Jump to content

Τάδε έφη... Osho


Recommended Posts

Υπάρχει και μια ρήση που λέει ότι "όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια", η οποία δεν είναι του Osho αλλά... του λαού!

Και στα πλαίσια αυτής της ρήσης θα συμφωνήσω με τη martina ως προς τη σχετικότητα που υπάρχει μεταξύ χρημάτων και "ευδαιμονίας".

Μπορεί να ακουστεί σχετικά πεζό αλλά αν αυτή τη στιγμή είχατε 50.000 € παραπάνω απ' όσα είχατε χτες, μόνο "καταραμένοι" δε θα αισθανόσασταν... και αυτό δεν το λέω γιατί είστε υλιστές (αν και είναι πολλά τα λεφτά :018bleh: ) αλλά επειδή ένας άνθρωπος που δεν έχει λεφτά αλλά και δεν έχει και κάποιο τρόπο ώστε να τα αποκτήσει (γιατί είτε δε βρίσκει δουλειά, είτε βαριέται να δουλέψει, είτε η ζωή δεν του τα 'φερε όπως αυτός ήθελε), του είναι σχετικά πιό εύκολο να τα δαιμονοποιήσει.

Έτσι, αυτομάτως βρίσκει μια πρόφαση για να απαλλαχτεί φαινομενικά από τη μισέρια του, καθώς πλέον είναι "ευτυχισμένος" χωρίς λεφτά ενώ λυπάται όσους έχουν...

 

Αλήθεια, ο Osho πότε έζησε και σε ποιά χώρα βρισκόταν όταν έλεγε τη ρήση που συζητάμε? :whistling:

 

Με λίγα λόγια, τα λεφτά δεν είναι το πρόβλημα αν κάποιος αποφασίσει να ασχοληθεί με τον εαυτό του.

Ναι μεν αν έχει χρήματα θα του είναι πιό εύκολη η πρόσβαση στη γνώση και στην εμπειρία (π.χ. θα έχει λεφτά και χρόνο για σεμινάρια διαλογισμού και μυήσεις ρέικι κτλ), αλλά και ένας "φτωχός" θα βρει χρόνο και θέληση να ασχοληθεί με αυτά, καθώς μπορεί και να νομίζει ότι μέσω της προσωπικής εξέλιξης θα έρθει και η επαγγελματική εξέλιξη (και στα πλαίσια της αυτοβελτίωσης και των αποτελεσμάτων αυτής, δεν θα έχει και τόσο άδικο). Τα λεφτά δεν είναι κριτήριο, ο πραγματικός παράγοντας είναι η θέληση... και η θέληση δεν κοιτάζει το Ε9 σου. :smilewink:

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτό είναι ερώτημα, όχι "δογματική" τοποθέτηση, ή "απάντηση". Άρα, απλή εικασία, καθόλου αυθαίρετη αφού εκφράζει λογικό προβληματισμό.

 

Λυπάμαι αλλά έτσι όπως συντάχτηκε το σχόλιο βάσει του οποίου σχολίασα μόνο ερώτηση δεν θυμίζει..οπότε αναμενόμενη και η παρερμηνεία..

 

όσο για τον προβληματισμό ..νομίζω πως δεν θα μάθουμε ποτέ αν ο Βούδας θα γινόταν Βούδας ή ..Κούδας στην περίπτωση που δεν είχε τα φράγκα... ωστόσο μέσα από παραδείγματα πλήθος άλλων ανθρώπων υπήρχαν σοβαρές πιθανότητες να το πετύχει..

 

Μήπως γιατί "δεν έχουν ανάγκη γιατρού οι υγιείς, αλλά οι ασθενείς";

Ή πάλι, δεν είναι συνηθισμένο οι "βιοπαλαιστές" - που λένε - να φιλοσοφούν. Απλά δεν έχουν χρόνο και είναι πολύ κουρασμένοι για μη-παραγωγικές (με τη στενή έννοια) δραστηριότητες (άσε που το "κόστος" της φώτισης είναι συχνά γι' αυτούς απαγορευτικό). Τι κάνουν λοιπόν; Καταφεύγουν στις "έτοιμες" λύσεις-απαντήσεις... θρησκείες, πολιτική, ποδόσφαιρο. Όπου άλλοι σκέφτονται γι' αυτούς.

 

Εχω την εντύπωση πως εμείς πάμε στον γιατρό και όχι ο γιατρός σε εμάς..εμείς αναγνωρίζουμε πρώτοι πως κάτι δεν πάει καλά ώστε να αποφύγουμε εκ των υστέρων τα .."επείγοντα" και ο γιατρός χρειάζεται την αρωγή του ασθενή για να έχει αποτελέσματα..

 

Αυτό είναι μιά πολύ ωραία δικαιολογία για όσους θέλουν να καλύψουν την ανικανότητά καθώς και την φυγοπονία τους ..αναρωτιέμαι πως γίνεται ενώ υπάρχουν πλήθος καθημερινών ερεθισμάτων μέσα από την στην κυριολεξία βιοπάλη να μην γεννιούνται αυτόματα ερωτήσεις φιλοσοφικού χαρακτήρα...άλλωστε τι είναι η φιλοσοφία?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πρέπει να επιτύχουμε απεξάρτηση και απο την γνώση. Είναι και αυτή μια θησαυρός αλλα άυλος

 

Αναφέρομαι στην "γνώση" με την ευρύτερη έννοια..την γνώση που πηγάζει μέσα από την προσωπική εμπειρία και όχι μέσα από την στείρα αποστήθιση τυπωμένων κειμένων...

 

Ωστόσο θα συμπληρώσω πως ακόμα και αυτή η "γνώση" στην οποία αναφέρομαι χρήζει πολλαπλών αναγνώσεων..και η συνεχής επιστροφή στις εκάστοτε εμπειρίες με σκοπό την εκ νέου αποκρυπτογράφηση - έχοντας βιώσει στο μεταξύ νέες εμπειρίες και διαμορφώσει έναν πιό σύνθετο τρόπο σκέψης - συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό σε μιά πιό ολοκληρωμένη άποψη για τα όσα συνέβησαν καθώς και στην πολυπόθητη πορεία προς την αυτογνωσία που είναι και το ζητούμενο...

Link to comment
Share on other sites

...Εχω την εντύπωση πως εμείς πάμε στον γιατρό και όχι ο γιατρός σε εμάς..εμείς αναγνωρίζουμε πρώτοι πως κάτι δεν πάει καλά ώστε να αποφύγουμε εκ των υστέρων τα .."επείγοντα" και ο γιατρός χρειάζεται την αρωγή του ασθενή για να έχει αποτελέσματα.....
Ε, ο Όσσο δήλωνε γιατρός κι όσοι ήθελαν (και μπορούσαν) πήγαιναν σ' αυτόν. Δεν πήγε κανείς γιατρός από μόνος του πουθενά (κι ο Ιησούς που το είπε ως καλεσμένος είχε πάει).
Link to comment
Share on other sites

?Ο Παράδεισος είναι εδώ και τώρα?. Δεν είναι κάτι μακρινό και προσβάσιμο μονάχα μετά θάνατον. Είναι η πνευματική και ψυχική ειρήνη και γαλήνη. Κάτι που, είτε μας αρέσει είτε όχι, μπορεί να επιτευχθεί μονάχα όταν απομακρυνθείς από τα λεγόμενα ?εγκόσμια?. Είτε αυτό γίνει κυριολεκτικά (δλδ πας στο βουνό παρέα με τους λύκους), είτε γίνει μεταβάλλοντας τον τρόπο σκέψης σου ώστε να είσαι και να αντιλαμβάνεσαι τα πάντα ως? περαστικός.

(Χμμμ? τελικά τα κατάφερα να βγω εκτός θέματος? :019blush: )

 

Το που τοποθετεί ο καθένας τον "παράδεισό" του είναι καθαρά προσωπικό θέμα και με αφορά στο μέτρο που μου δίνει "ιδέες"..

 

Ωστόσο υπάρχει ένα "hint" στο κατά που στο ...διάολο πέφτει αυτό το μέρος και είναι ακριβώς αυτό που λες..."πνευματική και ψυχική ειρήνη και γαλήνη"..

 

Δεν θεωρώ απαραίτητο να απομακρυνθεί κάποιος από τα "εγκόσμια" (ερμηνεύοντας την λέξη με την "κλασική" της έννοια).. η παραπάνω κατάσταση μπορεί και πρέπει να επιτευχθεί και εντός των συνόρων των "εγκοσμίων" γιατί διαφορετικά ακυρώνουμε την ίδια την ζωή...

Link to comment
Share on other sites

Το που τοποθετεί ο καθένας τον "παράδεισό" του είναι καθαρά προσωπικό θέμα και με αφορά στο μέτρο που μου δίνει "ιδέες"..

Όταν μιλάμε χρησιμοποιώντας την συγκεκριμένη λέξη ?παράδεισος?, τότε αναφερόμαστε συγκεκριμένα για μια κοσμοθεωρία του Χριστιανισμού ή του Εβραϊσμού. Οπότε, δεν τίθεται προσωπικό θέμα. Όταν θέλουμε να εκφράσουμε προσωπικό θέμα, τότε απλά χρησιμοποιούμε άλλη λέξη ή έκφραση? ειδάλλως : ?άλλα λέει η θειά μου, άλλα ακούν τ?αυτιά μου? :lol: .

Στον Χριστιανισμό λοιπόν (για τον Εβραϊσμό αδιαφορώ? συγνώμη :019blush: ), όταν λέμε ?παράδεισος? (και ακόμα πιο σωστά ?βασιλεία των Ουρανών/Θεού? διότι, τουλάχιστον στα ευαγγέλια, δεν αναφέρεται η λέξη ?παράδεισος?), εννοούμε μια κατάσταση που μπορεί να συμβεί όσο είμαστε ακόμα εν ζωή. Τα Ευαγγέλια είναι ξεκάθαρα σ? αυτό : «Δεν έρχεται η βασιλεία του Θεού με παρατήρηση, ούτε θα πουν: ?Ιδού εδώ? ή ?εκεί?, γιατί ιδού, η βασιλεία του Θεού είναι μέσα σας» (Λκ 17:20-21 υπάρχουν κι αλλού παρόμοιες αναφορές που καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα).

 

Κι έτσι για να κρατήσω το σερί μου βγαίνοντας εκτός θέματος ( :019blush: ), να πω κάτι που πολλοί ίσως ήδη γνωρίζετε : η λέξη ?παράδεισος? κυριολεκτικά σημαίνει ?δίπλα στον άδη? (?παρά τω άδη?). Δηλαδή ?δίπλα στον θάνατο? (άδης = ο κόσμος των νεκρών? ο θάνατος δηλαδή). Που αναπόφευκτα κατευθύνει στο ότι ο ?παράδεισος? μπορεί να ?αποκτηθεί? (λάθος λέξη? αλλά δεν μου έρχεται άλλη) μονάχα εν ζωή. Διότι τι άλλο μπορεί να είναι δίπλα στον θάνατο, αν όχι η ζωή?; :)

 

(Παρακαλώ, αναμένω τα σχόλια των 'ειδικών' πάνω σ' αυτό: του Ούτι και του Κερατάκου? :unsure: )

 

Κι εδώ κλείνει το εκτός θέματος για να ξαναμπώ εντός?

 

Δεν θεωρώ απαραίτητο να απομακρυνθεί κάποιος από τα "εγκόσμια" (ερμηνεύοντας την λέξη με την "κλασική" της έννοια).. η παραπάνω κατάσταση μπορεί και πρέπει να επιτευχθεί και εντός των συνόρων των "εγκοσμίων" γιατί διαφορετικά ακυρώνουμε την ίδια την ζωή...

Μα? αυτό δεν είπα κι εγώ?; :unsure:

 

?είτε γίνει μεταβάλλοντας τον τρόπο σκέψης σου ώστε να είσαι και να αντιλαμβάνεσαι τα πάντα ως? περαστικός.
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε χρησιμοποιώντας την συγκεκριμένη λέξη ?παράδεισος?, τότε αναφερόμαστε .................

.............................

 

χρησιμοποίησα την λέξη με την ευρύτερη έννοια και μεταφορικά θεωρώντας δεδομένο πως ο καθένας έχει μια δική του προσωπική άποψη για το τι εστί "παράδεισος" την οποία και δεν μπορώ να γνωρίζω...

 

Μα? αυτό δεν είπα κι εγώ?; :unsure:

 

Οχι, δεν είπες αυτό αλλά αυτό

 

Είτε αυτό γίνει κυριολεκτικά (δλδ πας στο βουνό παρέα με τους λύκους),

 

είτε γίνει μεταβάλλοντας τον τρόπο σκέψης σου ώστε να είσαι και να αντιλαμβάνεσαι τα πάντα ως? περαστικός.

 

Απορρίπτω εντελώς την πρώτη περίπτωση δηλώνοντας κατηγορηματικά την προτίμησή μου στην δεύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Απορρίπτω εντελώς την πρώτη περίπτωση δηλώνοντας κατηγορηματικά την προτίμησή μου στην δεύτερη...

A! Οκ, τώρα σ'έπιασα :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Στον Χριστιανισμό λοιπόν (για τον Εβραϊσμό αδιαφορώ? συγνώμη :019blush: ), όταν λέμε ?παράδεισος? (και ακόμα πιο σωστά ?βασιλεία των Ουρανών/Θεού? διότι, τουλάχιστον στα ευαγγέλια, δεν αναφέρεται η λέξη ?παράδεισος?), εννοούμε μια κατάσταση που μπορεί να συμβεί όσο είμαστε ακόμα εν ζωή. Τα Ευαγγέλια είναι ξεκάθαρα σ? αυτό : «Δεν έρχεται η βασιλεία του Θεού με παρατήρηση, ούτε θα πουν: ?Ιδού εδώ? ή ?εκεί?, γιατί ιδού, η βασιλεία του Θεού είναι μέσα σας» (Λκ 17:20-21 υπάρχουν κι αλλού παρόμοιες αναφορές που καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα).

 

Κι έτσι για να κρατήσω το σερί μου βγαίνοντας εκτός θέματος ( :019blush: ), να πω κάτι που πολλοί ίσως ήδη γνωρίζετε : η λέξη ?παράδεισος? κυριολεκτικά σημαίνει ?δίπλα στον άδη? (?παρά τω άδη?). Δηλαδή ?δίπλα στον θάνατο? (άδης = ο κόσμος των νεκρών? ο θάνατος δηλαδή). Που αναπόφευκτα κατευθύνει στο ότι ο ?παράδεισος? μπορεί να ?αποκτηθεί? (λάθος λέξη? αλλά δεν μου έρχεται άλλη) μονάχα εν ζωή. Διότι τι άλλο μπορεί να είναι δίπλα στον θάνατο, αν όχι η ζωή?; :)

 

Η εγκυρότητα αυτών αμφισβητείται. Η σχετική ανάλυση και συζήτηση συνεχίζεται στο thread http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...ic=2972&hl=

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν βοηθήσουμε όσους έχουν ανάγκη και ζούνε όλοι καλά και πάνε όλα ρολόι, τότε πως θα ξέρουμε και θα εκτιμούμε το καλό? Παντού υπάρχει μια ισορροπία. Αν η κάθε μέρα που ζούσαμε ήταν ένας παράδεισος, η ζωή θα ήταν μία κόλαση. Σίγουρα αυτό θα το καταλάβανε πολλοί με διαφορετικό νόημα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...