Jump to content

Μετανσάρκωση


 Share

Recommended Posts

Έχει κανείς από σας, μνήμες που...δεν είναι ακριβώς δικές του; Μνήμες από ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ζωή; Δηλαδή, σαν να θυμάστε πρόσωπα που συνομιλήσατε (που ποτέ σας δεν συναντήσατε) και τοπία μακρινά και άγνωστα-αν και παραδόξως οικεία (που ποτέ σας δεν επισκεφτήκατε)??? :unsure:

 

Έχω εικόνες. Αν είναι μνήμες δεν ξέρω. Μερικές φορές, συνοδεύονται από έντονα συναισθήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λοιπον...!!! Ακουστε , εγω π.χ. ζουσα πριν απο 3.000 χρονια στη Αιγυπτο. Και πιστευα τα ιδια που πιστευω και τωρα.

 

 

------------------------- Δηλαδη ενοιωθα τοτε οτι υπηρχα.σωστα(Θεωρητικα)???? Οπως το νιωθω και τωρα.Οτι υπαρχω. Αν τωρα εγω πεθανω και γεννηθω στο 2130... Αν δεν εχω την αναμνηση της προηγουμενης (δηλαδη της τωρινης ζωης μου ) ζωης μου, δηλαδη που σκεφτομουν θα αν υπαρχει ζωη μετα τον θανατο και αν θα νιωθω οτι θα υπαρχω μετα.... Δηλαδη μπορει και να μην καταλαβενω τπτ??? δηλαδι οτι κανω να το κανω απο ρουτινα-μηχανικα χωρις να το αντιλαμβανωμαι

 

Ισως και να μην εχετε καταλαβει τπτ...γιατι ειναι πολυ δυσκολο να το πεις με λογια.

 

Στην ουσια λεω... οτι αν δεν εχεις την αναμνηση της προηγουμενης ζωης σου δεν θα νιωθεις οτι υπαρχεις???(εσυ) ή ενα σωμα εχει παραπανω απο μια ψυχη που σε καθε ζωη ειναι διαφορετικη η ψυχη που χρησημοποιει...

 

Δηλαδη σκεφτειτε το λιγο... ζουσατε καπου , παλια΄ ετσι? Και λογικα θα νιωθατε οτι υπηρχατε΄Οπως νιωθετε και τωρα δεν επρεπε να νιωθετε και τοτε????

Με το συναιθημα τι υπαρχω.

 

Δεν καταλαβατε τπτ το ξερω μονο αν καποιος το εχει αναρωτηθει θα το καταλαβει...

 

ακομει και με λογια να το πεις ειναι πολυ δισκολο να το καταλαβει αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και αγώ κάτι που είναι λίγο άσχετο άλλά έχω πλήρη μεσάνυχτα σε οτι αφορά την μετενσάρκωση....

Το 50π.Χ. ο πληθυσμός της γης αριθμούσε έστω 20.000.000. Σήμερα έχει ξεπεράσει τα κάποια δις...

Πως εξηγείται αυτή η διαφορά...

 

Ναι ναι το ξέρω είμαι banal...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και αγώ κάτι που είναι λίγο άσχετο άλλά έχω πλήρη μεσάνυχτα σε οτι αφορά την μετενσάρκωση....

Το 50π.Χ. ο πληθυσμός της γης αριθμούσε έστω 20.000.000. Σήμερα έχει ξεπεράσει τα κάποια δις...

Πως εξηγείται αυτή η διαφορά...

 

Ναι ναι το ξέρω είμαι banal...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

 

αναρωτιομουν το ιδιο. ο κοελο δινει μια ενδιαφερουσα εξηγηση. λεει πως η ψυχη οταν κατι πεθαινει χωριζεται σε περισσοτερα μερη 2-3 η περισσοτερα. οι αδελφες λοιπον ψυχες εινια τα κομματια αυτα. λεει ακομα πως ειναι ενας τροπος αναπαραγωγης των ψυχων οπως τα κυτταρα οταν χωριζονται σε δυο.

Link to comment
Share on other sites

... τελικά, όλα έχουν να κάνουν με το ερώτημα της εξέλιξης.

 

Αγοράστε ένα δενδράκι από φυτώριο, φυτέψτε το σε μια γωνιά και φροντίστε το. Παρακολουθήστε το τρόπο που αναπτύσσεται. Σε κάθε του κύτταρο, ανανεώνονται συνεχώς οι μνήμες που αφορούν την υπόστασή και την ιστορία του. Κάθε "μάτι" του, θα είναι η αρχή για μια νέα εξέλιξη που πάντα όμως θα συνδέεται με το παρελθόν. Και κάποια στιγμή, θα υπάρξει ένα πανομοιότυπο κλαδάκι, με κάποιο από το παρελθόν. Όμως θα είναι ένα νέο κλαδάκι...!

 

Η φύση, μας διδάσκει συνεχώς, αρκεί να την παρατηρήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εαν δεν εχεις την αναμνηση της προηγουμενης ζωης δεν καταλαβενεις οτι ζεις ??

οπως λεει ο kambou?

 

ή τοτε δεν γινετε μετενσακωση!!!

Link to comment
Share on other sites

... τελικά, όλα έχουν να κάνουν με το ερώτημα της εξέλιξης.

 

Αγοράστε ένα δενδράκι από φυτώριο, φυτέψτε το σε μια γωνιά και φροντίστε το. Παρακολουθήστε το τρόπο που αναπτύσσεται. Σε κάθε του κύτταρο, ανανεώνονται συνεχώς οι μνήμες που αφορούν την υπόστασή και την ιστορία του. Κάθε "μάτι" του, θα είναι η αρχή για μια νέα εξέλιξη που πάντα όμως θα συνδέεται με το παρελθόν. Και κάποια στιγμή, θα υπάρξει ένα πανομοιότυπο κλαδάκι, με κάποιο από το παρελθόν. Όμως θα είναι ένα νέο κλαδάκι...!

 

Η φύση, μας διδάσκει συνεχώς, αρκεί να την παρατηρήσουμε.

 

 

:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

 

ακομα μια φορα μενω αφωνος.φοβερος συνειρμος

Link to comment
Share on other sites

Aν αντιλαμβάνομαι καλώς, ο kambou θέλει να πει ότι το συναίσθημα είναι πιο σημαντικό από την μνήμη "προηγούμενων ζωών".

 

Εάν όντως αυτό προσπαθεί να πει, δηλώνω ότι διαφωνώ. Πιθανώς να υπάρχουν κάποια πρώιμα "συναισθήματα" χωρίς μνήμη, αλλά σίγουρα δεν υπάρχουν μνήμες χωρίς συναισθήματα.

 

Στο ερώτημα της μετενσάρκωσης, πέραν του Κοέλιο κάποιοι πολυθεϊστές της Ανατολής ισχυρίζονται ότι στην μετενσάρκωση/μετεμψύχωση η ψυχή προάγεται ή υποβιβάζεται από φυτό ή ζώο σε άνθρωπο και αντιστρόφως.

 

Νομίζω ότι ο εξανθρωπισμός εξωγήινων οντοτήτων δινει μια σαφή εξήγηση για τον υπερπληθυσμό των UFO γύρω μας.

Link to comment
Share on other sites

ενοω οτι ηταν σαν να μην υπηρχες . οπως ειπα και πριν σαν να ζουσες μηχανικα. χωρις νοημα . γιατι τοτε ζουμε αυτην τη ζωη αφου ισως ποτε να μην την θυμηθουμε. τοτε ποιο το νοημα της αν δεν θυμηθουμε τι παθαμε ή τι μαθαμε απο αυτην ..... σαν να μην υπηρχε....

 

αυτο που λεω εσυ μαλλον το λετε : ζεις την ΄Α ζωη σου , οταν πας στην ΄Β ζωη οπου συνιθως σου εχει σβηστει η μνημη σου απο την προηγουμενη δεν εχεις αποδειξη οτι υπηρξες και παλια . και θα το πω ξανα : τοτε δεν ηξερα οτι υπηρχα? δεν ενιωθα οτι υπηρχα ή με το σβησημο της μνημης δεν εχω ποια αυτο το συναισθημα?

 

 

 

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενοω οτι ηταν σαν να μην υπηρχες . οπως ειπα και πριν σαν να ζουσες μηχανικα. χωρις νοημα . γιατι τοτε ζουμε αυτην τη ζωη αφου ισως ποτε να μην την θυμηθουμε. τοτε ποιο το νοημα της αν δεν θυμηθουμε τι παθαμε ή τι μαθαμε απο αυτην ..... σαν να μην υπηρχε....

 

αυτο που λεω εσυ μαλλον το λετε : ζεις την ΄Α ζωη σου , οταν πας στην ΄Β ζωη οπου συνιθως σου εχει σβηστει η μνημη σου απο την προηγουμενη δεν εχεις αποδειξη οτι υπηρξες και παλια . και θα το πω ξανα : τοτε δεν ηξερα οτι υπηρχα? δεν ενιωθα οτι υπηρχα ή με το σβησημο της μνημης δεν εχω ποια αυτο το συναισθημα?

 

 

 

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!

 

Κάποτε, πρέπει να ξεπεράσουμε τον εγωισμό που δεν βοηθά σε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

ενοω οτι ηταν σαν να μην υπηρχες . οπως ειπα και πριν σαν να ζουσες μηχανικα. χωρις νοημα . γιατι τοτε ζουμε αυτην τη ζωη αφου ισως ποτε να μην την θυμηθουμε. τοτε ποιο το νοημα της αν δεν θυμηθουμε τι παθαμε ή τι μαθαμε απο αυτην ..... σαν να μην υπηρχε....

 

αυτο που λεω εσυ μαλλον το λετε : ζεις την ΄Α ζωη σου , οταν πας στην ΄Β ζωη οπου συνιθως σου εχει σβηστει η μνημη σου απο την προηγουμενη δεν εχεις αποδειξη οτι υπηρξες και παλια . και θα το πω ξανα : τοτε δεν ηξερα οτι υπηρχα? δεν ενιωθα οτι υπηρχα ή με το σβησημο της μνημης δεν εχω ποια αυτο το συναισθημα?

 

 

 

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Μην τρελαίνεσαι! :)

 

 

 

Πρακτικά, από όλους όσοι λένε πως "γύρισαν πίσω", άντε να πίστεψε ο καθένας μας έναν (αυτόν που τα διηγήθηκε πιο πειστικά). Σημασία όμως δεν έχει τι διηγείται ο καθείς, σημασία έχει τι νοιώθεις εσύ.

 

Ζωή είναι κάθε στιγμή, φρόντισε να την κάνεις όσο καλύτερη μπορείς, να μην ζεις μηχανικά εννοώ, και μην σπαταλάς ενέργεια σε καταστάσεις που ούτως ή άλλως βρίσκονται στην σφαίρα του φαντασιακού. Εάν θέλεις τόσο πολύ "απόδειξη", κάνε μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό. Είσαι διατεθειμένος;

 

Εάν όμως όπως λες είναι "σαν να μην υπήρξε" δεν υπάρχει λόγος να πιεστείς και δεν τίθεται καν ερώτημα. Μην το κουράζεις. λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μήπως μπερδεύετε την αθανασία με κάτι άλλο π.χ. θέωση ή παραδείσια κατάσταση;

 

Η ψυχή νομίζω πως είναι αθάνατη για αυτό και δεν καταστρέφεται αλλά μετενσαρκώνεται (δηλαδή αλλάζει σώματα).

 

Η θέωση ή η παραδείσια κατάσταση όμως είναι αυτή που βγάζει τις ψυχές εκτός του κύκλου των επαναγεννήσεων, είναι μια μόνιμη κατάσταση και αυτό επιδιώκει η ψυχή με τις ενσαρκώσεις της. (να φτάσει αυτήν την κατάσταση).

 

Θα αρχίσω από τη καταχώρηση ενός γνώριμου φίλου μου τον οποίο συνάντησα κάπου στο παρελθόν.

 

Ας βάλουμε τις έννοιες σε τάξη γιατί ίπτανται και μάλιστα ανάμεσα σε υπερβολικά σωστά τοποθετημένα αντιαεροπορικά πυρά.

 

Θέωση είναι ο κατάσταση που οδηγεί στον Θεό δηλαδή στην αθανασία. Επομένως Θέωση και αθανασία είναι ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ.

 

Παραδείσεια κατάσταση είναι η κατάσταση ευδαιμονίας και ευτυχίας και αποτελεί την κατάσταση στην οποία βρίσκονταν οι Πρωτόπλαστου οι οποίοι ζούσαν χωρίς άγχος και ευτυχισμένοι απολαμβάνοντας τόσο το τις ηδονές της σαρκός όσο και τις απολαύσεις της τροφής, του χαδιού, του ηλιοβασιμέματος της αυγής κλπ.

 

Η μετενσάρκωση είναι η ενσάρκωση της ελπίδας όλων για μια νέα σαρκική μορφή. Το πρώτο πρόσωπο που δίδαξε την διαστρέβλωση του Λόγου του Θεού σχετικά, ήταν το Μετάρσιο πλάσμα που είναι γνωστό ως η θεά Κάλλι των Ινδών. Η υποτιθέμενη θεά, ΑΘΑΝΑΤΗ ΟΝΤΑΣ αυτοεξυψώθηκε στο ύψος του Δημιουργού από υπερβολική ζήλεια. Δίδαξε πληθώρα ανοησιών αφού διαστρέβλωνε κατ΄επιλογή τον Λόγο του Θεού με εξαιρετικά έξυπνο τρόπο. Τα σχετικά της Μετεσάρκωσης τα δίδαξε από εξαιρετική ζήλια για τον άνθρωπο που βίωνε καταστάσεις ηδονών τις οποίες αυτή δεν είχε. Έτσι με τις δυνάμεις που είχε οδηγούσε τους ανθρώπους προς μοιχείες βιασμούς και άλλα εγκλήματα κατά πως δρούσαν τόσο ο Έρωτας όσο και η Αφροδίτη οι γνωστοί υποτιθέμενοι Θεοί των αρχαίων Ελλήνων. Ο Ερωτας έχει μορφή Κενταυροειδούς τράγου όπως και ο γνωστός Πάνας των Ρωμαίων. Η Αφροδίτη έχει μορφή ενός κακάσχημου ερπετού με πολλά πόδια. Όλα τα πλάσματα που προανέφερα Μετανόησαν και ζουν σε κατάσταση Μετάνοιας πλησίον του Παντοκράτορος που τα υποδέχθηκε πίσω με χαρά ως άσωτους υιούς.

 

Ο Θεός από τα πρώτα χρόνια μίλησε για ΜΕΤΟΥΣΙΩΣΗ και ΠΟΤΕ για Μετενσάρκωση.

 

Σε επόμενη καταχώρηση θα παρουσιάσω τις εξηγήσεις για την κατάσταση που ερμηνεύτηκε ως Μετενσάρκωση του μικρού παιδιού αλλά και άλλων περιπτώσεων που περιγράφηκαν και είναι ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΑΛΗΘΙΝΕΣ καταστάσεις. Η εξήγηση που θα δώσω θα είναι μια σύπτηξη όσων απόψεων παρουσιάστηκαν αφαιρώντας λάθη και παρουσιάζοντας την ΟΡΘΗ αληλουχία των γεγονότων.

 

Είναι προφανές ότι γνωρίζω περί πολλών θρησκειών τα αίτια γεννέσεως αυτών και στο χέρι σας είναι να θελήσετε να μάθετε ή να με οδηγήσετε σε μία εκ νέου κατάσταση σιωπής.

 

Επειδή εδώ το φόρουμ είναι κλειστό κάθε δημοσίευση σημαντική κατ΄εμέ θα μεταφέρεται στο ιστολόγιό μου ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΟ προς εσάς. Αργότερα ενδέχεται να συγκεντρώσω και άλλα στοιχεία εκεί αν και για την ώρα δεν το έχω σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Η μετενσάρκωση είναι η ενσάρκωση της ελπίδας όλων για μια νέα σαρκική μορφή. Το πρώτο πρόσωπο που δίδαξε την διαστρέβλωση του Λόγου του Θεού σχετικά, ήταν το Μετάρσιο πλάσμα που είναι γνωστό ως η θεά Κάλλι των Ινδών. Η υποτιθέμενη θεά, ΑΘΑΝΑΤΗ ΟΝΤΑΣ αυτοεξυψώθηκε στο ύψος του Δημιουργού από υπερβολική ζήλεια. Δίδαξε πληθώρα ανοησιών αφού διαστρέβλωνε κατ΄επιλογή τον Λόγο του Θεού με εξαιρετικά έξυπνο τρόπο. Τα σχετικά της Μετεσάρκωσης τα δίδαξε από εξαιρετική ζήλια για τον άνθρωπο που βίωνε καταστάσεις ηδονών τις οποίες αυτή δεν είχε. Έτσι με τις δυνάμεις που είχε οδηγούσε τους ανθρώπους προς μοιχείες βιασμούς και άλλα εγκλήματα κατά πως δρούσαν τόσο ο Έρωτας όσο και η Αφροδίτη οι γνωστοί υποτιθέμενοι Θεοί των αρχαίων Ελλήνων. Ο Ερωτας έχει μορφή Κενταυροειδούς τράγου όπως και ο γνωστός Πάνας των Ρωμαίων. Η Αφροδίτη έχει μορφή ενός κακάσχημου ερπετού με πολλά πόδια. Όλα τα πλάσματα που προανέφερα Μετανόησαν και ζουν σε κατάσταση Μετάνοιας πλησίον του Παντοκράτορος που τα υποδέχθηκε πίσω με χαρά ως άσωτους υιούς.

Αυτές οι αναφορές έχουν τόσα λάθη, που πραγματικά δεν ξέρω από που ν'αρχίσω.

Πέραν αυτού όμως, gexrag, άλλο ένα τέτοιο ποστ που να προσβάλλει και προκαλεί πιστούς των αναφερόμενων θεοτητων, κι έφυγες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...