Jump to content

Αντέχεις την Ελευθερία?


Recommended Posts

Χμμ?το θέμα ελευθερία είναι τόσο γενικό που χάθηκα λίγο? μιλάμε για την πνευματική ελευθερία? (Δηλαδή την αδιάκοπη προσπάθεια να απελευθερωθεί ο άνθρωπος από τα πάθη του) Μιλάμε για την ελευθερία μέσα από οικονομικούς όρους? (Δηλαδή να ορίζουν οι σκέψεις τις επιλογές μας κ όχι το εισόδημα μας- πολύ γενικό αλλά σκέφτομαι την Αφρική αυτή τη στιγμή κ μάλλον η λέξη ¨επιλογή¨ φαντάζει ουτοπία ) Για συνταγματική ελευθερία ?

 

Δεν θυμάμαι ποιος μου το πε ή που το διάβασα κ μάλλον ψιλοασχετο?αλλά κάπως έτσι πάει..

 

?Η ελευθερία μας σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του αλλού.. ?Αρκετά δίκαιο όριο..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

?Η ελευθερία μας σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του αλλού.. ?Αρκετά δίκαιο όριο..

 

Ναι, κι εγώ το έβρισκα δίκαιο μέχρι που διάβασα κάποιο γνωστό μου να γράφει πως δεν το δέχεται και να αντιπροτείνει το «η ελευθερία μου εγγυάται την ελευθερία του άλλου».

 

Σηκώνει περισυλλογή, δε σηκώνει;

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί το διέγραψες καλή μου? Αργησα λίγο να απαντήσω γιατί έπεσε τρελλή δουλειά. Υπήρχαν κάποια σημεία που ήθελαν συζήτηση. Μίλησες για την έννοια του απόλυτου μόνο σε ποιοτικό επίπεδο. Συμφωνώ αλλά κυρίως έχουμε μάθει το απόλυτο σαν επίθετο να το χρησιμοποιούμε περισσότερο ποσοτικα. Παράδειγμα:

 

απόλυτη αγάπη : ποσοτικά εννοούμε ότι καθολικά αγαπάω κάποιον, σε όλες τις πτυχές του. Ποιοτικά εννοούμε ότι λατρεύω όσο σε κανέναν άλλον, αδιαμφισβήτητα το χιούμορ του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αγαπάω και τις άλλες πτυχές του.

 

Νομίζω ότι το απύλυτο πλάι στην ελευθερία μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μεταφορικά δίνοντας έμφαση. Ποιοτικά δύναται κάποιος να νιώσει απόλυτα ελεύθερος αναφερόμενος σε ένα επίπεδο της ζωής του ή της βούλησής του. Δεν νομίζω όμως ότι το ίδιο ισχύει ποσοτικά, καθολικά.

 

Την «ελευθερία» είτε ποσοτικά την αντιμετωπίσεις είτε ποιοτικά , στην απόλυτη μορφής είναι το ένα και το αυτό ? γιατί πολύ απλά την ελευθερία ή την έχεις ή δεν την έχεις?

 

Το να λέμε «ελευθερία πνεύματος», «ελευθερία επιλογής» ή οτιδήποτε άλλο κατεβάσει η κούτρα μας δεν είναι παρά φαιδρά σχήματα λόγου στην προσπάθεια μας να μπούμε πιο βαθιά στην αυτο-ύπνωση περί δήθεν ελευθερίας?και εκεί είναι που ? αναπόφευκτα πλέον ? καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως η ελευθερία στην απόλυτη μορφή της δεν αφορά παρά μια ιδέα τόσο ανεφάρμοστη όσο και επίπλαστη.

 

Είθισται να λέμε πως ο άνθρωπος γεννιέται ελεύθερος?αφού δεν κουβαλά τίποτα μαζί του και δεν είναι δέσμιος είτε υλικών είτε συναισθηματικών φορτίων? το «περιττό» έπεται να το επωμισθεί ως σιδερένια μπάλα ισοβίτη το οποίο φυσικά θα διανθίσει με διάφορα κοσμητικά επίθετα τύπου "ανειλημμένων υποχρεώσεων" και δεν συμμαζεύεται, εκχωρώντας και εκποιώντας όσο-όσο την ελευθερία του και αντικαθιστώντας αυτήν με μια διαρκή και ακατάπαυστη φοβία περί "κεκτημένων"..

 

Την στιγμή που θα αντιληφθείς και συνειδητοποιήσεις πραγματικά και βαθιά εντός σου πως όπως ήρθες σε αυτόν τον κόσμο έτσι και θα φύγεις.. πως τίποτα και κανείς δεν σου εγγυάται πως ό,τι απέκτησες χθες θα το κατέχεις και αύριο και πως τελικά τίποτα δεν σου ανήκει είτε ζωντανό είτε υλικό, όταν καταφέρεις να αποτινάξεις την φοβία και το άγχος για όλα αυτά ΤΟΤΕ θα μπορέσεις να βιώσεις την κατάσταση της απόλυτης ελευθερίας?γιατί η ελευθερία είναι κατάσταση και όχι ένα ιδεολόγημα αγαθού.

 

.....................

Ό,τι για'μένα είναι κλουβί, για'σένα είναι κήπος.

Ό,τι για'μένα είναι κήπος, για'σένα είναι κλουβί.

Ποιος είναι πραγματικά ελεύθερος; Εγώ; Εσύ;

Ο κήπος;

Το κλουβί;

 

Πως θα αναγνωρίσω ότι είμαι ελεύθερος, αν δεν προδικάσω ότι εσύ δεν είσαι;

Θα δεχτώ ότι δεν υπάρχουν κλουβιά και ελευθερίες, παρά μόνο σκέψεις που δρουν ψυχοθεραπευτικά στο ακαταλόγιστο μυαλό μας.

 

Η ελευθερία του άλλου δεν είναι μέτρο σύγκρισης για την δική μας?αυτά είναι ..άλλα λόγια να αγαπιόμαστε?. και ο κήπος αν τον περπατήσεις κάπου θα συναντήσεις τα κάγκελα..

 

Και εν κατακλείδι ?η ελευθερία είναι μία ? τα ενδιάμεσα είναι καθαρές αυταπάτες?

 

 

το «η ελευθερία μου εγγυάται την ελευθερία του άλλου».

 

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για το παραπάνω είναι πως αν εγώ έχω κατακτήσει την δική μου ελευθερία με όλη την σημασία της λέξης ?τότε ο άλλος μπορεί να είναι ήσυχος πως δεν έχω ανάγκη να σφετεριστώ την δική του?..

Link to comment
Share on other sites

Την «ελευθερία» είτε ποσοτικά την αντιμετωπίσεις είτε ποιοτικά , στην απόλυτη μορφής είναι το ένα και το αυτό ? γιατί πολύ απλά την ελευθερία ή την έχεις ή δεν την έχεις?

 

Το να λέμε «ελευθερία πνεύματος», «ελευθερία επιλογής» ή οτιδήποτε άλλο κατεβάσει η κούτρα μας δεν είναι παρά φαιδρά σχήματα λόγου στην προσπάθεια μας να μπούμε πιο βαθιά στην αυτο-ύπνωση περί δήθεν ελευθερίας?και εκεί είναι που ? αναπόφευκτα πλέον ? καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως η ελευθερία στην απόλυτη μορφή της δεν αφορά παρά μια ιδέα τόσο ανεφάρμοστη όσο και επίπλαστη.

 

Είθισται να λέμε πως ο άνθρωπος γεννιέται ελεύθερος?αφού δεν κουβαλά τίποτα μαζί του και δεν είναι δέσμιος είτε υλικών είτε συναισθηματικών φορτίων? το «περιττό» έπεται να το επωμισθεί ως σιδερένια μπάλα ισοβίτη το οποίο φυσικά θα διανθίσει με διάφορα κοσμητικά επίθετα τύπου "ανειλημμένων υποχρεώσεων" και δεν συμμαζεύεται, εκχωρώντας και εκποιώντας όσο-όσο την ελευθερία του και αντικαθιστώντας αυτήν με μια διαρκή και ακατάπαυστη φοβία περί "κεκτημένων"..

 

Την στιγμή που θα αντιληφθείς και συνειδητοποιήσεις πραγματικά και βαθιά εντός σου πως όπως ήρθες σε αυτόν τον κόσμο έτσι και θα φύγεις.. πως τίποτα και κανείς δεν σου εγγυάται πως ό,τι απέκτησες χθες θα το κατέχεις και αύριο και πως τελικά τίποτα δεν σου ανήκει είτε ζωντανό είτε υλικό, όταν καταφέρεις να αποτινάξεις την φοβία και το άγχος για όλα αυτά ΤΟΤΕ θα μπορέσεις να βιώσεις την κατάσταση της απόλυτης ελευθερίας?γιατί η ελευθερία είναι κατάσταση και όχι ένα ιδεολόγημα αγαθού.

Η ελευθερία του άλλου δεν είναι μέτρο σύγκρισης για την δική μας?αυτά είναι ..άλλα λόγια να αγαπιόμαστε?. και ο κήπος αν τον περπατήσεις κάπου θα συναντήσεις τα κάγκελα..

 

Και εν κατακλείδι ?η ελευθερία είναι μία ? τα ενδιάμεσα είναι καθαρές αυταπάτες?

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για το παραπάνω είναι πως αν εγώ έχω κατακτήσει την δική μου ελευθερία με όλη την σημασία της λέξης ?τότε ο άλλος μπορεί να είναι ήσυχος πως δεν έχω ανάγκη να σφετεριστώ την δική του?..

 

Μιλάς πολύ ιδεολογικά, θεωρητικά και ιδεατά. Με αυτή την έννοια κάποιος μπορεί να νιώσει ελεύθερος σε ένα κελί ή την στιγμή που φεύγει από την ζωή (νομίζω και οι δύο στιγμές αποτελούν τον μεγαλύτερο φοβο μας που συνοδεύουν την έλλειψη ελευθερίας). Τί γίνεται όμως σε βιολογικό, φυσικό,κοινωνικό, πολιτικό επίπεδο κτλ. Είναι λογικό ότι αν συρρικνώσεις τις επιθυμίες σου σε μία ή καμία να νιώσεις ελεύθερος. Αν δεχθούμε ότι αυτό είναι πιθανό να συμβεί, δεν αφορά τον καθημερινό άνθρωπο που ξέρουμε.

 

Πάντως είναι φοβερός και απολαυστικός ο τρόπος που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω πως όλοι εδώ μέσα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι.. Έχουμε καθαρό νεράκι να πιούμε, τροφή, κρεβατάκι να μας περιμένει το βραδύ, υπολογιστή να εργαστούμε. Δεν έχουμε τόση δύναμη η εξουσία ώστε να αδικούμε μαζικά τους συνανθρώπους μας (άρα κοιμόμαστε άνετα τα βραδιά?) Η ελευθερια βρισκεται σε απλα καθημερινά πραγματα που σχετίζονται με τις επιλογές μας.

 

Ξερώ ότι οι περισσότεροι δεν θα συμφωνήσετε μαζί μου αλλά για να σκεφτούμε λίγο? η ελευθερία είναι σχετική έννοια. Ίσως να αισθάνεσαι καταπιεσμένος κ πραγματικά ανελεύθερος αλλά για σκέψου έναν συνομήλικο σου στην Ινδία που πλένεται σε λασπωμένα νερά για να θεραπευτεί από κάποια ασθένεια. Νιώθεις την ελευθερία να χαρείς την ζωή ξέροντας ότι δεν πρόκειται να πεθάνεις από γρίπη ή μαγουλάδες. Μάλλον αγαπάμε τα φάρμακα..! Μα μια στιγμή.. Μήπως είμαστε εξαρτημένοι απ αυτά? Άραγε έχεις πει ποτέ όχι σε ένα depon όταν έχεις πονοκέφαλο? Χα! Μόλις ξαναπεριορισες την ελευθερία σου!

 

Άλλωστε μπορούμε να μιλάμε για απόλυτη ελευθερία όταν δεν είμαστε καν σίγουροι ότι υπάρχει το απόλυτο από μονό του? Για μένα ένα τέχνασμα των μαθηματικών είναι που εχει σκοπο μονο να μας βασανιζει! (μα είναι δυνατόν μια ποσότητα να την θεωρούμε θετική ακόμα κ αν είναι αρνητική?!) :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε μπορούμε να μιλάμε για απόλυτη ελευθερία όταν δεν είμαστε καν σίγουροι ότι υπάρχει το απόλυτο από μονό του? Για μένα ένα τέχνασμα των μαθηματικών είναι που εχει σκοπο μονο να μας βασανιζει! (μα είναι δυνατόν μια ποσότητα να την θεωρούμε θετική ακόμα κ αν είναι αρνητική?!) :blblbl:

 

Πολύ λογική διατύπωση.

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ... χεχε

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος ζητάει - διεκδικεί την ελευθερία του δεν λέει :

 

"παρακαλώ καλέ κύριος, δώστε μου λίγη σχετική ελευθερία"

Λέει ευθαρσώς, επιμόνως, επαναστατικώς και θρασυτάτως :

"....δώστε μου την (απόλυτη) ελευθερία μου ή θα σας γ :censored: ω την ηρεμία της κοινωνίας σας...."

Τουτ' εστίν μεθερμηνευόμενον,

"...καμία διαπραγμάτευση....δώστε μου απόλυτη ελευθερία ή συνεχίζω τον πόλεμο φθοράς σας...."

Είτε λέγεται "οικογένεια" , είτε λέγεται "θρησκεία", είτε λέγεται "κοινωνία", είτε λέγεται όπως γουστάρει.

Τα ερωτήματα είναι :

άντε και την πήρε μετά κόπων, επαναστάσεων (εφηβικών ή κοινωνικών), αίματος (ενίοτε), θυσιών και βασάνων.

την αντέχει?

ή απλώς

"....διώχνει τον έναν τύραννο για να τον αντικαταστήσει με άλλον...?"

 

Εγω συνεχίζω να επιμένω ότι πάνω απο όλα είναι ο θεός. Πρέπει να αγαπει κανεις πρώτα τον θεο και μετα την ελευθερεία του και πραγματοποίηση των ονείρων του. Ζω σε έναν κόσμο όπου οι άνθρωποι απο έλειψη αγάπης δεν αντέχουν το βαρος της ευτυχίας τους, και καταρέουν στην δυστυχία που τους ελαφρύνει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέσα σε μια φούσκα.

Έχω απόλυτη ελευθερία μέσα στη φούσκα μου...

 

Μέσα στη φούσκα μου νιώθω ελεύθερη!

 

Εσείς νιώθετε ελεύθεροι μέσα στη φούσκα μου;

Link to comment
Share on other sites

Και που ξέρω εγώ ποια είναι η τέλεια ελευθερία; Δεν την έχω συναντήσει ποτέ μέχρι τώρα.

 

Η ελευθερία του άλλου δεν είναι μέτρο σύγκρισης για την δική μας?αυτά είναι ..άλλα λόγια να αγαπιόμαστε?. και ο κήπος αν τον περπατήσεις κάπου θα συναντήσεις τα κάγκελα..

 

Και εν κατακλείδι ?η ελευθερία είναι μία ? τα ενδιάμεσα είναι καθαρές αυταπάτες?

 

Δεν είναι μέτρο σύγκρισης ε; Μα τίποτα δεν μπορεί να ορίσει ιδιότητα αν δεν έχει ένα δεύτερο "κάτι" ως σημείο αναφοράς.

Συμφωνούμε για τον κήπο.

 

Διαφωνούμε στο ότι η ελευθερία είναι μια. Γιατί ο μόνος τρόπος να ερμηνεύσεις την δική σου ελευθερία είναι μέσω του δικού σου κόσμου. Πως την αντιλαμβάνεσαι; Την αισθάνεσαι, την σκέφτεσαι, την βιώνεις.

 

1) Είσαι άνθρωπος

2) Είσαι υποκείμενο

3) Ό,τι σκέφτεσαι, βιώνεις, αισθάνεσαι εκρέει από εσένα.

 

1+2+3=Η ελευθερία είναι υποκειμενική έννοια.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτη ελευθερία;

χμ... τι να μου θυμίζει άραγε;

 

δεν θα πω πολλά είμαι ελεύθερη και δεν την χάνω λέγοντας το, απλά έχω συνείδηση της κατάστασης μου και του τι γράφω.... μόνο μια παράθεση θα κάνω

 

Την στιγμή που θα αντιληφθείς και συνειδητοποιήσεις πραγματικά και βαθιά εντός σου πως όπως ήρθες σε αυτόν τον κόσμο έτσι και θα φύγεις.. πως τίποτα και κανείς δεν σου εγγυάται πως ό,τι απέκτησες χθες θα το κατέχεις και αύριο και πως τελικά τίποτα δεν σου ανήκει είτε ζωντανό είτε υλικό, όταν καταφέρεις να αποτινάξεις την φοβία και το άγχος για όλα αυτά ΤΟΤΕ θα μπορέσεις να βιώσεις την κατάσταση της απόλυτης ελευθερίας?γιατί η ελευθερία είναι κατάσταση και όχι ένα ιδεολόγημα αγαθού.
Link to comment
Share on other sites

Και που ξέρω εγώ ποια είναι η τέλεια ελευθερία; Δεν την έχω συναντήσει ποτέ μέχρι τώρα.

Δεν είναι μέτρο σύγκρισης ε; Μα τίποτα δεν μπορεί να ορίσει ιδιότητα αν δεν έχει ένα δεύτερο "κάτι" ως σημείο αναφοράς.

 

Αν δεν ξέρεις, ψάξε ..., πολλά πράγματα δεν τα έχουμε συναντήσει κι όμως ξέρουμε πως υπάρχουν...

 

Μην παραποιείς τα λόγια μου ...αυτό που είπα είναι : ..."Η ελευθερία ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ δεν είναι μέτρο σύγκρισης για την δική μας"

 

Οταν συγκρίνουμε την τιμιότητά μας ..την συγκρίνουμε έχοντας στο νου μας το κατά πόσο τίμιοι είναι ή δεν είναι οι υπόλοιποι?

Αν ναι, τότε δεν νομίζω πως έχουμε ιδιαίτερα περιθώρια ανάπτυξης... γιατί για μένα το μέτρο σύγκρισης είναι πάντα το ιδανικό..ακόμα κι αν δεν το φτάσω ποτέ ..θα έχω προχωρήσει

 

Διαφωνούμε στο ότι η ελευθερία είναι μια. Γιατί ο μόνος τρόπος να ερμηνεύσεις την δική σου ελευθερία είναι μέσω του δικού σου κόσμου. Πως την αντιλαμβάνεσαι; Την αισθάνεσαι, την σκέφτεσαι, την βιώνεις.

 

1) Είσαι άνθρωπος

2) Είσαι υποκείμενο

3) Ό,τι σκέφτεσαι, βιώνεις, αισθάνεσαι εκρέει από εσένα.

 

1+2+3=Η ελευθερία είναι υποκειμενική έννοια.

 

Ξέρεις, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε ...

 

Φυσικά και είναι υποκειμενική - δεν είπα ποτέ το αντίθετο.. αλλά δυστυχώς φίλε μου.. όλα όσα λέω έχουν αποδειχθεί ήδη....

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς πολύ ιδεολογικά, θεωρητικά και ιδεατά. Με αυτή την έννοια κάποιος μπορεί να νιώσει ελεύθερος σε ένα κελί ή την στιγμή που φεύγει από την ζωή (νομίζω και οι δύο στιγμές αποτελούν τον μεγαλύτερο φοβο μας που συνοδεύουν την έλλειψη ελευθερίας). Τί γίνεται όμως σε βιολογικό, φυσικό,κοινωνικό, πολιτικό επίπεδο κτλ. Είναι λογικό ότι αν συρρικνώσεις τις επιθυμίες σου σε μία ή καμία να νιώσεις ελεύθερος. Αν δεχθούμε ότι αυτό είναι πιθανό να συμβεί, δεν αφορά τον καθημερινό άνθρωπο που ξέρουμε.

 

Τουναντίον φίλε μου? το γεγονός ότι η εμπειρία μου έχει αποδείξει την σπανιότητα αυτού του είδους της ελευθερίας (την μία και μόνη που δέχομαι ως άξια να ονομάζεται έτσι) δεν αναιρεί την ύπαρξή της ούτε στην σφαίρα του ιδανικού αλλά ούτε και το ενδεχόμενο να έχει υπάρξει, να υπάρχει ή ακόμα και να υπάρξει στο μέλλον σε μεμονωμένες περιπτώσεις..

 

Με την έννοια που της αποδίδω μπορεί να αισθανθεί αλλά και να είναι κάποιος ελεύθερος ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ, ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ?

 

Το θέμα δεν είναι να αποποιηθείς τις επιθυμίες σου σε οποιοδήποτε επίπεδο αλλά να μην αφεθείς να γίνεις δέσμιος στο άρμα των επιθυμιών σου..

 

Η ελευθερία μου αφορά όλους και κυρίως τον καθημερινό άνθρωπο?

Link to comment
Share on other sites

Μην παραποιείς τα λόγια μου ...αυτό που είπα είναι : ..."Η ελευθερία ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ δεν είναι μέτρο σύγκρισης για την δική μας"

 

Οταν συγκρίνουμε την τιμιότητά μας ..την συγκρίνουμε έχοντας στο νου μας το κατά πόσο τίμιοι είναι ή δεν είναι οι υπόλοιποι?

Αν ναι, τότε δεν νομίζω πως έχουμε ιδιαίτερα περιθώρια ανάπτυξης... γιατί για μένα το μέτρο σύγκρισης είναι πάντα το ιδανικό..ακόμα κι αν δεν το φτάσω ποτέ ..θα έχω προχωρήσει

Μα δεν παραποιώ τα λόγια σου, αυτό ακριβώς λέω. Και ναι, όταν αντιλαμβανόμαστε την τιμιότητά μας την έχουμε καθορίσει πάντοτε σε σχέση με την τιμιότητα των άλλων (την έννοιά της). Το ιδανικό δεν είναι το μέτρο σύγκρισης, αλλά ο στόχος. Και αυτό δεν συμβαίνει καν συνειδητά, απλά έτσι λειτουργούμε σαν κοινωνία. Σε έναν κόσμο που όλοι σκοτώνουν κάθε μέρα από 2 άτομα, αυτός που σκότωσε μόνο 2 σε όλη του τη ζωή θεωρείται άγιος. Ορίστε η έννοια του καλού. Όλος ο τρόπος με τον οποίο αντιλαμβάνεσαι αυτή την έννοια έιναι διαφορετικός.

 

 

Ξέρεις, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε ...

 

Φυσικά και είναι υποκειμενική - δεν είπα ποτέ το αντίθετο.. αλλά δυστυχώς φίλε μου.. όλα όσα λέω έχουν αποδειχθεί ήδη....

Ίσα ίσα, είναι απαραίτητο να διαφωνούμε αλλιώς δουλειά δεν γίνεται.

-

 

Δεν πιστεύω στις αποδείξεις των καταστάσεων. Ο κόσμος μας μπορεί να έχει άπειρες παραμέτρους και μια κατάσταση άπειρες διαφορετικές εκδοχές.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να αποποιηθείς τις επιθυμίες σου σε οποιοδήποτε επίπεδο αλλά να μην αφεθείς να γίνεις δέσμιος στο άρμα των επιθυμιών σου..

 

Η ελευθερία μου αφορά όλους και κυρίως τον καθημερινό άνθρωπο?

 

Θέλεις να το κατεβάσουμε λίγο σε πρακτικό επίπεδο;

 

Πως μπορείς να μην αφεθείς να γίνεις δέσμιος των βιολογικών σου επιθυμιών; Πως μπορεί κάποιος να απελευθερωθεί και μάλιστα σε απόλυτο βαθμό από την επιθυμία για συνεχή τροφή, ύπνο, έρωτα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...