Jump to content

Μετανσάρκωση


 Share

Recommended Posts

είναι μεγάλο θέμα η μετενσάρκωση. προσωπικά πιστεύω πως οταν πεθαίνουμε γινόμαστε όλοι ένα με τον κοσμο ενα μερος της φυσης μια πνοη του ανεμου. για μενα αυτο το μερος του συνολου και της φυσης ειναι ισως ο παραδεισος. η μετενσαρκωση ισως και να εννοει πως αναγεννιομαστε με αλλο τροπο:οταν πεθαινουμε το σωμα μας γινεται ενα με τη γη και απο τε θρεπτικα του στοιχεια μεγαλωνουν φυτα και αρχιζει ο κυκλος της ζψης οταν τα φυτα φαγωνονται κ.τ.λ τι λετε;;;;

 

...ότι είσαι ένας Ποιητής!

Θα ρίξεις πολλές κοπελιές, αν μιλάς όπως γράφεις.

 

Κατά τ'άλλα συμφωνώ: είμαστε διαστημική σκόνη...στην συμπαντική απεραντοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βρε, Sevando, έχεις δει κατσίκες να βόσκουν στα νεκροταφεία;;;

 

είναι μεγάλο θέμα η μετενσάρκωση. προσωπικά πιστεύω πως οταν πεθαίνουμε γινόμαστε όλοι ένα με τον κοσμο ενα μερος της φυσης μια πνοη του ανεμου. για μενα αυτο το μερος του συνολου και της φυσης ειναι ισως ο παραδεισος. η μετενσαρκωση ισως και να εννοει πως αναγεννιομαστε με αλλο τροπο:οταν πεθαινουμε το σωμα μας γινεται ενα με τη γη και απο τε θρεπτικα του στοιχεια μεγαλωνουν φυτα και αρχιζει ο κυκλος της ζψης οταν τα φυτα φαγωνονται κ.τ.λ τι λετε;;;;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, θα γράψω κάτι για να σας "στείλω". Έχει κάνει κανείς την τεχνική που έχουν στο Nijutsu που σε στέλνει σε άλλη διάσταση; Πιστεύω (προσωπικές πεποιθήσεις είναι αυτές) ότι με το θάνατο περνάμε σε άλλη διάσταση, κρινόμαστε για τα έργα μας και αναλόγως την "ποινή", ή μας στέλνουν πίσω, σε μορφή αναλόγως έργων, ή πάμε σε ένα κόσμο που η κόλαση όπως τη γνωρίζουμε μοιάζει με παράδεισο (αυτό μου το έχει πει πνευματικός, απλά δεν ήξερα την άποψη της εκκλησίας για αυτό που λέμε "κόλαση"!).

Link to comment
Share on other sites

...ότι είσαι ένας Ποιητής!

Θα ρίξεις πολλές κοπελιές, αν μιλάς όπως γράφεις.

 

Κατά τ'άλλα συμφωνώ: είμαστε διαστημική σκόνη...στην συμπαντική απεραντοσύνη!

 

ευχαριστώ για το κοπλιμέντο :019blush: :019blush: :019blush: :019blush: :019blush:

 

Βρε, Sevando, έχεις δει κατσίκες να βόσκουν στα νεκροταφεία;;;

 

εμμμμ όχι αλλα έχω δει σε νεκροταφείο σε τάφο φυτεμένες πιπερίες.(εννοείτει αλήθεια.)

μπορεί να κάνω λάθος αλλα μου φαίνεται μια σχετικά καλή εξήγηση

Link to comment
Share on other sites

λάρισα κοντά στο δευτερο νεκροταφειο οποτε δεν νομιζω να βρεις μαναβικο εκει γτ ειναι εκτος λαρισας..... παντως ωραιο αυτο. καλλιεργεις τα λαχανικα σου με το τελειοτερο λιπασμα. στον δικο μου ταφο θα πω ν αφυτεψουν μαρουλια!!!!! περα απο την πλακα δεν σας φαινεται λιγο περιεργο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όντως, πέρα απ' την πλάκα, επειδή από τα νεκροταφεία, όσοι κάνουν μαύρη, παίρνουν πολλά υλικά, οπότε μάλλον (τι μάλλον δηλαδή!!!!) τα καλιεργούν για ταϊσμάτα...

 

λάρισα κοντά στο δευτερο νεκροταφειο οποτε δεν νομιζω να βρεις μαναβικο εκει γτ ειναι εκτος λαρισας..... παντως ωραιο αυτο. καλλιεργεις τα λαχανικα σου με το τελειοτερο λιπασμα. στον δικο μου ταφο θα πω ν αφυτεψουν μαρουλια!!!!! περα απο την πλακα δεν σας φαινεται λιγο περιεργο;;;;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό το post σου αντιφάσκει κάποιο με το προηγούμενο. Όπως και να έχει δεν σχολιάζω την πίστη στη μετενσάρκωση, αλλά την πολύ διαδεδομένη αλλά και πολύ λανθασμένη αντίληψη ότι η μετενσάρκωση "δίνει ελπίδα". Για τις θρησκείες που υφάνθηκαν "γύρω" από τη μετενσάρκωση η προοπτική των αέναων μετενσαρκώσεων ισοδυναμεί με τη φρίκη ένος ατέλειωτου αδιέξοδου.

 

Καθόλου φίλτατε.

 

Σε κάποιο προηγούμενο post έγραψα απλά τι είχανε πει για μένα διάφοροι αστρολόγοι για την προηγουμένη Ζωή μου (αν εννοείς αυτό), δεν είπα ότι τα πιστεύω και όλας. :smilewink:

 

Αν εννοείς ότι το post αντιφάσκει με το άμεσος ποιο πάνω post, πάλι δεν αντιφάσκει, άλλο η διεκδίκησή της Αθανασίας μέσα σε μια μόνο Ζωή (μια ζωή σαν μια μόνο πιθανότητα) χωρίς καμία άλλη Ελπίδα, και άλλο η μετενσάρκωση της ψυχής σε άλλα σώματα λες και η ψυχή είναι αθάνατη από την φύση της έτσι απλά.

 

Μετά τον φυσικό θάνατο να δω ποιο χέρι θα έρθει να βάλει την ψυχή σε άλλο σώμα, όταν αντικρίσει αυτήν την καταστροφική δύναμή (χάος να την πω ;;) που απορροφά και τρέφετε με τις συνειδήσεις των ανθρώπων.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου φίλτατε.

 

Σε κάποιο προηγούμενο post έγραψα απλά τι είχανε πει για μένα διάφοροι αστρολόγοι για την προηγουμένη Ζωή μου (αν εννοείς αυτό), δεν είπα ότι τα πιστεύω και όλας. :smilewink: ....

Τι να πω; Ότι πεις εσύ, θα σου θυμίσω
...Η εξήγησή που στρέφομαι είναι ότι, δεν είναι όλες οι ψυχές αθάνατες, λίγες είναι αυτές που επιτυγχάνουν την Αθανασία. ...
Αύτό έμοιαζε να σημαίνει κάτι σχετικό με την μετενσάρκωση. Μετά βέβαια έγραψες:
Δεν πιστεύω στην Μετενσάρκωση, ούτε σε μεταθάνατων παραδείσους και κολάσεις, βλέπω τον θάνατο έτσι όπως είναι, ένας καταστροφέας της ζωής.
Και μου φάνηκε αντιφατικό,αφού αν πιστεύεις ότι κάποιες ψυχές επιτυγχάνουν την αθανασία δεν γίνεται ο θάνατος να είναι απόλυτος "καταστροφέας της ζωής"

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπερδεύετε την αθανασία με κάτι άλλο π.χ. θέωση ή παραδείσια κατάσταση;

 

Η ψυχή νομίζω πως είναι αθάνατη για αυτό και δεν καταστρέφεται αλλά μετενσαρκώνεται (δηλαδή αλλάζει σώματα).

 

Η θέωση ή η παραδείσια κατάσταση όμως είναι αυτή που βγάζει τις ψυχές εκτός του κύκλου των επαναγεννήσεων, είναι μια μόνιμη κατάσταση και αυτό επιδιώκει η ψυχή με τις ενσαρκώσεις της. (να φτάσει αυτήν την κατάσταση).

Link to comment
Share on other sites

Αύτό έμοιαζε να σημαίνει κάτι σχετικό με την μετενσάρκωση.

 

Και καμία σχέση φίλτατε...

 

Το να αποφύγει κάποιος τον Θάνατο της ψυχή, δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι πρέπει υιοθετεί έννοιες ότι θα μετανσαρκωθεί σε κάποιο άλλο σώμα, ή σε έναν λαμπρό παράδεισο κλπ...

 

Αθανασία μπορεί να είναι αστρικά χωρίς σώμα.

 

Κατά την γνώμη μου. Η Μετενσάρκωση είναι μια θεωρεία που σκοπό έχει να καλύψει κάποιος αυτήν την βαθιά φοβία προς τον δεύτερο θάνατο (μπορεί και ίσως έναν βαθύ πόνο του δικού του θανάτου). Αυτή η συνέχειά της ψυχής που μετανσαρκώνετε είναι μια ελκυστική ιδέα (μια ιδέα ψευδαίσθηση κατά την άποψη μου) μέχρι ο δεύτερος θάνατος (αυτός της ψυχής) να καταπνίξει αυτήν την αυταπάτη. :)

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Και καμία σχέση φίλτατε...

 

Το να αποφύγει κάποιος τον Θάνατο της ψυχή, δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι πρέπει υιοθετεί έννοιες ότι θα μετανσαρκωθεί σε κάποιο άλλο σώμα, ή σε έναν λαμπρό παράδεισο κλπ...

 

....

Ναι, αλλά δεν μιλάμε για το σώμα μόνο. Εξακολουθώ να μη βλέπω πως συμβιβάζεται η άποψη ότι κάποιοι θα πετύχουν την αθανασία με την άποψη ότι ο θάνατος είναι η (απόλυτη εννοείται) καταστροφή της ζωής. Ή "κάτι" ζωντανό μένει για όλους ή δεν μένει. Δεν γίνεται να μένει "κάτι" ζωντανό για κάποιους μόνο.
....Κατά την γνώμη μου. Η Μετενσάρκωση είναι μια θεωρεία που σκοπό έχει να καλύψει κάποιος αυτήν την βαθιά φοβία προς τον δεύτερο θάνατο (μπορεί και ίσως έναν βαθύ πόνο του δικού του θανάτου). Αυτή η συνέχειά της ψυχής που μετανσαρκώνετε είναι μια ελκυστική ιδέα (μια ιδέα ψευδαίσθηση κατά την άποψη μου) μέχρι ο δεύτερος θάνατος (αυτός της ψυχής) να καταπνίξει αυτήν την αυταπάτη. :)
Πως εξηγείς τότε το ότι για τους λαούς από τους οποίους προέρχεται η ιδέα της μετενσάρκωσης αυτή δημιουργεί "φοβία" (δεν καλύπτει) και δεν είναι καθόλου "ελκυστική ιδέα"; (ο Βούδας π.χ. έκανε τον αγώνα ο οποίος τελικά τον οδήγησε στη φώτιση αναζητώντας διέξοδο από τη φρίκη της μετενσάρκωσης). Αν ήταν τόσο ελπιδοφόρα και κάυπτε φόβους, θα καθότανε να μετενσαρκωθεί με χαρά. Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Η Μετενσάρκωση δεν είναι τύποτα άλλο από την συνέχιση της ψυχικής ενέργειας του ανθρώπου. Κάτι που δεν μπορεί να χαθεί...

Επομένος δεν μπορούμε να αρνηθούμε την Μετενσάρκωση. Και για όσους πιστέυουν: Ο Θεός δεν είναι μια μηχανή που παράγει ψυχές!!!!!

Κατα την άποψη μου. Το παιδί αυτό έζησε μία τραγική στιγμή στην προηγούμενη ζωή του. Κάτι τόσο υσχηρό που δεν κατάφερε ούτε ο θάντατος να διαγράψει απο την ψυχή του.

Ίσως κάτι που θα πρέπει να διωρθώσει σε Αυτή τη ζωη. Γι αυτό έχει και πλήρη γνώση της προηγούμενης μιας και αυτές οι δύο ζωές ίσωσ ειναι συνηφασμένες κατα κάποιο τρόπο. Δεν είναι τυχαίο που και στις δύο ζωές είχε το ίδιο όνομα.

Τι άλλο κοινό θα μπορουσε να εχει?

Εκεί βρησκετε η πραγματική απάντηση,

Τουλάχιστων έτσι πιστέυω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...