Jump to content

απόκρυφο όνομα


andie
 Share

Recommended Posts

Το αθροισμα της ημερομηνίας γεννησης μου είναι 33...

Και μέχρι τωρα δεν εχω καταφερει να βρω ουτε ενα ονομά που να ταιριαζει.

Υπαρχει καμια ιδέα που θα με βοηθουσε; :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Το αθροισμα της ημερομηνίας γεννησης μου είναι 33...

Και μέχρι τωρα δεν εχω καταφερει να βρω ουτε ενα ονομά που να ταιριαζει.

Υπαρχει καμια ιδέα που θα με βοηθουσε; :smilewink:

 

Πρέπει μόνη σου να το βρεις.. Είναι κάτι προσωπικό..

Link to comment
Share on other sites

Το αθροισμα της ημερομηνίας γεννησης μου είναι 33...

Και μέχρι τωρα δεν εχω καταφερει να βρω ουτε ενα ονομά που να ταιριαζει.

Υπαρχει καμια ιδέα που θα με βοηθουσε; :smilewink:

 

Αν δεν τα καταφέρνεις πήγαινε στην αντίστοιχη υπηρεσία να σου αλλάξουν την ημερομηνία γέννησης.

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

1 2 3 4 5 6 7 8 9

A B C D E F G H I

J K L M N O P Q R

S T U V W X Y Z

 

Η αντιστοίχιση δε φαίνεται καλά αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις πως είναι.. Δε μπορώ να τα βάλω εντελώς καθετά :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο Ιμβασόρτς και αυτό είναι το απόκρυφο όνομά μου.

 

imba shorts..

Link to comment
Share on other sites

Ας το δούμε λίγο πιο ποιητικά το θέμα...

 

The Naming of Cats - T.S. Eliot

 

The naming of cats is a difficult matter,

It isn't just one of your holiday games;

You may think at first I'm mad as a hatter

When I tell you a cat must have three

different names.

 

First of all, there's the name

that the family use daily,

Such as Victor, or Jonathan,

George or Bill Bailey--

All of them sensible everyday names.

There are fancier names

if you think they sound sweeter,

Some for the gentlemen,

some for the dames;

Such as Plato, Admetus,

Electra, Demeter--

But all of them sensible everyday names.

 

But I tell you,

a cat needs a name that's particular,

A name that is peculiar, and more dignified,

Else how can he

keep up his tail perpendicular,

Or spread out his whiskers,

or cherish his pride?

 

Of names of this kind,

I can give you a quorum,

Such as Munkustrap, Quazo or Coripat,

Such as Bombalurina, or else Jellyrum--

Names that never belong

to more than one cat.

 

But above and beyond

there's still one name left over,

And that is the name that you will never guess;

The name

that no human research can discover--

BUT THE CAT HIMSELF KNOWS,

and will never confess.

 

When you notice a cat in profound meditation,

The reason, I tell you, is always the same:

His mind is engaged in rapt contemplation

Of the thought, of the thought,

of the thought of his name:

His ineffable effable

Effanineffable

Deep and inscrutable singular Name.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πρέπει μόνη σου να το βρεις.. Είναι κάτι προσωπικό..

 

 

Τι ειναι το μαγικο ονομα ? Σε τι χρησιμευει ?

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω κατι που δεν ειδα στο αρθρο αλλα ισως υπαρχει: απ'οσο ξερω οταν διαλεγεις το μαγικο σου ονομα λειτουργει σαν μια ασπιδα απενταντι σε ξορκια. πλεον δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν το καθημερινο σου ονομα για κακους σκοπους η το χρησιμοποιουν με ελαχιστη επιτυχια. ωστοσο αν μαθουν το μαγικο σου ονομα....ειναι αλλη υποθεση. εσεις τι λετε;;;

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω κατι που δεν ειδα στο αρθρο αλλα ισως υπαρχει: απ'οσο ξερω οταν διαλεγεις το μαγικο σου ονομα λειτουργει σαν μια ασπιδα απενταντι σε ξορκια. πλεον δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν το καθημερινο σου ονομα για κακους σκοπους η το χρησιμοποιουν με ελαχιστη επιτυχια. ωστοσο αν μαθουν το μαγικο σου ονομα....ειναι αλλη υποθεση. εσεις τι λετε;;;

 

Εγώ λέω πως η Γκεμάτρια ή Ισοψηφία είναι καλό κόλπο αλλά δεν λειτουργεί αντίστροφα. Π.χ το άθροισμα της ημερομηνίας γεννήσεώς μου είναι 32 δηλ. 3+2=5. Ξέρετε σε πόσα ονόματα η αριθμητική αξία των γραμμάτων είναι 5; Σε εκατομμύρια. Έπειτα η μέθοδος της Ισοψηφίας περικλείει τρία βασικά στάδια. Αυτό της απλής Ισοψηφίας, δηλαδή Β=2, Ο=70, αυτό της ανάλυσης της λέξης στα επιμέρους γράμματα των γραμμάτων της, δηλαδή Α=ΑΛΦΑ=532 και αυτό της έκφρασης των γραμμάτων της αριθμητικής αξίας του γράμματος, δηλαδή Α=1=ΕΝ=55. Ποιο από τα τρία να διαλέξει κανείς ; :whistling: Απ' ότι φαίνεται το άρθρο της Νεφέλης παίρνει αυτό της απλής ισοψηφίας. Πως προκύπτει όμως ο πίνακας ; Η ισοψηφία είναι μέθοδος που χρησιμοποιούσαν οι εβραίοι καμπαλιστές. Το αλφάβητό τους ήταν πολύ διαφορετικό απ' αυτό που παρουσιάζεται στον πίνακα. Οι εβραίοι Ραβίνοι είχαν ένα απλό αλφάβητο από 22 γράμματα. Κάθε γράμμα είχε μια αξία. Το τελευταίο γράμμα αντιστοιχούσε στην αξία 400. Μέχρι το 900 υπολείπονταν 5 ακόμα γράμματα. Έτσι, υιοθέτησαν τα πέντε τελικά γράμματα τα οποία είναι διπλά ορισμένων άλλων. Το ενδιαφέρον αποτέλεσμα ήταν ότι κάθε γράμμα είχε στο αλφάβητο και μια αριθμητική αξία. Βέβαια, σε όλα τα αλφάβητα υπάρχει ένα μεγάλο κενό. Δεν έχουν φωνήεντα.

 

Πολλοί έχουν ασχοληθεί με τη μέθοδο της Ισοψηφίας με απώτερο σκοπό να βρουν το βάθος της μεθόδου. Όμως, το πρόβλημα που αντιμετώπιζαν οι μη έχοντες τα απαραίτητα κλειδιά της γνώσης, ήταν ότι από τον αριθμό, δεν ήξεραν ποια γράμματα θα εξέλθουν. Έχοντας απλά, τον αριθμό, η επιστροφή στη λέξη ή τη φράση ήταν πρακτικά αδύνατη. Η μέθοδος είχε μόνο μία κατεύθυνση.

 

Συνεπώς, ο Θεός της Μπαρούφας των Μαγικών Ονομάτων ξαναχτύπησε.

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω κατι που δεν ειδα στο αρθρο αλλα ισως υπαρχει: απ'οσο ξερω οταν διαλεγεις το μαγικο σου ονομα λειτουργει σαν μια ασπιδα απενταντι σε ξορκια. πλεον δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν το καθημερινο σου ονομα για κακους σκοπους η το χρησιμοποιουν με ελαχιστη επιτυχια. ωστοσο αν μαθουν το μαγικο σου ονομα....ειναι αλλη υποθεση. εσεις τι λετε;;;

 

 

 

Εχω την εντυπωση οτι αυτη η μεθοδος δεν ειναι η σωστη και επιπλεον το μαγικο ονομα δεν ειναι κατι το οποιο μπορεις και διαλεγεις αλλα κατι που σου εχει δοθει κατι οπως τα ζωδια ενα πραγμα με την διαφορα οτι αυτο το ονομα ειναι μοναδικο και δεν το μοιραζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

το επισημανα πως δεν ειμαι σιγουρος για την εγκυροτητα του... αλλα νομιζω οτι το αποκρυφο μας ονομα το διαλεγουμε και μας διαλεγει. δεν νομιζω πως ειναι κατι οπως το ζωδιο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...