Jump to content

Office και proofing tools


Recommended Posts

Θέλω... :shy2:

Φυσιολογικά αύριο θα ανεβάσω το αρχείο που χρειάζεται και οδηγίες για εγκατάσταση.

Μάλλον βολεύει περισσότερο από το mail

:D:gleam:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:huh: Μια απορία έχω καλέ μου Dakkon, :wub: γιατί να θέλει κάπιος/α να βάλει Ελληνικό διορθωτή στο Word αφού έχει το δικό του και κάνει καλά τη δουλειά του; :kitty:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει πάντοτε. Εάν η έκδοση του MS Word που έχεις δεν έχει ενσωματομένα τα greek proofing tools τότε δεν είναι δυνατή η διόρθωση ελληνικών κειμένων. Αυτό συμβαίνει κυρίως στις professional εκδόσεις του Office (του αγγλικού εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:wub: Συγνώμη καλέ μου Αυγερινέ αλλά αυτό που λες τώρα το διάβασα γιατί τρέχω και δεν μπαίνω στο ΝΕΤ. Λοιπόν κάνεις λάθος. Ναι έχω Αγγλικο MS OFFICE και μάλιστα δανεικό έτσι δεν έκανε spelling λογω των proofing tools, αλλά ο Eternal που τόσο δεν χωνεύετε είναι χρόνια τώρα και Ηλεκτρονικός Μηχανικός και Αναλυτης/Προγραμματιστής και Microsoft Fully Qualified Engineer. Μου είπε λοιπόν το κολπάκι που κάνει σε όλες τις εταιρείες που θέλουν τη βοήθεια του και είναι πάρα πολύ απλό και δουλεύει. Απλά αντιγράφεις τα proofing tools από κάποιον που έχει το Ελληνικό MS Office κατευθείαν στο φάκελο Proof που βρισκεται στο φάκελο

Program Files/Common Files/Microsoft/Proof, αν θυμάμαι καλά και ω τι θαύμα, και το αγγλικο MS Office κάνει spelling στα Ελληνικά. Είναι αδύνατο να μη μπορεί κανεις να βρει τα proofing tools από κάπου. Πάντως αν θέλετε σας τα δίνω εγώ, μια και τα έχω από τον Eternal. Αυτά και φιλάκια. Και συγνώμη Αυγερινέ μου αλλά έπρεπε να σε διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

:wub: Καλέ μου Τράγου Κέρατο δεν το ήξερα ότι σου έλειψα :shy2: Πίστευα ότι δεν με χωνεύεις ή ότι με μισείς ή ότι με αντιπαθείς και γενικά όλα αυτά τα γυναικεία ανασφαλή που μας ταλαιπωρούν και εμάς και εσάς τους άνδρες. Όσο για το αν λέμε το ίδιο μάλλον χαζούλα θα είμαι γιατί εγώ ναι μεν συμφώνησα αλλά έδωσα και τη λύση, την οπία εγώ τουλάχιστον βρίσκω προτιμότερη από το να εγκαταστήσω άλλο ένα επι πλέον πρόγραμμα στον Η/Υ μου που αράξει και θα τρώει και μνήμη. :witch: Φιλάκια.
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε παραπονιάρικο τώρα... :redkiss: Όχι και χαζούλα!

 

Στην πραγματικότητα, οι διαφορές μεταξύ των δύο μεθόδων είναι αρκετά δυσδιάκριτες. Αλλά σε τελευταία ανάλυση, μην ανησυχείς, είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο, η επιπλέον μνήμη θα τρώγεται (τι να κάνουμε; :monkey: )

 

Τεσπα, για την ιστορία, το ακριβές path είναι:

 

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Proof

 

Χαιρετώ!

:bye:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα κλείσει και την Τετάρτη θα διαγραφούνε οτιδήποτε δεν σχετίζεται

 

Υ.Γ: Προς Ενημέρωση και εγώ για την ίδια μέθοδο λέω... Δεν ανέφερα ποτέ ότι μπαίνει κάποιο άλλο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν πρόκειται για προσωπική διαμάχη αλλά για επεξήγηση τεχνικών όρων, το θέμα δεν θα μείνει κλειστό αλλά θα ανοιχτεί.

 

Στα δικά μας τώρα.

1.

 

Αυτό δεν ισχύει πάντοτε. Εάν η έκδοση του MS Word που έχεις δεν έχει ενσωματομένα τα greek proofing tools τότε δεν είναι δυνατή η διόρθωση ελληνικών κειμένων. Αυτό συμβαίνει κυρίως στις professional εκδόσεις του Office (του αγγλικού εννοείται).

 

Με λίγα λόγια δεν είπα ποτέ ότι δεν γίνεται σε αγγλικό office να μην έχεις ελληνικά proofing tools, πως γίνεται άλλωστε να το πω αφού έχω αγγλικά office με ελληνικά proofing tools. Αυτό που είπα είναι ότι από το εργοστάσιο (aka by default) τα αγγλικά office δεν έχουν τα ελληνικά proof. tools.

Έγινε παρεξήγηση δηλαδή. :)

 

2.

 

Εάν θέλετε να εγκαταστήσετε τον αυτόματο διορθωτή για τα Ελληνικά του Microsoft Word κατεβάστε το αρχείο από το παρακάτω link(http://www.artofwise.gr/downloads/MSSP_EL.exe) και μόλις κατέβει κάντε διπλό κλικ πάνω του.

 

Αυτά είναι τα ελληνικά proofing tools που τα δίνει η ίδια η microsoft και όχι κάποιο ξεχωριστό πρόγραμμα.

 

Επίσης, αυτό δεν είναι κανένα κολπάκι. Στο λέει στην βοήθεια της microsoft για το που θα το βρεις, πως θα το σετάρεις κλπ. Ούτε καν κοινό μυστικό δηλαδή.

 

Τέλος, δεν τίθεται θέμα διόρθωσης απλώς κάτι δεν κατάλαβες εσύ, κάτι δεν ξεκαθάρισα εγώ και ο Dakkon και έγινε η παρερμηνεία.

 

Άλλωστε, κι εγώ Εφαρμοσμένη Πληροφορική και Πολυμέσα σπουδάζω στην τριτοβάθμια ελληνική εκπαίδευση.

 

Αυτά.. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν πρόκειται για προσωπική διαμάχη αλλά για επεξήγηση τεχνικών όρων, το θέμα δεν θα μείνει κλειστό αλλά θα ανοιχτεί.

:offtopic:

 

Δεν μίλησε κανείς για προσωπική διαμάχη αλλά είναι εκτός θέματος...

 

Μην ξεχνάς ότι αυτό το μήνυμα ανήκει στην θεματολογία ΟΙ ΌΡΟΙ ΜΑΣ!!!

 

 

Οπότε το θέμα κλείνει...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Τα άσχετα post μεταφέρονται αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...