Jump to content

Recommended Posts

Σας παρακαλώ! Είναι θέματα αυτά; Υπάρχει και κόσμος που προσπαθεί να οργανώσει μια σοβαρή αιματηρή θυσία εδώ πέρα!

:whistling:

:angel:

Edited by Τράγου Κέρατο
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Συνήθως χρησιμεύει όταν κάνεις και την αντίθετη ερώτηση... δλδ είναι κακό να θέλει να σε κάνει κάποιος να τον ερωτευτείς?

 

Όσο δεν εκβιάζεις την επιλογή του άλλου να πράξει το αντίθετο απ'αυτό που θες, μπορείς να το κάνεις. Αν όμως επέμβεις στην ελεύθερη βούληση του άλλου, τότε... μάλλον είναι κακό! Και μάλλον θα την πληρώσεις! :018bleh:

 

Μα τότε βρε παιδιά ποιό το νόημα να μπεις στη διαδικασία να ασχοληθείς με μαγεία κλπ. αν δεν θες να αλλάξεις κατι στο άτομο που σε ενδιαφέρει? Αν δηλαδή ο άλλος είναι ήδη ερωτευμένος μαζί σου ή έστω τον ενδιαφέρεις, γιατί να καταφύγεις σε γητείες κλπ? Τι νόημα δηλαδή έχουν εν τέλει οι γητείες που αφορούν τον έρωτα αν όχι να κάνεις κάποιον να σε ερωτευτεί? Εγώ δεν λέω ότι είναι σωστό να γίνεται, απλά προσπαθώ να καταλάβω, γιατί δεν έχω και πολλή σχέση με το θέμα.

Και κάτι ακόμα..αν τελικά κάποιος το κάνει τι εννοούμε όταν λέμε θα την πληρώσει, θα γυρίσει πάνω του τρεις φορές δυνατότερο? ότι θα τον δέσουν κι αυτόν με μάγια ή ότι το άτομο που έχει μαγέψει θα του γίνει στενός κορσές και δε θα τον αφήνει σε χλωρό κλαρί? Κι αν ναι πόσο μπορεί να διαρκέσει η όλη κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

What is γητείες;

Αν σκέφτεσαι λογάκια με τα οποία μπορείς να επηρεάσεις έναν άνθρωπο, απλά ξέχνα το. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και όποιος σου πει το αντίθετο απλά έχει χαμηλή εκτίμηση για το ανθρώπινο είδος.

 

Απ'την άλλη, τι ωραία που θα ήταν να καλυτερεύσουμε τον εαυτό μας βάζοντάς τον να σκέφτεται. Εμπλουτίζοντάς τον με ιδέες, απόψεις, χρώματα και τέχνη. Αυτό είναι μαγεία. Το άλλο είναι spell του warcraft.

Link to comment
Share on other sites

What is γητείες;

Αν σκέφτεσαι λογάκια με τα οποία μπορείς να επηρεάσεις έναν άνθρωπο, απλά ξέχνα το. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και όποιος σου πει το αντίθετο απλά έχει χαμηλή εκτίμηση για το ανθρώπινο είδος...

Μου δίνεις την εντύπωση ότι πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν "γητευτές" των α-λόγων.

Δεν υπάρχουν λογάκια για να επηρεάσεις έναν άνθρωπο;

- Ίσως δεν δοκίμασες την δύναμη ενός κοπλιμέντου (ή το γλύψιμο προς προϊσταμένους) - ισχύει για έναν άνθρωπο τουλάχιστον.

- ίσως δεν παρακολούθησες λόγους πολιτικών κατά τας τελευταίας εκλογάς. - έχουν δείξει την αξία τους εδώ και χιλιάδες χρόνια, για πολλούς και για έναν.

Υποψιάζομαι ότι το ανθρώπινο είδος έχει πολύ υψηλή εκτίμηση για τον εαυτό του, αλλά τα γεγονότα το διαψεύδουν...

...Το άλλο είναι spell του warcraft.
Μάλλον του everyday-life-craft.
...Απ'την άλλη, τι ωραία που θα ήταν να καλυτερεύσουμε τον εαυτό μας βάζοντάς τον να σκέφτεται. Εμπλουτίζοντάς τον με ιδέες, απόψεις, χρώματα και τέχνη. Αυτό είναι μαγεία. ...
Κάτι σαν το "όχι στα ναρκωτικά, ναι στον αθλητισμό";;;
Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλη περίπτωση αυτή που αναφέρεις, και εντελώς άλλη η περίπτωση του "είμαι σπίτι μου, λέω 5 λογάκια πάνω από ένα κερί και επηρεάζω ανθρώπους".

 

Κάτι σαν το "όχι στα ναρκωτικά, ναι στον αθλητισμό";;;

Όχι, δεν το βλέπω έτσι. Υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που μπορείς να επιλέξεις να κάνεις, εγώ προτείνω ένα από αυτά. Δεν θα κατηγορήσω κάποιον που λέει (ή μπορεί και να ισχύει) ότι "με τον τάδε συγκεκριμένο τρόπο κάνω μάγια και αλλάζω αυτό κι εκείνο", απλά θα το απορρίψω σαν άποψη. Δεν το υιοθετώ, αλλά ούτε το αποκλείω.

Δεν θεωρώ το ένα αντίθετο του άλλου, ή το ένα κακό και το άλλο καλό. Απλώς το ένα πιστεύω ότι έχει κάτι να σου δώσει, ενώ το άλλο όχι. Θέμα σύγκλισης δεν τίθεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις λίγο μέσα στο φόρουμ θα βρεις απαντήσεις στα ερωτήματα σου. Είναι θέμα το οποίο έχει συζητηθεί αρκετές φορές

 

Χίλια συγγνώμη βρε Sabrina αλλά όσο κι αν έψαξα στο search με βγάζει πάντα πάλι εδώ σε αυτό το ίδιο topic. Το ξέρω ότι είναι κουραστικό να λέει κανεις συνέχεια τα ίδια, μα μιας και διαισθάνομαι ότι είσαι από τους λίγους εδώ που καταλαβαίνει τι ακριβώς εννοώ -και αυτό που εννοώ έχει να κάνει με πρακτική κι όχι με αμπελοφιλοσοφίες, εκτός κι αν αυτό το φόρουμ ΔΕΝ αποτελεί προέκταση της ιστοσελίδας artofwise.gr η οποία σαφώς και μιλά για μάγια και γητείες- θα ήθελα αν γίνεται συνοπτικά έστω να με κατατοπίσεις, αλλιώς να με παραπέμψεις σε links που συζητείται το θέμα ή που νομίζεις ότι θα με βοηθήσουν. Επίσης θα μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε με mail. Αν το θέμα θεωρείται taboo ή απλά η όλη φιλοσοφία του φόρουμ είναι άλλη- που μάλλον είναι- οκ, σεβαστό, και το σταματώ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα ψάξιμο στα πεταχτά..

Ρίξε μια ματιά εδω:

 

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=2308

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=2282

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=900

 

.. απ'ότι θυμάμαι υπάρχουν κι άλλα. Θα έψαχνα παραπάνω αλλά δεν έχω χρόνο :)

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα ψάξιμο στα πεταχτά..

Ρίξε μια ματιά εδω:

 

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=2308

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=2282

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=900

 

.. απ'ότι θυμάμαι υπάρχουν κι άλλα. Θα έψαχνα παραπάνω αλλά δεν έχω χρόνο :)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ, συγγνώμη που σ'έβαλα να ψάνεις! Να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλη περίπτωση αυτή που αναφέρεις, και εντελώς άλλη η περίπτωση του "είμαι σπίτι μου, λέω 5 λογάκια πάνω από ένα κερί και επηρεάζω ανθρώπους"....
Εδώ είναι όμως η "δουλειά". Μπορώ να σου "αποδείξω" ότι έχεις δίκιο, κι ότι όταν η επιρροή συμβαίνει - φαινομενικά - είναι ας πούμε... σύμπτωση με τις θεωρίες για το πως οι άνθρωποι βρίσκουμε "νόημα" υπάρχει-δεν υπάρχει. Όμως...΄

...όμως...

Είναι αυτό το παράξενο πράγμα που χαλάει κάθε "απόδειξη": όταν δεν "λες λογάκια" ...δεν γίνεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιον τρόπο πρέπει να εξωτερικεύσεις. Ο πιο εύκολος (ίσως και ο πιο σωστός; δεν ξέρω.) είναι μέσω του λόγου. Δεν είναι περίεργο. Αρκεί να ξέρουμε γιατί και τι.

Συμφωνούμε δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιον τρόπο πρέπει να εξωτερικεύσεις. Ο πιο εύκολος (ίσως και ο πιο σωστός; δεν ξέρω.) είναι μέσω του λόγου. Δεν είναι περίεργο. Αρκεί να ξέρουμε γιατί και τι.

Συμφωνούμε δηλαδή.

Ναι. Ο προβληματισμός (μου) όμως παραμένει.

Ας πούμε ότι υπάρχει απόλυτα τυχαίος παράγων σε όλα, και καμιά δυνατότητα "υπερβατικής" επέμβασης. Ότι συμβαίνει έχει δηλ. απόλυτα φυσικές αιτίες.

Αν η ανθρώπινη εμπειρία είναι τέτοια ώστε να διακρίνει "νόημα" στο τυχαίο ακόμα κι αν δεν υπάρχει (με "ψευδο-μη-τυχαίο" τρόπο). Ποια η διαφορά με το να υπάρχει τελικά δυνατότητα επέμβασης; Είναι δηλαδή "αδικαιολόγητος" ο άνθρωπος που με "πέντε λογάκια" προσπαθεί να πετύχει το επιθυμητό; Ζει σε μια ψευδαίσθηση; Ή όχι - από τη στιγμή που τελικά το πετυχαίνει...; Κι αν το πετυχαίνει, πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η συμπεριφορική προσέγγιση του πράγματος. Αν η ενέργεια έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα, γιατί να ασχολούμαστε με τα όσα μεσολάβησαν; Θεωρούμε πως ο μηχανισμός είναι ένα «μαύρο κουτί» και αρκούμαστε στη διαπίστωση της σχέσης.

 

Φυσικά η παραπάνω μέθοδος δεν ικανοποιεί την ανθρώπινη περιέργεια - μην πω πως είναι σχεδόν αντι-επιστημονική στη βάση της - αλλά βοηθά να αντιπαρέλθεις ερωτήματα ικανά να σε κολλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ο προβληματισμός (μου) όμως παραμένει.

Ας πούμε ότι υπάρχει απόλυτα τυχαίος παράγων σε όλα, και καμιά δυνατότητα "υπερβατικής" επέμβασης. Ότι συμβαίνει έχει δηλ. απόλυτα φυσικές αιτίες.

Αν η ανθρώπινη εμπειρία είναι τέτοια ώστε να διακρίνει "νόημα" στο τυχαίο ακόμα κι αν δεν υπάρχει (με "ψευδο-μη-τυχαίο" τρόπο). Ποια η διαφορά με το να υπάρχει τελικά δυνατότητα επέμβασης; Είναι δηλαδή "αδικαιολόγητος" ο άνθρωπος που με "πέντε λογάκια" προσπαθεί να πετύχει το επιθυμητό; Ζει σε μια ψευδαίσθηση; Ή όχι - από τη στιγμή που τελικά το πετυχαίνει...; Κι αν το πετυχαίνει, πως γίνεται;

Συνειδητό-ασυνείδητο.

 

Στο αποτέλεσμα μπορεί και να μην έχει διαφορά, τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις.

Αν μπεις σε ένα λεωφορείο και κλείσεις τα μάτια σου, μάλλον θα φτάσεις εκεί που θέλεις. Και λέω μάλλον γιατί μπορεί και να την χάσεις τη στάση σου.

Αν μπεις στο λεωφορείο με ανοιχτά τα μάτια, θα δεις ολόκληρη τη διαδρομή. Αντί να έχεις δει την αρχή και το τέλος, θα έχεις δει και το ενδιάμεσο.

 

Και όταν χαθεί το λεωφορείο, ξέρεις το δρόμο να γυρίσεις;

 

Συνειδητό-ασυνείδητο.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν το πετυχαίνει, πως γίνεται;

(Πεταγομαι σαν μαιντανος)Μου φαινεται οτι με τις πραξεις του,σκεψεις του,θεληση του μπλα μπλα "πειραζει" τα ζαρια με το τροπο που ο ιδιος δεν ξερει δυστυχως(γιατι θα πρεπει να υπολογισει σχεδον απειρες πιθανοτητες).Εαν δειξει επαναληπτικοτητα(απιθανο να ειναι 100% επιτυχια) το πειραμα τοτε μαλλον υπαρχει "κατι" το οποιο βοηθαει στο να γινει αυτο.Καποιος μπορει να μην ενδιαφερθει αφου εχει αποτελεσμα αλλα εαν ξερεις το "κατι" μπορεις να το βελτιωσεις.

Ζει σε μια ψευδαισθηση?Να σου πω την αληθεια αναρωτιεμαι συχνα πυκνα για το εαν (γενικα) συμβαινει αυτο σε ολους.Επισης αναρωτιεμαι εαν εχει νοημα αυτη η ερωτηση η εαν επειδη ειναι γενικη και χωρις παραμετρους ειναι τοσο περιεργη.

Στο παραδειγμα με το λεωφορειο ολα καλα..αλλα γιατι να θελει καποιος να γυρισει πισω(εαν καταλαβα καλα την αντιστοιχιση) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...