Jump to content

Επιλογές...Ζωής


Avaris
 Share

Recommended Posts

Σου γίνεται μια πρόταση απο την Ηγεσία της μιας απο τις διάφορες αντιμαχόμενες φυλές (πχ Χούτου ή Τούτσι) μιας Αφρικανικής χώρας τύπου Ρουάντα να δεχτείς μια θέση στον Στρατιωτικό της μηχανισμό.

 

Η αμοιβή σου για ένα χρόνο θα είναι 1 δις ευρώ.

 

(Ξέρεις όμως πως συμμετοχή σε αυτόν τον στρατό σημαίνει πως θα πρέπει να σκοτώσεις ακόμη και με ματσέτα (κάτι σαν χατζάρι ) όσους γίνεται περισσότερους απο την αντίπαλη φυλή (άντρες, γυναίκες, παιδιά).

 

 

 

 

 

Σχόλια?

 

 

 

(ειλικρινή και βαθιά παρακαλώ και όχι "υποκριτικά". Αφήστε το να μπει "βαθιά" στον ψυχισμό σας και περιγράψτε όλες τις "εναλλαγές" και τις "σκέψεις" που "γεννώνται" όσο "περίεργες" και "απρόσμενες" και αν είναι)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το σενάριο είναι τόσο υποθετικό που χάνει το νόημά του..

 

Αν τελικά το θέμα είναι το τι μπορούμε να κάνουμε για το χρήμα γιατί μάλλον αυτό είναι το ερώτημα τότε γιατί δεν το κάνουμε πιο απλό αλλά καταφεύγουμε σε σενάρια..επιστημονικής φαντασίας..?

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως δε μπορώ να κάνω υπόθεση για κάτι τέτοιο. Αν όμως έπαιρνα για παράδειγμα το απλό να πάω πχ στη Γερμανία να είμαι δασκάλα, όπου ο μισθός είναι τουλάχιστον τριπλάσιος από της Ελλάδας, θα σου έλεγα όχι.. Δε με νοιάζουν γενικά τα χρήματα εάν είμαι σε περιβάλλον που δε νιώθω άνετα και δεν έχω τους δικούς μου ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απληστία να χρησιμοποιείς περισσότερα μέσα από όσα σου χρειάζονται για να εκπληρώσεις (άνετα ή όχι) τους στόχους σου*.

Τί να το κάνεις το 1 δις? Σκέψου όσα πράγματα θα ήθελες να κάνεις ποτέ στη ζωή σου, ακόμα και πράγματα τα οποία είναι εκτός των στόχων σου. Αν τα τιμολογήσεις όλα μαζί δεν πρόκειται το τελικό ποσό να ξεπεράσει ούτε καν το 1/100 του ενός δις. Τί να το κάνεις λοιπόν? Πόσο μάλλον όταν για να το αποκτήσεις πρέπει να πατήσεις επί πτωμάτων.

Υπάρχει μια ανθρώπινη αρετή που περιγράφεται από τα παραπάνω και έχουμε κάνει στο παρελθόν συζήτηση γύρω απ' αυτή, για το κατά πόσο διακατεχόμαστε από αυτή την αρετή... εδώ.

 

 

*Εκτός κι αν ο στόχος σου είναι να γίνεις πάμπλουτος, να κάνεις επενδύσεις κτλ... που κάτι τέτοιο προσωπικά το βρίσκω ανούσιο, ως απόλυτα υλιστικό ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ να κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου και να πω την μοναδικη πιθανη επιπλοκη που θα δημιουργουσε αυτο το παραδειγμα σε εμενα...Αρχικα θα σκεφτομουν οτι ειναι κατι εξω τελειως απο τις αρχες μου αρα Οχι.Μετα ομως θα εβγαινε εκεινη η φωνουλα(η οποια ειναι αρκετα χρησιμη σε παρα πολλες περιπτωσεις) και θα ελεγε "Δεν θελεις λογω αρχων η μαλλον επειδη φοβασαι?Φοβασαι να παρεις την εξουσια που θα σου εδιναν αυτα τα χρηματα?Θα σκοτωσεις μερικα ατομα(μπορεις να το αποφυγεις αν το καταφερεις)αλλα με τα λεφτα αυτα θα μπορεις να δωσεις εργασια σε πολυ κοσμο.Σκεψου το.Εισαι ενας ξεχωριστος ανθρωπος με θαρρος?Η μαλλον ενας φοβισμενος της μαζας"

Υπουλο το σχεδιο της φωνουλας και χτυπαει ακριβως στο κεντρο του στοχου.

Παρολ αυτα ομως εκει (ακομα και εαν πεισθεις απο την φωνουλα) πρεπει να εισαι περηφανος που σε αυτην τη περιπτωση εισαι ενας φοβισμενος της μαζας.Στην διαρκεια της ζωης μου εμαθα να σεβομαι την εξουσια..ναι τα λεφτα δινουν εξουσια ειδικα εαν εχεις το μυαλο για να τα καταφερεις αλλα η εξουσια διαφθειρει και ετσι τη φοβαμαι λιγο.

Νομιζω οτι γι αυτο ανεφερε ο Avaris τα χρηματα οχι για την καλυψη των βασικων αναγκων αλλα για τα οραματα δυναμης και εξουσιας που προσφερουν και αρα γινονται ακαταμαχητα παρολο που μπορει να χρειαστει να πατησεις επι πτωματων

Edited by Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Καλά η λογική και τα ¨λεφτά¨ αισθήματα μου, λένε ΝΑΙ!!!!! Αλλά η πραγματικότητα με προσγειώνει.. Εδώ ένα κοτόπουλο πήγα να μαγειρέψω (ολόκληρο ε) κ έτσι που το έβλεπα νεκρουλικο μέσα στην κουζίνα μου μελαγχόλησα?( Ευτυχώς βοήθησε η συγκάτοικος αλλιώς σιγά μη τρώγαμε ) Ποσό μάλλον να το σκότωνα κ εγώ η ιδία? Βεβαία οκ αν ας πούμε κινδύνευε κάποιος πολύ κοντινός μου άνθρωπος κ χρειαζόμουν αυτά τα χρήματα για να σωθεί τότε οκ μάλλον θα προσπαθούσα να τα καταφέρω.

 

Συμπέρασμα? Ναι αν υπήρχε σοβαρή αιτία θα έκανα πολλά πράγματα για τα χρήματα.. Ποιος δεν θα έκανε?

 

 

Τί να το κάνεις το 1 δις?

 

οκ τωρα πλακα κανεις? μονο για ενα απλο σπιτι χρειαζεσαι πανω απο 300 χιλιαρικα! ποιος ελληνας δεν θελει κ ενα εξοχικο κ μερικες καταθεσεις στην τραπεζα.. τωρα θα μου πεις το ποσο αυτό απέχει πολυ από το ενα δις αλλά και πάλι...αν δεχτεις το ενα εκατομμυριο για να καλυψεις ορισμενες "βασικες" αναγκες γιατι να κολλήσεις στο ενα δισ?

Link to comment
Share on other sites

οκ τωρα πλακα κανεις? μονο για ενα απλο σπιτι χρειαζεσαι πανω απο 300 χιλιαρικα! ποιος ελληνας δεν θελει κ ενα εξοχικο κ μερικες καταθεσεις στην τραπεζα.. τωρα θα μου πεις το ποσο αυτό απέχει πολυ από το ενα δις αλλά και πάλι...αν δεχτεις το ενα εκατομμυριο για να καλυψεις ορισμενες "βασικες" αναγκες γιατι να κολλήσεις στο ενα δισ?

Σε προκαλώ λοιπόν να κάνεις μια λίστα με όλα αυτά τα υλικά αγαθά που θέλεις να αποκτήσεις και υπολόγισε και το κόστος συντήρησής τους (σπίτι, βάρκα, λογαριασμοί μιας ζωής κτλ). Στοίχημα πως δεν πρόκειται ούτε καν να πλησιάσει το 1 δις. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

hah! ε οκ απλο..προφανως δεν κανω επενδυσεις! για υπολογισε ενα πληθωρισμο περιπου καπου στο 4 τοις εκατο καθε χρονο..+αποσβεσεις απο ακινητη περιουσια +φορολογια...πολυ θελει?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Μακιαβελικό τρόπο σκέψης... το μόνο που θα ήθελε κάποιος είναι να γίνει αρχηγός με εξουσία που θα απόφερε και χρήματα. Τα συναισθήματα (περιλαμβάνει και την συνείδηση αυτό και τις ενοχές/τύψεις) φανερώνουν αδυναμία και σε τέτοια θέση είναι απορριπτέα.

 

Σύμφωνα με τον δογματικό Ορθόδοξο τρόπο ζωής , τα χρήματα και η εξουσία είναι κάτι το υλικό και το φευγαλέο που ουσιαστικά δεν βοηθούν κάποιον στο να αναπτυχθεί , οπότε θα καθόταν στο σπίτι του και στον καναπέ του, αναμένοντας με προσευχές να περάσει η ζωή του για να σωθεί.

 

Σύμφωνα με την τρόπο ζωής της Γαίας, κάθε όν έχει την δική του υπόσταση και συμμετοχή στον πλανήτη. Άρα απορρίπτεται ασυζητητί.

 

Αν πάλι είσαι οπαδός του υλισμού, θα πήγαινες, θα έπαιρνες τον πρώτο μισθό και μετά θα είχες παραιτηθεί λόγω αδυναμίας εκπλήρωσης καθηκόντων.

 

Με αυτά τα παραπάνω το μόνο που μπορεί να εφαρμόσει και να αντιληφθεί κανείς , είναι πως κάθε άνθρωπος ανάλογα με τις εμπειρίες και τις δικές του αξίες θα έπραττε αντίστοιχα. Δεν νομίζω οτι μπορείς να πάρεις μια απάντηση σταθερού δείγματος για να μπορέσεις να οδηγηθείς και σε αντικειμενικό συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δεχόμουνα για πολύ λιγότερα. Αίμα να βλέπω και τίποτα άλλο. Μη σας πω ότι θα πλήρωνα κιόλας για να πάω. Εντάξει μη βαράτε, αστιεύομαι και χαζά κιόλας. Εννοείται ότι δεν θα το έκανα με κανένα αντίτημο (ψέμματα για να προασπίσω την ζωή μου και της οικογένειάς μου θα δεχόμουν).

 

Αλλά υπάρχει ένα καλίτερο τεστ που το έχω ακούσει σε ελληνική ταινία, "Μια ζωή την έχουμε" με πρωταγωνιστή την Δ.Χόρν. Και ρωτούσε, αν είχες την δυνατότητα να πατήσεις ένα κουμπί και την ίδια στιγμή να λάβεις 1 δις αλλά να πεθάνουν ενα εκατομμύριο Μανδαρίνοι στα βάθη της ανατολής και χωρίς να μάθει τίποτα κανείς, ποτέ. Θα το πατούσες;;

 

Πάντως για το 1 δις η αλήθεια είναι ότι είναι 'μυθικό' ποσό. Αλλά κυρίως για εμάς που ανήκουμε σε άλλη ταξική κατηγορία. Γιατί διαφορετικά ένα νησάκι να αγοράσεις και μία ελληνική ποδοσφαιρική ομαδούλα, και τα δύο είναι τρελλά μέσα στην μόδα, έχει φύγει ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων. και μην ξεχνάμε την συντήρηση όσων φτιάξεις. Δεν πρέπει να αφήσεις και για τα παιδιά σου κάτι; Καθότι είμαστε και φιλάνθρωποι δεν θα συνεισφέρουμε σε όσους χρειάζονται βοήθεια;;

Link to comment
Share on other sites

Αλλά υπάρχει ένα καλίτερο τεστ που το έχω ακούσει σε ελληνική ταινία, "Μια ζωή την έχουμε" με πρωταγωνιστή την Δ.Χόρν. Και ρωτούσε, αν είχες την δυνατότητα να πατήσεις ένα κουμπί και την ίδια στιγμή να λάβεις 1 δις αλλά να πεθάνουν ενα εκατομμύριο Μανδαρίνοι στα βάθη της ανατολής και χωρίς να μάθει τίποτα κανείς, ποτέ. Θα το πατούσες;;

Μπορούμε να αντικαταστήσουμε τους 1.000.000 Μανδαρίνους με 2.995.321 Έλληνες?? :angel:

 

("βρώμικο" πολιτικό αστείο :P )

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το 1 δις η αλήθεια είναι ότι είναι 'μυθικό' ποσό. Αλλά κυρίως για εμάς που ανήκουμε σε άλλη ταξική κατηγορία.

 

Γιατί διαφορετικά ένα νησάκι να αγοράσεις και μία ελληνική ποδοσφαιρική ομαδούλα, και τα δύο είναι τρελλά μέσα στην μόδα, έχει φύγει ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων. και μην ξεχνάμε την συντήρηση όσων φτιάξεις. Δεν πρέπει να αφήσεις και για τα παιδιά σου κάτι; Καθότι είμαστε και φιλάνθρωποι δεν θα συνεισφέρουμε σε όσους χρειάζονται βοήθεια;;

 

 

"....Δεκτές οι λογικές σας επισημάνσεις κύριε Fan4fun.

 

H Υπηρεσία Αλλοδαπών Στρατιωτικών Προσλήψεων της Κυβέρνησης του Ντουρούντι, αποφάσισε να αυξήσει την αμοιβή για τους ενδιαφερόμενους να επανδρώσουν την Ομάδα Ξένων "Συμβούλων" , στα 5 δις Ευρώ για Συμβόλαιο ενός έτους με option ανανέωσής του...."

Link to comment
Share on other sites

"....Δεκτές οι λογικές σας επισημάνσεις κύριε Fan4fun.

 

H Υπηρεσία Αλλοδαπών Στρατιωτικών Προσλήψεων της Κυβέρνησης του Ντουρούντι, αποφάσισε να αυξήσει την αμοιβή για τους ενδιαφερόμενους να επανδρώσουν την Ομάδα Ξένων "Συμβούλων" , στα 5 δις Ευρώ για Συμβόλαιο ενός έτους με option ανανέωσής του...."

 

Συγνώμη κύριε κυβερνητικέ εκπρόσωπε, αλλά έχω χάσει το διαβατήριό μου και δεν μπορώ να ταξιδεύσω εκτός Ελλάδας.

 

Με τιμά η πρότασής, αλλά δεν θα μπορέσω να δεχθώ.

Link to comment
Share on other sites

...αυτός πού κρατά τό μαχαίρι, κόβει τό πεπόνι όπως θέλει καί όποτε θέλει.

 

Στό τσαρδί του αραχτός, ο πεινασμένος Καραγκιόζης ονειρεύεται ...βασιλικά γεύματα καί δέν ξεχνά, ότι οι άρχοντες, κατοικούν στόν ...πάνω μαχαλά!

 

...στ' αλήθεια, θά τού είναι τόσο δύσκολο νά αρνηθεί τήν θέση τού Μουχτάρη, πού τού προσφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...