Jump to content

Άδειασε για να...ξαναγεμίσεις!


 Share

Recommended Posts

"Άδειασε για να ξαναγεμίσεις" ?

 

ή μήπως "....αυταπάτες και πλάνες...."?

****************************************************

 

 

"Τριάντα ακτίνες και οι άξονες φτιάχνουν τους τροχούς του....

 

το αμάξι όμως είναι χρήσιμο γιατί έχει κενό χώρο.....

Πηλός πλάθεται, για να γίνει ένα δοχείο.....

 

αυτό όμως είναι χρήσιμο επειδή έχει κενό χώρο.....

Θύρες και παράθυρα μπαίνουν στα ανοίγματα του σπιτιού.....

 

αυτό όμως είναι χρήσιμο επειδή έχει κενό χώρο....

Δηλαδή:

 

 

Το Αισθητό προσαρμόζει τα πράγματα στις ανάγκες μας......

 

 

Το Υπεραισθητό, τα κάνει χρήσιμα......"

 

 

Ταο Τε Τσινγκ

 

 

******************************************

 

 

Συνηθίζεται ως προτροπή στην Ατραπό....

 

 

"....Άδειασε για να ξαναγεμίσεις..."

 

 

 

Τι υπονοεί άραγε?

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

Πάλι μπερδεύεις τα πράγματα χωρίς λόγο ρε? :P

Δεν υπονοεί τίποτα, εννοεί αυτό που λέει! Απλά αυτό που εννοεί είναι πολυεπίπεδο.

 

Κατ' αρχήν η πιό λογική ερμηνεία είναι το άδειασμα "του παλιού" για να υπάρξει χώρος για το "νέο", είτε μιλάμε για γνώσεις, είτε μιλάμε για ενέργειες.

Κι επειδή όλο θεωρίες είμαστε τώρα τελευταία, να πω πως αυτό το "άδειασμα και ξαναγέμισμα" είναι μια πρακτική που εφαρμόζεται πριν από θεραπευτικές συνεδρίες ή πριν από διάφορες τελετές ή ακόμα και για μια απλή ανανέωση, και αφορά την ενέργεια των βασικών τσάκρα. Αυτό μπορεί να γίνει με διαλογισμό ή με ένα εκκρεμές (χαλαζία), αλλά με τον όρο το άδειασμα και το μετέπειτα γέμισμα θα είναι "όσο μπορείς και όσο αντέχεις" (κάτι που θα πρέπει να το πεις κι εκείνη τη στιγμή).

 

 

Επίσης, avaris, αυτοί που δεν σε διαβάζουν έτσι κι αλλιώς, δεν πρόκειται να σε διαβάσουν αν η γραμματοσειρά σου είναι κόκκινη. Αυτό επειδή τώρα τελευταία το κάνεις συχνά...:018bleh:

Link to comment
Share on other sites

name='johnny' date='Sep 10 2007, 01:19 PM' post='51701']Πάλι μπερδεύεις τα πράγματα χωρίς λόγο ρε? :P

 

Τώρα άρχισες να γίνεσαι απολαυστικός.... :clapping: ...σκέφτομαι να σε "υιοθετήσω" μάλιστα.... :018bleh: ....αλλά θα με γεράσεις πριν της ώρας μου έτσι ζωηρό κι ανάποδο στραβόξυλο που είσαι... :blblbl:

 

(παρεμπιπτόντως, δεν έχει πλάκα να "μπερδεύεις" λίγο τα πράγματα ? :cheerful: αλλιώς δεν έχει νόημα να τα συζητάς...)

 

Δεν υπονοεί τίποτα, εννοεί αυτό που λέει! Απλά αυτό που εννοεί είναι πολυεπίπεδο.
Βρε Τζόνυ, βρε Τζόνυ....μην με απογοητεύεις....αφού ξέρεις καλά τη χρήση του λόγου, μην κάνεις πλάκα στις λέξεις και παθαίνουν έμφραγμα... :lol:

 

Όταν χρησιμοποιείς τη φράση

 

"εννοεί αυτό που λέει"

 

σημαίνει πως αναφέρεται σε κάτι απλό, δηλαδή "εμφανές", δηλ. μονοεπίπεδο.

 

Απο την στιγμή που διακρίνεις κι εσύ πως είναι "πολυεπίπεδο" σημαίνει πως "άλλο εννοείται" στην "επιφάνεια" (πρώτο επίπεδο) , κάτι άλλο στο επόμενο επίπεδο και πάει λέγοντας.

 

Εκεί λοιπόν αναγκαζόμαστε να παραδεχτούμε ότι όντως κάτι "υπο-νοείται"...."κάτι" που βρίσκεται "κάτω απο την επιφάνεια των πραγμάτων"....

 

Κατ' αρχήν η πιό λογική ερμηνεία είναι το άδειασμα "του παλιού" για να υπάρξει χώρος για το "νέο", είτε μιλάμε για γνώσεις, είτε μιλάμε για ενέργειες.

Νάσαι σίγουρος κατ' αρχήν πως καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς φίλε Johny.

 

Αλλά θα παριστάνω επίτηδες τον χαζό που με ανόητα ερωτήματα περιπλέκει άσκοπα την κουβέντα....και καλείσαι εσύ τώρα να την ξεμπλέξεις και να την βάλεις στις βάσεις που της πρέπουν....

 

Ρωτάω λοιπόν εγώ ο αφελής:

 

Γιατί είναι λογικό να φύγει η παλιά γνώση για να μπει η καινούρια?

 

Είναι άχρηστη η παλιά γνώση?

 

Δηλαδή άδικα παλεύει κάποιος χρόνια και χρόνια να σωρρεύσει ή/και να δημιουργήσει γνώση μέσα του ?

 

Δεν μπορεί η "νέα γνώση" να "πατήσει" επάνω στην "παλαιά"?

 

Με ποιό κριτήριο είναι άχρηστη αυτή η παλιά γνώση?

 

 

Με ποιό σκεπτικό χαρακτηρίζεται η ήδη υπάρχουσα "ενέργεια" (εντός μας) ως άχρηστη και πρέπει να την "αδειάσουμε" για να λάβουμε καινούρια?

 

 

 

Κι επειδή όλο θεωρίες είμαστε τώρα τελευταία, να πω πως αυτό το "άδειασμα και ξαναγέμισμα" είναι μια πρακτική που εφαρμόζεται πριν από θεραπευτικές συνεδρίες ή πριν από διάφορες τελετές ή ακόμα και για μια απλή ανανέωση, και αφορά την ενέργεια των βασικών τσάκρα. Αυτό μπορεί να γίνει με διαλογισμό ή με ένα εκκρεμές (χαλαζία), αλλά με τον όρο το άδειασμα και το μετέπειτα γέμισμα θα είναι "όσο μπορείς και όσο αντέχεις" (κάτι που θα πρέπει να το πεις κι εκείνη τη στιγμή).

 

 

Ισχύει το παραπάνω ερώτημα. Γιατί να αδειάσει και απο τι κάποιος? Του βγάζεις άχρηστο τον εσωτερικό του κόσμο? Τις απόψεις του, τις θεωρίες του, τις βεβαιότητές του, την ενέργειά του? Απο που κι ως πού?

 

(Και πάλι κατάλαβα πολύ καλά τι είπες και τι εννοείς, αλλά θα πρέπει να επαναδιατυπώσεις το παραπάνω για να είναι κατανοητό ακόμη και απο κάποιον που έχει πλήρη άγνοια επι του θέματος...ώστε να πάμε βαθύτερα - στο πολυεπίπεδο που σωστά όρισες - κατόπιν)

 

 

 

Επίσης, avaris, αυτοί που δεν σε διαβάζουν έτσι κι αλλιώς, δεν πρόκειται να σε διαβάσουν αν η γραμματοσειρά σου είναι κόκκινη. Αυτό επειδή τώρα τελευταία το κάνεις συχνά... :018bleh:

 

Μου κόβεις τα καλλιτεχνικά μου φτερά βρε Τζόνυ, γιατί? :crying:

 

 

Βασικά, με ενοχλεί το "απρόσωπο των κειμένων" της διαδικτυακής επικοινωνίας....με ενοχλεί αισθητικά η "ξερή απεικόνιση" μαύρων γραφικών στοιχείων(γραμμάτων)....

 

Πειραματίζομαι λοιπόν εδώ και καιρό - όχι μόνον εδώ - σε συνδυασμούς χρωμάτων, γραμματοσειρών, κενών αριστερά - δεξιά, ώστε το κείμενο να είναι όσο γίνεται πιο ζωντανό οπτικά/αισθητικά....

 

Να μπαίνει ψυχή όχι μόνον στο εσωτερικό νόημα (του κειμένου) αλλά και στον διάκοσμό του....

 

Θα τόλεγα κάτι σαν απόπειρα συνδυασμού της φιλοσοφίας που διέτρεχε την καλλιγραφία του Μεσαίωνα με την φιλοσοφία που διαπνέει

την Ικεμπάνα (Ιαπωνική ανθοδετική/φιλοσοφική/ενεργειακή τέχνη).

 

Προσπαθώ να χρωματίζω τις "κομβικές λέξεις" ή σειρές ενός κειμένου με χρώματα ή τύπο γραμμάτων ή αποστάσεις ή τονισμούς που εκείνη την στιγμή μου "προσφέρουν" την "κατάλληλη έμπνευση/δόνηση"....

 

 

Είναι ένα προσωπικό πείραμα που αν και κινδυνεύει να παρεξηγηθεί, θα το συνεχίσω γιατί αν και κλέβει τρομερή ποσότητα χρόνου στην συγγραφή ενός κειμένου, πιστεύω πως αξίζει τον κόπο....

 

Άιντε....περιμένω "έντεχνα σχόλια" τώρα.....

:018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν Avaris δεν πρόκειται να κάνω αυτό που κατηγορώ σε σένα, δηλ. το να αρχίσω να εξηγώ το κάθε τί που λέω σε εξευτελιστικό σημείο, λες και μιλάω σε παιδάκια του δημοτικού. Υποθέτω πως όλοι εδώ μέσα έχουμε στοιχειώδεις γνώσεις για να καταλαβαινόμαστε στα θέματα που ανοίγουμε και αν κάποιος δεν καταλαβαίνει τί λέω, μπορεί να με ρωτήσει.

Κατά δεύτερον, δε χρησιμοποίησα πουθενά τη λέξη "άχρηστο".

Κατά τρίτον, όταν λέμε πως κάποια φράση "υπονοεί" κάτι, σημαίνει πως εννοεί κάτι άλλο από αυτό που λέει και το οποίο το καταλαβαίνουμε συνειρμικά. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η φράση που παρέθεσες δεν υπονοεί κάτι, αφού δεν εννοεί κάτι άλλο από αυτό που λέει. Απλά σαν φράση έχει "διττή σημασία" γιατί έχει παραπάνω από ένα νοήματα.

 

 

...και χρωμάτισα και τις κομβικές προτάσεις! :lol:

Link to comment
Share on other sites

johnny , avaris...

 

ζαλίστηκα ρε παιδια..λίγο λιγότερο χρώμα παρακαλώ, μιας και τα κείμενα είναι για να διαβάζονται και οχι για να εντυπωσιάζουν εκτός και αν προκύπτει σοβαρός λόγος (ακούς φίλε Avaris; )

 

Όσον αφορά το "άδειασμα"... εννοεί αυτό που εννοεί... για να αντιληφθείς κάτι καλύτερα σημαίνει να το αντιμετωπίσεις ώς κάτι καινούριο και να αφήσεις στην άκρη ημιμάθειες και πρότερες εμπειρίες. Δεν λέει πουθενά ...."ΑΠΟΡΡΙΨΕ ΤΕΣ"...

 

Οι γνώσεις παραμένουν , αλλά σαν νοήμων όντα (εγώ εξαιρούμαι :insane::063dizzy: ) μπορούμε να τις υποβάλουμε σε άψογο διαχωρισμό και να αποδεχτούμε κάτι πάνω σε "κενή βάση".

 

Αυτό λέει και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

(Εισαγωγική επεξήγηση) Η καρδιά είναι σαν κούπα. Έχει συγκεκριμένο όγκο.

 

 

''Η γνώση είναι βαριά, όταν την κάνεις δική σου, γίνεται ελαφριά σαν πούπουλο και η καρδιά αλαφρώνει.''

Δίδαγμα Kyudo

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θεματάκι :cheerful:

 

Τι να σημαίνει άραγε?

Οι γνώσεις ποτέ δεν είναι άχρηστες ακόμα και αυτές που φαίνονται να είναι (πχ τι νουμερο παππούτσι φοράει η δημητρίου).

Αδειάζω (θεωρώ) σημαίνει πως αποκόπτομαι από τις προσκολλήσεις του ευατού μου, είτε υλικές είτε πνευματικές. βλέπω τα πράγματα σαν παρατηρητής, χωρίς να με αγγίζουν...

Είμαι άδειος για να γεμίσω με παρατήρηση...

Αδειάζω για να γεμίσω με φως, αν δεν με γεμίσω δεν θα με γεμίσει κανένας....

Link to comment
Share on other sites

Ένας καθηγητής πανεπιστημίου, θέλοντας να μάθει περισσότερα για την φιλοσοφία του Ζεν πήγε να συναντήσει έναν διδάσκαλο του Ζεν. Ο διδάσκαλος τον καλωσόρισε και του προσέφερε τσάι.

Καθώς ο διδάσκαλος σερβίριζε τσάι, ο καθηγητής μιλούσε για το Ζεν, χωρίς να σταματά καθόλου. Ο διδάσκαλος έβαζε τσάι στην κούπα του καθηγητή, και ακόμα κι όταν ξεχείλισε, συνέχιζε να βάζει τσάι. Ο καθηγητής παρακολουθούσε τον διδάσκαλο καθώς μιλούσε, μέχρι που δεν άντεξε άλλο και τον ρώτησε «μα, δεν το βλέπεις ότι έχει ξεχειλίσει;! Δεν χωράει άλλο τσάι!» και ο διδάσκαλος αποκρίθηκε «είσαι κι εσύ σαν αυτή τη κούπα? πως θέλεις να σου μιλήσω για το Ζεν αν δεν μου δώσεις πρώτα χώρο;» (Δίδαγμα Ζεν)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πώς θα μάθεις περισσότερα καθηγηταρά μου, αν δε ... βγάλεις το σκασμό;

Να δώσεις και λίγο χρόνο στο δάσκαλο., αλλά και ΠΟΛΥ χώρο στο μυαλό σου, για να μπουν αυτά που θ΄ ακούσεις;

Όχι μόνο να μιλάς συνέχεια, ούτε μόνο να σκέφεσαι τι θα απαντήσεις ... σ΄ αυτά που ακούς!

 

ΆΔΕΙΑΣΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΕΜΙΣΕΙΣ ΙΔΕΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΞΕΣΤΟΜΙΣΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζει τον Φοινικα.

Ισως το μοτιβο αυτο να φανταζει απαραλλαχτο καθε φορα, ομως στη πραγματικοτητα μονο κυκλους δεν κανεις...

Σκαλα ανεβαινεις.

Το αισθητο - Υπεραισηθτο δεν επιασα καλα, για εμενα το αισθητο μας εγκλωβιζει,

το υπεραισθητο ομως εχει την δυνατοτητα να ΕΛΕΝΞΕΙ καθε μορφη του αισθητου.

Su.Co.Re.®

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διαβάζοντας το θέμα πήρα κουράγιο..για την πορεία που έχω να ακολουθήσω...Ουφ..

Είναι πολύς καιρός τώρα που νιώθω σαν άδεια μπαταρία....Ό,τι κι αν κάνω, δε γεμίζω...νιώθω το χώρο κενό, ίσως η κατεύθυνση που κοιτούσα να ήταν λάθος...Ξέρω ότι το μέλλον είναι ευοίωνο, περιμένω λοιπόν το γέμισμά μου ! :019blush:

Είχα όντως υπερφορτώσει το σύστημά μου με πληροφορίες, έκανα ένα καλό format...Κι είναι ώρα να επανεγκαταστήσω ορισμένα αρχεία και λογισμικό, καθώς επίσης να εισάγω νέο, ανανεωμένο υλικό...(ααααχ...επιστήμες και πληροφορική...της εποχής μας... :smilewink: )

 

 

Υ/φο: Speedy..το χρώμα καλό τελικά;;;; :blblbl:

Edited by Mystictear
Link to comment
Share on other sites

Ένας καθηγητής πανεπιστημίου, θέλοντας να μάθει περισσότερα για την φιλοσοφία του Ζεν πήγε να συναντήσει έναν διδάσκαλο του Ζεν. Ο διδάσκαλος τον καλωσόρισε και του προσέφερε τσάι.

Καθώς ο διδάσκαλος σερβίριζε τσάι, ο καθηγητής μιλούσε για το Ζεν, χωρίς να σταματά καθόλου. Ο διδάσκαλος έβαζε τσάι στην κούπα του καθηγητή, και ακόμα κι όταν ξεχείλισε, συνέχιζε να βάζει τσάι. Ο καθηγητής παρακολουθούσε τον διδάσκαλο καθώς μιλούσε, μέχρι που δεν άντεξε άλλο και τον ρώτησε «μα, δεν το βλέπεις ότι έχει ξεχειλίσει;! Δεν χωράει άλλο τσάι!» και ο διδάσκαλος αποκρίθηκε «είσαι κι εσύ σαν αυτή τη κούπα? πως θέλεις να σου μιλήσω για το Ζεν αν δεν μου δώσεις πρώτα χώρο;» (Δίδαγμα Ζεν)

 

 

Ενας Ζωγραφος παρουσιασε την εκθεση του..ειχε διαφορους και ενδιαφεροντες πινακες μεταξυ τον οποιων και εναν αδειο καμβα

Ενας περιεργος επισκεπτης καθοταν περιεργαζοταν αρκετη ωρα τον αδειο καμβα του ζωγραφου ωσπου δεν αντεξε.

- Συγνωμη παρακολουθω εδω και τοση ωρα αυτον τον πινακα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι στην εκθεση σας αφου δεν δειχνει τιποτα

-Μα και βεβαια δειχνει αποκρινεται ο ζωγραφος...εχω ζωγραφισει μια αγελαδα που τρωει στο πρασινο

-Μα δεν βλεπω τιποτα λεει ο επισκεπτης

-Δεν βλεπεις γιατι η αγελαδα μολις εφαγε τα χορτα και πηγε για υπνο....ετσι αφησα αυτον τον καμβα αδειο

ιστορια Ζεν :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...