Jump to content

ZEITGEIST.


rasputin
 Share

Recommended Posts

1) Προτείνω την διεξαγωγή μιας επιστημονικής έρευνας που να καταδεικνύει ότι πράγματι η τηλεόραση μπορεί να επηρεάσει τον ανθρώπινο εγκέφαλο.

2) Προτείνω κατάθεση μέτρου-νόμου ο οποίος να εφαρμόζει τα εξής:

- Έλεγχο από ειδική επιτροπή, ανώνυμη και μη σταθερών μελών παντός είδους διαφημίσεων για μηνύματα χειραγώγησης.

- Απαγόρευση με ποινή φυλάκισης παντός είδους χρωματισμού και άποψης στα δελτία ειδήσεων και στις εκπομπές.

- Υποχρεωτική διευκρίνιση σε τακτά χρονικά διαστήματα εκ της τηλεόρασης για την δυνατότητα που έχει να χειραγωγεί και να κατευθύνει, έτσι ώστε να πληροφορηθεί ο κόσμος.

- Υποχρεωτική εισαγωγή στην εκπαίδευση, μεθόδων που αναπτύσσουν την κριτική ικανότητα του ατόμου. Εκτενέστατα και με παραδείγματα.

- Άμεση διάλυση όλων των τραπεζικών συστημάτων. Εισαγωγή ανώτατου ορίου κεφαλαίου για κάθε πολίτη και εταιρία-παραγωγική μονάδα. Κρατικές και μόνο τράπεζες και συστήματα οικονομικής διαχείρισης.

- Μέτρα ελέγχου του άνω μέτρου: Σε τακτά χρονικά διαστήματα, από διαφορετικές και διάσπαρτες, τυχαία από υπολογιστή επιλεγμένες αρχές να κάνουν ελέγχους σε εταιρίες και επιχειρήσεις.

- Η ελευθερία του κάθε πολίτη είναι μεγίστης σημασίας. Και η σωματική και η νοητική. Καταπάτηση αυτού του νόμου τιμωρείται με φυλάκιση.

 

ΚΑΙ ΑΝΤΕ Γ@$#@$@ΘΕΙΤΕ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ!

 

Ρε, ένας άνθρωπος είμαι κιεγώ όπως και ο J.P. Morgan. Ποιος τον άφησε να έχει την δυνατότητα να μου ελέγξει τη ζωή; Γιατί εγώ δεν τον άφησα.

 

Πραγματικά πιστεύω πως πρέπει να ξεκινήσει διαδικασία ενημέρωσης. Όχι μόνο για τα πράγματα που πραγματεύεται η ταινία, για όλα. Το ίντερνετ είναι ίσως ο τελευταίος ελεύθερος τόπος εντός κοινωνίας. Προς το παρόν. Χρησιμοποιήστε τον.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

- Απαγόρευση με ποινή φυλάκισης παντός είδους χρωματισμού και άποψης στα δελτία ειδήσεων και στις εκπομπές.

 

Αυτό, είναι παντελώς αδύνατο.

 

Καλύτερα να επιδιώκαμε την αναστροφή μιας δήλωσης που φέρεται να έκανε ο Κούλογλου: «Οι νέοι δημοσιογράφοι μιλάνε για πράγματα που δεν ξέρουν, κι οι παλιοί δημοσιογράφοι, δε μιλάνε για πράγματα που ξέρουν».

 

Ωστόσο, σκέψου το: η εξουσιαστική σχέση θέλει δύο μέρη: τον εξουσιαστή που ισχυρίζεται πως την κατέχει αλλά και τον εξουσιαζόμενο που την αποδέχεται.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΝΤΕ Γ@$#@$@ΘΕΙΤΕ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ!

 

Ρε, ένας άνθρωπος είμαι κιεγώ όπως και ο J.P. Morgan. Ποιος τον άφησε να έχει την δυνατότητα να μου ελέγξει τη ζωή; Γιατί εγώ δεν τον άφησα.

 

Μην τρελαίνεσαι φίλε μου, πιστεύεις αλήθεια πως κάποιος μπορεί να ελέγχει την ζωή σου χωρίς να υπόκειται ταυτόχρονα και ο ίδιος στους ίδιους κανόνες?

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι φίλε μου, πιστεύεις αλήθεια πως κάποιος μπορεί να ελέγχει την ζωή σου χωρίς να υπόκειται ταυτόχρονα και ο ίδιος στους ίδιους κανόνες?

Ναι, το πιστεύω. Και δεν το πιστεύω επειδή το "αισθάνομαι" αλλά επειδή το βλέπω.

Δες τους ρυθμούς της σημερινής ζωής. Ο έλεγχος δεν γίνεται ποτέ άμεσα (δεν γίνεται να γίνει άμεσα χωρίς όπως είπες να υπόκειται ο ελεγκτής στους ίδιους κανόνες) αλλά έμμεσα.

Δες τις πολυεθνικές.

Δες τις τράπεζες.

Δες τις κυβερνήσεις.

Δες την τηλεόραση.

 

Το ότι εγώ -προς το παρόν- έχω καταφέρει να τα αποφύγω και να μην τα έχω εντάξει στην καθημερινότητά μου δεν λέει τίποτε απολύτως, καθότι το μεγαλύτερο ποσοστό κάθε ανεπτυγμένης χώρας/πόλης τα έχει.

Και δεν φταίνε οι άνθρωποι. Δεν πήραν ποτέ τους την κατάλληλη εκπαίδευση και νομίζω είναι αποδεκτό πως οι περισσότεροι άνθρωποι δεν αναπτύσσουν κριτική ικανότητα από μόνοι τους.

 

Ωστόσο, σκέψου το: η εξουσιαστική σχέση θέλει δύο μέρη: τον εξουσιαστή που ισχυρίζεται πως την κατέχει αλλά και τον εξουσιαζόμενο που την αποδέχεται.

Σωστά. Αλλά αυτό που λες ισχύει στην άμεση-προφανή εξουσία. Η εξουσία όμως δεν είναι σχεδόν ποτέ άμεση. Σχεδόν ποτέ ο εξουσιαζόμενος δεν καταλαβαίνει.

Έχει βάλει την υπογραφή του εκεί που δεν ξέρει.

 

Ναι σε πρώτο επίπεδο φταίει αυτός. Σε δεύτερο επίπεδο όμως φταίει αυτός που τον παραπλάνησε. Δεν έχουν όπως είπα πριν όλοι οι άνθρωποι κριτική ικανότητα. Σχεδόν όλοι όμως θα μπορούσαν να την αποκτήσουν μέσω της παιδείας. Κάτι τέτοιο σήμερα δεν γίνεται.

 

Και δεν είναι μόνο αυτό.

 

Πλέον, εφόσον μπήκαν οι πολλοί στο χορό, είναι δύσκολο να τους κάνεις να σταματήσουν να χορεύουν. Με τέτοιους καθημερινούς ρυθμούς, με τέτοιο πρόγραμμα ζωής, ο άλλος γυρνάει σπίτι του πτώμα απ'την κούραση. Έχει όρεξη ή επιθυμία να σκεφτεί αν κάποιος τον δουλεύει; Καμία. Ανοίγει την τηλεόρασή του και βλέπει την αλήθεια του κόσμου. Γιατί ό,τι εμφανίζεται σε αυτό το κουτί είναι δόγμα και αλήθεια.-

Η εξουσία είναι ήδη καλυμμένη από πολλές πλευρές.

 

Και σκέψου τώρα και ένα υποθετικό σενάριο:

 

Ξεκινάνε τα κανάλια βομβαρδισμό "ειδήσεων" για "απαγωγές μικρών παιδιών". Συνέχεια.

Μέσα σε 5 χρόνια σε κάθε κράτος να έχουν γίνει χιλιάδες, τις οποίες θα παρουσιάζει η τηλεόραση.

 

Και ξαφνικά.. έρχεται η λύση στο πρόβλημά μας: Θα βάζετε στα παιδιά σας αυτό το ρολόι που είναι και πομπός. Έχει serial no, gps, id. Και θα ξέρετε που είναι το παιδί σας ακόμη και αν το απαγάγουν.

Μετά από λίγα χρόνια θα γίνει προφανές ότι επειδή ο απαγωγέας μπορεί να βγάλει το ρολόι εύκολα, το τσιπάκι θα μπαίνει εμφυτεύσιμο σε μη προφανές μέρος του σώματος (για αρχή ίσως ξεκινήσουν απ'το δόντι).

 

Εδώ ξέρεις τι κάνανε; Τους επέβαλαν το τσιπάκι και τους έκαναν να νιώθουν και τυχεροί που τους δόθηκε αυτή η λύση!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυγερινέ, η ελευθερία είναι μια συνεχής κι αδιάκοπη άσκηση.

Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Αυγερινέ, μετά από κάποιο σημείο υποδούλωσης δεν είσαι υπεύθυνος για τις πράξεις σου... Όταν πια σαν άνθρωπος γίνεις αναλώσιμος, χωρίς την παραμικρή ιδιότητα ελευθερίας, κανένας δε θα μπορεί να σου κοστολογήσει ευθύνες ούτε σε αυτόν ούτε στον άλλο κόσμο.

 

Αυτό το καιρό όμως δεν έχουμε περάσει ακόμα σε αυτό το σημείο και χρειάζεται εγρήγορση, συνεχή αντίσταση και μάχη. Όχι αδράνεια και καναπέ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πιστεύω. Και δεν το πιστεύω επειδή το "αισθάνομαι" αλλά επειδή το βλέπω.

.................................

 

Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό?υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που είτε από θέση ισχύος είτε επειδή έτσι βολεύονται να σκέφτονται κατ αυτόν τον τρόπο θεωρούν πως μπορούν να ρυθμίσουν την ζωή και την μοίρα των άλλων..

 

Οι από θέση ισχύος - γιατί σε αυτούς αναφερόμαστε ? μπορούν άνετα να έχουν την πολύ έντονη ψευδαίσθηση πως το καταφέρνουν και όλα δείχνουν πως σε ένα μεγάλο μέρος το πετυχαίνουν ?αλλά αυτό δεν είναι παρά αυτό που είπα ..μία ψευδαίσθηση?γιατί μπορεί να δύνασαι να ρυθμίσεις την επιφανειακή εικόνα του κάδρου αλλά ως εκεί? το τι θα αποφασίσει και τι θα πράξει ο καθένας δεν μπορείς να το ελέγξεις εξ ολοκλήρου?ακόμα και αν υπάρχει μία περίπτωση ανθρώπου που να το αποδεικνύει? είναι παντελώς μάταιο?και κατά τον ίδιο τρόπο που «ορίζουν» τις ζωές των άλλων , κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο έχει ορίσει κάποιος και την δική τους?κ.ο.κ.

 

Μειδιώ με όλους αυτούς τους «ισχυρούς» που θεωρούν πως οι υψηλές καταθέσεις τους είναι απόδειξη της κραταιάς δύναμης τους?τι θα ήταν όμως όλοι αυτοί χωρίς το ..κοινό τους?

 

Θα συμφωνήσω με Κέρατο και speedy και θα συμπληρώσω πως και ο εξουσιαζόμενος δεν είναι άμοιρος ευθυνών ..την στιγμή της μεταξύ των συναλλαγή ανταλλάσσει κάτι με κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Και σκέψου τώρα και ένα υποθετικό σενάριο:

 

Ξεκινάνε τα κανάλια βομβαρδισμό "ειδήσεων" για "απαγωγές μικρών παιδιών". Συνέχεια.

Μέσα σε 5 χρόνια σε κάθε κράτος να έχουν γίνει χιλιάδες, τις οποίες θα παρουσιάζει η τηλεόραση.

 

Και ξαφνικά.. έρχεται η λύση στο πρόβλημά μας: Θα βάζετε στα παιδιά σας αυτό το ρολόι που είναι και πομπός. Έχει serial no, gps, id. Και θα ξέρετε που είναι το παιδί σας ακόμη και αν το απαγάγουν.

Μετά από λίγα χρόνια θα γίνει προφανές ότι επειδή ο απαγωγέας μπορεί να βγάλει το ρολόι εύκολα, το τσιπάκι θα μπαίνει εμφυτεύσιμο σε μη προφανές μέρος του σώματος (για αρχή ίσως ξεκινήσουν απ'το δόντι).

 

Εδώ ξέρεις τι κάνανε; Τους επέβαλαν το τσιπάκι και τους έκαναν να νιώθουν και τυχεροί που τους δόθηκε αυτή η λύση!!!

λολ:

http://www.greektechforum.com/forums/showthread.php?t=14514

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χθες, μετά από πολύ καιρό που ακούω γι'αυτό το ντοκυμαντέρ, κάθησα επιτέλους και το είδα.

Φυσικά σοκαρίστηκα, θύμωσα, έβρισα, και αποφάσισα λοιπόν να μιλήσω σε όλο το κόσμο για αυτήν την Νέα Τάξη πραγμάτων, ακόμα και να γράψω, λέει, πολλά DVD με την ταινία και να την μοιράζω δωρεάν στο μαγαζί.

 

Πήγα λοιπόν σήμερα στην δουλειά και άρχισα να μιλάω για όλα αυτά σε κάποια άτομα, συμπεριλαμβανομένης και της μητέρας μου (που υποτίθεται πως είναι λιιίγο πιο "ανοιχτόμυαλη" από τον μέσο Έλληνα).

 

Η αντιδράσεις που πήρα δεν ήταν οι αναμενόμενες.

Είδα φόβο, απόγνωση και άρχισα να ακούω φράσεις του στυλ "Και τί προσπαθούμε λοιπόν τόσο στην ζωή μας" , "Όλα είναι μάταια", κτλ κτλ.

 

Και κοιτάζοντάς τους, συνειδητοποίησα για ακόμα μια φορά πως η αλήθεια τελικά, όσο κι αν θα θέλαμε να ίσχυε το αντίθετο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να ανοίξει τα μάτια κάποιου που δεν είναι έτοιμος, διότι κάτι τέτοιο θα απόβαινε καταστροφικό.

 

Η αλήθεια είναι μόνο για συγκεκριμένα μάτια και αυτιά, η αλήθεια είναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΨΑΧΝΟΥΝ.

Και δυστυχώς, δεν είμαστε η πλειοψηφία.

 

Θα σας ακουστεί ίσως μοιρολατρικό αλλά ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει. Οι εποχές πάντα άλλαζαν, δεν νομίζω να υπήρξε ποτέ κανείς που να μπόρεσε να το αλλάξει αυτό.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε αυτοί που ψάχνουμε την αλήθεια, είναι να έχουμε τα μάτια και τα αυτιά μας ανοιχτά για να είμαστε προετοιμασμένοι. Διότι όταν έρθει η Εποχή, (την οποία δεν νομίζω πως εμείς θα προλάβουμε σε όλο της το μεγαλείο) θα χρειαστούν άτομα που θα Γνωρίζουν από νωρίς και θα είναι ψύχραιμοι για να αντιμετωπίσουν καταστάσεις...

 

Εννοείται πως δεν θα μοιράσω DVD...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
Άστα να παν Morgainne! Δυστυχώς ο κόσμος ακόμα δεν έχει αφυπνιστεί ώστε να πει επιτέλους "ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ". Έχουμε ακόμα βουνό να ανέβουμε.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα και εγω που το ειδα,απλα επιβεβαιωθηκαν οι υποψιες μου,νευριασα αρκετα βεβαια

θα επαναλαβω "η αληθεια εινα ενα ψεμα που εχει επαναληφθει τοσες πολλες φορες που εχει ξεχαστει οτι ειναι ψεμα"

Οι θρησκειες ειναι για να χειραγωγουν τις κοινωνιες αυτο ειναι γνωστο

Ωστοσο οι δοξασιες εχουν παντα και κατι καλο να προσεφερουν

 

Αλοιμονο στα παιδια που θα κανουμε εμεις..

και αλοιμονο σε οσους συνειδητοποιυν την ελευθερια τους,,γιατι δεν θα αντεξουν ευκολα στο συστημα

Link to comment
Share on other sites

[...]

και αλοιμονο σε οσους συνειδητοποιυν την ελευθερια τους,,γιατι δεν θα αντεξουν ευκολα στο συστημα

δεν το πολυ καταλαβα αυτο, εστω οτι καποιος συνειδητοποιει την ελευθερια του, προς τι το Αλοιμονο;

Link to comment
Share on other sites

δεν το πολυ καταλαβα αυτο, εστω οτι καποιος συνειδητοποιει την ελευθερια του, προς τι το Αλοιμονο;

 

γιατι παιζει να μην την αντεξει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα την κατεβάσω την ταινία και θα την δώ....

 

Πάντως το κόλπο της δράσης-αντίδρασης είναι παλιό και πετυχημένο..

 

 

Δημιουργούν αυτοί την δράση

Αυτοί και την αντίδραση

Ο κόσμος επαναπαύεται λίγο...

 

Σίγουρα θα λέει κάποια αξιόλογα πράγματα πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...