Jump to content

s1ngles


zoso
 Share

Recommended Posts

στην ελληνική τηλεόραση έχουμε μία σειρά που αν και πληρεί τις προυποθέσεις των στάνταρ σειρών, προβάλλει θέματα πολύ συνηθισμένα, μπορεί ταυτόχρονα να τα πλαισιώνει και με πολύ καλές θεωρίες...

το διάβασμα ταρό στην πρώτη σαιζόν μου φάνηκε τυχαίο...αν και έδειχνε πως τίποτα δεν είναι όπως το βλέπουμε με την πρώτη ματιά....

στο δεύτερο είχαμε όνειρα, παράλληλα σύμπαντα....

στο 2,5 ξεκινάει με τη θεωρία της εξέλιξης (που πάντα την κολλάει στα επεισόδια, όπως τη θεωρία του χάους και το προπατορικό αμάτημα) και τσουπ πετάει μέσα την....ενέργεια!!!!

 

 

όποιος το βλέπει και θέλει να συζητήσουμε το τι μπορεί να κρύβεται σε κάθε επεισόδιο, ας απαντήσει...

 

(έχω όλα τα επεισόδια αν κάποιος θέλει να δει ή να θυμηθεί κάτι)

Link to comment
Share on other sites

Καλε τι ωραια!!!!!!!! θα μιλησουμε για τους S1NGLES...MONO που εγω θα καθυστερω να λαμβανω μερος στις κουβεντες..καθωτι το βλεπω 2-3 μερες αφου παιχτει.. (ειμαι εξωτερικο)

 

αχ τι ωραια!!!!!!! θα μιλαμε για τους s1ngles ....!!!

Link to comment
Share on other sites

2.500 χιλιάδες χρόνια πριν ο Πλάτωνας προσπαθώντας να εξηγήσει το μυστήριο της ανθρώπινης φύσης που λέγετε έρωτας έγραψε το περίφημο Συμπόσιο

Ο μύθος που διηγήθηκε δια στόματος Αριστοφάνη για να εξηγήσει την ανθρώπινη φύση και τις περιπέτειές της πάει ως εξής:

Στις αρχές του χρόνου οι άνθρωποι ήταν σφαιροειδή ανδρόγυνα όντα με δύο πρόσωπα δύο γεννητικά όργανα και οχτώ άκρα

Στρογγυλοί σαν πούλια από τάβλι που με τα τέσσερα χέρια και πόδια τους όταν ήθελαν να τρέξουν πήγαιναν σαν τροχός

Τα πλάσματα αυτά ήταν τόσο δυνατά που οι Θεοί τα φοβήθηκαν και ο Δίας αποφάσισε να τα σκίσει στα δύο μ΄ ένα κεραυνό Εξ ενός δύο όπως λέει και το αρχαίο μας ρητό

Τα δύο μας κομμάτια ονομάζονταν ημίτονα και ο Απόλλωνας τα έραβε ενώνοντας τα τελειώματα στον αφαλό

 

 

Οι άνθρωποι είναι μισοί

Ημίτομα

Που προσπαθούν να ολοκληρωθούν στην αρχική τους ενότητα αναζητώντας το άλλο τους μισό

Ο πόθος για το ολόκληρο κι η ορμή μας να επιστρέψουμε στην πρωταρχική μας φύση ενώνοντας τα 2 μισά σε ένα ολόκληρο ονομαστικέ έρωτας

Και το ερώτημα είναι Υπάρχει κάπου σε αυτόν τον κόσμο το άλλο μας μισό

Και αν υπάρχει πως θα κατεβούμε ποιος είναι

Και αν το καταλάβουμε θα μπορέσουμε να μείνουμε μαζί του;

 

 

Θεωρία Ν 200½

Λόγω της αέναης ανθρώπινης αναζήτησης για ολοκλήρωση η συνάντηση δυο οποιονδήποτε ανθρώπων πάντοτε δημιουργεί ενέργεια

Άλλες φορές η ενέργεια είναι θετική και άλλες όχι

 

αυτή ήταν η αρχή του επεισοδίου φέτος.........

Edited by zoso
Link to comment
Share on other sites

...MONO που εγω θα καθυστερω να λαμβανω μερος στις κουβεντες..καθωτι το βλεπω 2-3 μερες αφου παιχτει.. (ειμαι εξωτερικο)...
Έξω από το ηλιακό σύστημα είσαι; 2-3 μέρες φωτός είναι αρκετή απόσταση (~500 αστρονομικές μονάδες, πέρα κι απ' τον Πλούτωνα!
Link to comment
Share on other sites

Η Μορφή ΠΕΡΙΣΤΕΡΟΠΟΥΛΟΣ που πήγε;;;;;;

(δεν είχα δει τα τελευταία επεισόδια γμτ..)

Πράγματι καταπληκτική σειρά, χωρίς τα συνηθισμένα happy end μπλα μπλα..

Link to comment
Share on other sites

Ημίτονα

Που προσπαθούν να ολοκληρωθούν στην αρχική τους ενότητα αναζητώντας το άλλο τους μισό

 

Σιγά μην είμαστε και συνεφαπτωμένες ( :blblbl: )

Ημίτομα είπε. :P

Link to comment
Share on other sites

Η Μορφή ΠΕΡΙΣΤΕΡΟΠΟΥΛΟΣ που πήγε;;;;;;

(δεν είχα δει τα τελευταία επεισόδια γμτ..)

Πράγματι καταπληκτική σειρά, χωρίς τα συνηθισμένα happy end μπλα μπλα..

Ο Περιστερόπουλος στο τελευταίο επεισόδιο, μπήκε σε ένα κάμπριο με 4 κοπέλες

και έπαψε να είναι S1ngle. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Ο Περιστερόπουλος στο τελευταίο επεισόδιο, μπήκε σε ένα κάμπριο με 4 κοπέλες

και έπαψε να είναι S1ngle. :cheerful:

ΤΖΙΖΟΥΣ παει και ο περιστεροπουλος?που κατανταει η κοινωνια..... :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Ο Περιστερόπουλος στο τελευταίο επεισόδιο, μπήκε σε ένα κάμπριο με 4 κοπέλες

και έπαψε να είναι S1ngle. :cheerful:

 

!μάλλον ξεκίνησε να απολαμβάνει τ' ότι είναι S1ngle :Ρ Μην ξεχνάς πως στο τελευταίο επεισόδιο του προηγούμενου κύκλου είχε προλάβει να συνε-βρεθεί με τη Ράνια, λίγο πριν εκείνη (αναγκαστικά) παντρευτεί με το Γιάννη..

Αφού "έφαγε την ήττα" του και δεν κατάφερε να συνεχίσει μαζί της, αποφάσισε ν'απολαύσει την ελευθερία του.

S1ngle κατ'ανάγκη-- κ εξακολούθηση-- δηλαδή:)

 

 

zoso, πολύ όμορφη η ιδέα σου να σχολιάζουμε τη σειρά αυτή, που τυγχάνει από τις πιό αγαπημένες μου -σταθερά- τα τελευταία χρόνια:)

Φαντάζομαι πως θα εννοείς να σχολιάζουμε το βασικό θέμα κάθε επεισοδίου και τις θεωρίες της Ράνιας(τώρα πια κ της Λίλας :Ρ)

Ακρως ενδιαφέρον επειδή οι χαρακτήρες αυτής της σειράς μου είναι τόσο οικείοι σαν να είναι πραγματικοί μου φίλοι /επίσης η αισθητική κ το στάιλινγκ των κοριτσιών, είναι εντελώς του γούστου μου:)

 

I'm in!

 

υγ.έχει ξεκινήσει κάτι παρόμοιο στον Α/ τα "υπέροχα πλάσματα"/είναι καλό κι αυτό, της ίδιας αισθητικής , αλλά με δυό κοπέλες(η μια αγοροκοριτσο και η μια χυμώδη)κι έναν γκεϊ.Οι πρoβληματισμοί τους ανήκουν στοχεύουν στο ίδιο target group.

 

θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό.....οι θεωρίες είναι πολύ ενδιαφέρουσες και συνήθως προσιτές και σωστές...αφού λοιπόν ξεκίνησε τα επεισόδια με την ενέργεια, είπα να μιλήσουμε λίγο για το πόσο στέκουν όλα αυτά και εμείς τι έχουμε ψάξει για αυτά τα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Namaste zoso,

έχεις υπόψιν σου το φόρουμ των S1ngleS?

 

Yπέροχη αρχική σελίδα/μπορείτε να διαβάσετε το βασικό ερώτημα κάθε επεισοδίου καθώς και το σενάριο/

αυτό που με ξετρέλανε είναι το playlist των κομματιών που παίζουν σε κάθε επεισόδιο:)

 

 

Μπείτε στον κόσμο των S1ngles

 

 

C_U!

Link to comment
Share on other sites

ναι, το ξέρω το φόρουμ...

είναι πολύ καλό αλλά εκεί συζητάμε πιο πολύ την κοινωνική προέκταση των θεωριών...

απλώς ήθελα να δω αν ήθελε κάποιος να μιλήσουμε για το πως διατυπώθηκε η ενέργεια...για ότι μίλησαν για αυτό... και γενικότερα αν κάποιος συμφωνεί ή διαφωνεί με αυτά που λένε... ήθελα μία συζήτηση από άλλη οπτική γωνία...

Link to comment
Share on other sites

α ωραία!

 

..Λοιπόν-

θα πρέπει, όμως, να δώσεις τη οπτική γωνία για να γίνει η κουβέντα δεν νομίζεις; :)

Αν θες την άποψή μου- για τ' ότι απασχολεί τους ήρωες κάθε φορά ένα ερώτημα που δεν έχει παρουσιαστεί από άλλους χαρακτήρες σε σήριαλ- είναι γιατί οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες δεν είναι μονοδιάστατοι όπως συνηθίζεται σε τηλεοπτικούς χαρακτήρες.

Δεν τους απασχολεί μόνο το ερωτικό ενστικτώδες κομμάτι της ζωής, ή της επιβίωσης/πλην της Κατερινας που είναιφαινομενικα συνηθισμενος ανθρωπος- αλλά προσπαθούν να ερμηνεύουν τα προβλήματα κάτω από διαφορετικό πρίσμα/το οποίο όμως δεν αντιστοιχεί πάντα -αν προσέξεις- αποκλειστικά και μόνο στις θεωρίες κ την προσωπικότητα της Ράνιας ούτε κ της Λίλας, τώρα που έχει πάρει κι αυτή θέση - για τα καλά- στο split screen.

Οι θεωρίες και τα βασικά ερωτήματα πηγάζουν από τις ιδιοσυγκρασίες όλης της παρέας συμπεριλαμβανομένων και όσων παρακολουθούν -φανατικά- τη σειρά των απανταχού s1ngles δηλαδη.

Είναι καιρός, κ το βλέπουμε εδώ και ένα χρόνο περίπου, που γίνεται αναφορά στις τηλεοπτικές σειρές, συνήθως από τους πιό πολύπλοκους ή αλλόκοτους χαρακτήρες, σε θέματα που εμείς τα συζητάμε ή τα συναντάμε χρόνια μέσα στα φόρουμς/αυτό σημαίνει πως η πληροφορία έχει πιά ωριμάσει και πέρασε στους δέκτες τη τηλεόρασης για να προβληματίσει και μια κατηγορία ανθρώπων που ναι μεν είναι σαν εμάς, αλλά δεν είχαν ακόμη την ευκαιρία να εκφράσουν τα ίδια ερωτήματα-ή δεν μπαίνουν στο web/σε αυτήν την περίπτωση απλά όλοι θα συμφωνούσαμε με τα "αυτονόητα" και η σειρά δεν θα είχε τίποτε το "προχωρημένο"-.

Το να παρουσιάζεται κάτι στην τιβι είναι σαν να έχει πιά έρθει η στιγμή της μαζικής έκφρασης όλως όσων κάποτε θα ήταν θέμα μονάχα για τους τρελούς του χωριού, για όσους χάζεψαν από το διάβασμα,για τις γυναίκες που δεν είχαν μονάχα ένα σύντροφο, για τα παιδιά που πάνε σε πάρτυ κ ντυνονται περιεργα κλπλ κλπ.

 

Σε ότι αφορά στα ημίτομα θα ήθελα να συμπληρώσω τη Ράνια και την Λίλα πως...

(για να πάμε ένα σκαλί παραπέρα/ ίσως επειδή εμείς δεν είμαστε στην τιβι αλλά στο δίκτυο)

Στον έρωτα, φτάνουμε να είμαστε συγκεκριμένα ημίτομα/ημίτομα α+ή α- για παράδειγμα/ και α+ ή α- θα είναι αυτό που θα έρθει από απέναντί μας/όσο είμαστε ρευστοί, άρα ασταθείς, περνάμε από τη μιά σχέση στην άλλη αφού, καθώς αλλάζουμε ως ενέργειες, ως όντα το απέναντι δεν είναι εξελλισεται απαραίτητα όπως κι εμείς /αν ναι τότε οι δρόμοι είτε είναι παράλληλλοι είτε κάπου συναντιούνται και σταθεροποιούνται καθώς γίνονται μαζι...ένα*

Σαν αποκρυσταλλωθεί αυτό που φτάσαμε να είμαστε,σταθεροποιούμαστε γινόμαστε Ατομα και τότε ένα Άτομο είναι αυτό που θα συναντήσουμε και σταθερά θα παραμείνουμε μαζί του... till death tear us apart...

 

 

*Ατομο

 

 

---ελπίζω να τα πούμε και στο φόρουμ των s1ngles/δεν μπόρεσα να αντισταθώ:)--

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

χαχα εγω ημουν σιγουρη!!!!! αντρες παιδιμ τι περιμενεις... :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...