Jump to content

Βασανιστήρια:


Recommended Posts

Βασικότερα ένστικτα κάθε ζώντος οργανισμού είναι της επιβίωσης και της σεξουαλικότητας. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά άλλα ένστικτα που είτε δεν είναι κοινά σε όλους, είτε βρίσκονται σε λανθάνουσα ή μη παρεκκλίνουσα κατάσταση.

 

Αυτό που αναφέρεις δεν είναι ένστικτο αυτοκαταστροφής, αφού η βία ασκήθηκε σε ένα ανήμπορο πλάσμα και όχι στον εαυτό σου. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει γονιδιακό υπόβαθρο στον βασανισμό, ίσως ναι - ίσως όχι, θα ήταν μάλλον περισσότερο χρήσιμο να αναρωτηθούμε γιατί κάποιος χρησιμοποιεί βία (σε οποιαδήποτε μορφή) εις βάρος άλλων παρά να πούμε ότι πρόκειται για κάτι φυσιολογικό (ενστικτώδες).

 

Ως παιδί δεν ένιωσα ποτέ την παρόρμηση να βασανίσω ζωάκια, ούτε οι φίλοι μου την ένιωσαν...

 

Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Δεν έχει σχέση με την αυτοκαταστροφή.

 

Τα βασικότερα ένστικτα του ανθρώπου είναι της αυτοσυντήρησης (ή επιβίωσης), της αναπαραγωγής και της κοινωνικοποίησης. Βασισμένος στο πρώτο ένστικτο ο άνθρωπος έχει σκοτώσει ζώα για τροφή εδώ και χιλιάδες χρόνια και σκοτώνει ακόμα. Εχει δώσει μάχες σώμα με σώμα για να υπερασπιστεί την οικογένειά του, το σπίτι του, το χωράφι του, το χωριό του, την πόλη του, το έθνος του για επίσης χιλιάδες χρόνια. Επίσης έχει προσπαθήσει να κυριαρχήσει και να κατακτήσει πολεμώντας πάντα. Θεωρώ λοιπόν ότι η άσκηση βίας βρίσκεται βαθιά μέσα στα γονίδιά του "αποστειρωμένου" σύγχρονου πολίτη. Εκδηλώνεται όταν βρει διέξοδο σε απλές μορφές όπως αυτές που αναφέρουμε των μικρών βασανιστηρίων ή σε κάποιες νομιμοποιημένες όπως το κυνήγι κτλ. Θα μπορούσαμε να εντάξουμε και το θέμα της βίας στα γήπεδα αλλά είναι λίγο περισσότερο πολύπλοκο.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση αυτό που μου λες ότι δεν έχει μπει ποτέ στον πειρασμό να πειράξεις ζωάκια. Για εμένα που έχω ζήσει σε γειτονιά, κοντά στην φύση ήταν κα΄τι πολύ συνιθησμένο για το μεγαλύτερο μέρος των παιδιών αλλά κυρίως για τα αγόρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρέπει να έχω κάψει 1-2 μυρμηγκάκια με μεγενθυτικό φακό αλλά εώς εκεί. Τώρα τα τρώω όπως είναι. :lol:

 

Πιστεύω πως όσοι βασανίζουν, βασανίστηκαν. Δεν έχει να κάνει με ένστικτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρέπει να έχω κάψει 1-2 μυρμηγκάκια με μεγενθυτικό φακό αλλά εώς εκεί. Τώρα τα τρώω όπως είναι. :lol:

 

Ιχώρ ο μυρμηγκοφάγος. Λοιπόν όποτε θέλεις κάνουμε μπάρμπεκιου με έντομα. Φρέσκα όμως όχι κατεψυγμένα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όσοι βασανίζουν, βασανίστηκαν. Δεν έχει να κάνει με ένστικτα.

 

 

Κι εγώ αυτό νομίζω Ιχώρ.

 

Fan4fun, η ανταγωνιστική φύση του ανθρώπου εκφράζεται μέσα από την κοινωνικότητά του χωρίς να είναι απαραίτητα τα βασανιστήρια. Η οικονομία της κοινωνίας μας βασίζεται στον ανταγωνισμό, εάν αποφασίσει κάποιος να "πατήσει επί πτωμάτων" για να ανέλθει δεν είναι θέμα γονιδίων...

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ζωα οταν ειναι μικρα ??παιζουν?? με τα αδερφια τους (η αν δεν εχουν με τους γονεις τους) σε σημειο που πολλες φορες να φαινεται σαν παλη, ομως πραγματικα το κανουν για να εξασκηθουν.

Τωρα κατι θα εχει μεινει και στα δικα μας ενστικτα οπου να μας σπρωχνει σε τετοιες συμπεριφορες απο την παιδικη μας ηλικια , επισης η αναγκη να επιβληθουμε στον αλλον (οπου πραγματικα Οργιαζει στο ζωικο βασιλειο), περνει και δινει στο δικο μας.

Ολοι μας με τον ενα η τον αλλον τροπο εχουμε επιβληθει και μας εχουν επιβληθει αλλοι, αυτο το Δευτερο ομως ποτε δεν μας αρεσε..παντα μας αφηνε μια ξινη γευση στο στομα...κατι που ονομαζουμε αδικια (ακομα και δικαιο να ειναι).

Με τον καιρο μας εμαθαν πως αυτη η συμεριφορα ειναι λανθασμενη και πως οτι προβλημα εχουμε πρεπει να το λυνουμε μεσω του ορθου λογου...(εμεις ημαστε οι τυχεροι της υποθεσης, γιατι αν ειχε γινει ετσι τοτε πιστευω πως ο κοσμος θα ηταν πολυ καλυτερος...).

Και ετσι μαθαμε να συναναστρεφομαστε με τους γυρω μας, μεχρι που αρχισαν να ανεβαινουν στην εξουσια μορφες οπου δεν χαμπαριαζαν απο λογια και πραγματικα επρατταν αδικα...

Αντι ομως να πολεμησουμε τη φωτια με το νερο ειχαμε την φαεινη ιδεα να την πολεμησουμε με κι αλλη φωτια...

Και να σου τι καταφεραμε!!!

 

Οπως ολοι ετσι κ εγω ριχνω τις ευθυνες αλλου..ομως πραγματικα εχω βγαλει την βια απο την ζωη μου απο τα χρονια που πηγενα γυμνασιο (γυρω στα 10 χρονακια), ομως δεν την εχω εξαφανισει τελειως ακομα.

 

(σημ. υπαρχουν ειδη Χιμπατζιδων οπου σκοτωνονται μεταξυ τους και σχηματιζουν κλικες..Επισης οι ιδιοι σκοτωνουν και τρωνε μαϊμουδες..τωρα αν αυτο γινεται απο μονο του ή επειδη παρατηρουσαν καποιες φυλες [τωρινης εποχης ή κ παλαιοτερης] να πραττουν αναλογως δεν γνωριζω, το μονο που ξερω παντως ειναι πως ειναι οτι κοντινοτερο στον ανθρωπο απο πλευρας φυσικης)

Link to comment
Share on other sites

(σημ. υπαρχουν ειδη Χιμπατζιδων οπου σκοτωνονται μεταξυ τους και σχηματιζουν κλικες..Επισης οι ιδιοι σκοτωνουν και τρωνε μαϊμουδες..τωρα αν αυτο γινεται απο μονο του ή επειδη παρατηρουσαν καποιες φυλες [τωρινης εποχης ή κ παλαιοτερης] να πραττουν αναλογως δεν γνωριζω, το μονο που ξερω παντως ειναι πως ειναι οτι κοντινοτερο στον ανθρωπο απο πλευρας φυσικης)

 

 

Εξίσου κοντά μας βιολογικά είναι οι bonobo, ανώτερα θηλαστικά που ξεχωρίζουν για τη φιλικότητα και την ειρηνική τους συμβίωση με άλλες ομάδες. Σε ένα ντοκιμαντέρ που είδα πρόσφατα ειπώθηκε ότι οι επιθετικές πλευρές μας οφείλονται στο γονιδιακό υπόβαθρο που μας συνδέει με τους χιμπαντζήδες, ενώ οι πιο ευγενικές μας τάσεις στη γονιδιακή μας συγγένεια με τους bonobo.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία και το έχω ξαναδημοσιεύσει, απασχολεί το μυαλό μου μία λέξη: Βασανιστήρια.

Ναι, έτσι στο πληθυντικό αριθμό.

Ως θεατές ή τηλεθεατές βλέπουμε σχεδόν καθημερινά βασανισμούς αμάχων, θύματα πολέμου κ.λπ. Πόσοι όμως από εμάς δεν έχουν δει ή δεν γνωρίζουν για τα βασανιστήρια που συμβαίνουν δίπλα στη πόρτα μας;

Βασανίζονται άνθρωποι, σύζυγοι, παιδιά, σκυλιά, οι εαυτοί μας οι ίδιοι από εμάς τους ίδιους.

Τι είναι αυτό που ωθεί τον άνθρωπο να βασανίζει τον συνάνθρωπο; Τι τον ίδιο του τον εαυτό; Τι το ζωντανό;

Ποιά είναι αυτή η χαρά που μπορεί να πηγάζει από μία γυναίκα που κατασκοπεύει κάθε κίνηση του συζύγου της, που κρυφακούει τα τηλέφωνα, ψάχνει mails και τσέπες, βάζει τις στριγγλιές μπροστά σε κόσμο και του κάνει τη ζωή αφόρητη και ρεζίλι;

Ποιά είναι η χαρά που έχει μέσα του ένας σύζυγος όταν χτυπάει με μπουνιές μέχρι να μελανιάσει μια γυναίκα;

Ποιά η χαρά του παιδιού να τραβάει την ουρά του σκύλου μέχρι να αυτό να λιγώνεται στον πόνο;

Λαοί βασανίστηκαν, άνθρωπος έβγαλε ανθρώπου μάτι, τον χτύπησε και τον βασάνισε με σιδερογροθιές, με πυρωμένα σίδερα, τον έπνιξε σε ακαθαρσίες, τον έριξε σε λάκους με θηρία.

 

Γέμισε ο σύμπαν με κραυγές και δονήσεις πόνου, δονήσεις κατώτερες, που αντί να μας ανεβάσουν στο Ανω, μας κατέβασαν και μας κατεβάζουν στα έγκατα..

 

Γιατί η μυική μας ή η ψυχική μας δύναμη, ικανοποιείται όταν ασκώντας εξουσία σε έναν άλλο ζωντανό οργανισμό, εκείνος υποφέρει; Δεν θα ήταν πιο όμορφο πιο χριστιανικό, πιο ελληνικό, πιο ανθρώπινο και ανθρωπιστικό, αυτή μας η ψυχική ή μυική ανωτερότητα να ικανοποιείται όταν προκαλεί ευτυχία στον άλλο;

 

Ας μην το δούμε μακριά από μας, και ας μην μας φταίξουν ο Χριστός, ο Δίας, ο Βούδας και η Επιστήμη. Ας μην ρίξουμε πάλι αλλού τις ευθύνες που μας αναλογούν. Ας γίνουν όλοι αυτοί μαζί η αιτία που θα βρούμε τι είναι αυτό που μας φταίει, που αντί να κάνουμε τον άλλο ευτυχισμένο και από την χαρά του να αντλήσουμε χαρά, κάνουμε τον άλλο δυστυχισμένο νιώθοντας δυστυχώς και πάλι χαρά ή καλύτερα ένα χαιρέκακο συναίσθημα.

Είναι άραγε αυτό πιο δυνατό από την αληθινή χαρά και ευτυχία;

 

Ελάτε, όλοι μας έστω και μία φορά ασκήσαμε τουλάχιστον ψυχολογική βία και βασανίσαμε έναν άλλο άνθρωπο ή ζώο... και νιώσαμε ότι νικήσαμε.

Γιατί το κάναμε; Γιατί το κάνουμε;

Φτου μας!

:angelfaery:

 

 

Νεραιδα ειλικρινα διαβαζωντας αυτα που γραφεις μου ερχεται και μενα να μας φτυσω και να πω γιατι ρε παιδια γιατι τοσος πονος να προκαλειται απο ανθρωπους σε ανθρωπους? :(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό νομίζω Ιχώρ.

 

Fan4fun, η ανταγωνιστική φύση του ανθρώπου εκφράζεται μέσα από την κοινωνικότητά του χωρίς να είναι απαραίτητα τα βασανιστήρια. Η οικονομία της κοινωνίας μας βασίζεται στον ανταγωνισμό, εάν αποφασίσει κάποιος να "πατήσει επί πτωμάτων" για να ανέλθει δεν είναι θέμα γονιδίων...

 

Ναι. Συμφωνώ για την ανταγωνιστική φύση του ανθρώπου. Και ο ανταγωνισμός είναι το κίνητρο. Το πως εκδηλώνει ο καθένας την κάθε επιθυμία του είναι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Συμφωνώ για την ανταγωνιστική φύση του ανθρώπου. Και ο ανταγωνισμός είναι το κίνητρο. Το πως εκδηλώνει ο καθένας την κάθε επιθυμία του είναι άλλο.

 

 

Υπάρχουν αποδεκτοί και απαράδεκτοι τρόποι, κοινωνικά και ιδιοσυγκρασιακά. Εάν κάποιος αρέσκεται να βασανίζει ζωάκια, οι υπόλοιποι δεν θα καθίσουμε να τον κοιτάμε. Όχι μόνο επειδή είμαστε ευαίσθητοι στον πόνο των ζώων αλλά κι επειδή η βία έχει την τάση να κλιμακώνεται. Σήμερα τα ανήμπορα ζώα, αύριο οι ανήμποροι άνθρωποι;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αποδεκτοί και απαράδεκτοι τρόποι, κοινωνικά και ιδιοσυγκρασιακά. Εάν κάποιος αρέσκεται να βασανίζει ζωάκια, οι υπόλοιποι δεν θα καθίσουμε να τον κοιτάμε. Όχι μόνο επειδή είμαστε ευαίσθητοι στον πόνο των ζώων αλλά κι επειδή η βία έχει την τάση να κλιμακώνεται. Σήμερα τα ανήμπορα ζώα, αύριο οι ανήμποροι άνθρωποι;

 

Συμφωνώ απόλυτα και αυτό κάνουμε. Ολα τα σύγχρονα κοινωνικά μοντέλα είναι κατά της βίας και γίνονται προσπάθειες να ηρεμήσουν τις βίαιες εκδηλώσεις των ατόμων σε όλους τους τομείς. ΑΥτό το είπαμε. Ομως το ερώτημα μας είναι γιατί εκδηλώνει κάποιος βία ενώ δεν υπάρχει λόγος να το κάνει. Ποιό είναι το κίνητρο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα και αυτό κάνουμε. Ολα τα σύγχρονα κοινωνικά μοντέλα είναι κατά της βίας και γίνονται προσπάθειες να ηρεμήσουν τις βίαιες εκδηλώσεις των ατόμων σε όλους τους τομείς. ΑΥτό το είπαμε. Ομως το ερώτημα μας είναι γιατί εκδηλώνει κάποιος βία ενώ δεν υπάρχει λόγος να το κάνει. Ποιό είναι το κίνητρο.

 

 

Δεν υπάρχει κίνητρο, υπάρχουν αίτια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ναι η Νεράϊδα έθεσε πολύ ωραίο θέμα. Πολύ καιρό πριν βέβαια για να το θυμάται και η ίδια.

 

Οι άνθρωποι που έχουν την τάση να βασανίζουν άλλους νομίζω πως οφείλεται στην βαθιά τους ανασφάλεια καθώς επίσης και στην αμέτρητη βλακεία τους.

 

Ακόμη και αν δεχθούμε πως έχουν οι ίδιοι βασανιστεί στο παρελθόν με οποιονδήποτε τρόπο, αυτό δεν τους αθωώνει, διότι δεν έχουν το μυαλό να φιλτράρουν κάτι που τους συνέβει και να μην το επαναλάβουν.

 

Ή, ακόμη χειρότερα, να αντλούν κάποια ικανοποίηση όταν ΄βασανίζουν΄ άλλους.

 

Εσείς τι λέτε πάνω σε αυτές τις σκέψεις;

Link to comment
Share on other sites

φυσικά το ότι οι ιδιοι εχουν βασανιστει στο παρελθόν δεν τους αθωωνει αλλα εμεις τι κανουμε βλεποντας λαους ολοκληρους βουτηγμενους στο αιμα?τι κανουμε οταν η τηλεόραση "σερβιρει" εκατονταδες σκηνες βιας?οταν τα παιδια μας το αφυσικο το εκλαμβανουν ως φυσιολογικο εξαιτιας αυτης ακριβως της προαναφερθεισης μεταδοσης σκηνων αιματος βιας και βασανισμων σαν να προκειται για κατι το εντελως φυσιολογικο απο τα καναλια της τηλεορασης και απο τα ποικιλης υλης εντυπα?

Link to comment
Share on other sites

Οπως καθε εμβιος οργανισμος ετσι και εμεις εχουμε Fixed το ενστικτο της επιβιωης, επειδη ομως υστερουμε σε καθε βιαιο τομεα (ουτε νυχια ουτε δοντια ουτε δυναμη εχουμε) Υπερτερουμε σε νοημοσυνη! Η οποια αν συνδιαστει με το ενστικτο της επιβιωσης τοτε γινεται πανουργία. Μας ηταν πολυ χρησιμη οταν φτιαχναμε παγιδες ειτε για προστασια ειτε για κυνηγι, εν καιρο ομως αποδειχτηκαν εξ'ισου σημαντικες οταν μαλωναμε μεταξυ μας! Τελικα καταλαβαμε πως αντι να ριξουμε καποιον στη παγιδα μπορουμε να κατασκευασουμε μια "Φορητη!" :) ετσι φτιαξαμε τα οπλα. (Τι να οδηγησουμε μια αντιλοπη ξερω γω σε ενα λακο με δοκαρια, τι να της ριξουμε εξ'αρχης το δοκαρι).

 

Τελικα φτασαμε εδω που ειμαστε (ομολογουμενως ΠΟΛΥ γρηγορα για να εξαλιφθουν τα ενστικτα) και το μονο που βλεπουμε γυρω μας ειναι η μονοτονια της Ανθρωποτητας, οποτε λογικα ΕΚΕΙ θα ξεσπασει, οσο και να τα καταπιεζουμε δεν μπορουμε να αποφυγουμε κατι τετοιο.

 

Minerva ειπες πως :

Οι άνθρωποι που έχουν την τάση να βασανίζουν άλλους νομίζω πως οφείλεται στην βαθιά τους ανασφάλεια καθώς επίσης και στην αμέτρητη βλακεία τους.
Πιστευω πως η βαθια ανασφαλεια προερχεται απο τα προαναφερθεισα ενστικτα, οταν ΔΕΝ ειχαμε ΚΑΜΙΑ ασφαλεια παρα μονο τη φωτια. Η αμετρητη βλακεια μας οφειλετε στο οτι "μεγαλωσαμε" πολυ γρηγορα, σαν κοινωνια, ειμαστε σαν ενα υπερτροφικο παιδι που ομως ΔΕΝ εχει ωριμασει ακομα ενω ακομα χειροτερα πιστευει πως ειναι ΠΟΛΥ ωριμο και πως μαθαινει απο τα λαθη του...ενω ας μη χαρακτηρισω καλυτερα που βρισκομεθα.

Σιγουρα το οτι καποιος ειναι βασανισμενος ΔΕΝ τον αθωωνει, φυσικα οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι με τον ενα ή τον αλλον τροπο βασανιζμενοι, υπαρχει δυστυχως ενα % οπου εκδικειτε τον εαυτο του (επειδη πονεσε σωματικα κ ψυχικα) με το να βγαζει την κακια του στους γυρω του.

Αυτο το ποσοστο ειναι αρκετα εως υπεραρκετα τοσο μεγαλο ωστε να δικαιολογει κατα καποιον τροπο το γιατι οπως ειπε κ ο hrakleitos :

μεταδοσης σκηνων αιματος βιας και βασανισμων σαν να προκειται για κατι το εντελως φυσιολογικο απο τα καναλια της τηλεορασης και απο τα ποικιλης υλης εντυπα?
.

Εδω που φτασαμε ναι μεν τα μεταδιδουν ολα αυτα λες κ προκειτε για κατι το φυσιολογικο, ΟΜΩΣ πιστεψε με αυτα που δειχνουν ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ σε σχεση με αυτα που γινονται...για ευνοητους λογους φυσικα, αν μας εδιχναν την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ θα ξεσηκωνομασταν ΣΗΜΕΡΑ κ ολας και θα σφαζαμε ολα τα "κεφαλια~κεφαλαια" εν ψυχρω!

Μετα απλα, χαρουμενα κ ωραια θα ξαναχτιζαμε την κατασταση σε λαου συμφερον.

 

Γενικως βασανηστηρια ΚΑΘΕ ειδους γινονται αποκλειστικα για το ΟΦΕΛΟΣ, για καθε ειδος οφελος καποιου. Και αυτο ειναι κατι το οποιο ειναι αδικαιολογητο...ομως τωρα που επεσε ο γαϊδαρος στο πηγαδι θα κοιταξουμε μη σταξει η ουρα του μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...