Jump to content

Πειραματικος Κινηματογραφος


Sucore
 Share

Recommended Posts

Χιλια ευχαριστω ρε παιδια για την αμεση σαςαπαντηση και για το ενδιαφερον που διξατε..

Οι κατασκευες ΠΡΕΠΕΙ να ειναι και ΔΥΣΚΟΛΟ να σπασουν ΚΑΙ να εχουν μεσα διαφορες "παγιδες" ωστε να μην μπορει το περιεχομενο πλασμα να βγει ευκολα εξω, αν μπορουσε τοτε πραγματικα δεν θα υπηρχαν αυτα τα πραγματα και τοτε ΟΛΟΙ (το 100%) μας θα εξελιζομαστε πολυ γρηγορα και δεν θα υπηρχε λογος να επικεντρωθουμε σε αυτο...

 

Τραγουλη μου θα αρχισω να το δουλευω ΠΙΟ σοβαρα οταν αρχισουμε τις συναντησεις για αυτο το θεμα, αυτα που εγραψα ηταν οτι μου κατεβαινε και μπορουσα να το περιγραψω με απλα λογια..

 

Πιστευω το θεμα που θελω να θιξω το πιασατε ολοι, Προκειτε για την εξοδο ενος ατομου απο την Υλικη~Σαρκικη του φυλακη..ο οποιος φερει και αναγνωριστικα σημαδια...

 

Απλα θελω να φρεσκαρησω λιγακι την εικονα του.

Επανερχομαι, συνεχιστε εσεις και εγω εδω ειμαι!!

 

Φυσικα οποιοδηποτε αλλο σεναριο (ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΙΜΟ φυσικα) ειναι 100% ευπροσδεκτο!!!

Μη το μονοπωλησουμε κι ολας.

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω ρε παιδια για την αμεση σαςαπαντηση και για το ενδιαφερον που διξατε..

Οι κατασκευες ΠΡΕΠΕΙ να ειναι και ΔΥΣΚΟΛΟ να σπασουν ΚΑΙ να εχουν μεσα διαφορες "παγιδες" ωστε να μην μπορει το περιεχομενο πλασμα να βγει ευκολα εξω, αν μπορουσε τοτε πραγματικα δεν θα υπηρχαν αυτα τα πραγματα και τοτε ΟΛΟΙ (το 100%) μας θα εξελιζομαστε πολυ γρηγορα και δεν θα υπηρχε λογος να επικεντρωθουμε σε αυτο...

 

Κοίτα, είναι ένα θέμα το «είναι δύσκολο να σπάσουν» και άλλο το «φαίνεται πως είναι δύσκολο να σπάσουν». Μιλάμε για κινηματογράφο άλλωστε, όπου κυριαρχεί η ψευδαίσθηση. Αν έχουμε τη σκηνή όπου προσπαθεί κάποιος να σπάσει το περίβλημα, θα δούμε πώς θα δώσουμε την εντύπωση του άθραυστου.

Link to comment
Share on other sites

Οι κατασκευες ΠΡΕΠΕΙ να ειναι και ΔΥΣΚΟΛΟ να σπασουν ΚΑΙ να εχουν μεσα διαφορες "παγιδες" ωστε να μην μπορει το περιεχομενο πλασμα να βγει ευκολα εξω, αν μπορουσε τοτε πραγματικα δεν θα υπηρχαν αυτα τα πραγματα και τοτε ΟΛΟΙ (το 100%) μας θα εξελιζομαστε πολυ γρηγορα και δεν θα υπηρχε λογος να επικεντρωθουμε σε αυτο...

Απαιτητικός ο producer!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γαμώ η ιδέα! φοβούμαι πάντως για το θέμα των κατασκευών, υπάρχει ο κίνδυνος να βγεί λίγο άστειο το αποτέλεσμα και να μη περνάει με σαφήνεια το μύνημα. κ.Σουκόρ αν μπορείται να μας παρουσιάσετε λίγο πιο αναλυτικά τη σκέψη σας απάνω σ' αυτό το τομέα για να προσανατολιστούμε και στην εικόνα που ως εμπνευστής του όλου πρότζεκτ έχετε.

(εννοείται ότι κι εγώ είμαι με τα χίλια μέσα σ' ότι χρειαστεί)

Edited by Phevos
Link to comment
Share on other sites

Γαμώ η ιδέα! φοβούμαι πάντως για το θέμα των κατασκευών, υπάρχει ο κίνδυνος να βγεί λίγο άστειο το αποτέλεσμα και να μη περνάει με σαφήνεια το μύνημα. κ.Σουκόρ αν μπορείται να μας παρουσιάσετε λίγο πιο αναλυτικά τη σκέψη σας απάνω σ' αυτό το τομέα για να προσανατολιστούμε και στην εικόνα που ως εμπνευστής του όλου πρότζεκτ έχετε.

(εννοείται ότι κι εγώ είμαι με τα χίλια μέσα σ' ότι χρειαστεί)

:cheerful: :cheerful: :cheerful:

Σας Ευχαριστω!

 

Εν Ολιγης θελω να θιξω την εικονα του κοσμου, της κοινωνιας μας.

Το πως, ηδη απο την γεννηση μας, εχουμε (διχως την θεληση μας) προσωπεια τα οποια κρυβουν τον ΑΝΘΡΩΠΟ μεσα μας.

Επισης διχνω πως οι περισσοτεροι αν οχι ευχαριστημενοι, τουλαχιστον δεν προσπαθουν ουτε στο παραμικρο να βρουν κατι καλυτερο για τον εαυτο τους (τον πραγματικο) αλλα παλευουν για το πως θα φανουν ολο και πιο "ομορφοι", "επιβλητικοι", "σοφοι" και τα λοιπα, δινοντας ΕΜΦΑΣΗ στην εξωτερικη εμφανιση.

Ο λογος που θελω το εσωτερικο να ειναι γεματο απο μικροπραγματα τα οποια να πληγωνουν τον ανθρωπο, ειναι πως θελω να διξω οτι ο καθενας μας εχει κρυφες ενοχες, τυψεις και διαφορα τετοια που πληγωνουν την ψυχη του και δεν την αφηνουν να εμφανιστει~εκφραστει..

ΚΑΙ πως οι "ανθρωποι" την βρισκουν με το να "χτυπανε" ο ενας την ψυχη του αλλου..και αυτο εχει ως αποτελεσμα να την κρυβουμε ολο και σε σκοτεινοτερα μερη~απο το οποιο συνεπαγεται το γεγονος πως οχι μονο συνηθιζει το σκοτος, ΑΛΛΑ και αρχιζει να βρισκει τροπους επιβιωσης μεσα σε αυτο. οπου δεν ειναι παντα "καλοι" > οποτε μη θελωντας να μαθευτει αυτο, οχυρωνει το εξωτερικο ολο και περισσοτερο αλλα ταυτοχρονα προσθετει στο εσωτερικο και αλλα στοιχεια που ευκολοτατα βλαπτουν την ψυχη του..και αυτος ο φαυλος κυκλος συνεχιζει μεχρι τελους...

 

Ο Τυπακος που τελικα καταφερνει να απελευθερωθει δεν ειναι αλλος απο τον Γνωστο Αληθινο Ανθρωπο, Με τρυπες απο καρφια σε χερια+ποδια, και χιλιοχτυπημενος απο την προσπαθεια να φανερωσει οτιδηποτε οι υπολοιποι προσπαθουν με καθε τροπο να κρυψουν (βλ. Αμαρτιες).

 

Θα μπορουσαμε να φτιαξουμε ακομα και "καστες" προσωπίων (αυτη την ιδεα την δανιζομαι απο την Σιδηρα Διαθηκη του Πολυβιου Δημητρακοπουλου),

Δηλαδη αναλογα με την Υλικη δυναμη καποιου (χρηματα εξουσια κλπ) θα βρισκεται ψηλοτερα απο τους αλλους

(στο βιβλιο τους περιγραφει ως μικρα ανθρωπακια με ΜΕΓΑΛΑ χαρτινα κεφαλια~μασκες πανω σε ξυλοποδαρα οπου καθε μοναδα υψους_πχ.10εκατοστα_αντιστοιχει στα εκατομυρια που εχει...κλπ κλπ _ το βιβλιο αυτο ειναι πραγματι ΘΥΣΑΥΡΟΣ για εμπνευση τετοιων σεναριων...ομως αυτη ειναι αποκλειστικα δικη μου :D ωντας πολυ απλη σχετικα με οτι υπαρχει εκει μεσα_)

και φυσικα ειναι πολυ δυσκολοτερο για αυτον να καταστρεψει το περιβλημα του...

 

Το θεμα ειναι 100% σε καθε ειδους ΙΔΕΑ, διορθωση, προσθηκη και γενικα τα παντα...

 

 

ΥΓ. Φοιβο μου, με την σκηνοθεσια που εχω υπ'οψιν μου και απο φελιζολ να ειναι θα το κανω εγω να να φανει λες και ειναι απο τσιμεντο..(καλα θα την ΨΩΝΙΣΩ παρα πολυ ασχημα!!!)

Τι δηλαδη, τα παλικαρακια που εφτιαξαν το SAW( πριονιζω) καλυτεροι ηταν? θα μου πεις πως ειχαν ενα ολκληρο hollywood αλλα δεν εχει και τοση σημασια μιας και παμε για κατι αποδεκτα LOW Budjet απευθηνομενο σε ανθρωπους που ΔΕΝ θα ενδιαφερθουν για τα εφε, αλλα για το νοημα :)

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το σενάριο του Sucore φαντάστηκα τους ανθρώπους μέσα σε μεγάλους κύβους και το τοπίο γύρω ξερό και άγονο (τουλάχιστον για ένα τέτοιο τοπίο δε θα υπάρξει δυσκολία να βρεθεί. Τα δέντρα είναι που δε θα υπάρχουν...ναι, ξέρω, βγαίνω :offtopic: ).

 

Και νομίζω πως κάτι σε χαρτόκουτα είναι πιο εύκολο να βρεθεί και να διαμορφωθεί ανάλογα με τη φαντασία του συγγραφέα/σκηνοθέτη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...