Jump to content

Manus Cornuta


dimulator
 Share

Recommended Posts

Στο παρακάτω λινκ συνάντησα την συμβολική χειρονομία που εμφανίζεται να κάνει ο Ιησούς με το χέρι του αλλά και οι παπάδες ως Manus Cornuta, (αν κατάλαβα καλά).

 

http://www.cs.utk.edu/~Mclennan/BA/JO-RR.html

 

(Horned Hand: first and fourth fingers extended from fist)

 

Έψαξα όλο το ιντερνετ για να βρω πληροφορίες σχετικά με το θέμα αλλά τίποτα.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό με αυτήν την χειρονομία;

 

(ιστορία, τι συμβολίζει κτλ...)

 

Βρήκα για το mano cornuta που είναι το γνωστό χέρι-κέρατο των heavy metal οπαδών στις συναυλίες, αλλά και των σατανιστών.

 

http://v666.wordpress.com/2007/03/13/pictu...r-mano-cornuta/

 

Επειδή έχω μπερδευτεί μπορεί κάποιος να μου πει τελικά πως λέγεται η χειρονομία του Ιησού και τι σημαίνει;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

..συμπέρασμα:κι ο Ιησούς Ιλλουμινάτι ήταν:)

 

πάντως αν δεις τον αστρολογικό συμβολισμό των δαχτυλών, ο δείκτης είναι ο πλανήτης Δίας και το μικρό δάχτυλο αντιστοιχεί στον πλανήτη Ερμή..

 

έχω όμως μιαν εντύπωση πως ο Ιησούς μάλλον έκανε την Apana mudra η οποία έχει μια διαφορά με την θέση των δακτύλων στη κίνηση που αναφέρεσαι.

Στην πρώτη περίπτωση τα δάκτυλα μεσος-παράμεσος ενώνονται με τον αντίχειρα (δηλαδή:αφροδιτη1+κρόνος2+ηλιος3>>κάτι σαν πατηρ2+ υιος3+ πνεύμα/Παρθένος 1)ενώ στη δεύτερη/στην οποία και αναφέρεσαι ο αντίχειρας=Αφροδίτη πιέζει προς την παλάμη τον μέσο και τον παράμεσο..

 

Ελπίζω να βοήθησα.)

 

 

 

 

ΟΜ

 

ΥΓ:Να συμπληρώσω πως η Apana mudra εκτελείται (σε φυσικό επίπεδο)για να μεταφέρει την ενέργεια στην περιφέρεια του σώματος, ενώ στο πνευματικό για να δώσει ενέργεια και αυτοπεποίθηση.

 

Αυτό με την αυτοπεποίθηση πιστεύω πως ισχύει και στην Manus Cornuta/Συμβολικά.. η αφροδίτη, ως εωσφορος(εκπτωτο πνευμα), πατάει τον Κρόνο=πατέρα και τον Ήλιο=υιό..

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

Βασικά με μπερδεύει αυτό --> (Horned Hand: first and fourth fingers extended from fist)

 

Όταν λέει πρώτο και τέταρτο δάχτυλο καταλαβαίνω ότι ο αντίχειρας πιέζει το τέταρτο δάκτυλο (παράμεσο).

 

Η χειρονομία που κάνει ο Ιησούς είναι αυτή

 

KHIX.jpg

 

Ενώ το mano cornuta είναι αυτό (δείκτης και μικρός όρθιοι να προεξέχουν από την γροθιά)

 

180px-Gesture_raised_fist_with_index_and_pinky_lifted.jpg

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

χμ...

τι λες για το σχόλιο μου;

-dimulator σε είδα ενώ ήθελα να συμπληρώσω αυτό ακριβώς ...---

ο Ιησούς στην απεικόνιση δεν κάνει την apana mudra, αλλά την prithvi mudra!

αυτή δηλώνει πως πρέπει να έχεις πνευματική σταθερότητα, και σου προσφέρει αίσθηση αυτοπροστασίας, σου δίνει πνευματική δύναμη...

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

οι εικόνες θα σε βοηθήσουν

apana mudraapan.jpg

 

prithvi mudraprithvi.jpg

 

 

 

manus cornuta gesture

210105sign1.jpg

 

--για δες την κυριούλα...τυπικότατη!/ασε τον άλλο που παριστάνει τον εκλεκτό--

 

--τώρα που έχω κέφια-- πάρε και μερικές παραλλαγές αυτοπεποίθησης..

bush_clinton_el_diablo.jpg

montage_el_diablo.JPG

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

όπως βλέπουμε υπάρχει και σε άλλη παραλλαγή ...με τον αντίχειρα ελεύθερο:)

 

σε βλέπω μέσα στο θέμα αλλά δεν απαντάς βρε παιδάκι μου!

ωραίο θέμα πάντως.)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξέρεις αυτές τις συμβολικές χειρονομίες δεν ανοίγεις ένα ωραίο θεματάκι;

 

εχμ....σου είπα όλα όσα ήξερα όμως...μήπως να το προεκτείνουμε λίγο το θέμα...--σόρυ για το γρήγορο με τις εικόνες έχω προϊστορία με τα αφιερώματα εικόνων:Ρ)

ας πούμε ..

γιατί χρησιμοποιείται απ'όλους αυτούς ;

 

αν σκεφτείς πως ακόμη και το σήμα της νίκης είναι mudra (pran mudra)..τότε μάλλον οι απλοί άνθρωποι κάνουν ενστικτωδώς τις κινήσεις για να χρησιμοποιήσουν/χειρίζονται ασυνείδητα την ενέργειά τους

Από την άλλη /οι πολιτικοί/οι ιλλουμινάτοι/οι σατανιστές/οι τέκτονες κλπλ κλπ..από συνήθεια και για λόγους "επιβολής"/κοινοποίησης της θέσης τους

Γιατί όπως ο Ιησούς(οι παπάδες τώρα πια),οι Βούδες,οι Ινδουιστικές θεότητες, οι κινήσεις των χεριών μεταδίδουν ενέργεια στους πιστούς/οπαδούς τους

 

τίποτα άλλο;)

Link to comment
Share on other sites

Για το αν ήταν iluminati;

 

:whistling:

 

Μερικοί μου λένε ότι ήταν η ενσάρκωση του Απολλώνιου φωτός.

 

:063laugh:

 

 

τόοσα πραγματα έγραψα--σχόλιο εννοουσα όλο το πρώτο ποστ:)

και συ σχολιασες μόνο το αστείο...

 

:worthy:

 

ξερεις τι θα κάνω τώρα; θα αφήσω το τόπικ /να το διαβάσεις για να μην σε ξαναπρολάβω -είναι το ταϊμινγκ όμως ε;) και από αυριο βλέπουμε:)

Link to comment
Share on other sites

..συμπέρασμα:κι ο Ιησούς Ιλλουμινάτι ήταν:)

 

πάντως αν δεις τον αστρολογικό συμβολισμό των δαχτυλών, ο δείκτης είναι ο πλανήτης Δίας και το μικρό δάχτυλο αντιστοιχεί στον πλανήτη Ερμή..

 

Από αστρολογία δεν ξέρω αλλά ψάχνοντας στις εικόνες στο google είδα ένα σχέδιο χέρι με τα αστρολογικά σύμβολα όπως τα λες. Και ψάχνω να βρω την εικόνα ξανά για να την βάλω στο ποστ αλλά δεν την βρήσκω...

 

έχω όμως μιαν εντύπωση πως ο Ιησούς μάλλον έκανε την Apana mudra η οποία έχει μια διαφορά με την θέση των δακτύλων στη κίνηση που αναφέρεσαι.

Στην πρώτη περίπτωση τα δάκτυλα μεσος-παράμεσος ενώνονται με τον αντίχειρα (δηλαδή:αφροδιτη1+κρόνος2+ηλιος3>>κάτι σαν πατηρ2+ υιος3+ πνεύμα/Παρθένος 1)ενώ στη δεύτερη/στην οποία και αναφέρεσαι ο αντίχειρας=Αφροδίτη πιέζει προς την παλάμη τον μέσο και τον παράμεσο..

 

Καλά φοβερή αντιστοιχία... :clapping:

 

Ελπίζω να βοήθησα.)

ΟΜ

 

ΥΓ:Να συμπληρώσω πως η Apana mudra εκτελείται (σε φυσικό επίπεδο)για να μεταφέρει την ενέργεια στην περιφέρεια του σώματος, ενώ στο πνευματικό για να δώσει ενέργεια και αυτοπεποίθηση.

 

Αυτό με την αυτοπεποίθηση πιστεύω πως ισχύει και στην Manus Cornuta/Συμβολικά.. η αφροδίτη, ως εωσφορος(εκπτωτο πνευμα), πατάει τον Κρόνο=πατέρα και τον Ήλιο=υιό..

 

Αυτό δεν το κατάλαβα δηλαδή από αυτό πηγάζει αυτοπεποίθηση; (από ότι ο εωσφόρος πατάει τον πατέρα και υιό;)

 

Σημ. ασχέτως που ο εωσφόρος δεν έχει να κάνει με έκπτωτο πνεύμα, αυτό είναι μια άλλη χριστιανική μπαρούφα που έχει περάσει στο φλου.

Link to comment
Share on other sites

Η χειρονομία πάντως του Ιησού, την οποία κάνουν και οι ιερείς του χριστιανισμού, είναι συμβολισμός της Αγίας Τριάδος, καθότι, «αφαιρώντας» τον παράμεσο, μένουν ο δείκτης, ο μέσος και το μικρό δάχτυλο τα οποία ισαπέχουν -εκτός κι αν παίζεις πιάνο για χρόνια- δείχνοντας έτσι, επιπλέον και την ισοτιμία των τριών υποστάσεων του τριαδικού θεού.

 

(Χμ... κάτι έχω πάθει σήμερα, δεν αισθάνομαι και πολύ καλά...)

Link to comment
Share on other sites

Πως ισαπέχουν δεν το καταλαβαίνω!

 

ο μικρός με τον δείκτη π.χ. πως ισαπέχει;

από την άλλη ο μεσαίος είναι δίπλα στον δείκτη και μακρυά από τον μικρό.

 

δεν καταλαβαίνω πως ισαπέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Πως ισαπέχουν δεν το καταλαβαίνω!

 

ο μικρός με τον δείκτη π.χ. πως ισαπέχει;

από την άλλη ο μεσαίος είναι δίπλα στον δείκτη και μακρυά από τον μικρό.

 

δεν καταλαβαίνω πως ισαπέχουν.

 

Εντάξει, ρε παιδί μου, κι εσύ βάλε το δείκτη λίγο μακρύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...