Jump to content

Homo Xerolious


Avaris
 Share

Recommended Posts

"...Εγώ ειμί το Φώς το αληθινό (και μοναδικό)..."

 

"...είμαι πάρα πολλά χρόνια στον Εσωτερισμό, γνωρίζω το αντικείμενο, είμαι ειδήμων, ακούστε με.."

"....Εν οίδα, ότι οίδα τα πάντα...."

 

"....όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω..."

 

"....Δεν ξέρετε τι σας γίνεται, οπότε ακούστε με για το καλό σας..."

 

"....έχω μάθει ότι είναι να μάθω στον Εσωτερισμό, τώρα μπορώ και οφείλω να διδάξω...."

 

 

"...η δική μου Αλήθεια είναι η μόνη Ορθή...όποιος το καταννοεί καλώς....όποιος δεν λέει να το καταλάβει, δεν πειράζει, θα εξελιχθεί κι αυτός μια μέρα..."

 

"....ναι, υπάρχουν πολλές αλήθειες, αλλά η δική μου είναι υπεράνω όλων..."

 

"...πως τολμάτε και δεν με καταλαβαίνετε? κινέζικα μιλάω?....μα σας μιλάω για το πιο απλό πράγμα όλου του κόσμου, την Αλήθεια....την μία και μοναδική Αλήθεια (μου)....

*********************** *****************************

 

Αναγνωρίζετε τίποτε μήπως στα παραπάνω?

 

 

Μήπως τον συναντάμε συχνά στον χώρο του Εσωτερισμού (και όχι μόνον!) αυτόν τον "Τύπο του Homo Ξερόλιους"?

 

 

Μήπως....τον έχουμε και ως "σπόρο" μέσα μας αυτόν τον τυπάκο?

 

 

Και πόσο "εμπόδιο" στέκεται αυτός ο Ξερόλας (είτε ο "Εξωτερικός", είτε ο "Εσωτερικός") στον Δρόμο της Εσωτερικής μας Ανάπτυξης?

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

Αμάν πια με τους τύπους που τα ξέρουν όλα! Δυσκολεύουν τη ζωή σε μας που πραγματικά τα ξέρουμε!

 

:smilewink:

 

 

 

Πρόσεχε γιατί αυτά έλεγε κι ο καημένος ο Γαλιλαίος!... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το'ξερα!

Από ένα σημείο και μετά η μετριότητα δεν χρειάζεται για την μετριότητα, αλλά για την δική σου ισορροπία.

 

Αυτοί οι 2 διαφορετικοί χαρακτήρες

 

1) Ο μαλλιάς τσεγκεβαροκουλτουριάρης με μούσια που έχει πολλές γνώσεις και βγάζει κυρήγματα στην ΚΝΕ απ'τα 10 του, γιατί "έχει κάτι να πει και διάβασε πολιτική ιστορία του ΤΑΔΕ Και του ΔΗΝΑ". Ψαρώνει και την παρέα του (ειδικά όταν έχει γκομενάκια) με λέξεις που αποστήθισε και είναι και πολύ επαναστάτης.

2) Η κρεατογκόμενα που βγάζει τους κώλους και τα μπούτια στα περιοδικά γιατί είναι και νιώθει ωραία γκόμενα. Γράφει και στην συνέντευξη ότι δεν της την πέφτουν λέει γιατί είναι υπερβολικά όμορφη και πάντοτε της ήταν πρόβλημα αυτό.

 

δεν διαφέρουν σε τίποτα. Η ίδια αρχή τους διέπει. Θέλετε να τον πούμε ξερόλα και την γκόμενα ψώνιο; Αυτά είναι απλά εκφράσεις που το κάνουν πιο συγκεκριμένο. Στην γενική μορφή και τα 2 πηγάζουν από τον εγωισμό.

 

Ο εγωισμός γεννά την ανάγκη για αυτοπροβολή, για αυτοεπιβεβαίωση, για αυτοκίνητο και για άλλα αυτο-* .

Αυτά εκφράζονται με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. 2 τρόποι είναι αυτοί στο άνω παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

1) Ο μαλλιάς τσεγκεβαροκουλτουριάρης με μούσια που έχει πολλές γνώσεις και βγάζει κυρήγματα στην ΚΝΕ απ'τα 10 του, γιατί "έχει κάτι να πει και διάβασε πολιτική ιστορία του ΤΑΔΕ Και του ΔΗΝΑ". Ψαρώνει και την παρέα του (ειδικά όταν έχει γκομενάκια) με λέξεις που αποστήθισε και είναι και πολύ επαναστάτης.

 

Επειδή το φαινόμενο το έχω παρατηρήσει από αρκετά κοντά, η αλήθεια είναι πως η μαρξιστική θεωρία είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για τη μελέτη κοινωνικών φαινομένων, όταν όμως τη μάθεις σε τρυφερή ηλικία, νομίζεις πως έχεις πιάσει τον Πάπα από τα @@ - κοινώς πως βρήκες το Holy Grail των κοινωνικών θεωριών που εξηγεί τα πάντα. Οπότε το συγκεκριμένο φαινόμενο δεν μπορώ να το αποδώσω στον εγωϊσμό, αλλά στο συνδυασμό μιας πετυχημένης θεωρίας σε συνδυασμό με έμπειρη προπαγάνδα.

 

Βέβαια ο εγωϊσμός παίζει το ρόλο του.

 

Στην γενική μορφή και τα 2 πηγάζουν από τον εγωισμό.

 

Ο εγωισμός γεννά την ανάγκη για αυτοπροβολή, για αυτοεπιβεβαίωση, για αυτοκίνητο και για άλλα αυτο-* .

Αυτά εκφράζονται με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. 2 τρόποι είναι αυτοί στο άνω παράδειγμα.

 

Ναι, αλλά αυτά που λες μπορεί να είναι και θετικός παράγοντας στην εξέλιξη κάποιου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το φαινόμενο το έχω παρατηρήσει από αρκετά κοντά, η αλήθεια είναι πως η μαρξιστική θεωρία είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για τη μελέτη κοινωνικών φαινομένων, όταν όμως τη μάθεις σε τρυφερή ηλικία, νομίζεις πως έχεις πιάσει τον Πάπα από τα @@ - κοινώς πως βρήκες το Holy Grail των κοινωνικών θεωριών που εξηγεί τα πάντα. Οπότε το συγκεκριμένο φαινόμενο δεν μπορώ να το αποδώσω στον εγωϊσμό, αλλά στο συνδυασμό μιας πετυχημένης θεωρίας σε συνδυασμό με έμπειρη προπαγάνδα.

 

Βέβαια ο εγωϊσμός παίζει το ρόλο του.

Δεν μιλάω για τα ενθουσιασμένα άτομα. Άλλη περίπτωση. Μιλάω για τα δήθεν άτομα, δεν μπορεί θα έχεις δει τέτοιους.

 

Ναι, αλλά αυτά που λες μπορεί να είναι και θετικός παράγοντας στην εξέλιξη κάποιου.

Είναι τόσο δύσκολο όμως να βρεις το μέτρο τους, που ενώ θεωρητικά μπορούν να δράσουν θετικά, πρακτικά σχεδόν πάντοτε δρουν αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...