Jump to content

Η ματαιότητα των πραγμάτων


 Share

Recommended Posts

  • Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

''Ζούμε σε έναν κόσμο ψεύτικο και πλασματικό. Αντί να βγούμε από αυτόν, παλεύουμε να βρούμε ένα καλύτερο ψέμα''

Αρχάγγελος

 

Πολύ σωστά... ας δούμε λοιπόν ποιός έχει βρει το καλύτερο ψέμα....

Link to comment
Share on other sites

''Ζούμε σε έναν κόσμο ψεύτικο και πλασματικό. Αντί να βγούμε από αυτόν, παλεύουμε να βρούμε ένα καλύτερο ψέμα''

Αρχάγγελος

 

Εν γνώσει μας; (το ρωτάω γιατί η φράση αυτή μου θυμίζει Matrix)

Link to comment
Share on other sites

Τα 'χουμε ξαναπεί αυτά, η σύγχρονη συνειδησιακή κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί από τις συνολικές συνθήκες που την περιβάλλουν, δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε καταστάσεις όπου δεν υπάρχει κάποιος σταθερός παράγοντας να στηριχτεί.

Έτσι, θα πρέπει να βρούμε αυτόν τον σταθερό παράγοντα, ακόμα και αν αυτός είναι ένα ψέμα.

Τί μπορούμε να κάνουμε γι' αυτό? Να γυμνάσουμε τη συνείδησή μας θα 'λεγα...

 

Άντε όμως να πείσεις τη συνείδηση ότι θα πρέπει κάθε λεπτό να ανακαλύπτει τον τροχό από την αρχή... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άντε όμως να πείσεις τη συνείδηση ότι θα πρέπει κάθε λεπτό να ανακαλύπτει τον τροχό από την αρχή... :lol:

 

Ωραίο το όνειρό σου Johnny....

Άντε να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν χρειάζεσαι τον τροχό...

Link to comment
Share on other sites

Tρελό σατοράκι έφαγες Αρχάγγελε. ^_^

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το απόφθεγμα σου αλλά επέτρεψε μου να συμπληρώσω οτι αν και ο κόσμος που ζούμε είναι ψεύτικος αυτό δεν σημαίνει οτι η ζωή δεν είναι αλήθινη.

Link to comment
Share on other sites

Tρελό σατοράκι έφαγες Αρχάγγελε. ^_^

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το απόφθεγμα σου αλλά επέτρεψε μου να συμπληρώσω οτι αν και ο κόσμος που ζούμε είναι ψεύτικος αυτό δεν σημαίνει οτι η ζωή δεν είναι αλήθινη.

 

1ον Δεν είναι απόφθεγμα. Είναι εμπειρία.

2ον Σε πρόλαβα ήδη φίλε μου. Είπα ''ζούμε''. Δεν είπα νομίζουμε ότι ζούμε. Σαφώς και η ζωή είνα αληθινή.

3ον Σατοράκι;;;;; Γλυκό είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η γρατσουνιά που μόλις μου έκανε ο γάτος μου κάθε άλλο παρά ψεύτική ή πλασματική είναι... :)

 

Θα έλεγα οτι μάλλον οι αισθήσεις μας είναι πεπερασμένες

και για αυτό κάνουμε ότι μπορούμε για να αλλάξουμε τον κοσμο με βάση αυτο που καταλαβαίνουμε για καλύτερο...

Το οποίο τελικά ίσως και να είναι ένα καλύτερο ψέμα...

 

 

ΥΓ. Αλήθεια τι είναι το σατοράκι????

Link to comment
Share on other sites

Διαλλεξα ενα ψεμα που το μονο που κανει ειναι να μου δειχνει την αληθεια ως εχει.

Συμφωνω μα δεν υιοθετω την αποψη σου.

Χαιρετησμους!

Link to comment
Share on other sites

1ον Δεν είναι απόφθεγμα. Είναι εμπειρία.

2ον Σε πρόλαβα ήδη φίλε μου. Είπα ''ζούμε''. Δεν είπα νομίζουμε ότι ζούμε. Σαφώς και η ζωή είνα αληθινή.

 

3ον Σατοράκι;;;;; Γλυκό είναι αυτό;

 

 

Περί του τι εστί "Σατόρι"

 

http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,404.0.html

 

 

(όπως κατάλαβες φίλε Αρχάγγελε, ο El Morya κομπλιμέντο σου έκανε, δεν σου "την είπε". Κι αυτός δεν τα συνηθίζει αυτά... :) )

Link to comment
Share on other sites

Περί του τι εστί "Σατόρι"

 

http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,404.0.html

 

 

(όπως κατάλαβες φίλε Αρχάγγελε, ο El Morya κομπλιμέντο σου έκανε, δεν σου "την είπε". Κι αυτός δεν τα συνηθίζει αυτά... :) )

 

Το ξέρω ότι δεν μου την είπε, διότι είναι (θεωρώ) ο μόνος που κατάλαβε τι εννοώ. Απλώς του εξήγησα, ότι και τις ''διορθώσεις'' που έκανε τις είχα ήδη συμπεριλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα ψεύτικο στον κόσμο που ζούμε. Απλώς έχουμε μάθει να ορίζουμε αληθινό οτιδήποτε είναι ακίνητο, σταθερό και νεκρό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα ψεύτικο στον κόσμο που ζούμε. Απλώς έχουμε μάθει να ορίζουμε αληθινό οτιδήποτε είναι ακίνητο, σταθερό και νεκρό.

 

Yπαρχει η πιθανοτητα η προσπαθεια μας να ορισουμε να είναι πλάνη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...