Jump to content

Recommended Posts

Συνειδητό-ασυνείδητο. ...Συνειδητό-ασυνείδητο.
Δεν βλέπω που κολλάει αυτό... εκτός κι αν η προσφυγή στο συνειδητό-ασυνείδητο είναι απλά ένα καταφύγιο στο οποίο πηγαίνουμε για να δόσουμε δικαιολογία στα αδικαιλόγητα. Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μα δεν είναι ένα πράγμα το συνειδητό-ασυνείδητο. Δύο διαφορετικά είναι και το κείμενο που μεσολαβούσε σου λέει τι σου δίνει το ένα και τι το άλλο (τουλάχιστο έτσι όπως το βλέπω).

 

Τέσπα, ίσως δεν το διατύπωσα καλά αυτό που ήθελα. Πατάω reset και κάνω άλλη μια προσπάθεια.

 

Ναι. Ο προβληματισμός (μου) όμως παραμένει.

Ας πούμε ότι υπάρχει απόλυτα τυχαίος παράγων σε όλα, και καμιά δυνατότητα "υπερβατικής" επέμβασης. Ότι συμβαίνει έχει δηλ. απόλυτα φυσικές αιτίες.

Το ότι έχει απόλυτα φυσικές αιτίες νομίζω είναι δεδομένο, αλλιώς δεν θα συνέβαινε καθόλου. Όπως σε ένα κόσμο 2 διαστάσεων δεν χωράει ο τρισδιάστατος άνθρωπος, έτσι και στον φυσικό κόσμο δεν χωράει κάτι αφύσικο.

Πρόσεχε, επειδή ο τρισδιάστατος είναι υπερσύνολο του δισδιάστατου και το θεωρητικά "αφύσικο" υπερσύνολο του φυσικού.

 

Αυτό, όπως και το τυχαίο, δεν αποκλείει την δυνατότητα επέμβασης. Σίγουρα δεν θα την πεις υπερβατική, αλλά όπως λένε και οι άγγλοι "you just play along".

 

Αν η ανθρώπινη εμπειρία είναι τέτοια ώστε να διακρίνει "νόημα" στο τυχαίο ακόμα κι αν δεν υπάρχει (με "ψευδο-μη-τυχαίο" τρόπο). Ποια η διαφορά με το να υπάρχει τελικά δυνατότητα επέμβασης; Είναι δηλαδή "αδικαιολόγητος" ο άνθρωπος που με "πέντε λογάκια" προσπαθεί να πετύχει το επιθυμητό; Ζει σε μια ψευδαίσθηση; Ή όχι - από τη στιγμή που τελικά το πετυχαίνει...; Κι αν το πετυχαίνει, πως γίνεται;

Εδώ πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερο, για το δικό μου τρόπο σκέψης, παράδειγμα από αυτό με το λεωφορείο. Βέβαια επειδή είμαι και λίγο βλαμμένος [επιβεβαιωμένο αυτό :P] δεν σε κατηγορώ. Θα προσπαθήσω:

 

Τώρα με ρωτάς το εξής: Τι νόημα έχει η δυνατότητα επέμβασης, εάν αυτή η δυνατότητα υπάρχει.

 

Κανένα.

 

Έχει όμως νόημα το συνειδητό μέρος του πράγματος. Αν δηλαδή ξέρεις ή όχι τι πραγματικά συμβαίνει.

 

[ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ]

Δεν υπάρχει ψευδαίσθηση. Ο κόσμος ενός τρελού, είναι τόσο αληθινός γι'αυτόν όσο ο δικός σου κόσμος για'σένα. Δεν γνωρίζω κάποιον αρμόδιο που να μπορεί να αποφανθεί για το ποιος από όλους αυτούς τους κόσμους είναι αληθινός και ποιοι ψευδαισθήσεις.

[/ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ]

 

Τώρα για το πως γίνεται να το πετυχαίνει, αν το πετυχαίνει.

 

Αν είχαμε μια κοινώς αποδεκτή άποψη και γνώση πάνω σ'αυτό, θα είχε αναλάβει επιτέλους η επιστήμη το θέμα και θα μαθαίναμε πολλά. Δυστυχώς ακόμη δεν έχουμε γνώσεις πάνω σε τέτοια θέματα. Μόνο θεωρίες.

 

Άκου λοιπόν τη δική μου, μιας και με ρώτησες.

 

Μέσω 2 κορμών μπορείς να πετύχεις κάτι. Συνειδητά ή ασυνείδητα.

Όταν το κάνεις συνειδητά, συντονίζεσαι με την ενέργεια του χώρου γύρω σου και την επηρεάζεις. Η σκέψη καθοδηγεί-διαμορφώνει την ενέργεια.

Όταν το κάνεις ασυνείδητα, η πίστη ότι θα το πετύχεις αναλαμβάνει τον "αυτοματισμό" της παραπάνω διαδικασίας.

 

Ποια η διαφορά; Είναι ακριβώς η ίδια διαφορά με εμένα που κλωτσάω την τηλεόραση για να φτιάξει -και φτιάχνει- και με τον ηλεκτρονικό που θα δει την πλακέτα και θα καταλάβει που είναι το πρόβλημα -και φτιάχνει-.

 

Ζητώ συγνώμη αν κάτι από αυτά που λέω δεν βγάζει νόημα, αλλά είμαι με 2 ώρες ύπνο και με πολλή δουλειά σήμερα :(

Link to comment
Share on other sites

...Τώρα με ρωτάς το εξής: Τι νόημα έχει η δυνατότητα επέμβασης, εάν αυτή η δυνατότητα υπάρχει....
Βασικά αναρωτιέμαι, τί νόημα έχει η υποθετική αμφισβήτηση της δυνατότητας επέμβασης, αφού η δυνατότητα (μοιάζει έστω να) υπάρχει. Θα διαβάσω πιο προσεκτικά τι έγραψες, αλλά όπως το βλέπω τώρα το συνειδητό & το ασυνείδητο δεν έχουν πάντα αιτιοκρατική σύνδεση με το περιβάλλον. Εκεί που λείπει η αιτιοκρατία αρχίζει το ζήτημα.

Όσο για το "φυσικό" / "υπερβατικό", συμβατικά τα χρησιμοποιώ. Εννοείται ότι αν είναι τελικά δυνατό να βαδίσει κανείς πάνω στο νερό, θα πρέπει να υπάρχει ένας "φυσικός" μηχανισμός που να το επιτρέπει. Αφού όμως εμείς δεν τον γνωρίζουμε σωστά μπορούμε να τον αποκαλούμε μεταφυσικό, υπερβατικό κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έρωτας? Τί είναι αυτό? Νομίζω το είχα δει στα Multirama. Το είχανε σε προσφορά!

Link to comment
Share on other sites

"People who are sensible about love are incapable of it"

(ελεύθερη μετάφραση: Ανίκανοι στον έρωτα είναι αυτοί που είναι ευαίσθητοι απέναντί του)

 

Σχόλια...

 

 

Αυτός που αγαπάει, ζει. Αυτός που αγαπιέται το αξίζει.

Αυτός που αγαπάει και αγαπιέται, αξίζει να ζει..

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

Έρωτας είναι η αυταπάτη ότι μια γυναίκα είναι διαφορετική από τις άλλες. H. L. Mencken

Edited by Janor
Link to comment
Share on other sites

Να μια ωραία φράση σχετικά με την αγάπη η οποία μου αρέσει πολύ:

 

Ο κάθε άνθρωπος έχει από ένα φτερό, όταν δύο ανθρωποι που αγαπιούνται αγκαλιαστούν..τότε θα μπορούν να πετάξουν..!

 

Και κάτι άλλο,

 

Όταν λέμε έρωτα ενοούμε μόνο σωματικό? Γιατί εγώ είμαι ρομαντικός μέχρι αηδίας (στο περίπου LOL ) και πιστεύω πως ο έρωτας είναι η δημιουργία ενός σώματος όταν δύο συγκεκριμένα σώματα έρχονται μαζί.. ίσως και η ψυχή τους τη δεδομένη στιγμή να γίνεται μία..

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

΄Ερως ανίκατε μάχαν, βλάχος απήγαγε βλάχα με μηχανή ΓΙΑΜΑΧΑ!!!!!!!!!!!

 

ΧΑ! ΧΑ!

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

 

Πάντως περα απο την πλάκα νομίζω ότι αληθίνη αγάπη αμοιβαία δεν υπάρχει, αλλά αγαπά μόνο ο ένας και παρασύρει τον άλλον!!

:crying: Κριμα για αυτόν που είχε την ατυχία να είναι αύτος που αγαπά γιατί τις περισσότερες φορές αυτός πληγώνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το παρακάτω μου ήρθε σε e-mail. Ερώτηση σε μικρά παιδιά "Τι είναι αγάπη". Μου φάνηκε πολύ γλυκό και είπα να το βάλω κι εδώ :)

 

Ρεβέκκα, 8 ετών

Όταν κάποιος σε αγαπά, ο τρόπος που προφέρει το όνομά σου είναι διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του

 

Βασίλης, 4 ετών

Αγάπη είναι όταν ένα κορίτσι βάζει άρωμα κι ένα αγόρι άφτερ σέιβ και μετά βγαίνουν έξω μαζί και μυρίζουν ο ένας τον άλλον'

 

Κάρολος, 5 ετών

Αγάπη είναι όταν βγαίνεις για φαγητό και δίνεις στον άλλο τις μισές τηγανιτές σου πατάτες χωρίς να του ζητάς να σου δώσει κι αυτός από τις δικές του

Χριστίνα, 6 ετών

Αγάπη είναι αυτό που σε κάνει να χαμογελάς όταν είσαι κουρασμένη

 

Λευτέρης, 4 ετών

Αγάπη είναι όταν η μαμά φτιάχνει καφέ για τον μπαμπά και πίνει πρώτα μια γουλιά εκείνη για να δει αν τον πέτυχε

 

Δανιήλ, 7 ετών

Αγάπη είναι όταν φιλιέσαι όλη την ώρα. Μετά βαριέσαι να φιλιέσαι αλλά θέλεις να είσαι συνέχεια μαζί με τον άλλον και να μιλάτε. Η μαμά μου και ο μπαμπάς μου έτσι κάνουν. Κι όταν φιλιούνται εμένα μου φαίνεται αηδία

 

Αιμιλία, 8 ετών

Αγάπη είναι όταν είσαι στο δωμάτιό σου τα Χριστούγεννα κι ανοίγεις τα δώρα. Αν σταματήσεις το άνοιγμα... θ' ακούσεις την αγάπη

 

Πάνος, 7 ετών

Αν θέλεις να μάθεις να αγαπάς καλύτερα, πρέπει να ξεκινήσεις από έναν... φίλο που δεν χωνεύεις

 

Τζένη, 8 ετών

Αγάπη είναι όταν λες σ' ένα αγόρι ότι σου αρέσει το πουκάμισό του, κι αυτός το φοράει μετά κάθε μέρα

 

Θωμάς, 7 ετών

Σε μία σχολική εκδήλωση και πριν παίξω πιάνο, μ' έπιασε φόβος πάνω στη σκηνή. Τότε κοίταξα κάτω και είδα τον μπαμπά μου να με χαιρετάει χαμογελώντας. Ήταν ο μόνος που το έκανε αυτό. Τότε μου πέρασε ο φόβος

 

Μαρία, 8 ετών

Η μαμά μου με αγαπάει πιο πολύ απ' όλους. Κανένας άλλος δεν έρχεται να με φιλήσει όταν πέφτω για ύπνο

 

Κλαίρη, 6 ετών

Η αγάπη είναι όταν η μαμά δίνει στον μπαμπά το καλύτερο κομμάτι από το φαγητό

Link to comment
Share on other sites

Ρεβέκκα, 8 ετών

Όταν κάποιος σε αγαπά, ο τρόπος που προφέρει το όνομά σου είναι διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του

 

Ωραια η περιγραφη,αλλα 8 ετων??

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η περιγραφη,αλλα 8 ετων??

Ω ναι.. Και εμένα μου φάνηκαν υπερβολικές ορισμένες περιγραφές, αλλά μετά σκέφτηκα τα δικά μου μικρά.. Έχουν πολύ πιο αναπτυγμένο λέγειν σε σχέση με εμάς παλιά.. (ώρες ώρες βέβαια καταντά εκνευριστικό :P )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...