Jump to content

ZEITGEIST.


rasputin
 Share

Recommended Posts

ZeitGeist.

Εχετε δει το ντοκιμαντερ?

Τι εντυπωσεις σας προκαλεσε?

 

 

(μη το αναζητησετε σε Video Club, οσοι θελετε να το δειτε -και πιστευω οτι αξιζει-, θα το κατεβασετε απο Torrents)

 

 

 

..

P.S... Μολις τωρα βρηκα διευθυνση που μπορειτε να το δειτε online..... www.zeitgeistmovie.com

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To τελειωσα μόλις...

 

έχει πολλά πραγματάκια μέσα.. Δεν είναι κάτι τόσο οργανωμένο όσο το "The Secret" ή το "Sicko" αλλά είναι μεστό με νόημα.

 

Προσπαθεί να δώσει με πολύ απλό τρόπο το ποιος και το πως κυβερνάει το πλανήτη αυτή τη στιγμή...

 

Στο τέλος κλείνει λέγοντας

 

The Revolution is Now....

 

Προσωπικά με τόσα μέσα που έχουν το βλέπω χλωμό για revolution.

Link to comment
Share on other sites

Business as usual, ah?

 

Νέα τάξη πραγμάτων που όμως δεν είναι και τόσο νέα..

 

και άντε εμείς τα ξέρουμε και λίγο ως πολύ κάποιοι αντιστέκονται... με την δικτατορία της πλειοψηφίας των προβάτων τι γίνεται?

 

Μπεεε..!!!

Link to comment
Share on other sites

Την ταινία αυτή μπορείτε να παρακολουθήσετε online από το επίσημο site της:

 

http://www.zeitgeistmovie.com/

 

Η αλήθεια είναι πως πολλά από τα στοιχεία της είναι ακριβή. Αν είναι όλα, δεν ξέρω. Σου παρουσιάζονται έτσι κι αλλιώς με τόσο μεγάλη ταχύτητα που δεν προλαβαίνεις να τα επεξεργαστείς, κι αυτό είναι το μοναδικό ελάττωμα της ταινίας: έχει μια μορφή «δημαγωγική». Φυσικά, τα στοιχεία είναι πάρα πολλά, ειδικά από τις τράπεζες, θα μπορούσε να γεμίσει άνετα ακόμα μια ώρα. Επίσης, είναι γραμμένη από την αμερικάνικη σκοπιά, με τα καλά και τα κακά που συνεπάγεται αυτό.

 

Αναρωτιέμαι ωστόσο πάντα για το αποτέλεσμα τέτοιων ταινιών. Ναι μεν καταλήγει «the revolution is now» αλλά προηγουμένως σου έχει δώσει μια τέτοια εικόνα παντοδυναμίας των «ισχυρών» που δεν ξέρω κατά πόσο αφήνει μουδιασμένο το θεατή και με την εντύπωση πως δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα.

 

Νομίζω το τελευταίο διορθώνεται με μια προβολή του Fight Club καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Fight Club, V for Vendetta, Braveheart, Turn of the TV and go kick the media in the nuts κλπ κλπ.

 

Δεν την είδα την ταινία, μόλις κατέβηκε. Θα τη δω και θα επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

@Τραγου κέρατο

 

Βασικά έχουν τόσα πολλά ράμματα για τη γούνα τους που γέμιζαν άνετα άλλες 22 ώρες!

Για CIA FBI NSA κλπ δεν είπαν σχεδόν τπτ.

Για την Sientoλογια τπτ!

Για τα Mortgages τπτ! (Στεγαστικά δάνεια)

Και μάλιστα τώρα εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό που κόντεψαν πάλι να φαλιρίσουν τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ωρέ Αυγερινούλη, ακόμα να το δείς...;

 

Εγώ πάντως το είδα. Και μου άρεσε πολύ... παρόλο που με τάραξε.

Για όσους δεν έχουν πάρει πρέφα την έκταση των πολιτικών παρασκηνίων που παίζονται (όπως εγώ :019blush: ) το ντοκυμαντέρ αυτό είναι ένα πολύ καλό και δυνατό "ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ!".

Αυτά βέβαια όσον αφορά το 2ο και 3ο μέρος του ντοκυμαντέρ.

 

Το 1ο μέρος πραγματεύεται άλλα πράματα... και είναι επίσης πολύ ενδιαφέρον.

 

Το συστήνω ανεπιφύλακτα :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

@Τραγου κέρατο

 

Βασικά έχουν τόσα πολλά ράμματα για τη γούνα τους που γέμιζαν άνετα άλλες 22 ώρες!

Για CIA FBI NSA κλπ δεν είπαν σχεδόν τπτ.

Για την Sientoλογια τπτ!

Για τα Mortgages τπτ! (Στεγαστικά δάνεια)

Και μάλιστα τώρα εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό που κόντεψαν πάλι να φαλιρίσουν τράπεζες.

 

Για CIA FBI NSA και συμπαρομαρτούντα δε χρειάζεται να πει τπτ, τι στιγμή που πιάνεται με μια «μεγάλη» τους στιγμή (την 11η Σεπτεμβρίου).

Για τη Σαϊεντολογία δε λέει γιατί προτιμά να ασχοληθεί με το χριστιανισμό (του οποίου η αμερικάνικη μορφή έχει αρχίσει να κάνει την κατάσταση πολύ άσχημη).

Τα mortgages και τα λοιπά συμπεριλαμβάνονται στην καταγγελία που κάνει για τα επιτόκια γενικότερα.

 

Οπότε;

Link to comment
Share on other sites

το είδα το ντοκιμαντέρ αν και το τρίρο μέρος χρειάστηκε να το δώ δύο φορές για να το καταλάβω.

Παρέχει πολλές ιδέες που συνεπάγονται ατελείωτες ώρες κουβέντας...

 

Το μόνο που με ξένσε ήταν ο τρόπος που παρουσίαζε όσα θέματα διαπραγματεύοντο που θύμιζε λίγο πολύ λιακόπουλο....

 

Παντως το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον διαβάζει αυτά τα post και δεν το έχει δεί ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Η παρουσίαση ίσως πράγματι να μπορούσε να είναι καλύτερη, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μη κερδοσκοπικό ντοκυμαντέρ που κυκλοφορεί δωρεάν (γι αυτό δεν θα το βρειτε εκτός του νετ) κι επομένως υποθέτουμε ότι φτιάχτηκε με όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος.

Άρα μπορούμε να του συγχωρήσουμε την όποια κακή σκηνοθεσία.

 

 

το είδα το ντοκιμαντέρ αν και το τρίρο μέρος χρειάστηκε να το δώ δύο φορές για να το καταλάβω.

Κι εγώ :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Η κακή σκηνοθεσία, μεταξύ μας, δεν είναι θέμα κόστους. Αν και, εν προκειμένω, μάλλον μιλάμε για το μοντάζ το οποίο είχε πράγματι έναν αρκετά γρήγορο ρυθμό, ο οποίος δε σε άφηνε να προφτάσεις να σκεφτείς κατά πόσον είναι αξιόπιστη η πηγή που σου παραθέτει.

 

Θεωρητικά, χρειάζεται να κάτσεις και να τα τσεκάρεις αυτά μετά την ταινία, αλλά πού χρόνος;

 

Ας πούμε, μερικά σημεία τα οποία δεν ξέρω κατά πόσον ευσταθούν:

 

α) κατά πόσον ο Σταυρός ήταν ορατός παλιότερα στο βόρειο ημισφαίριο

β) κατά πόσον ισχύει ο μηχανισμός του επιτοκίου της Κεντρικής Τράπεζας όπως περιγράφεται.

Link to comment
Share on other sites

α) κατά πόσον ο Σταυρός ήταν ορατός παλιότερα στο βόρειο ημισφαίριο

Έως και τον 1ο αιώνα μ.Χ., ναι ήταν ορατός, αλλά πολύ χαμηλά στον ορίζοντα. Μετά έπαψε να είναι ορατός και ξαναέγινε ορατός κατά τον 16ο αιώνα.

Λόγω του ότι έπαψε να είναι ορατός στο βόρειο ημισφαίριο μετά τον 1ο αιώνα και ξαναεμφανίστηκε 16ο... κάποιοι το θεωρρούν οιωνό που σχετίζεται με τον Χριστιανισμό (χάνεται ο σταυρός, έρχεται ο μεσαίωνας, εμφανίζεται ο σταυρός, περνάει ο μεσαίωνας... καταλαβαίνεις την σύνδεση... :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

hehe το τρίτο μέρος εμένα μου φάνηκε το πιο εύκολο..

 

β) κατά πόσον ισχύει ο μηχανισμός του επιτοκίου της Κεντρικής Τράπεζας όπως περιγράφεται

 

Ναι σε γενικές γραμμές ισχύει όπως το περιγράφει ο έλεγχος της ποσότητας χρήματος που κυκλοφορεί μέσο του επιτοκίου.. Απλά θέλει περισσότερες λεπτομερείς για να γίνει κατανοητό. Το μονό που δεν ισχύει είναι οι σχέση μεταξύ του μελλών του fed κ των πολιτικών? Δεν είναι άσχετα όπως παρουσιάζονται ? Αντιθέτως είναι «διορισμένα από τον πρόεδρο και εγκεκριμένα από την γερουσία». Καλά όχι ότι αυτό τώρα είναι καλό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...