μα καμία;

 

 

Φίλε initiate άλλο αγάπη και άλλο έρως....Η αγάπη είναι μιά εντελώς διαφορετική κατάσταση και πολύ ποιο βαθιά και ουσιαστική απο τον έρωτα...Ο Έρωτας είναι η έλξη 2 ανθρώπων ..είναι η γενουσιουργός δύναμη του σύμπαντος....Η αγάπη είναι αυτό που μένει αιώνια μεταξύ 2 ανθρώπων είτε είναι φίλοι είτε σύζυγοι και ζευγάρι....

 

 

Έρως ανίκητος στην Μάχη έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι...Λέτε να είχαν άδικο;

 

Εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί τους πάντως

Edited by Ierofantis
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι....η αγάπη μπορεί άραγε...χμμμ...πως να το πω... "να προκληθεί" μέσω της μαγείας? Είναι κακό να θες να κάνεις κάποιον να σε ερωτευτεί? Θεωρείται ότι παραβιάζεις κάποιο νόμο το σύμπαντος ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι....η αγάπη μπορεί άραγε...χμμμ...πως να το πω... "να προκληθεί" μέσω της μαγείας? Είναι κακό να θες να κάνεις κάποιον να σε ερωτευτεί? Θεωρείται ότι παραβιάζεις κάποιο νόμο το σύμπαντος ή όχι?

 

Εεε.. ναι

Link to comment
Share on other sites

Είναι κακό να θες να κάνεις κάποιον να σε ερωτευτεί?

Συνήθως χρησιμεύει όταν κάνεις και την αντίθετη ερώτηση... δλδ είναι κακό να θέλει να σε κάνει κάποιος να τον ερωτευτείς?

 

Όσο δεν εκβιάζεις την επιλογή του άλλου να πράξει το αντίθετο απ'αυτό που θες, μπορείς να το κάνεις. Αν όμως επέμβεις στην ελεύθερη βούληση του άλλου, τότε... μάλλον είναι κακό! Και μάλλον θα την πληρώσεις! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...