Jump to content

Μάρα Μεϊμαρίδη


lost_poet
 Share

Recommended Posts

Μπορείς να αναφέρεις μερικά?

 

π.χ. εχει μεσα μερικες συνταγες για θεραπειες απο πονους πχ απο πονοκεφαλο τα οποια βασιζονται σε απλα βοτανα, τα οποια δηλαδη δε βρισκω κ λογο γιατι να μη ισχιουν ολες οι γιαγιαδες πανω κατω ειχαν μια γνωση με βοτανα χαμομηλια δεντρολιβανα κτλ. τωρα... το να πηγαινεις σ ενα ποταμι και να κανεις ουτε κ εγω ξερω τι ( δεν θυμαμαι κιολας το χω παρατησει στ ξωχικο μ το βιβλιο) για να σ ερθει η.. περιοδος...(!!!!!!) ε δηλαδη.. ελεος!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

π.χ. εχει μεσα μερικες συνταγες για θεραπειες απο πονους πχ απο πονοκεφαλο τα οποια βασιζονται σε απλα βοτανα, τα οποια δηλαδη δε βρισκω κ λογο γιατι να μη ισχιουν ολες οι γιαγιαδες πανω κατω ειχαν μια γνωση με βοτανα χαμομηλια δεντρολιβανα κτλ. τωρα... το να πηγαινεις σ ενα ποταμι και να κανεις ουτε κ εγω ξερω τι ( δεν θυμαμαι κιολας το χω παρατησει στ ξωχικο μ το βιβλιο) για να σ ερθει η.. περιοδος...(!!!!!!) ε δηλαδη.. ελεος!

 

Όπως τα γιατροσόφια δηλαδή, που ξέρουν οι γιαγιάδες και οι μαμάδες μας;

 

Τι σ :censored: ά μαγεία είναι αυτό!

 

Από τέτοια ξέρω κι εγώ! Π.χ. αν στραμπουλίξεις το ποδάρι σου, ψήνεις ένα ξερό κρεμμύδι και το βάζεις στο σημείο του διαστρέμματος! Η αλήθεια είναι ότι ανακουφίζει αρκετά τον πόνο και βοηθάει στο πρήξιμο!

Τώρα αν το πετάνε μετά στα κεραμύδια δεν ξέρω! Θα ρωτήσω πάντως, γιατί μπορεί έτσι να φεύγει τελείως ο πόνος.... και να γλιτώνεις τα φράγκα από τον ορθοπεδικό! :lol:

 

Και μη με πείτε γιαγιά επειδή το ξέρω ... γιατί ......... :crying: :crying: :crying:

 

:lololol: :lololol: :lololol:

Link to comment
Share on other sites

Και μανόγαλο!

 

(Θυμήθηκα άλλο κλασικό!)

 

Kλασσικό; Αυτό δεν το ξέρω! Θα πάω να ψάξω στο γούγλη κι αν δεν βρω τίποτις, επιτρέπεται η αρώτηξις; (Γιατί ψυχανεμίζουμαι ότι κάνει πλάκα ο ΤραγοΚέρατος;).

 

Πάντως είναι αλήθεια ότι αν ψάξει κάποιος στο internet είναι γεμάτος ο τόπος ξόρκια......

Και στην ιστοσελίδα της περί ης ο λόγος (μάλλον το topic). Και επιπλέον δωρεάν!

Όπως πάει το πράγμα, οι επαγγελματίες Μάγοι και Μάγισσες θα μείνουν χωρίς δουλειά :063laugh: :063laugh: :063laugh:

Ε, ρε και να έβλεπα τον ... "κλάδο" σε απεργία .. και τι στον κόσμο :063laugh:

 

 

Εγώ διαφωνώ πάντως με την ευκολία που δημοσιεύονται όλα αυτά. Τα βρίσκει όποιος-α θέλει, τα εφαρμόζει όπως του/της κατέβει στο "ακατοίκητο"......

Σα συνταγή "δια πάσαν νόσον και πάσαν ........." μου φαίνεται!

Και είναι μάλλον προφανές ότι η μισή Ελλάδα κάνει "μάγια" στην άλλη μισή... :unsure5:

Κι αν δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα όλα καλά! Έχασε το χρόνο του αυτός-ή που τα εφάρμοσε!

Το θέμα είναι τι γίνεται αν έχουν αποτελέσματα (αν και πολύ αμφιβάλλω- αλλά ποτέ μη λες ποτέ και κυρίως για πράγματα που δεν γνωρίζεις)!

Για να μην πιάσουμε το ζήτημα της χρήσης διάφορων επικίνδυνων φυτών και υλικών από άσχετους ανθρώπους!

Με φοβίζει αυτή η έκταση που έχει πάρει το θέμα......

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λοιπόν στο γούγλη και βρήκα τρεις πιθανότητες:

1) ότι στην κρητική διάλεκτο η λέξη σημαίνει

μανόγαλο θηλυκό

γάλα από μητέρα και κόρη που θηλάζουν την ίδια περίοδο.

2) ότι χρησιμοποιείται στη μαγεία ΚΑΙ

3) ότι είναι μία από τις πολλές λέξεις που χρησιμοποιούνται για ...... το "άλλο" το κλασικό.... (ε αυτό δεν το ήξερα!!! :lol: - ούτε όμως το περίμενα-). Τι μαθαίνει ο άνθρωπος......

 

Πιπέλι Τράγου Κέρατο ...... πιπέλι.........

Link to comment
Share on other sites

Την τρίτη χρήση δεν την ήξερα. Εγώ ήξερα πως παίρνεις γάλα από μάνα κι από κόρη που θηλάζουν την ίδια περίοδο, το περνάς από 40 κύματα (αυτό το σημείο μπορεί να είναι μούφα, για γάλα μιλάμε!) και χρησιμοποιείται ως ερωτικό φίλτρο. Μεγάλη θραύση!

Link to comment
Share on other sites

...ουτε κ εγω ξερω τι ( δεν θυμαμαι κιολας το χω παρατησει στ ξωχικο μ το βιβλιο) για να σ ερθει η.. περιοδος...(!!!!!!) ε δηλαδη.. ελεος!
Με ποιά έννοια ..."έλεος"; Δεν κατάλαβες γιατί ήθελαν κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω να βρώ το τελετουργικό και θα το δοκιμάσω στον sucore :witch:

Από τα αποτελέσματα θα σας πω...χαχαχα

Ωπα!

Τι λες εσυ ρε;;;

καλοσυνη σου αλλα δε τα χρειαζομαι, και σιγα μη καθομαι να πινω τετοια σκευασματα :yuk:

Αν εχεις τιποτα απο ακακία ομως αλλαζει το πραγμα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Και μανόγαλο!

 

(Θυμήθηκα άλλο κλασικό!)

 

παιδια το μανογαλα υπαρχει μεχρι και σημερα σας το λεω γιατι το εχω και κανει δουλεια την οποια και εγω μενω με το στομα ανοιχτο. βεβαια το δικο μου προερχεται απο τσιγγανα με λιγες διαφορες ως προς την χρηση της αλλα.............

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...