Jump to content

Νοημα Ζωης-Σκοπος Της Υπαρξης Μας,Η αρχη της φιλοσοφιας


Recommended Posts

Μια ερωτηση... εμφανιζομαστε με η χωρις την θεληση μας?

 

 

Ωραιο συναισθημα ο ερωτας ε? Το συμπαν ειναι τελειο και εχει τους αναμφησβητητους κανονες του για τα παντα και τους παντες,το αντιλαβανομαστε και ζουμε κατω απο αυτους τους κανονες,ολοι εχουμε καποιο ρολο στην αρμονια του συμπαντος και ειναι λογικο γιατι αλλιως δεν θα λεγοταν αρμονια αν και τωρα τα τελευταια ας πουμε... ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ποσα χρονια σαν ειδος δεν το παιρνουμε στα σοβαρα.Θα προσπαθησω να δωσω μια γευση απο το τι εχουμε ξεχασει και επαναφερομαι στην ερωτηση που εκανα στην αρχη. Ο ανθρωπος εμφανιζετε στην ζωη χωρις (!!!) την θεληση του και ειναι λογικο,μια ερωτικη πραξη ειναι αρκετη για να εμφανιστει ενα μωρο.Συμετεχει ο αντρας και η γυναικα αλλα το μωρο δεν συμετεχει πουθενα!ΝΑΙ το μωρο εμφανιζετε χωρις να το θελει.Ετσι επιβιωσε και επιβιωνει ακομα το ειδος μας σαν ειδος και οχι σαν πραγματικη ζωη.ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ Ο ΕΡΩΤΑΣ!!! Μηπως γι'αυτο ειναι τοσο ωραιος,επειδη εξυπηρετει την φυση?Εφ'οσων εμφανιζομαστε χωρις την θεληση μας σιγουρα εξυπηρετουμε με καποιο τροπο την αρμονια,μας χρειαζετε με απλα λογια ο πλανητης και το συμπαν το ιδιο διοτι ο πλανητης ειναι μερος του συστηματος και της αρμονιας.... ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ!?!

Τα φυτα δημηουργουν περιβαλλον,τα ζωα το συντηρουν και το καθαριζουν(οικοσυστημα),ο ανθρωπος??? Τι προσφερει ο ανθρωπος? Τι εχει που δεν το εχουν ολοι οι αλλοι??

χα-χα πιστευω να το "πιασατε"...

Εδω ομως η MASTER ερωτηση-- ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ??? απλα τολμηστε να σκεφτειτε και να το κανετε παντα και παντου.Θα κανετε απειρα λαθη αλλα καποια στιγμη θα βρειτε το σωστο.

 

Ωσ εδω σημερα,εχω απειρα να σας μοιραστω.Απλα σημερα ωσ εδω

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση... εμφανιζομαστε με η χωρις την θεληση μας?

.....

Εφ'οσων εμφανιζομαστε χωρις την θεληση μας σιγουρα εξυπηρετουμε με καποιο τροπο την αρμονια,μας χρειαζετε με απλα λογια ο πλανητης και το συμπαν το ιδιο διοτι ο πλανητης ειναι μερος του συστηματος και της αρμονιας.... ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ!?!

Τα φυτα δημηουργουν περιβαλλον,τα ζωα το συντηρουν και το καθαριζουν(οικοσυστημα),ο ανθρωπος??? Τι προσφερει ο ανθρωπος? Τι εχει που δεν το εχουν ολοι οι αλλοι??

Πολυ δυσκολο να απαντηθει διαλεξες ερωτημα...

Πιστευω πως εμφανιζομαστε ΜΕ τη θεληση μας αλλα θα ρωτησεις αμεσως πως μπορει να γινει αυτο αφου ακομα δεν "υπαρχουμε" και τοτε θα πρεπε να μιλησουμε περι ψυχης, περι του Ενος που "προβαλλεται" ως πολλα (και εμεις ειμαστε ενα απ'αυτα) και εντελει θα το χασουμε και δε λεει αυγουστιατικα.

Πιστεψε με παντως, το συμπαν μπορει να κανει και χωρις εμας. Το εκανε δις χρονια πριν εμφανιστουμε.

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολο να απαντηθει διαλεξες ερωτημα...

Πιστευω πως εμφανιζομαστε ΜΕ τη θεληση μας αλλα θα ρωτησεις αμεσως πως μπορει να γινει αυτο αφου ακομα δεν "υπαρχουμε" και τοτε θα πρεπε να μιλησουμε περι ψυχης, περι του Ενος που "προβαλλεται" ως πολλα (και εμεις ειμαστε ενα απ'αυτα) και εντελει θα το χασουμε και δε λεει αυγουστιατικα.

Πιστεψε με παντως, το συμπαν μπορει να κανει και χωρις εμας. Το εκανε δις χρονια πριν εμφανιστουμε.

..

 

Το μονο σιγουρο ειναι πωσ εμφανιζομαστε χωρις την θελιση μας.Δεν συμετεχουμε οι ιδιοι στην πραξη και αλλοι αποφασιζουν εξ αρχης για την εμφανιση μας.Το οτι δεν εχουμε πραγματικα "γεννηθει" η οπως λες δεν "υπαρχουμε" φταιμε οι ιδιοι γι'αυτο.Η πρωτη μας γεννηση ειναι οταν σκεφτομαστε και βγαζουμε "λογικο" συμπερασμα για πρωτη φορα στην ζωη μας,νιωθουμε οτι υπαρχουμε αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειμαστε σιγουροι.Οταν "γεννιομαστε" πραγματικα λογικα δεν θα πρεπει να εχουμε αναπαντητα ερωτηματα που.Και εφοσων εχουμε καταλαβει τα παντα το λογικο ειναι να καταλαβουμε και το "υπαρχω" το δικο μας,αν ειναι πραγματικο,την υποσταση του και της πραγματικες δυνατοτητες της υπαρξης μας.Βεβαια αυτη η προσεγγηση ειναι καθαρα φιλοσοφικη και δεν ειναι αποδειδεγμενη αλλα το μελλον μας,και εννοω ΟΛΛΩΝ μας,σηγουρα θα ειναι αποκαλυπτικο.Το καλο ειναι πωσ ο αθρωπος ξανα μπορει να αρχισει να μελετα την φιλοσοφια,τους κανονες του συμπαντος,της δυνατοτητες του και σιγουρα θα ψαξει και τον ρολο του στο συνολο.

:clapping::clapping:

Οσο για το ΣΥΜΠΑΝ...

Το συμπαν ειναι ενα μερος με ελαχιστη ΤΑΞΗ και το απειρο ΧΑΟΣ.Η ΤΑΞΗ για να διατηριθει θα κανει οτι ειναι απαραιτητο,εχει τους νομους της και δεν λεγετε τυχαια ΤΑΞΗ.Τιποτα δεν ειναι τυχαιο στην ΤΑΞΗ,στη ΑΡΜΟΝΙΑ στη ΦΥΣΗ γιατι αλλιως τι διαφορα εχει με το ΧΑΟΣ?Και μη μου πεις πως δεν ξερουμε αν ειναι ταξη γιατι μια Γη με αλλους 11 πλανηντες να γυρναει γυρω απο εναν ηλιο για εκκατομυρια χρονια και μονο υποδικνυει πως υπαρχει ΤΑΞΗ.Για να εμφανιστηκε ο ανθρωπος στην γη σημαινει οτι εξυπηρετει την ΤΑΞΗ.

 

Το θεμα μας η τουλαχιστον αυτο που προσπαθω να αναπτυξω και να ακουσω αποψεις ειναι ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΖΩΗΣ,ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ....

^_^

Για να σοβαρευτουμε

Τα φυτα παρεχουν περιβαλλον,τα ζωα καθαριοτητα στο περιβαλλον,ο ανθρωπος τι προσφερει? Αυτο που τον ξεχωριζει ειναι η νοημοσυνη του,το μυαλο,δυνατοτητα λογικης.Τι κανει ομως το μυαλο και το χρειαζετε το συνολο,η ΤΑΞΗ.Τι ακριβως?

 

Ως νοημων οντα κι εσεις δεν αναρωτιεστε? :)

 

 

:):)

Η κοινωνια για να κρατα τον ανθρωπο σε ΜΗ σκεψη αρκει και μονο να βγαζει γιατρους

Edited by KontaStinDimiourgia
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ποιός είσαι?

Αλλά ποιός είσαι "πραγματικά".........

..........το ξέρεις?

 

Νοημα... ??

Ποιοι ειμαστε...

Ποιος ειμαι...

Εχω καποιο λογο να ζω...

Δεν θελω να ειμαι εδω μερικες φορες κι ομως ειμαι εδω και σας μιλαω και αν "υπαρχω" οποιος και αν ειναι ο ορισμος της υπαρξης μου χωρις να θελω τοτε... τι?? Κατι μου λεει πως ειμαστε απαραιτητοι... καπου σε μια γωνια του συμπαντος συμβαλουμε κι εμεις στην αρμονια και στη τελειοτητα του.Αν ειμαι παραλογος θελω να μιλησω με εναν λογικο να μου εξηγησει αν υπαρχει καποιος... Που ακριβως κανω λαθος??

 

Ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις??

 

Τωρα το ΠΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ...

 

Ειμαι ενας ανθρωπος "σκεπτομενος" δεν ξερω αν σου φτανει... ΣΩΜΑ-ΠΝΕΥΜΑ-ΨΥΧΗ ετσι ακριβως

 

Σωμα- ΥΛΗ

Πνευμα- Κατι δικο μου χωρις υλικη υποσταση που πρεπει να αναπτυξω,ειναι το ΚΑΤΙ απο μενα

Ψυχη- Θεληση να ζησω,κατι απο το συμπαν,απο τον "ΘΕΟ"

 

Αυτος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειμαι

 

Μη χαριζετε μαργαριταρια στους χοιρους

 

post-1776-1189110292.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το ΣΥΜΠΑΝ...

Το συμπαν ειναι ενα μερος με ελαχιστη ΤΑΞΗ και το απειρο ΧΑΟΣ

Ωραια. Που σταματαει η ταξη και που αρχιζει το χαος?

 

Το θεμα μας η τουλαχιστον αυτο που προσπαθω να αναπτυξω και να ακουσω αποψεις ειναι ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΖΩΗΣ,ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ....

Δεν υπαρχει νοημα της ζωης γενικα, υπαρχει νοημα της ζωης μου ,της ζωης σου κ.ο.κ.

 

Ομοιως με το σκοπο της υπαρξης, πρωταρχικος της σκοπος δεν ειναι αλλος φυσικα απ'το να ΥΠΑΡΧΕΙ. Τα υπολοιπα τα συμπληρωνει ο ενδιαφερομενος.

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Που σταματαει η ταξη και που αρχιζει το χαος?

 

Εκει που ερχιζει το χαος σταματαει η ταξη και εκει που αρχιζει η ταξη σταματαει το χαος... Ο νους το και η λογικη το βλεπουν,ειναι ξεκαθαρο

 

Δεν υπαρχει νοημα της ζωης γενικα, υπαρχει νοημα της ζωης μου ,της ζωης σου κ.ο.κ.

Ομοιως με το σκοπο της υπαρξης, πρωταρχικος της σκοπος δεν ειναι αλλος φυσικα απ'το να ΥΠΑΡΧΕΙ. Τα υπολοιπα τα συμπληρωνει ο ενδιαφερομενος.

..

Χμμ... εγωηστικο και το αποριπτω.

Δεν ειναι λογικο να εμφανιζομαστε στην ζωη χωρις να κανουμε τιποτα οι ιδιοι γι'αυτο χωρις να εχουμε νοημα υπαρξης... Κατι,καπιος μας χρειαζετε και αυτο ειναι το νοημα που πιθανον να μας διαφευγει

 

Η ερωτηση μου δεν καλυπτετε.Το οτι απλα ΥΠΑΡΧΕΙ δεν μου αρκει... Γιατι να μην τον ξερω αφου τον αντιλαμβανομαι πως λογικα πρεπει να υπαρχει.Αν η ζωη αυτη μας δοθηκε δεν μας ανικει κιολας γι'αυτο και το να συμπληρωσεις την υπαρξη σου και το εγω σου με λαθος πραγματα πιθανον να κρυβει κυνδινους.

 

Ερωτηση μου λοιπον ειναι:

 

Δεν θα ενιωθες καλυτερα αν κατανοουσες?? Καθε φορα που καταλαβαινεις κατι,οταν καταφερνεις κατι δεν νιωθεις ευχαριστηση?? Αυτο για μενα σημαινει κατι...

 

post-1776-1189198358.jpg

 

Η αληθεια σημαινει ταπεινοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω που σταματα η ταξη και που αρχιζει το χαος και μου απαντας "Εκει που ερχιζει το χαος σταματαει η ταξη και εκει που αρχιζει η ταξη σταματαει το χαος...?? τι να πω... σ'ευχαριστω δε το'χα σκεφτει...

Χμμ... εγωηστικο και το αποριπτω.

Δεν ειναι λογικο να εμφανιζομαστε στην ζωη χωρις να κανουμε τιποτα οι ιδιοι γι'αυτο χωρις να εχουμε νοημα υπαρξης...

ΜΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΗΜΑ ΥΠΑΡΞΗΣ. Σου ειπα μονο οτι αυτο ειναι υποκειμενικο για τον καθενα. Αν δε σε καλυπτει ψαξε και δωσε τη δικη σου απαντηση.

 

 

Η ερωτηση μου δεν καλυπτετε.Το οτι απλα ΥΠΑΡΧΕΙ δεν μου αρκει... Γιατι να μην τον ξερω αφου τον αντιλαμβανομαι πως λογικα πρεπει να υπαρχει.Αν η ζωη αυτη μας δοθηκε δεν μας ανικει κιολας γι'αυτο και το να συμπληρωσεις την υπαρξη σου και το εγω σου με λαθος πραγματα πιθανον να κρυβει κυνδινους.

 

Ομοιως, ψαξε και βρες το σκοπο σου. Α, και σιγουρα ΔΕΝ σου ειπα να συμπληρωσεις με λαθος πραγματα τη ζωη σου.

 

Στη τελικη αν σου λεγανε οτι σκοπος του ανθρωπου ειναι να παει στο παραδεισο θα σε ικανοποιουσε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...