Jump to content

Οι Έψιλον - Θανάσης Νικολάου


aspasia
 Share

Recommended Posts

Ένα Ιερατείο πνευματικών εκπαιδευτών, θεματοφυλάκων μιας πανάρχαιας Γνώσης, οδηγεί το συγγραφέα Φοίβο Ρενιέρη σε μια περιπέτεια αποκάλυψης εσκεμμένα παραγκωνισμένων στοιχείων από την επίσημη ιστορία, φέρνοντας στο φως κρυφές, αποσιωπημένες πτυχές του «μύθου» του Μεγάλου Αλέξανδρου. Ακολουθώντας μια πορεία αναζήτησης και πνευματικής τελείωσης, ο πρωταγωνιστής έρχεται αντιμέτωπος με αντίπαλα Ιερατεία, το Βατικανό, πράκτορες μυστικών υπηρεσιών και διεθνείς σπείρες, που, παρακινούμενοι από τα απόκρυφα μυστικά και τη δύναμη που αυτά κρύβουν, αποδύονται σ? ένα κυνήγι θησαυρού.

Σε μια περιπλάνηση στο Άγιον Όρος και τη Σαμοθράκη, την Αλεξάνδρεια και την όαση Σίβα, το Κάιρο, την Αθήνα, το Παρίσι, τη Δαμασκό και τις ερήμους του Ιράκ και της Συρίας, πλέκεται μια ιστορία ανατροπών ενός συναρπαστικού, καλοδουλεμένου θρίλερ, το οποίο θα φέρει στο φως έναν τεράστιο πνευματικό θησαυρό. Πολλοί είναι εκείνοι που στο τέλος θα αναρωτηθούν αν όλα αυτά είναι αλήθεια...

 

«(...) το Ελληνικό Ιερατείο αποτελούν τρεις αδελφότητες. Η πρώτη είναι η Αδελφότητα των Μυστηρίων του Λαβυρίνθου. Είναι εκείνοι που φορούν τους λευκούς χιτώνες και στο στήθος τους φέρουν το έμβλημα κλάδου ελαίας. (...) Πρόκειται για τους μυημένους της Ιερής Αδελφότητας του Ιδαίου Άντρου της Κρήτης. Η δεύτερη αδελφότητα φέρει το ιερό όνομα του Μαντείου των Δελφών. Φορούν, όπως βλέπετε, κόκκινους χιτώνες. Στο στήθος τους έχουν το έμβλημα του απαστράπτοντος ακτινοβόλου ήλιου. Στο λαιμό τους κρέμεται ο ισοσκελής ή ισάκτινος σταυρός που συνήθιζαν να φορούν οι ιερείς του Mαντείου των Δελφών και συμβόλιζε τη μετά θάνατον ζωή. Πρόκειται για τους μυημένους της Αδελφότητας του Δελφικού Μαντείου. Kαι, τέλος, (...) η Πνευματική Αδελφότητα της Παλλάδας Αθηνάς. Φορούν τους γαλάζιους χιτώνες και στο στήθος τους φέρουν ως έμβλημα δύο Ε, εκ των οποίων το ένα αντεστραμμένο, ενωμένα μεταξύ τους με μια κάθετη γραμμή: (...) που δεν είναι άλλο

 

 

Σκοπεύω να το αγοράσω... Έχω διαβάσει τα άλλα δύο βιβλία του συγγραφέα, Ο νέος εκλεκτός και Το τέταρτο βασίλειο και ήταν πραγματικά πολύ καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου φίλη, επειδή γενικά μου αρέσει η μελέτη τυχαίνει να έχω διαβάσει και τα δύο βιβλία του συγκεκριμμένου συγγραφέα. Γενικά μετά τον κώδικα Davinci έχετε παρατηρήσει όλοι οτι έχουν γεμίσει τα ράφια με βιβλία για εκλεκτούς ναϊτες κρυμμενα μυστικά, ροδόσταυρους και πολλά πολλά αλλα. Σε όλα αυτά συγκαταλέγω και τον Θανάση Νικολάου και τον λιακόπουλο και όλα τα λοιπα λοιπα λοιπα συγγράματα που κατα καιρούς κυκλοφορούν

 

 

 

:offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic::whistling: :whistling: :whistling::offtopic: :offtopic: :offtopic:

ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΙΜΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥΛΗΜΑ ΠΑΡΟΜΟΙΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ, ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΛΑΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΜΑΣ ΑΓΩΝΑ--Αλεκα (Παπαρήγα) ακους η να γράψω περισσότερα-- Συγγνώμη που αναμειγύω πολιτικά αλλα μολις πέρασε ένα van με μεγάφωνα --ξέρετε ποιά εννοώ--και δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ

:blblbl: :blblbl: :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου φίλη, επειδή γενικά μου αρέσει η μελέτη τυχαίνει να έχω διαβάσει και τα δύο βιβλία του συγκεκριμμένου συγγραφέα. Γενικά μετά τον κώδικα Davinci έχετε παρατηρήσει όλοι οτι έχουν γεμίσει τα ράφια με βιβλία για εκλεκτούς ναϊτες κρυμμενα μυστικά, ροδόσταυρους και πολλά πολλά αλλα. Σε όλα αυτά συγκαταλέγω και τον Θανάση Νικολάου και τον λιακόπουλο και όλα τα λοιπα λοιπα λοιπα συγγράματα που κατα καιρούς κυκλοφορούν

 

 

 

:offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic::whistling: :whistling: :whistling::offtopic: :offtopic: :offtopic:

ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΙΜΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥΛΗΜΑ ΠΑΡΟΜΟΙΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ, ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΛΑΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΜΑΣ ΑΓΩΝΑ--Αλεκα (Παπαρήγα) ακους η να γράψω περισσότερα-- Συγγνώμη που αναμειγύω πολιτικά αλλα μολις πέρασε ένα van με μεγάφωνα --ξέρετε ποιά εννοώ--και δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ

:blblbl: :blblbl: :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Λιακόπουλο δεν έχω διαβάσει, αλλά του Νικολάου μου άρεσαν. :cheerful:

 

Και για αυτό αποφάσισα να προτείνω το καινούργιο του βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Θα το μελετήσω και θα σου πω τις εντυπώσεις.

 

Να σου αντιπροτείνω και εγω με την σειρά μου το: "Βυζάντιο" του Stephen Lawhead. Έιναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει τελευταία

 

Καλό μεσημέρι

Link to comment
Share on other sites

Θα το μελετήσω και θα σου πω τις εντυπώσεις.

 

Να σου αντιπροτείνω και εγω με την σειρά μου το: "Βυζάντιο" του Stephen Lawhead. Έιναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει τελευταία

 

Καλό μεσημέρι

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την βιβλιοπρόταση!!!! Αν και Η συγκεκριμμένη χρονική περίοδος δεν είναι η αγαπημένη μου, θα το διαβάσω και θα σου πω εντυπώσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τό έχω διαβάσει το βιβλίο, και δέν μπορώ να πώ ότι τρελάθηκα κιόλας...

 

Σάν υπόθεση δέν μπορώ να πώ ότι ήταν και τίποτε τρελό, και θύμιζε πολύ τον κώδικα ντα Βίντσι. Όσο για τις θεωρείες περί παγκόσμιας Εβραϊκής συνομοσίας τις έχω ξαναακούσει, οπότε δέν ήταν κάτι καινούριο.

 

Θα συμφωνήσω με την panselinos, ότι μετά από τον κώδικα ντα Βίντσι έχει γεμίσει ο τόπος με βιβλία σχετικά με Ναίτες και κοινό της Σιών και άλλες μυστικές αδελφότητες, αλλά το συγκεκριμένο προβάλει την αντίθετη πλευρά. Ενώ π.χ. ο κώδικας ντα Βίντσι παρουσιάζει το Κοινό των Σιών πολύ οραιοποιημένο, ο Νικολάου του κράζει...

 

Για τον συγγραφέα όλες οι μυστικές οργανώσεις (Ναίτες, Ροδόσταυροι, Κοινό της Σιών κτλ) έχουν κοινό πυρήνα, οποίος αποτελείτε από κάποιους ''ερπετόμορφους'' ανθρώπους απόγωνων μιάς φυλής εξωγήινων η οποία ήρθε στην αρχαιώτητα από το διάστημα. Η φυλή αυτή αρχικά έγινε φιλοξενούμενη στην Ατλαντίδα όπου αναπτύχθυκε και κατέλαβε ισχυρές θέσεις. Ο λόγος δε του πολέμου Ατλαντίδας και Αρχαίας Ελλάδας οφείλετε στο γεγονός ότι αυτή η φυλή ήθελε να αποκτήση την αρχαία και μυστική γνώση που είχαν οι Έλληνες. Μετά την καταστροφή της Ατλαντίδας κατέφυγαν στην Βαβυλόνα και γι'αυτό από κεί και πέρα τους ονομάζει ''Βαβυλονιακό Ιερατίο''. Φτάνοντας στο σήμερα το ο συγγραφέας λέει ότι το Βαβυλονιακό Ιερατίο ελέγχει σχεδόν και είναι πίσω από όλες τις μυστικές εταιρίες και οργανώσεις (οι πόλεμοι μεταξύ των εταιριών είναι για ξεκάρφομα) και με λίγα λόγια ελέγχει τα πάντα. Οι μόνοι δε που του αντιστέκονται είναι η Ομάδα Ε, οι φύλακες της αρχαίας Ελληνικής γνώσης και οι κάτοχοι μιάς αρκετά μεγάλης βιβλιοθήκης από αρχαία χειρόγραφα. :6_14_1[1]:

Ο πόλεμος μεταξύ των δύο δέν έχει σταματήσει και θα τελειώσει το 2011 ή 2012 που θα έρθουν ενισχύσεις από την Ανδρομέδα άν θυμάμε καλά. :4_1_203[1]: :5_1_119v[1]:

 

Ακόμη θεωρεί πώς η ιστορία που διδασκόμαστε δέν είναι η αληθινή και ότι έχει υπάρξει παραποίησή της επείτηδες από το Βαβυλονιακό Ιερατίο. :hm:

 

Πάντως μπλέκει πολλά μέσα, αναφέρετε πολύ στον μέγα αλέξανδρο και μπλέκει και τους προέδρους της Αμερικής, μέχρι και τον Σαντάμ έχει μέσα και τους ''πραγματικούς'' λόγους που έγινε ο πόλεμος. :yeahright: :002stopthewar:

 

Πάντως δέν μπορώ να πώ ότι μετανιώνω ή ότι έχασα τον χρόνο μου διαβάζοντάς το. Δέν μπορώ να πώ ότι το δέχομαι και το πιστεύω, ούτε όμως ότι είμαι απόλυτος εναντίων του... Αλλά ήταν και αυτό μία άποψη και δέν θα είχα πρόβλημα να δώ περισσότερα στοιχεία σχετικά...

 

Υ.Γ. Μιά που λέμε σχετικά με βιβλία για μυστικές αδελφότητες κτλ, το βιβλίο του Βόλφγκανγκ Χόλμαϊν: Το αίμα των Ναιτών από τις εκδώσεις: Μαλλιάρης Παιδεία είναι για τα σίδερα... Ο Τύπος έχει ξεφύγει τελείος... αλλά επειδή είμαι :offtopic: . Σταματάω εδώ...

Link to comment
Share on other sites

καλός συγγραφέας...δε λέω...αλλά:

 

ΝΑ: Αυτά περί έχθρας μεταξύ Ελληνικού και ..."Βαβυλωνιακού"(!!)Ιερατείου,είναι -για μένα- δεκτά ΜΟΝΑΧΑ στον χώρο της φαντασίας! Προς θεού/ας, μη τα πάρετε στα σοβαρά! Άκου εκεί οι ροδόσταυροι και οι τέκτονες να εργάζονται για...την συντριβή του ελληνισμού (όπως ξεκάθαρα αφήνεται να εννοηθεί στο βιβλίο "Εψιλον")!

 

Γενικώς, σκέτο παραμύθι και μόνο ως τέτοιο ,είναι ένα άκρως απολαυστικό ανάγνωσμα!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... Συμφωνώ απόλυτα με τον Ingmar.

:clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...