Jump to content

Τάδε έφη... Osho


Recommended Posts

«Όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν τους φτωχούς... Εγώ θέλω να βοηθήσω τους πλούσιους.»

 

Ενδιαφέρουσα άποψη θα έλεγα και νομίζω ότι αξίζει να συζητηθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Νομιζω οτι στο θεμα της επιβιωσης αυτοι που θελουν βοηθεια περισσοτερο ειναι οι φτωχοι.Στο "πνευματικο" ομως επιπεδο αυτο αντιστρεφεται καθως οι δυσκολιες τις ζωης ειναι αυτες που διαμορφωνουν καλυτερα τις κοσμοθεωριες και τους χαρακτηρες.Βεβαια ολα αυτα ειναι γενικα και με πολλες εξαιρεσεις καθως κρινω την μαζα και οχι το καθε ατομο ξεχωριστα....

Εαν θελουμε παλι να διυλισουμε τον κωνωπα(με κινδυνο να καταπιουμε την καμηλο) παρολο που ολοι προσπαθουν να βοηθησουν τους φτωχους στο θεμα της επιβιωσης(αυτοι που ενδιαφερονται) δεν καταφερνουν και πολλα.Στο πνευματικο τομεα προσπαθουν να γαληνευσουν και να τιθασευσουν τους φτωχους με υποσχεσεις του στυλ και τωρα ναναι χαλια τουλαχιστον θα πατε στον παραδεισο.

Σεβομαι την επιθυμια του να βοηθησει τους πλουσιους απλα νομιζω οτι οι φτωχοι μαλλον τον χρειαζονται περισσοτερο

Edited by Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου θυμίζει τον Πανούση που έλεγε ότι στέλνει συνεχώς οικονομική βοήθεια σε Ίμπιζα και Μύκονο "για να μπουχτίσουν και να ξεκινήσει απο 'κει η επανάσταση".

 

Με προβληματίζει πάντως όταν κάποιος θέλει να πει κάτι "καλό" αλλά επιλέγει να το πει με τρόπο που θα κάνει τη μεγαλύτερη δυνατή αίσθηση. Όχι τίποτα άλλο, συνήθως όμως είναι αποτυχημένος. Δηλαδή λέμε κάτι αλλά εννοούμε κάτι άλλο με τέτοιο τρόπο ώστε να εντυπωσιάσουμε με τη διαλεκτική μας ικανότητα και με το ότι μπορούμε να "μιλάμε πίσω από τις λέξεις"?!

Τεσπα, δε μ'αρέσει ο Osho, ούτε οι ρήσεις του, ούτε το χαζό δίχρωμο μουστάκι του. :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

«Όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν τους φτωχούς... Εγώ θέλω να βοηθήσω τους πλούσιους.»

 

Ενδιαφέρουσα άποψη θα έλεγα και νομίζω ότι αξίζει να συζητηθεί.

 

Τους ρώτησε αν θέλουν βοήθεια;

 

Χμ... εντάξει, εντυπωσιακό ως διατύπωση, αλλά τελικά φράσεις αυτού του στυλ τείνουν να τσουβαλιάζουν ομάδες ανθρώπων. Κι ο φτωχός θέλει βοήθεια, κι ο πλούσιος, κι ο μικρομεσαίος. Αν όμως οι ίδιοι νοιώθουν μια χαρά και δεν νοιώθουν ανάγκη για καμμία βοήθεια, στου κουφού την πόρτα...

 

Τώρα βέβαια, υπάρχει και η άλλη εκδοχή, πως ο Osho διευκρινίζει το target group του με το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είπαμε, όχι κι έτσι... Την προσκόλλησή τους στον υλισμό θέλει να "διορθώσει", δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να λέει "πλούσιος=μίζερος". Και κάτι τέτοιο θα ήταν ακόμα χειρότερο τσουβάλιασμα απ'αυτό που θίγει ο κέρατος..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η φράση μου άρεσε.Τέλος πάντων, κατάλαβα ότι είχα μέσα μου και όχι αυτό που μαλον ευνοούσε ο Οσο με το δίχρωμο μουστάκι :P

 

 

Συνήθως οι άνθρωποι αγαπάνε επιλεκτικά και ότι δεν αγαπάνε το αντιπαθουνε που για μένα είναι ένα δείγμα κατα πόσο λάθος είναι. Πχ οι άλλοι μισούν τους φτωχούς, οι άλλοι τους πλούσιους, άλλος αυτούς που είναι μη μορφωμένοι κτλ κτλ.

Αυτό που θέλει να πει ο Οσο είναι να αγαπάμε και τα δυο άκρα. Να αγαπάμε και τον ευεργέτη αλλα και τον εχθρό. Το παράδειγμα είναι λίγο ακραίο αλλα πάνω κάτω στο συναισθηματικό επίπεδο μπορεί να σημαίνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σεβομαι την επιθυμια του να βοηθησει τους πλουσιους απλα νομιζω οτι οι φτωχοι μαλλον τον χρειαζονται περισσοτερο

Βοηθώντας όμως έναν πλούσιο (που πιστεύω ότι ο Osho λέγοντας 'βοηθήσει' εννοεί 'ευαισθητοποιήσει'), δεν συνεπάγεται ότι εκείνος με την σειρά του θα μπορέσει να βοηθήσει πολύ περισσότερους φτωχούς, απ'όσους θα μπορούσε ένας μέσος ή μικρομεσαίος...;

Σκεφτείτε δηλαδή πόσα θα μπορούσε να προσφέρει ένας βαθύπλουτος, εάν αντί να ξοδεύει έναν σκασμό λεφτά σε αμάξια, πάρτυ και λούσα, τα ξόδευε σε ευεργεσίες. Απλό παράδειγμα : πόσοι μέσοι ή μικρομεσαίοι μπορούν ν'αντέξουν το οικονομικό βάρος του να υιοθετήσουν 2+ παιδιά; Ελάχιστοι αν όχι κανείς. Ένας πλούσιος όμως μπορεί ν'αντέξει και 2 και 3 και βάλε... Άλλο παράδειγμα : πόσοι καθημερινοί άνθρωποι μπορούν να χτίσουν και να λειτουργήσουν ένα κέντρο περίθαλψης άστεγων; Σίγουρα κανείς. Ένας βαθύπλουτος μπορεί. Κι όχι μόνο ένα.

Νομίζω ότι κάπου εκεί το πάει ο Osho...

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου συχνά λέει "Είμαστε φτωχοί από τα πολλά, από τα λίγα είμαστε πλούσιοι".

Ότι και αν εννοεί ο κύριος Όσο, δεν σημαίνει πως πρέπει να στρεφόμαστε μόνο προς τους πλούσιους ώστε να τους ευαισθητοποιήσουμε...

 

Όλοι μας είμαστε πλούσιοι, άλλοι σε υλικά αγαθά και άλλοι σε πνευματικά...

Ο καθένας μας μπορεί με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να βοηθήσει, είτε έναν φτωχό απλά με μια ψυχολογική υποστήριξη, είτε έναν πλούσιο με ευαισθητοποίηση....

 

Επίσης οι πλούσιοι είναι ευαισθητοποιημένοι, οι περισσότεροι, αλλά όταν δίνεις χρήματα για να βοηθήσεις τους σεισμόπληκτους ή τους ανθρώπους που κάηκαν τα χωριά τους και αυτά τα λεφτά πάνε στις τσέπες των "μεγάλων" τότε να την βράσω την μεγαλοψυχία των πλουσίων...

Κ όλα αυτά που γίνονται οι πλούσιοι ή καλύτερα οι οικονομικά ευκατάστατοι τα γνωρίζουν και δεν μπαίνουν και σε πολύ κόπο να δώσουν χρήματα κ να μην παν εκεί που πρέπει...

 

Οπότε πρώτα από όλα πρέπει να βοηθήσουμε το σύστημα να διορθωθεί και μετά όλα τα υπόλοιπα....

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Βοηθώντας όμως έναν πλούσιο (που πιστεύω ότι ο Osho λέγοντας 'βοηθήσει' εννοεί 'ευαισθητοποιήσει'), δεν συνεπάγεται ότι εκείνος με την σειρά του θα μπορέσει να βοηθήσει πολύ περισσότερους φτωχούς, απ'όσους θα μπορούσε ένας μέσος ή μικρομεσαίος...;

Λογικα θα επρεπε.Πρακτικα μαλλον οχι ομως γιατι οι πλουσιοι (παλι γενικουρες :hm: ) συγκεντρωνουν δεν μοιραζουν χρημα...

Edited by Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Οι πλούσιοι ας δώσουν πρώτα καλύτερους μισθούς και καλύτερες συνθήκες εργασίας και μετά συζητάμε για τυχόν ελεημοσύνες..

Link to comment
Share on other sites

Βοηθώντας όμως έναν πλούσιο (που πιστεύω ότι ο Osho λέγοντας 'βοηθήσει' εννοεί 'ευαισθητοποιήσει'), δεν συνεπάγεται ότι εκείνος με την σειρά του θα μπορέσει να βοηθήσει πολύ περισσότερους φτωχούς, απ'όσους θα μπορούσε ένας μέσος ή μικρομεσαίος...;

Σκεφτείτε δηλαδή πόσα θα μπορούσε να προσφέρει ένας βαθύπλουτος, εάν αντί να ξοδεύει έναν σκασμό λεφτά σε αμάξια, πάρτυ και λούσα, τα ξόδευε σε ευεργεσίες. Απλό παράδειγμα : πόσοι μέσοι ή μικρομεσαίοι μπορούν ν'αντέξουν το οικονομικό βάρος του να υιοθετήσουν 2+ παιδιά; Ελάχιστοι αν όχι κανείς. Ένας πλούσιος όμως μπορεί ν'αντέξει και 2 και 3 και βάλε... Άλλο παράδειγμα : πόσοι καθημερινοί άνθρωποι μπορούν να χτίσουν και να λειτουργήσουν ένα κέντρο περίθαλψης άστεγων; Σίγουρα κανείς. Ένας βαθύπλουτος μπορεί. Κι όχι μόνο ένα.

Νομίζω ότι κάπου εκεί το πάει ο Osho...

 

Σωστό αν και δεν νομίζω ότι το βοηθήσει εχει να κάνει με το ευαισθητοποιήσει. Θέλει αρκετή φαντασία για να φτάσει εκεί.

 

Νομίζω ότι τέτοιου τύπου είναι αποφθεύγματα διαφορετικής εποχής και δεν αντιπροσωπεύουν κυρίως τον δυτικό τρόπο ζωής. Νομίζω ότι μπορούμε να βρούμε δείγματα που να ταιριάζουν αλλά αυτά είναι λίγα και δεν αποτελούν τον κανόνα.

 

Ξερω πλέον πολλούς πλούσιους που είναι χαλαροί στην ζωή τους και απολαμβάνουν τα αγαθά φροντίζοντας για την πνευματική και ψυχική τους εξέλιξη, εχοντας την δυνατότητα του χρόνου και των οικονομιών μέσων. Ενώ δυστηχώς ξέρω περισσότερους φτωχούς που προσπαθούν, με την γλώσσα έξω, να ζήσουν την οικογένειά τους και να φιτάξουν ένα κεραμμύδι να βάλουν το κεφάλι τους.

 

'Ατιμη ζωή άλλους του ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα τάρταρα'. Αυτό πρέπει να το έχει γράψει ο Οσο-όσο...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πλέον πολλούς πλούσιους που είναι χαλαροί στην ζωή τους και απολαμβάνουν τα αγαθά φροντίζοντας για την πνευματική και ψυχική τους εξέλιξη, εχοντας την δυνατότητα του χρόνου και των οικονομιών μέσων. Ενώ δυστηχώς ξέρω περισσότερους φτωχούς που προσπαθούν, με την γλώσσα έξω, να ζήσουν την οικογένειά τους και να φιτάξουν ένα κεραμμύδι να βάλουν το κεφάλι τους.

 

'Ατιμη ζωή άλλους του ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα τάρταρα'. Αυτό πρέπει να το έχει γράψει ο Οσο-όσο...

 

Η ευτυχία είναι ένα πολυ βαρύ φορτίο. Και πολυ δεν την έχουν επειδή απλουστα δεν μπορούν να την αντεξουν. Τα βασανά των φτωχών αποτελουν το μεγαλύτερ ευεργέτη τους. Η ζωη είναι ένα ζιγκ ζαγκ, που μέσο απο τον πονο και ευτυχία γεμίζει η ψυχή με αγάπη.Ένω μια ευθεία προς τον ουρανό που δεν έχει σκαμποανεβασματα είναι ο πιο κοντινός δρόμος προς την καταστροφη.

Edited by Anthropos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα συμφωνω με την Νεφελη σε γενικες βασεις, ομως πιστευω πως με το να λεει "Βοηθησω" εννοει κατι παραπανω απο το ευαισθητοποιησει.

Συμφωνα με τον Osho, οι φτωχοι δεν χρειαζονται βοηθεια, για τον απλουστατο λογο πως ΞΕΡΟΥΝ να ζουν!

Εχουνε φαει την ζωη με το κουταλι, και πολλοι απο αυτους ακομα και με τα χερια, οποτε ΔΕΝ χριζουν βοηθειας στο να βρουν την σωστη κατευθηνση προς την προσωπικη ουτοπια του καθενος, μιας και αυτοι οι ανθρωποι συνεχως εξελιζουν τον τροπο διαβιωσης των ΠΑΝΤΟΤΕ προσπαθωντας να τον κανουν ολοενα και καλυτερο.

Απο την αλλη οι "πλουσιοι" (μονο σε χρηματα), το μονο που γνωριζουν απο την ΖΩΗ ειναι πως να ξοδευουν ξεγελωντας τον εαυτο τους ωστε να πιστευει οτι καλοπερνανε, αλλα στη πραγματικοτητα ενω φαινομενικα εχουν υπερβολικα περισσοτερες επιλογες απο καποιον "φτωχο"(οικονομικα), ειναι παντελως φυλακισμενοι σε εναν ανουσιο τροπο ζωης* μη μπορωντας να κανουν τιποτε διαφορετικο απο οτι εχουνε μαθει, ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να σκεφτουν εστω κατι διαφορετικο γιατι πιστευουν ακραδαντα οτι ειναι στην καλυτερη κατασταση που θα μπορουσε να βρισκεται καποιος.

Και πιστεψτε με (εχω αρκετα βεβαρημενη προσωπικη εμπειρια), ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυσκολο να πεισεις καποιον, οπου εχει πεισει τον εαυτο του για τα παραπανω, οτι τα πραγματα ειναι διαφορετικα (σε οποιονδηποτε βαθμο) απο το οπως τα αντιλαμβανεται.

 

 

*Οπως λεω στη κοπελα μου (για διαφορετικους βεβαια λογους) "Νιωθουν ελευθεροι μεσα στα Δεσμα~Κελι τους", και ενω η πορτα ειναι στη πραγματικοτητα ξεκλειδωτη κι το μονο που χρειαζεται ειναι ενα σπρωξιματακι (μικρο μεγαλο εξαρταται απο την Δυναμη-Ψυχικη-του καθενος) Δεν θελουν, για διαφορους λογους, να βγουν απο αυτη τη κατασταση, κατανοητο μιας και πιστευουν πως εκει που βρισκονται εχουν οτι χρειαζονται.

ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΛΗΘΕΥΕΙ!> Επειδη τα μονα που χρειαζονται σε αυτην την φαση ειναι αυτα τα οποια εχουν ηδη.(πχ αν καποιος ειχε γενηθει σε ενα κελι~Δωματιο καλυτερα γιατι θα εχει κ επισκεψεις πολυ κοντινες ^_^ ..., ακομα κ αν η πορτα ητο ανοιχτη θα πιστευε πως δεν χρειαζεται τιποτε αλλο, και φαγητο, στεγη και την αναγκη του θα εκανε, οποτε θα ηταν καλυμενος απο τα ζωτικης σημασιας πραγματα ΟΜΩΣ>>>)

>>>Το κακο ειναι πως αρεσκονται στα βασικοτατα, αφηνοντας ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μερος των δυνατοτητων των πληρως ανεκμεταλλευτο, και αυτο ειναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ, οχι μονο για τους ιδιους, αλλα και για ενα συντριπτικα μεγαλο μερος του πληθησμου, οπου δυστυχως εχει τους ιδιους ως προτυπο, και προσπαθει να αντιγραψει το τι και πως το κανουν. ( Βλ. Νησι των ανεμων κλπ κλπ...)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα συμφωνω με την Νεφελη σε γενικες βασεις, ομως πιστευω πως με το να λεει "Βοηθησω" εννοει κατι παραπανω απο το ευαισθητοποιησει.

Συμφωνα με τον Osho, οι φτωχοι δεν χρειαζονται βοηθεια, για τον απλουστατο λογο πως ΞΕΡΟΥΝ να ζουν!

Εχουνε φαει την ζωη με το κουταλι, και πολλοι απο αυτους ακομα και με τα χερια, οποτε ΔΕΝ χριζουν βοηθειας στο να βρουν την σωστη κατευθηνση προς την προσωπικη ουτοπια του καθενος, μιας και αυτοι οι ανθρωποι συνεχως εξελιζουν τον τροπο διαβιωσης των ΠΑΝΤΟΤΕ προσπαθωντας να τον κανουν ολοενα και καλυτερο.

Απο την αλλη οι "πλουσιοι" (μονο σε χρηματα), το μονο που γνωριζουν απο την ΖΩΗ ειναι πως να ξοδευουν ξεγελωντας τον εαυτο τους ωστε να πιστευει οτι καλοπερνανε, αλλα στη πραγματικοτητα ενω φαινομενικα εχουν υπερβολικα περισσοτερες επιλογες απο καποιον "φτωχο"(οικονομικα), ειναι παντελως φυλακισμενοι σε εναν ανουσιο τροπο ζωης* μη μπορωντας να κανουν τιποτε διαφορετικο απο οτι εχουνε μαθει, ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να σκεφτουν εστω κατι διαφορετικο γιατι πιστευουν ακραδαντα οτι ειναι στην καλυτερη κατασταση που θα μπορουσε να βρισκεται καποιος.

 

Θα αντιπαραβάλω στα λόγια του Οsho την λαική ρήση 'Οπου φτώχια και γκρίνια'.

 

Φίλε μου πραγματικά ωραία όσα γράφεις αλλά τα θεωρώ πολύ ρομαντικά σε σημείο να είναι εκτός τωρινής πραγματικότητας. Οντως ερμηνεύονται έτσι τα λόγια του Osho. Θα έλεγα ότι αυτό ακριβώς εννοεί, απλά θέλω να υπογραμμίσω ότι μιλάει για εποχές και χρόνια που έχουν περάσει.

 

Ο φτωχός άνθρωπος στις μέρες μας είναι σε υπερβολικά δεινή κατάσταση. Ζει με το διαρκές άχγος της επιβίωσης για να παρέχει τα ελάχιστα αναγκαία πράγματα στον ευατό του και στην οικογένειά του αν υπάρχει. Γιατί αν έχετε δει στατιστικές ένας από τους κυρίως λόγους της υπογεννητικότητας είναι η φτωχια. Εχει τα ίδια δικαιώματα στην παιδεία, στην ανώτερη μόρφωση, στην υγεία, στα ταξίδια, στην διασκέδαση;; Πραγματικά αγωνίζεται καθημερινά για να ζήσει την επόμενη μέρα. Και για μενα τουλάχιστον όπως και για τους περισσότερους από εσάς το άγχος είναι ο κυριότερος ανασταλτικός παράγοντας της προσωπικής εξέλιξης και ευτυχίας.

 

Ενώ η άλλη πλευρά εχει λύσει το κυρίως πρόβλημα της διαβίωσης και έχει την δυνατότητα να ασχοληθεί με ότιδήποτε άλλο την εκφράζει. Θα πάει την γιόγκα της, θα έρθει κοντά στην φύση έχοντας το εξοχικό δίπλα στην παραλία ή στο βουνό, θα κάνει την ιστιοπλοία, θα πάει στα σεμινάρια μεθόδου Σίλβα, θα ταξιδεύσει στο Θιβέτ, θα απολαύσει την ζωή. Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να μην κάνει τίποτα από τα παραπάνω αλλά να ζει και αυτός με τα άγχη της καθημερινότητας, ομως είναι λίγες οι περιπτώσεις αυτές και πάντα έχει την δυνατότητα επιλογής να τα παρατήσει ολα, να ανέβει σε ένα βουνό και να ασχοληθεί με τον αγροτουρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...