Jump to content

Αντέχεις την Ελευθερία?


Recommended Posts

Λοιπόν, πόσοι αλήθεια αντέχουν την απόλυτη ελευθερία?

 

 

 

Δεν είναι πειρασμός να μπορείς να ρίξεις τις ευθύνες για ότι σου συμβαίνει πάντα σε κάποιον άλλον και ποτέ στον εαυτό σου?

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πολύ θα ήθελα να γνωρίσω έναν άνθρωπο που έχει βιώσει την απόλυτη ελευθερία και να ακούσω την γνώμη του.

Τη στιγμή βέβαια που θα μου την πει, θα πάψει να είναι ελεύθερος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απόλυτη ελευθερία. Ελευθερία είναι η πιο σχετική έννοια που υπάρχει.

 

Ολες οι έννοιες στο θεωρητικό επίπεδο υφίστανται στην "απόλυτη" μορφή τους.

 

Παρ'όλα αυτά δύναται να υπάρξει "απόλυτη" ελευθερία και σε πρακτική μορφή..., αλλά συνήθως λυπόμαστε αυτούς που την "στερούνται"..

 

και άλλωστε ποιός θέλει να τον "λυπούνται"?

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι έννοιες στο θεωρητικό επίπεδο υφίστανται στην "απόλυτη" μορφή τους.

 

Παρ'όλα αυτά δύναται να υπάρξει "απόλυτη" ελευθερία και σε πρακτική μορφή..., αλλά συνήθως λυπόμαστε αυτούς που την "στερούνται"..

Μπορείς να την ορίσεις ώστε να καταλάβουμε το απόλυτο σε θερητικό αλλά και πρακτικό επίπεδο;;; Με ενδιαφέρει να δω πως το αντιλαμβάνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος ζητάει - διεκδικεί την ελευθερία του δεν λέει :

 

"παρακαλώ καλέ κύριος, δώστε μου λίγη σχετική ελευθερία"

 

 

Λέει ευθαρσώς, επιμόνως, επαναστατικώς και θρασυτάτως :

 

 

"....δώστε μου την (απόλυτη) ελευθερία μου ή θα σας γ :censored: ω την ηρεμία της κοινωνίας σας...."

 

 

Τουτ' εστίν μεθερμηνευόμενον,

 

 

"...καμία διαπραγμάτευση....δώστε μου απόλυτη ελευθερία ή συνεχίζω τον πόλεμο φθοράς σας...."

 

 

Είτε λέγεται "οικογένεια" , είτε λέγεται "θρησκεία", είτε λέγεται "κοινωνία", είτε λέγεται όπως γουστάρει.

 

 

Τα ερωτήματα είναι :

 

 

άντε και την πήρε μετά κόπων, επαναστάσεων (εφηβικών ή κοινωνικών), αίματος (ενίοτε), θυσιών και βασάνων.

 

 

 

την αντέχει?

 

 

ή απλώς

 

 

 

"....διώχνει τον έναν τύραννο για να τον αντικαταστήσει με άλλον...?"

 

 

 

 

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

Ο αγώνας, όπως τον περιέγραψες, αποτελεί μία μορφή σκλαβιάς.

 

Ο ελεύθερος άνθρωπος δεν αγωνίζεται εναντίον άλλων, αλλά εναντίον του εαυτού του.

Δεν το δηλώνει σε κανέναν, μιάς και δεν υπάρχει λόγος.

Από την στιγμή που ξεκινάει να ''μάχεται'' εναντίον του, ήδη έχει κατακτήσει την πρώτη ελευθερία....και επακολουθούν άλλες.

Η απόλυτη ελευθερία είναι το Τέλος. Ίσως εθελημένα να μην θέλουμε να φτάσουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω οτι πρέπει να ξεκινήσουμε την συζήτηση από το τί εννοεί ο καθένας λέγοντας ελευθερία.

 

Για τους ήρωες του 1821 ελευθερία ήταν η αποτίναξη του τούρκικου ζυγόυ.

Για τον αναρχικό ελευθερία είναι η καταστροφή δημόσιας περιουσίας χωρις να τον ελέγχει κάνείς

( και εννοώ τους γνωστούς άγνωστους στο σύνταγμα και όχι τους εν συνείδηση αναρχικούς)

 

Γενικά όλοι σε όποιον αγώνα και αν κάνουν πάντα κοτσάρουν και το "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ" από δίπλα.

 

Τι είναι όμως η ελευθερια????

(Η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο.....)

:063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh:

 

περιμένω απλά να ακούω τι σημαίνει για τον καθένα η ελευθερία ....

 

Καληνύχτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελευθερια σημαινει τολμημ,σημαινει σκεψη χωρις ορια.Θαρος,θρασος,αγαπη... :harp:

 

 

Ειναι πολλα τα κομματια και κανεις σιγουρα δεν τα εχει ενωσει :hm: :hm:

 

 

Ειμαστε εν μερη ελευθεροι... ουτε,αλλα καλο ειναι που προσπαθουμε

 

Κοιμομαστε λιγακι ομως,κακο αυτο μαλλον πρεπει να ξυπνησουμε καποια στηγμη :7_11_1[1]:.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την ορίσεις ώστε να καταλάβουμε το απόλυτο σε θερητικό αλλά και πρακτικό επίπεδο;;; Με ενδιαφέρει να δω πως το αντιλαμβάνεσαι.

 

διαγράφεται ως ακατάσχετο μπλα μπλα

 

και επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια

 

..την στιγμή που θα ξεριζώσεις από μέσα σου κάθε ίχνος φόβου ...εκείνη την στιγμή θα έχεις κερδίσει την ελευθερία σου ..θεωρητικά και κυρίως πρακτικά..

Edited by martina
Link to comment
Share on other sites

Ελευθερος ειναι ο πολιτικος αρχηγος της χωρας. Κανει οτι θελει οπως θελει και δεν δινει σημασια και λογαριασμο και δνε λογοδοτει και την μλκια του να χει κανει δεν τον πανε μεσα. Με αλλα λογια οσο πιο πολλα φραγκα εχεις η οσο πιο κοντα εισαι στην κορυφη της εξουσιας εισαι πιο ελευθερος.

Link to comment
Share on other sites

διαγράφεται ως ακατάσχετο μπλα μπλα

 

και επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια

 

..την στιγμή που θα ξεριζώσεις από μέσα σου κάθε ίχνος φόβου ...εκείνη την στιγμή θα έχεις κερδίσει την ελευθερία σου ..θεωρητικά και κυρίως πρακτικά..

 

Μα γιατί το διέγραψες καλή μου? Αργησα λίγο να απαντήσω γιατί έπεσε τρελλή δουλειά. Υπήρχαν κάποια σημεία που ήθελαν συζήτηση. Μίλησες για την έννοια του απόλυτου μόνο σε ποιοτικό επίπεδο. Συμφωνώ αλλά κυρίως έχουμε μάθει το απόλυτο σαν επίθετο να το χρησιμοποιούμε περισσότερο ποσοτικα. Παράδειγμα:

 

απόλυτη αγάπη : ποσοτικά εννοούμε ότι καθολικά αγαπάω κάποιον, σε όλες τις πτυχές του. Ποιοτικά εννοούμε ότι λατρεύω όσο σε κανέναν άλλον, αδιαμφισβήτητα το χιούμορ του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αγαπάω και τις άλλες πτυχές του.

 

Νομίζω ότι το απύλυτο πλάι στην ελευθερία μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μεταφορικά δίνοντας έμφαση. Ποιοτικά δύναται κάποιος να νιώσει απόλυτα ελεύθερος αναφερόμενος σε ένα επίπεδο της ζωής του ή της βούλησής του. Δεν νομίζω όμως ότι το ίδιο ισχύει ποσοτικά, καθολικά.

Link to comment
Share on other sites

Κλουβί κλουβί κλουβί

κλουβί μαντρί κλουβί

μαντρί κλουβί μαντρί

μαντρί μαντρί μαντρί

 

Μπεεε τσιριτρί τσιριτρί

Τσιριτρί μπεεε μπεεεε

Μπεεε τσιριτρί τσιριτρί

Μπεεε μπεεε μπεεεεεε

 

Ό,τι για'μένα είναι κλουβί, για'σένα είναι κήπος.

Ό,τι για'μένα είναι κήπος, για'σένα είναι κλουβί.

Ποιος είναι πραγματικά ελεύθερος; Εγώ; Εσύ;

Ο κήπος;

Το κλουβί;

 

Πως θα αναγνωρίσω ότι είμαι ελεύθερος, αν δεν προδικάσω ότι εσύ δεν είσαι;

Θα δεχτώ ότι δεν υπάρχουν κλουβιά και ελευθερίες, παρά μόνο σκέψεις που δρουν ψυχοθεραπευτικά στο ακαταλόγιστο μυαλό μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...