Jump to content

Τάδε έφη... Osho


Recommended Posts

 

«Όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν τους φτωχούς... Εγώ θέλω να βοηθήσω τους πλούσιους.»

 

 

Δύο απο τις κυριότερες σύγχρονες Μορφές που καθόρισαν τον Εσωτερισμό στη Δύση, η Μπλαβάτσκι και ο Άλιστερ Κρόουλυ προέρχονταν απο πλούσιες οικογένειες.

 

Χρησιμοποίησαν την υψηλή οικονομική άνεση που διέθεταν για να εμβαθύνουν στον Εσωτερισμό - σε εποχές που ήταν ασύλληπτο κοινωνικά να ασχολείται κάποιος με τον Εσωτερισμό, να τον αναδιοργανώσουν σε "προσωπικό Σύστημα Γνώσης" και να καθορίσουν έτσι σε σημαντικό βαθμό τον Δυτικό Εσωτερισμό.

 

Ακόμη και οι (Εσωτεριστές) Προπάτορες του Κινήματος του Πνευματισμού και πιο πριν του Μεσμερισμού, είχαν υψηλές οικονομικές δυνατότητες. Ο ίδιος ο Μεσμερ ήταν γιατρός.

 

 

Όπως και τα κλασσικά εκείνη την εποχή (17ο -19ο αι) Τάγματα Τεκτόνων και Ροδοσταύρων, κυρίως "κινούνταν" στις αριστοκρατικές και πλούσιες τάξεις.

 

Ένα παράδειγμα απο τον βιο του Κρόουλυ: το εγχείρημα "Αμπραμελίν" απαιτεί πλήρη εξάμηνη "απομόνωση" ώστε να γίνει η κατάλληλη εσωτερική προετοιμασία . Πόσοι και ποιοί μπορούν - οικονομικά να το αντέξουν?

 

Μια πολυετή "περιήγηση" (με τις απαραίτητες απομονώσεις") στις Εσωτερικές Σχολές ανά τον Κόσμο (απο Βουδιστικά μοναστήρια, μέχρι Σαμανιστικές Ομάδες) απαιτεί απίστευτους πόρους.

 

Ακόμη και τα κλασσικά σε όλες τις Εσωτερικές Παραδόσεις 40ήμερα Αναχωρητισμού, πόσοι μπορούν να τα "αντέξουν οικονομικά" όταν νοιώθουν την "ανάγκη" ή "έτοιμοι" γι' αυτά?

 

Ένας πλούσιος , έχει την "καρμική ευκαιρία" να ωθήσει πολύ υψηλά την "Εσωτερική του εξέλιξη" εφόσον δεν έχει βιοποριστικές ανάγκες.

 

Επιπροσθέτως, μέσα απο αυτούς, υπάρχει η "εγγενής δυνατότητα" να αναπτυχθούν "Πνευματικοί Διδάσκαλοι" που θα ωθήσουν ακόμη πιο βαθιά στην κοινωνία την Εσωτερική Αναζήτηση - το Κίνημα της Θεοσοφίας δεν θα δημιουργούνταν ούτε θα μεγαλουργούσε εαν δεν υπήρχε η σθεναρή χρηματοδότηση αυτού του εγχειρήματος απο την Μπλαβάτσκι.

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και ως αντίλογος θέλω να εστίασω την προσοχή στον Βούδα. Που του ήρθε η φώτιση όταν απαρνήθηκε τα πλούτοι και έγινε ασκητής. Και έτσι πολλοί πολλοί άλλοι.

Εξάλλου τα πλούτοι των μοναχών προέρχονται από την δουλεία τους. Πριν 2000 χρόνια δεν είχαν λεφτό στη ντέπη, και του κυνηγούσαν κίολας, τώρα όμως έχουν τρομερή αναγνώριση και πλούτοι.

Ας θυμηθούμε και την φράση του Χριστού' οτι μια καμήλα περνάει πιο εύκολα απο την τρύπα της βελόνας παρά ένας πλούσιος στην βασιλεία του θεού.

Link to comment
Share on other sites

«Όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν τους φτωχούς... Εγώ θέλω να βοηθήσω τους πλούσιους.»

 

Ενδιαφέρουσα άποψη θα έλεγα και νομίζω ότι αξίζει να συζητηθεί.

 

 

Eιναι πιο ευκολο να περασει καμηλα απο οπη βελονας παρα ο πλουσιος να εισελθει στην Βασιλεια των Ουρανων

 

Ιησους

 

κοντα ειναι νομιζω και τα δυο....

Link to comment
Share on other sites

«Όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν τους φτωχούς... Εγώ θέλω να βοηθήσω τους πλούσιους.»

 

...για να χωρέσουν από την τρύπα της βελόνας.)

Νamaste Νεφέλη:)

Link to comment
Share on other sites

Αrtzuna ..τι σύμπτωση ήταν αυτή!

πήρα το quote από την πρώτη σελίδα για να απαντήσω χωρίς να έχω ξεφυλλίσει το θέμα(το κάνω όταν θέλω να γράψω ανεπηρέαστη) και ιδού!

(..έχεις διαβάσει Όσσο ;-Ρ)

 

 

 

 

 

Satyat nasti pari dharma!

Link to comment
Share on other sites

Και ως αντίλογος θέλω να εστίασω την προσοχή στον Βούδα. Που του ήρθε η φώτιση όταν απαρνήθηκε τα πλούτοι και έγινε ασκητής. ...
Θα σκεφτόταν άραγε να αναζητήσει τη φώτιση αν δεν ήταν πλούσιος αρχικά;
Link to comment
Share on other sites

Θα σκεφτόταν άραγε να αναζητήσει τη φώτιση αν δεν ήταν πλούσιος αρχικά;

 

Πιθανως οχι να μην την σκεφτοταν..αλλα επελεξε να ενσαρκωθει ως πλουσιος για να βρει την φωτιση,εμεις τι επιλεξαμε να γεννηθουμε???

ας αναρωτηθουμε..

 

 

Αtma οντως συμπτωση αλλα δες και το ποστ του Αnthropos....το εκανα και εγω τελικα και τωρα το προσεξα,κοινος νους τελικα :)

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

?Αλλα επελεξε να ενσαρκωθει ως πλουσιος για να βρει την φωτιση?

Την ίδια ακριβώς κουβέντα είχα εχθές με ένα φιλαράκι : ?καρμικές επιλογές? (εσκεμμένο οξύμωρο).

Βλέποντας το θέμα μέσα από Ινδουιστικά και Βουδιστικά ?μάτια?, πράγματι αξίζει να σκεφτούμε αυτήν την πιθανότητα. Ότι δηλαδή ίσως κάποιες ψυχές επιλέγουν να γεννηθούν βαθύπλουτοι, ώστε να τους δοθεί η ευκαιρία της φώτισης? με bonus. Διότι όπως και να το κάνουμε, το ίδιο είναι να παρατήσεις την εύκολη και χλιδάτη ζωή για χάρη της ?σωτηρίας της ψυχής σου?, με το να παρατήσεις τα? ήδη μη-υπάρχοντα; Άμα είσαι μαθημένος από κούνια στο χαβιάρι, τα μετάξια και τα πανάκριβα αμάξια, το να παρατήσεις όλα και να ζεις με ψωμάκι, συνθετικά και σανδαλάκι τρύπιο? ε, είναι κομματάκι ζόρικο. Οπωσδήποτε χρειάζεται μεγάλη θέληση κάτι τέτοιο. Ε, να μην αξίζει το κατιτίς του παραπάνω?; (λέω εγώ τώρα...)

 

 

 

Anthropos-Artzuna-Atma? τι απίθανο ?κατά-ριπάς? ήταν αυτό!; Ζαλίστηκε η καημενούλα η καμήλα! :lol::clapping::worthy:

Προσωπικά συμφωνώ μαζί σας. Διότι -πολύ απλά- ο φτωχός έχει τα 'ελαφρυντικά' του που δεν ασχολήθηκε με το να 'σώσει την ψυχή' του. Ο πλούσιος δεν έχει κανένα ελαφρυντικό. Και πιστεύω ότι γι'αυτό είπε ότι είπε ο Ιησούς... και συμπλήρωσε ο Osho :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά και να με συμπαθάτε δηλαδή αλλά έχω μερικές απορίες..,

 

δηλαδή έχει σημασία πόσα λεφτά έχει κάποιος στην τσέπη του για να βρει την περιβόητη "φώτιση"?

 

Αν είναι έτσι τότε ο μισός πληθυσμός παγκοσμίως και βάλε είναι χαμένος από χέρι... μυαλό νομίζω χρειάζεται που να το χρησιμοποιούμε που και που και οι απλές ερωτήσεις που θα προκύψουν μέσα από την παρατήρηση δεν χρειάζονται ούτε τόνους βιβλίων ούτε μόρφωση "υψηλού" επιπέδου ούτε γονείς από τζάκι ούτε τίποτα παρόμοιο... μυαλό και ευαισθησία χρειάζεται?

 

και μην μου αναφέρετε εκπροσώπους «καλών οικογενειών» που ηγήθηκαν επαναστάσεων που άλλαξαν την ροή του κόσμου γιατί υπήρξαν άλλοι τόσοι που δεν είχαν κανένα «αστικό» υπόβαθρο.. ο κόσμος άλλαξε όχι επειδή εμφανίστηκε ο Ένας αλλά επειδή αυτός ο Ένας εξέφρασε και συνδύασε την ανάγκη των πολλών για αλλαγή?

 

Και γιατί τα χρήματα θα πρέπει να είναι ένα είδος «κατάρας»? ενώ η φτώχεια «ευλογημένη»? γιατί απ όσα διαβάζω αυτό αφήνεται να εννοηθεί.?

 

Όλα μετατρέπονται σε «κατάρα» αν δεν μπορούμε να τα εκτιμήσουμε? και η «φώτιση» δεν είναι τίποτα άλλο παρά η σωστή εκτίμηση των πραγμάτων και των καταστάσεων ..από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει ανάλογα?

 

Το θέμα για μένα δεν είναι να γίνουμε υλικά φτωχότεροι για να γίνουμε καλύτεροι αλλά να καταλάβουμε πως το «καλύτερο» επιτυγχάνεται με την απεξάρτηση που μας παρέχεται μέσα από την γνώση πως η ύλη λειτουργεί βοηθητικά και δεν είναι ο σκοπός?

 

Υπάρχουν φτωχοί που όσο και να χτυπιούνται δεν πρόκειται να δουν "Παράδεισο" στον αιώνα τον άπαντα...αν τελικά υπάρχει αυτό το πράγμα...

Edited by martina
Link to comment
Share on other sites

..αλλα επελεξε να ενσαρκωθει ως πλουσιος για να βρει την φωτιση,εμεις τι επιλεξαμε να γεννηθουμε???...
Το άν είναι ζήτημα "επιλογής" τέτοιο πράγμα είναι αυθαίρετη υπόθεση. Το ζήτημα είναι ότι αν δεν ήταν πλούσιος, δεν θα ήταν ο Βούδας αργότερα...
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι ότι αν δεν ήταν πλούσιος, δεν θα ήταν ο Βούδας αργότερα...

 

Και αυτό ακόμα δεν είναι παρά μία αυθαίρετη υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Το άν είναι ζήτημα "επιλογής" τέτοιο πράγμα είναι αυθαίρετη υπόθεση. Το ζήτημα είναι ότι αν δεν ήταν πλούσιος, δεν θα ήταν ο Βούδας αργότερα...

 

Ειναι δυσκολο να δεχτει καποιος οτι εχει επιλεξει ακομα και τους γονεις που θα γεννηθει..γιατι εχει την υπογραφη του ακομα και σε αυτο..

ωστοσο ναι ειναι αυθαιρετη υποθεση...οπως και ολες κατ'εμε φιλοσοφιες

 

Ωστοσο την "φωτιση" την βρισκουν και πολλοι ανθρωποι που δεν εχουν καν ιδεα της φωτισης στο μυαλο τους,απλα ζωντας την ζωης τους..

 

Βλεπω η καμηλα εγινε ελεφαντας για να μην πω δεινοσαυρος,,, :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό ακόμα δεν είναι παρά μία αυθαίρετη υπόθεση
Αυτό είναι ερώτημα, όχι "δογματική" τοποθέτηση, ή "απάντηση". Άρα, απλή εικασία, καθόλου αυθαίρετη αφού εκφράζει λογικό προβληματισμό.
«Όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν τους φτωχούς... Εγώ θέλω να βοηθήσω τους πλούσιους.»

 

Ενδιαφέρουσα άποψη θα έλεγα και νομίζω ότι αξίζει να συζητηθεί.

Μήπως γιατί "δεν έχουν ανάγκη γιατρού οι υγιείς, αλλά οι ασθενείς";

Ή πάλι, δεν είναι συνηθισμένο οι "βιοπαλαιστές" - που λένε - να φιλοσοφούν. Απλά δεν έχουν χρόνο και είναι πολύ κουρασμένοι για μη-παραγωγικές (με τη στενή έννοια) δραστηριότητες (άσε που το "κόστος" της φώτισης είναι συχνά γι' αυτούς απαγορευτικό). Τι κάνουν λοιπόν; Καταφεύγουν στις "έτοιμες" λύσεις-απαντήσεις... θρησκείες, πολιτική, ποδόσφαιρο. Όπου άλλοι σκέφτονται γι' αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

martina

Το θέμα για μένα δεν είναι να γίνουμε υλικά φτωχότεροι για να γίνουμε καλύτεροι αλλά να καταλάβουμε πως το «καλύτερο» επιτυγχάνεται με την απεξάρτηση που μας παρέχεται μέσα από την γνώση πως η ύλη λειτουργεί βοηθητικά και δεν είναι ο σκοπός...

 

 

Νομίζω οτι πρέπει να επιτύχουμε απεξάρτηση και απο την γνώση. Είναι και αυτή μια θησαυρός αλλα άυλος

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε ο μισός πληθυσμός παγκοσμίως και βάλε είναι χαμένος από χέρι...

Είναι πράγματι χαμένος από χέρι, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την οικονομική του κατάσταση. Ίσως όμως βγω εκτός θέματος με το ν? αναλύσω τι εννοώ. Το αφήνω λοιπόν στην ευφυΐα σας.

 

Και γιατί τα χρήματα θα πρέπει να είναι ένα είδος «κατάρας»? ενώ η φτώχεια «ευλογημένη»? γιατί απ όσα διαβάζω αυτό αφήνεται να εννοηθεί.?

Πράγματι αυτό αφήνεται να εννοηθεί, αλλά ολίγον χοντροκομμένα.

Το χρήμα είναι κατά κάποιο τρόπο ?κατάρα? (βαριά λέξη? αλλά τέλος πάντων) διότι συνήθως σ?εμποδίζει να δεις πέρα από τις υλικές απολαύσεις. Βολεύεσαι.

Επιπλέον, συνήθως ο φόβος του μην τυχόν και χάσεις τα υλικά αγαθά που ήδη έχεις, σε κάνει ακόμα πιο ?γαντζωμένο? στο χρήμα.

Φυσικά, το ίδιο μπορεί να κάνει και η φτώχια, διότι συχνά όσο δεν τά ?χεις (τα λεφτά) τόσο περισσότερο τα σκέφτεσαι? Και χάνεις όλα τα υπόλοιπα.

Βέβαια, πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις των ανθρώπων που δεν εντάσσονται σ?αυτές τις συνηθισμένες αντιδράσεις απέναντι στην κατοχή ή μη των χρημάτων. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν αναφέρομαι σ?αυτούς.

Κατά τη γνώμη μου, η πραγματική ?ευλογία? είναι η ζωή να σου έχει φέρει έτσι τα πράγματα ώστε να έχεις μονάχα όσα χρειάζεσαι για να ζεις αρκετά άνετα ώστε να μην σε προβληματίζουν οι βασικές (και λίγο παραπάνω) ανάγκες διαβίωσης, και ταυτόχρονα αρκετά ?στερημένα? (τρόπος του λέγειν) ώστε να μην σε διαφθείρει η οικονομική άνεση. Παν μέτρο άριστο δηλαδή (γι?άλλη μια φορά :smilewink: ).

 

Υπάρχουν φτωχοί που όσο και να χτυπιούνται δεν πρόκειται να δουν "Παράδεισο" στον αιώνα τον άπαντα...αν τελικά υπάρχει αυτό το πράγμα...

?Ο Παράδεισος είναι εδώ και τώρα?. Δεν είναι κάτι μακρινό και προσβάσιμο μονάχα μετά θάνατον. Είναι η πνευματική και ψυχική ειρήνη και γαλήνη. Κάτι που, είτε μας αρέσει είτε όχι, μπορεί να επιτευχθεί μονάχα όταν απομακρυνθείς από τα λεγόμενα ?εγκόσμια?. Είτε αυτό γίνει κυριολεκτικά (δλδ πας στο βουνό παρέα με τους λύκους), είτε γίνει μεταβάλλοντας τον τρόπο σκέψης σου ώστε να είσαι και να αντιλαμβάνεσαι τα πάντα ως? περαστικός.

(Χμμμ? τελικά τα κατάφερα να βγω εκτός θέματος? :019blush: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...