Jump to content

Μάρα Μεϊμαρίδη


lost_poet
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ανοίγω αυτό το θέμα, για την Μάρα Μεϊμαρίδη, όχι για να υποστηρίξω το έργο και την προσωπικότητα της φυσικά, αλλά για να την αμφισβητήσω. Εδώ λοιπόν υπάρχει το ιστορικό της:

 

Η Μ. Μειμαρίδη είναι Ανθρωπολόγος, Διδάκτωρ της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ως φοιτήτρια πήρε μέρος σε αρχαιολογικές ανασκαφές σε μυκηναϊκά νεκροταφεία. Παράλληλα αποφοίτησε τη Σχολή Ξεναγών του ΕΟΤ. Συγχρόνως με τις μεταπτυχιακές σπουδές της Αρχαιολογίας( Sorbonne I) στο Παρίσι, ξεκίνησε νέα κατεύθυνση βασικών σπουδών, στρεφόμενη προς τη βιολογία, Ιατρική, Ανθρωπολογία, απ όπου αποφοίτησε με άριστα. Επιστρέφοντας στην Ελλάδα πήρε μέρος σε ανασκαφές στα Άβδηρα, μελετώντας το σκελετικό υλικό. Εργάστηκε επί σειρά ετών στην Έρευνα για την Υγεία του Παιδιού στο Ι.Υ.Π-Νοσοκομείο Παίδων Αγία Σοφία-Τομέας Κοινωνικής Παιδιατρικής, πάνω σε θέματα φυσιολογίας και αυξολογίας. Ήταν κύρια ερευνήτρια της έρευνας «Εθνικά Πρότυπα Ανάπτυξης Ελληνοπαίδων» που χρησιμοποιείται σήμερα σε όλα τα βιβλιάρια Υγείας των παιδιών και έκανε τη διατριβή της με θέμα «Αυξολογικά χαρακτηριστικά Ελληνοπαίδων. Ακτινοδιαγνωστική μελέτη» στο Εργαστήριο Ακτινολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Πολλές εργασίες της έχουν δημοσιευτεί σε αντίστοιχα ιατρικά περιοδικά. Τα τελευταία χρόνια δημοσιογραφεί στον ημερήσιο και περιοδικό Τύπο σε θέματα κυρίως διατροφής, και συγχρόνως φοιτά σε νέο κύκλο σπουδών Αστροφυσικής και Κοσμολογίας (UMD American University) Οι Μάγισσες της Σμύρνης είναι το πρώτο της λογοτεχνικό βιβλίο.(www.greekbooks.gr/web/Book/cv.aspx?AuthorID=72061)

Έχει βγάλει άλλα δύο βιβλία: Την τράπουλα της Κατίνας και το Βιβλίο Μαγείας Ι-Απο τις μάγισσες της Σμύρνης.

 

Αυτό που θέλω να θίξω εγώ είναι η χρησιμοθηρική της τάση. Είναι φανερό και μέσα από τις συνεντεύξεις της, αλλά και μέσα από την στάση της συγκεκριμένης κυρίας, ότι η ενασχόληση της είναι καθαρά χρησιμοθηρική.Επιθυμεί το χρήμα, χρησιμοποιώντας γνώσεις-ανακρίβειες-και λάθη, για την μαγεία, την μαντεία και τον εσωτερισμό. Έχει ακόμη και δική της τηλεοπτική σειρά Ϊστορίες Μυστηρίου.Αυτοί που δεν γνωρίζουν τα θέματα αυτά, είναι λογικό να την υποστηρίξουν, αλλά αυτοί που έχουν γνώσεις να την υποθάλψουν.

Το πρόβλημα μου είναι ότι χρησιμοποιεί διάφορα συστήματα θρησκειών, θίγωντας ανθρώπους που τα ακολουθούν και κερδίζοντας χρήματα, κάνοντας τους υποστηρικτές της να περάσουν στην πρακτική των όσων γράφει.Δεν αναφέρεται σε συνέπειες.Και αν αυτό γίνει,που ήδη γίνεται δηλαδή, το κάρμα πολλών θα επιβαρυνθεί.

Της έχω στείλει e-mail και το μόνο που μου είπε ήταν:Τι ξέρεις και συ.Παράτα μας.Δεν ξέρω αν το έγραψε η ίδια, αλλά το θέμα είναι ότι έλαβα το συγκεκριμένο e-mail από την δική της διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδραμείο.Μπήκα ,λοιπόν,στην διαδικασία να την κατηγορήσω δημόσια για την στάση της, ώστε να μάθουν και οι υπόλοιποι τι σημαίνει "κυρία" Μάρα Μεϊμαρίδη

post-1845-1191418456.jpg

Edited by lost_poet
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μα, όχι μόνο δεν το έχει κρύψει ποτέ πως είναι χρησιμοθηρική η ενασχόλησή της, αλλά προβάλει κι όλας τη χρησιμοθηρική αντίληψη για τη ζωή. Έχεις ακούσει τι συμβουλές δίνει στις κοπελιές που ψάχνουν για γκόμ εραστή; (Κοντολογίς: όχι να βρουν τον κατάλληλο εραστή, αλλά αυτόν που «τ' ακουμπάει» ποικιλοτρόπως.)

 

Τώρα για το κάρμα του, ο καθένας είναι υπεύθυνος για το δικό του. Αν γουστάρει ο άλλος να τρώει κουτόχορτο, τι να του κάνουμε; Αν θέλει ντε και καλά να κάνει κακό, θα το κάνει ακόμα κι αν έρθει σε επαφή με την αγνότερη σχολή αναζήτησης. Πώς να το κάνουμε, είναι να τό'χει η κούτρα σου να κατεβάζει ψείρες.

 

Όσο για την Κατίνα; Πφφφ... Οι γιαγιάδες μου στη Σμύρνη είχαν την Αττάρτη για να τους κάνει τα θελήματα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και με το σχόλιο της Σαμπρίνα που την χαρακτηρίζει αδιάφορη και με το σχόλιο του Τράγου-Κέρατο.Απλα εμένα η Μεϊμαρίδη μου τη δίνει γι αυτά που κάνει.Δεν μπορώ να μείνω αδιάφορος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lost_poet κατ?αρχάς καλώς μας ήρθες.

 

Η κυρία Μεϊμαρίδη είναι σίγουρα πρόβλημα για την Τέχνη, με ποικίλους τρόπους. Δυστυχώς όμως η κυρία Μεϊμαρίδη είναι μονάχα ?η κορυφή του παγόβουνου?.

Λέγοντας αυτό, δεν αναφέρομαι σε άλλους και άλλες που λειτουργούν με παρόμοιους τρόπους, αλλά σ?αυτούς που ακολουθούν την εκάστοτε ?Μεϊμαρίδη?. Φίλε μου, όσο απίθανο κι αν ακούγεται, αυτοί είναι το πραγματικό πρόβλημα.

 

Να μιλήσω με παράδειγμα, για να καταλάβεις τι εννοώ :

Έστω ότι έχουμε μια κυρία που θέλει άνδρα με λεφτά και τίποτε άλλο. Θα ψάξει από δω, θα ψάξει από κει, θα κινήσει γη και ουρανό για τον βρει και κατόπιν να τον αποκτήσει. Αν βρεθεί κάποια ?Μεϊμαρίδη? στο δρόμο της, θα την ακολουθήσει για να επιτύχει τον στόχο της. Εάν όχι, θα εφεύρει τρόπο να το κάνει μόνη της. Διότι πολύ απλά, ολόκληρη η κοσμοφιλοσοφία της είναι ξεκάθαρα μακιαβελιστική : ?ο σκοπός αγιάζει τα μέσα?.

 

Κοντεύοντας πλέον τα έξι χρόνια ύπαρξης η ιστοσελίδα, έχω λάβει ένα μεγάλο αριθμό email και πμ. Μετά λύπης μου λέω ότι ο κύριος όγκος είναι ζητώντας ξόρκια για λεφτά ή/και για να τουμπάρουν τον γκόμενο/α. Με ακόμα μεγαλύτερη λύπη μου λέω ότι οι περισσότεροι απ?αυτούς δεν βάζουν μυαλό και δεν αποκλίνουν από τον στόχο τους, ότι κι αν τους πεις. Κάποιοι μάλιστα απ?αυτούς δεν διστάζουν μέχρι και να χρησιμοποιήσουν απειλές για να τους δώσεις αυτό που ζητάνε (το ξόρκι, στην προκείμενη περίπτωση).

 

Οπότε φίλε μου, αυτό που είναι πραγματικά ανησυχητικό, έως ανατριχιαστικό θα έλεγα, είναι το μέγεθος της επιτυχίας της κυρίας Μεϊμαρίδη, κι όχι η ίδια η κυρία Μεϊμαρίδη. Αναλογίσου πόσος κόσμος υπάρχει που δεν διστάζει να χρησιμοποιήσει παν μέσο προσφερόμενο για να επιτύχει τον σκοπό του?

 

Όπως έχει ειπωθεί επανειλημμένα : ?βρίσκουν και τα κάνουν?. Η κυρία Μεϊμαρίδη απλά βρίσκει κοινό και τα κάνει. Αν δεν υπήρχε το κοινό, δεν θα την ξέραμε. Ούτ?αυτήν ούτε την οποιαδήποτε άλλη κυρία ?Μεϊμαρίδη?.

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη.. Είναι κοινά αποδεκτό (hah! Λες και γραφώ έκθεση τρίτης λυκείου) ότι εμείς κάνουμε τα ξόρκια, γητειές κλπ να πετυχαίνουν. Δηλαδή η θέληση και η πιστή μας. Σωστά? Διορθώστε με αν κάνω λάθος? Επομένως οκ.. και σιγά? Τι έγινε? Αν κάποια τύπισσα έχει βάλει σκοπό της ζωής της να βρει κάποιον να του τα «τρώει» τότε πιθανότατα θα τα καταφέρει είτε χρησιμοποιήσει ξόρκια είτε όχι. Για μένα ποιο ανησυχητικός είναι ο τελικός στόχος παρά τα μέσα που θα χρησιμοποιηθούν για επιτευχθεί.

 

Τώρα όσο για το μέγεθος της επιτυχίας της κυρίας αυτής.. Όχι απλά λογικό αλλά και αναμενόμενο.. Αρκεί να αναλογιστεί κανείς τον τρόπο ζωης του συγχρόνου ανθρώπου.. Τόσο αποκομμένος από την φύση.. Από την πραγματική μαγεία.. Μέσα στο στρες κ το άγχος.. Είμαστε έτοιμοι να προσκυνήσουμε οποιονδήποτε μας πουλήσει κάτι ασυνήθιστο, που να θυμίζει τα παραμυθία που μας διάβαζαν μικρά η έστω κάτι που να μας προσφέρει λίγη σιγουριά, αυτοπεποίθηση και ελπίδα. Και τα ξόρκια πληρουν όλες αυτές τις προϋποθέσεις..

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η εν λόγω τύπισσα ήρθε να καλύψει ένα "κενό" της ελληνικής κοινωνίας, το οποίο αφορούσε κάποιες "κατίνες" που ήταν διατεθειμένες να δώσουν πολλά λεφτά προκειμένου να γίνουν "μάγισσες" - με την έννοια του να μάθουν 2-3 spells και 4-5 παραλλαγμένες συνταγές της Βέφας... Εφόσον αφουγκράστηκε την κοινή γνώμη με τη σειρά που έφτιαξε και προέβαλε (και με το αντίστοιχο βιβλίο), εμμέσως πλην σαφώς πήρε το ΟΚ από τις απανταχού κατίνες και για τη δημιουργία της αντίστοιχης "σχολής". Κι έτσι ήρθε να καλύψει τη ζήτηση για POP Magic.

 

Με βάση τα παραπάνω είναι έξυπνη, είναι επιχειρηματίας και κάτι μου λέει ότι είναι και σχετικά "ακίνδυνη" σε σχέση με άλλους που θα μπορούσαν να καλύψουν αυτό το κενό...

Α, και απ' ότι βλέπω και στη φωτογραφία που επισύναψε και ο χαμένος ποιητής... δεν είναι καθόλου άσχημη! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα βιβλιοπωλείο της Ξάνθης, δεν λεμε ονόματα, είναι γνωστές τοις πασοι όλες οι επιτυχείες της Μ.Μ.Λιγότερο γνωστός λοιπόν είναι Cunnigham και περισσότερο αυτή.Για όνομα του Θεού.Και τα λέω όλα αυτά επειδή νιώθω οτι απειλούμαστε καθημερινά από κακούς χειριστές της μαγειάς, μιας και ΄σε αυτή έχουν πρόσβαση όλοι πλέον.Συνεπώς,πρέπει να προσέχουμε τις συνανστροφές μας.Όχι άλλα ψώνια που το παίζουν μάγισσες και μάγοι.Έλεος.Μπουχτίσαμε.Τη Σοφία της Φύσης την έχουμε κατακεραυνώσει.Και δεν ξέρουν να χειρίζονται θέματα, και απειλούν κιόλας.Εμένα πάντως τέτοια άτομα με φοβίζουν.Την αλήθεια μου να την πώ.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα παραπάνω είναι έξυπνη, είναι επιχειρηματίας και κάτι μου λέει ότι είναι και σχετικά "ακίνδυνη" σε σχέση με άλλους που θα μπορούσαν να καλύψουν αυτό το κενό...

Aκριβώς επιχειρηματίας και μάλιστα πάρα πολύ καλή. Στηρίχθηκε στην αφέλεια ορισμένων και ρίζωσε.. Όχι τίποτα, έχει δημιουργήσει και μία λανθασμένη εντύπωση για τις μικρασιάτισσες (με βάση τη σειρά) ως π... :censored: :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

φίλε lost_poet ,τι κι αν σ'έβρισε στο εμάιλ της(αν βέβαια το γραψε η ίδια)?

Μη σε παίρνει κάτω:σκασίλα σου μεγάλη!

 

Αφού πλέον "ξέρεις" (τουλάχιστον,αυτό αφήνεις να εννοηθεί)τη κατάλληλη οδό της Υψηλής Τέχνης και τι είναι ορθό στη Μαγεία,δεν κινδυνεύεις να πέσεις σε κακοτοπίες όπως χιλιάδες άσχετοι που διαβάζουν τις..."συμβουλές" της κα Μεϊμαρίδη...

Μωρέ,καλύτερα Ερατώ Ρ. παρά...Κατίνα! :D

 

ΟΚ μη χολοσκάς!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα έτσι κι αλλιώς όσοι θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με "το άθλημα", δεν θα δώσουν σημασία στη Μεϊμαρίδη ή αργά ή γρήγορα θα καταλάβουν ότι η τύπισσα δεν πρεσβεύει αυτό που αποζητούν.

Αντίστοιχα και όσοι πάνε στη σχολή της κυρίας Μεϊμαρίδη, δεν επρόκειτο ποτέ να ασχοληθούν με την υψηλή μαγεία, ακριβώς γιατί τα standards τους είναι στη σχολή της Μάρας!

 

Συνεπώς, αν εξαιρέσουμε το ότι η τύπισσα εκμεταλλεύεται την άγνοια των ανθρώπων, δεν κάνει κάτι επιχειρηματικά μεμπτό. Το όλο πρόβλημα είναι στην "ηθική" του ζητήματος, αλλά μήπως κι εμείς είμαστε πιό ηθικοί ή πιό "συνειδητοποιημένοι" όταν βάζουμε βενζίνη στη shell ή όταν αγοράζουμε παπούτσια από την adidas? :whistling:

Θέλω να πω ότι έτσι κι αλλιώς υπάρχουν εγκληματίες, ανήθικοι και εκμεταλλευτές εκεί έξω... το θέμα είναι αν θα τους επιλέξουμε (οπότε με τη βοήθειά μας επιβιώνουν) ή αν θα έχουμε την παιδεία/ωριμότητα/ενημέρωση να τους αποφύγουμε (οπότε με την αδιαφορία μας δεν επιβιώνουν). :smilewink:

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι το ζητούμενο αγαπητέ johnny.Αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να τους αποφύγουμε.Μπαίνουν καθημερινά στα σπίτια μας μέσω της τηλεόρασης και του τύπου.Πάντα θα τους ακούμε.Πάντα θα ενθουσιαζόμαστε.Και για μια ακόμη φορά λέω:Αυτοί που δεν γνωρίζουν την τέχνη, μπορούν εύκολα να παρασυρθούν και μιας και ακολουθήσουν δύσκολα να ξεφύγουν

Edited by lost_poet
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που δεν γνωρίζουν την τέχνη, μπορούν εύκολα να παρασυρθούν και μιας και ακολουθήσουν δύσκολα να ξεφύγουν

Όπως προείπε και ο Κερατάκος : ''πρέπει να τό 'χει η κούτρα σου για να κατεβάσει ψείρες''... Φίλε lost_poet, δεν χριάζεται να ξέρεις απολύτως τίποτα για την Τέχνη ώστε να καταλάβεις ότι το να κάνεις ένα ξόρκι για να ρίξεις τον/ην γκόμενο/α είναι λάθος. Κοινή λογική και συνείδηση θέλει. Τίποτε άλλο. Άμα η συνείδησή σου σού λέει ότι κάτι τέτοιο 'είναι καλό'... ε, τότε έχεις σοβαρό πρόβλημα. Και δεν φταίει η οποιαδήποτε 'Μεϊμαρίδη' σ'αυτό. Εσύ φταίς. Τελεία και παύλα.

 

(Ελπίζω να είναι σαφές ότι δεν απευθύνομαι σ'εσένα προσωπικά, αλλά σ'όλους τους ανεγκέφαλους και ασυνείδητους που σκέφτονται με τον τρόπο που σκέφτονται ώστε να θεωρούν σωστά αυτά που προτείνει για πρακτική η εκάστοτε 'Μεϊμαρίδη' )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lost_poet, δεν χριάζεται να ξέρεις απολύτως τίποτα για την Τέχνη ώστε να καταλάβεις ότι το να κάνεις ένα ξόρκι για να ρίξεις τον/ην γκόμενο/α είναι λάθος. Κοινή λογική και συνείδηση θέλει. Τίποτε άλλο. Άμα η συνείδησή σου σού λέει ότι κάτι τέτοιο 'είναι καλό'... ε, τότε έχεις σοβαρό πρόβλημα. Και δεν φταίει η οποιαδήποτε 'Μεϊμαρίδη' σ'αυτό. Εσύ φταίς. Τελεία και παύλα.

 

Αυτό που λες ακριβώς Νεφέλη μου...Στο κάτω κάτω ας κάνουν ότι θέλουν.Γι αυτό δώθηκε στον άνθρωπο η ελεύθερη βούληση.Αν κάνουν τις λάθος επιλογές, αργότερα θα πάθουν,θα μάθουν και (ελπίζω) θα βάλουν μυαλό.Δεν μπορώ να αλλάξω τον κόσμο με μια αρνητική αναφορά στο πρόσωπο της Μ.Μ..Τα ίδια μυαλά θα υπάρχουν πάντοτε...Ευχαριστώ όλους πάντως για την ευαισθητοποίηση στο θέμα του topic αυτού.Ας προσπαθήσουμε τουλαχιστον εμείς να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι μέσα από αυτήν την διαδικασία.Φασούλι το φασούλι.....

 

:)

Edited by lost_poet
Link to comment
Share on other sites

Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, (τεχνη)

 

να εύχεσαι να΄ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις. (θελει διαβασμα, ψαξιμο, τρεξιμο)

Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας, (τυπισσες Like M.M.στην προκειμενη περιπτωση)

τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,

 

τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,

αν μέν΄ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή (πρεπει να τοχει η κουτρα σου νακατεβαζει ψυρρες.. το πε κ ο Τραγου Κερατο)

συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.

Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,

τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,

 

αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,

αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

 

(ΚΑΒΑΦΗΣ)

 

και γω ρωταω το εξης.. αν δεν υπηρχαν Κυκλωπες και Ποσειδωνες... θα γινοταν Οδύσσεια? Οχι..

Όλα αυτα τα πρόσωπα που υπαρχουν κατα καιρους σε "Ασχετους" τόπους και χώρους , αλλα γεύονται τη δόξα (αδικως ίσως) υπαρχουν για να αφυπνίσουν τους Ηθικά καθαρούς (στην προκειμενη περίπτωση της τεχνης) και ίσως καμια φορά, για να ξεχωρίσουν οι σπόροι απο τα άχυρα ...

Μην ξεχνάτε όμως.. πως η συγκεκριμενη γυναίκα έφερε στην Τεχνη και άτομα.. και δεν λέω τους ακόλουθούς της.. αλλα όσους ξεπέρασαν το στάδιο της Ντεστε και του Εσθιρ (μεταξυ μας στην Αιγυπτο εχουν 16 ευρω τα 100ml λαδιου)... και συνέχισαν παρακάτω... κατάλαβαν την αξία της Φύσης και την έκαναν μητερα τους.. ισως αν δεν υπήρχε η Μ.Μ. να μην έβρισκαν ποτε τον δρομο....

Δεν την υποστηρίζω..απλα για οτι συμβαίνει υπάρχει ενας σκοπος....Θετικός σκοπός....

 

 

να σται παντα καλα!!! ^_^

Edited by Vi0Le
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...