Jump to content

Μετανσάρκωση


 Share

Recommended Posts

Εσυ προσωπικά πιστεύω πως έχεις ταλέντο σε αυτόν τον τομέα...

Απλά δεν είδα να το εφαρμόζεις πουθενά με τέτοιον τρόπο όπου να μπορώ να πω πως με εππηρέασε! :P

 

Αλήθεια το λες αυτό, αγαπημένε μου φίλε??? :smilewink:

Σνίφ...Μου ανεβάζεις το ηθικό!!! Μου αναπτερώνεις τις ελπίδες και τη θέληση να σε ξαναεκνευρίσω πιότερο -επιστρέφοντας δριμύτερος!!!!

 

Λοιπόν, αρχίζω:

 

"-Όταν γράφεις στον πισί σου και βλέπεις το Αβάπτιστο, κάθεσαι ολόγυμνος τώρα καλοκαίρι ή φοράς κανα ρούχο??"** (είδες, αυτό θα μου φέρει γερό ban!)

 

Κατά τα άλλα Συμφωνώ με τον Τράγο Κέρατο!

Πολύ ωραία το έθεσες αγαπητέ!!

 

Προσυπογράφω και με τα δυο χέρια...!!!!!

 

__________________________________________________________________________-

 

**(XAΛΑΡΑ!!! ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!!! ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ν' ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!) :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χμ. ίσως θα μπορούσα να μιλήσω χρησιμοποιώντας στοιχεία της κβαντικής φυσικής εδώ. Με την κβαντική φυσική μπορούμε να υποθέσουμε πως εκτός από τη δική μας πραγματικότητα υπάρχουν άπειρες ακόμα, αφού ένα κβάντο μπορεί να βρίσκεται σε περίπου 3000 θέσεις ακόμα (άρα γίνεται να υπάρχουν μέχρι και 3000 ακόμα πραγματικότητες στις οποίες "ζούμε")(κβάντο=μονάδα ποσότητας). Και αν σκεφτούμε πως τα κβάντα συνδέονται και μεταξύ τους (και δυο άτομα είναι δυνατόν να "συνδεθούν" και όταν ο ένας να δέχεται κάποιο ερέθισμα να δέχεται το ίδιο ερέθισμα και ο εγκέφαλος του άλλου), μπορούμε άνετα να εξηγήσουμε την "εμπειρία" του παιδιού αυτού (σύνδεση μεταξύ κβάντων που βρίσκονται σε διαφορετικές πραγματικότητες).

 

Άρα δεν πιστεύω ούτε στην μετενσάρκωση.

 

 

Γενικότερα δεν πιστεύω στην ύπαρξη "πνεύματος". Θεωρώ ότι υπάρχει μόνο ύλη και ενέργεια. Όλα "αναδύονται" από αλληλεπιδράσεις της ύλης και της ενέργειας :P

Link to comment
Share on other sites

Χμ. ίσως θα μπορούσα να μιλήσω χρησιμοποιώντας στοιχεία της κβαντικής φυσικής εδώ. Με την κβαντική φυσική μπορούμε να υποθέσουμε πως εκτός από τη δική μας πραγματικότητα υπάρχουν άπειρες ακόμα, αφού ένα κβάντο μπορεί να βρίσκεται σε περίπου 3000 θέσεις ακόμα (άρα γίνεται να υπάρχουν μέχρι και 3000 ακόμα πραγματικότητες στις οποίες "ζούμε")(κβάντο=μονάδα ποσότητας). Και αν σκεφτούμε πως τα κβάντα συνδέονται και μεταξύ τους (και δυο άτομα είναι δυνατόν να "συνδεθούν" και όταν ο ένας να δέχεται κάποιο ερέθισμα να δέχεται το ίδιο ερέθισμα και ο εγκέφαλος του άλλου), μπορούμε άνετα να εξηγήσουμε την "εμπειρία" του παιδιού αυτού (σύνδεση μεταξύ κβάντων που βρίσκονται σε διαφορετικές πραγματικότητες).

 

Άρα δεν πιστεύω ούτε στην μετενσάρκωση.

 

 

Γενικότερα δεν πιστεύω στην ύπαρξη "πνεύματος". Θεωρώ ότι υπάρχει μόνο ύλη και ενέργεια. Όλα "αναδύονται" από αλληλεπιδράσεις της ύλης και της ενέργειας :P

Link to comment
Share on other sites

Χμ. ίσως θα μπορούσα να μιλήσω χρησιμοποιώντας στοιχεία της κβαντικής φυσικής εδώ. Με την κβαντική φυσική μπορούμε να υποθέσουμε πως εκτός από τη δική μας πραγματικότητα υπάρχουν άπειρες ακόμα, αφού ένα κβάντο μπορεί να βρίσκεται σε περίπου 3000 θέσεις ακόμα (άρα γίνεται να υπάρχουν μέχρι και 3000 ακόμα πραγματικότητες στις οποίες "ζούμε")(κβάντο=μονάδα ποσότητας). Και αν σκεφτούμε πως τα κβάντα συνδέονται και μεταξύ τους (και δυο άτομα είναι δυνατόν να "συνδεθούν" και όταν ο ένας να δέχεται κάποιο ερέθισμα να δέχεται το ίδιο ερέθισμα και ο εγκέφαλος του άλλου), μπορούμε άνετα να εξηγήσουμε την "εμπειρία" του παιδιού αυτού (σύνδεση μεταξύ κβάντων που βρίσκονται σε διαφορετικές πραγματικότητες).

 

Άρα δεν πιστεύω ούτε στην μετενσάρκωση.

 

 

Γενικότερα δεν πιστεύω στην ύπαρξη "πνεύματος". Θεωρώ ότι υπάρχει μόνο ύλη και ενέργεια. Όλα "αναδύονται" από αλληλεπιδράσεις της ύλης και της ενέργειας :P

ωραία η προσέγγιση σου!

Βέβαια δεν καταφερες να εξηγήσεις με ποιον τρόπο συνδεονται τα Κβαντα, ή οτιδηποτε που μπορει να υπαρξει ταυτοχρονα σε διαφορετικες θεσεις!

Το 3,000 δεν μου λεει απολυτως τπτ, σε λιγο καιρο λογω πιο ευαισθητων εργαλειων θα πολλαπλασιαστουν..

 

Βέβαια μερικες θρησκειες υποστηριζουν την ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ υπαρξη (ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, παρελθον, παρον μελλον), όμως η συνειδηση μας (το μικροτερο κοματι της υπαρξεως μας δηλαδη) ειναι κολλημένο σε αυτο που εμεις ονομαζουμε παρον...

Απο την άλλη μπορουμε να ζωντανεψουμε την επαφη με την υπολοιπη υπαρξη μας, ακολουθωντας καποια στοιχεια οπου το παρον βριθει εξ'αυτων ομως ειναι αλλη ιστορια το τι κ πως..

Απλα θέλω να πω πως ακομα και τα ΚΒΑΝΤΑ συνδεονται με κατι το οποιο δεν εχει ανακαλυφθει ακομα...το οποιο ναι μεν μπορει η θεωριτικη φυσικη να εχει 1002 ονοματα να του προσαψει ΟΜΩΣ ειναι μονο θεωρεια, και η θρησκεια ειναι μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ θεωρεια με απιστευτες αποδειξεις για την ΙΣΧΗ της (δεν μιλαω για τον χριστιανισμο βεβαια..αν κ μερικες φορες μεχρι κ αυτη η θρησκεια πεφτει μεσα..)..

 

 

 

 

Ingy .. Εισαι σίγουρος πως θες να μάθεις;;;

Απο την άλλη πιστευω πως δεν ειναι πραγματα αυτα να ποσταρονται σε γενικη θέα ετσι;

Δεν εχω κανένα προβλημα να σου πω..αν πραγματικα σε ενδιαφέρει παρε στο .. 090 11 22 22 Suco

::P:PP

PM me darlin! Yiaaarrrr

Link to comment
Share on other sites

ωραία η προσέγγιση σου!

Βέβαια δεν καταφερες να εξηγήσεις με ποιον τρόπο συνδεονται τα Κβαντα, ή οτιδηποτε που μπορει να υπαρξει ταυτοχρονα σε διαφορετικες θεσεις!

Το 3,000 δεν μου λεει απολυτως τπτ, σε λιγο καιρο λογω πιο ευαισθητων εργαλειων θα πολλαπλασιαστουν..

 

Βέβαια μερικες θρησκειες υποστηριζουν την ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ υπαρξη (ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, παρελθον, παρον μελλον), όμως η συνειδηση μας (το μικροτερο κοματι της υπαρξεως μας δηλαδη) ειναι κολλημένο σε αυτο που εμεις ονομαζουμε παρον...

Απο την άλλη μπορουμε να ζωντανεψουμε την επαφη με την υπολοιπη υπαρξη μας, ακολουθωντας καποια στοιχεια οπου το παρον βριθει εξ'αυτων ομως ειναι αλλη ιστορια το τι κ πως..

Απλα θέλω να πω πως ακομα και τα ΚΒΑΝΤΑ συνδεονται με κατι το οποιο δεν εχει ανακαλυφθει ακομα...το οποιο ναι μεν μπορει η θεωριτικη φυσικη να εχει 1002 ονοματα να του προσαψει ΟΜΩΣ ειναι μονο θεωρεια, και η θρησκεια ειναι μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ θεωρεια με απιστευτες αποδειξεις για την ΙΣΧΗ της (δεν μιλαω για τον χριστιανισμο βεβαια..αν κ μερικες φορες μεχρι κ αυτη η θρησκεια πεφτει μεσα..)..

 

Έχει ανακαλυφθεί νομίζω.... απλά εγώ παράθεσα αυτά που ήξερα περί κβαντικής φυσικής :P To 3000 (βασικά κατά προσέγγιση είναι αυτός ο αριθμός) είναι μια από τις ιδιότητες των κβάντων, που είναι σταθερή λογικά :P

 

 

Μπορείς να μου δώσεις κάποια παραδίγματα στα οποία η θρησκεία πέφτει μέσα?

 

Επίσης, δεν νομίζω πως οι μονοθεϊστικές θρησκείες που υποστηρίζουν και την ύπαρξη παραδείσου και κόλασης είναι υπέρ της μετενσάρκωσης :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανακαλυφθεί νομίζω.... απλά εγώ παράθεσα αυτά που ήξερα περί κβαντικής φυσικής :P To 3000 (βασικά κατά προσέγγιση είναι αυτός ο αριθμός) είναι μια από τις ιδιότητες των κβάντων, που είναι σταθερή λογικά :P

 

 

Μπορείς να μου δώσεις κάποια παραδίγματα στα οποία η θρησκεία πέφτει μέσα?

 

Επίσης, δεν νομίζω πως οι μονοθεϊστικές θρησκείες που υποστηρίζουν και την ύπαρξη παραδείσου και κόλασης είναι υπέρ της μετενσάρκωσης :)

Δεν εχει ανακαλυφθει, απλα της εχουν δωσει ενα ονομα, σωματιδιου του θεου νομιζω? Μποζιτρονιο κατι, λιγο με νοιαζει.

 

 

Η θρησκειες πεφτουν μεσα στα πραγματα που νιωθουμε, στα πραγματα που αναλογα με το πως θα πραξουμε, θα νιωσουμε αναλογα.

Οπως σου ειπα ειναι μια θεωρεια ολοκληρωμενη, μονο που στοιχειο ερευνας αυτης ειναι ο ανθρωπος και οι πραξεις του..

Παλι αυτη απλα ονομαζει καποια πραγματα, ομως αν την αφησεις λιγο ησυχη τοτε σιγουρα θα δεις πως δεν υπαρχει καλυτερος τροπος περιγραφης τους.

 

Απο την αλλη αν το γενικοποιήσουμε πολυ το θεμα, και μετασαρκωση ΔΕΝ ειναι η συνεχεια της ζωης εδω ως ανθρωπος ή ζωο ή και φυτο (που δεν εχει σαρκα) τοτε ολα εδω γυριζουν πάλι!

Εδώ δεν ειναι οι άγγελοι; Εδώ δεν ειναι και οι Δαίμονες;

Εδώ δεν ειναι αθάνατα τα δέντρα και οι βράχοι; μορφες αλλαζουν μονο βασικα (δν μιλαω για δεντρακια κηπου, αλλα για υπεραιωνοβια πλασματα)

 

 

(απο την άλλη μόλις ξύπνησα..)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ανακαλυφθει, απλα της εχουν δωσει ενα ονομα, σωματιδιου του θεου νομιζω? Μποζιτρονιο κατι, λιγο με νοιαζει.

Κβαντικό κενό ίσως :P

Link to comment
Share on other sites

Κβαντικό κενό... ωραία έννοια... ωραία φράση.

 

Το κβαντικό αναφέρεται και ορίζεται οπότε δεν χρειάζεται σχολιασμό αφού είναι κάτι υπαρκτό και ορισμένο.

 

Προσθέτοντας το κενό όμως ΕΞΑΥΛΩΝΕΤΑΙ και από κβάντα γίνεται ένα τίποτα.

 

Το κενό ορίζεται ως απουσία ύλης δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ.

 

Πολύ ωραία σας δουλεύουν ορισμένοι ορισμένοι ψευτοεπιστήμονες που δεν μπορούν να ορίσουν σωστά μια έννοια.

 

Κάθε φορά που αποκαλύπτω τις ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ δέχομαι επίθεση από πολλούς που νομίζουν ότι ισοπεδώνω τις επιστήμες. ΟΧΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ. Ψευδοφιλόσοφοι χρησιμοποιούν εκφράσεις που ΜΟΝΟ ΩΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ μπορούν να οριστούν και σας παρασέρνουν σε ένα λόγο που εμποδίζει την φιλοσοφία και τον στοχασμό αφού επισκιάζεται από την θολούρα του ακατανόητου.

 

Η απλότητα είναι ομορφιά.

 

Φίλε μου MsVelzevoul

Δεν είχα και δεν έχω πρόθεση να σε προσβάλλω. Ακολούθησες αναλύσεις που χρησιμοποίησαν την ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΗ αυτή έννοια και απλά την χρησιμοποίησες για να δηλώσεις κάτι.

Αγαπώ όμως τον απλό και κατανοητό λόγο που παράγει φιλοσοφία.

 

Λυπάμαι που δεν έχω χρόνο να συζητήσω μαζί σας φιλοσοφικά.

Με συγχωρείτε για την επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: απουσία ύλης δεν σημαίνει τίποτα απολύτως..

Ξεχνάς τις ακτινοβολίες και την ΜΗ ανιχνεύσιμη ύλη...

Γνώμη μου είναι πως απόλυτο τίποτα με τα σημερινά εργαλεία δεν πρόκειτε να βρούμε ποτέ..Πρέπει να καταφέρουμε να "κοιτάξουμε" (ή συλλέξουμε πληροφορίες με κάθε άλλο τρόπο) ΠΕΡΑ από τα όρια του Σύμπαντος, όχι του γνωστού, αλλά του υπάρχον...(πέρα~έξω απο τις 10 ή 11 ημιγνωστές διαστάσεις του) ...

Βέβαια αν είμαστε τυχεροί, ίσως ανακαλύψουμε μια φούσκα που δημιουργήθηκε επειδή η κοσμική σούπα δεν πρόλαβε να γεμίσει όλον το κενό χώρο..

 

 

νομίζω υπήρχε κάπου ένα ανάλογο άρθρο εδω μέσα..δυστυχώς όμως δεν κατάφερα να το εντοπίσω στον χρόνο που είχα..

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανέςότι γνωρίζω περί πολλών θρησκειών τα αίτια γεννέσεως αυτών και στο χέρι σας είναι να θελήσετε να μάθετε ή να με οδηγήσετε σε μία εκ νέου κατάσταση σιωπής.

 

 

Έτσι επειδή δεν επιθυμώ προστριβες θέλω να δω ότι όντος τις ασυναρτησίες που σας έχουν σερβίρει μέχρι σήμερα δεν τις έχετε δεχθεί αμασητί.

 

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ

Αν δεν με αγανακτήσετε και αν δεν ορίσετε ΕΣΕΙΣ καταστάσεις τραγελαφικότητας και διασκέδασης δικής μου θα δείτε ΟΡΙΣΜΟΥΣ που ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΖΟΥΝ τις έννοιες και οδηγούν στην ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ και τελικά στην γνώση. Θα δείτε αποδείξεις και τεκμηριώσεις σε λόγο απλό και κατανοητό που χρήζει μόνο παρακολούθησης. Η Θεοσοφία είναι παρακλάδι της φιλοσοφίας και επιστήμη που πηγάζει από τη μητέρα ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ.

 

 

 

Εδώ κάπου θέλω να τονισω ότι υπάρχουν σε όλα τα φόρουμ που πέρασα άτομα που θεωρούν ότι η δική τους άποψη είναι απαραιτήτως και η ορθή. Αυτά τα άτομα τα ονομάζω παντογνώστες κα συνήθως χαλούν τους ΥΨΗΛΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ διαλόγους με την εγωιστική τους θέση. Το να λανθάνει κάποιος είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ. Φυσικά δεν εξαιρώ τον εαυτό μου και προσπαθώ μέσα από τα λάθη μου να αποκτήσω την αυτογνωσία.

 

 

Είναι προφανές οτι ΕΓΩ γνωρίζω περσσότερα από εσένα. Και εαν δεν με εκνευρίσεις θα ακούσεις ορισμούς

και αλήθεις που ομοιές τους δεν έχεις ξανακούσει.

 

Εδώ βέβαια.. να τονίσω οτι πάντα υπάρχουν αυτοί που νομίζουν οτι ξέρουν ΠΑΝΤΑ κάτι παραπάνω από τους άλλους.

 

Γιατί... ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩς ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ.-

Link to comment
Share on other sites

Το κβαντικό αναφέρεται και ορίζεται οπότε δεν χρειάζεται σχολιασμό αφού είναι κάτι υπαρκτό και ορισμένο.

 

Το κενό ορίζεται ως απουσία ύλης δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ.

Και στο διάστημα υπάρχει κενό, αλλά αυτό δε σημαίνει πως εκεί δεν μπορούν να δράσουν δυνάμεις! Και το φως ταξιδεύει στο κενό.

Επίσης, στο κβαντικό κενό όχι μόνο υπάρχει δύναμη, αλλά η δύναμη του κβαντικού κενού είναι μεγαλύτερη από όση περιέχει ολόκληρο το σύμπαν, απλά δεν εκδηλώνεται. Γι' αυτό και πολλοί λένε πως το κβαντικό κενό είναι ο Θεός των χριστιανών, ο Αλλάχ των Μουσουλμάνων, ο Βράχμα των Ινδουιστών κτλ. ;)

 

Πολύ ωραία σας δουλεύουν ορισμένοι ψευτοεπιστήμονες που δεν μπορούν να ορίσουν σωστά μια έννοια.

Η κβαντική φυσική και η κβαντομηχανική είναι ένας κλάδος της φυσικής που έχει ανακαλυφθεί σχετικά πρόσφατα. Δεν λέω πως δεν υπάρχουν ψευτοεπιστήμονες (ελπίζω εδώ να μην αναφερόσουν σε μένα, επειδή δεν είμαι επιστήμονας, απλά παρέθεσα αυτά που ήξερα), αλλά ακόμα και οι μεγάλοι επιστήμονες είναι σήμερα μπερδεμένοι. Οπότε είναι λογικό να μην έχουν βγάλει ακόμα άκρη σχετικά με τις ιδιότητες των κβάντων (είναι ίσως η μοναδική περίπτωση στο σύμπαν που βασίζεται σε τύχη). Και αν εσύ τα βρίσκεις περίπλοκα και ανοησίες εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Εγώ προσωπικά τα βρίσκω μιά χαρα.

 

Κάθε φορά που αποκαλύπτω τις ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ δέχομαι επίθεση από πολλούς που νομίζουν ότι ισοπεδώνω τις επιστήμες. ΟΧΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ. Ψευδοφιλόσοφοι χρησιμοποιούν εκφράσεις που ΜΟΝΟ ΩΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ μπορούν να οριστούν και σας παρασέρνουν σε ένα λόγο που εμποδίζει την φιλοσοφία και τον στοχασμό αφού επισκιάζεται από την θολούρα του ακατανόητου.

Καλύτερα να μην μιλήσω για ανοησίες (και συγγνώμη που θα το πω με αυτόν τον τρόπο).... Ανοησίες λένε οι άνθρωποι της θρησκείας, που με τα (πραγματικά) ακαταλαβίστικα "αμπρακατάμπρα" τους ισοπεδώνουν κάθε λογική και "επισκιάζουν" το ανθρώπινο μυαλό "με τη θολούρα του ακατανόητου".(Μπορώ να δώσω και παραδείγματα αλλά θα προτιμούσα να μην επεκταθώ πρεταίρω και ίσως προσβάλω θρησκευόμενους)

 

Η απλότητα είναι ομορφιά.

Δεν μπορούν όλα να είναι απλά όμως. Το σύμπαν δεν είναι απλό, όμως η ομορφιά και το μεγαλείο του προκαλούν ΔΕΟΣ.

 

Φίλε μου MsVelzevoul

Φίλη παρακαλώ...γυναίκα είμαι :P:)

Edited by MsVelzevoul
Link to comment
Share on other sites

Και νόμιζα ότι μπήκα σε post της μετανσάρκωσης.

 

Συγνώμη λάθος κουρτίνα.

Θα πάρω την κουρτίνα δύο αν γίνεται. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Ξέθαψα το topic με αφορμή ένα documentary που παρακολούθησα εχθές πάνω στη μετενσάρκωση.

Εξιστορεί 3 περιπτώσεις, αλλά η περίπτωση του πιτσιρικά που πέθανε στο αεροπλάνο δεν μπάζει από πουθενά. Με έπεισε στο 100%.

Βέβαια, ενδέχεται να είναι όλα στημένα, αλλά δεν νομίζω, καθώς είναι σοβαρή εκπομπή.

Απολαύστε τη.

http://www.youtube.com/watch?v=t9rBATAV-K4

Link to comment
Share on other sites

Ξέθαψα το topic με αφορμή ένα documentary που παρακολούθησα εχθές πάνω στη μετενσάρκωση.

Εξιστορεί 3 περιπτώσεις, αλλά η περίπτωση του πιτσιρικά που πέθανε στο αεροπλάνο δεν μπάζει από πουθενά. Με έπεισε στο 100%.

Βέβαια, ενδέχεται να είναι όλα στημένα, αλλά δεν νομίζω, καθώς είναι σοβαρή εκπομπή.

Απολαύστε τη.

http://www.youtube.com/watch?v=t9rBATAV-K4

Νομίζω ότι το πραγματικό "κενό" στην όλη υπόθεση δεν είναι τα περιστατικά (που είναι εκδήλωση του φαινόμενου) αλλά η ερμηνείες (ειδικά τα κριτήρια επιλογής των ερμηνειών και η ελλειπής αιτιολόγηση των ερμηνειών.)

Γιατί γι'αυτά τα φαινόμενα μπορούν να υπάρχουν πάνω από 10 ερμηνείες (τα εξετάζω σα να έχουν βάση, άσχετα με περιπτώσεις απάτης και στημένων) κι όμως η εκδοχή της "μετενσάρκωσης" είναι πολύ δημοφιλής κι ας μην είναι περισσότερο στηριγμένη από τις άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Πρόχειρα-πρόχειρα μου έρχονται δύο διαφορετικές ερμηνείες: 

1. Να υπάρχει επικοινωνία με τον νεκρό.

2. Να υπάρχει κάποια σύνδεση με τα "αρχεία"

 

Υπόλοιπες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...