Jump to content

"Τέχνη" η "Ευτυχία"?


Avaris
 Share

Recommended Posts

Πολύ καλή κι ενδιαφέρουσα απάντηση...Η ευτυχία λοιπόν, συνοψίζοντας, κρύβεται πίσω από τις μικρές εκείνες χαρές της στιγμής..είναι δηλαδή σπαράγματα που, εάν τα ενώσεις, θεωρείς ότι έχεις βιώσει το συναίσθημά της (ευτυχίας..)

Πιστεύω ότι μέρος της είναι κι η ολοκλήρωση...(συναισθηματική,πνευματική, ανάλογο με το τι ο καθένας έχει βάλει ως προτεραιότητα..) :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις τον ΓΙΑΤΡΟ,αλλά όχι την ΥΓΕΙΑ.

 

Αυτή είναι η μόνη περίπτωση που θα διαφωνήσω, για τον απλούστατο λόγο οτι από όσους έχω ακούσει να έχουν όγκο στο συκώτι μόνο ο κος χριστόδουλος πήγε στην αμερική για μεταμόσχευση

(ένα απλό παράδειγμα)

 

Για μένα κατα τα άλλα ευτυχία είναι το συναίσθημα που έχει κάποιος στιγμιαία όταν επιτυγχανει τον στόχο του. Το ποιός θα είναι καθε φορά ο στόχος έξαρτάται από τον κάθε άνθρωπο τι προτεραιότητες έχει.

πάντως η αίσθηση της ευτυχίας είναι στιγμιαία...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι συμβαίνει?Παρατηρησα απο μένα και απο τους γύρω μου..(και ξέροντας οτι για ολους μας υπαρχουν και καλα και ασχημα στη ζωη μας) ότι οι ευτυχία μας περιβαλλει σχεδόν καθημερινά όπως και ..η δυστιχια / κακες στιγμες / σκεψεις κτλ..Αλλά δίνουμε σημασία στα άσχημα που μας συμβαινουν εκει "κολλάμε" και δε... προλαβαίνουμε να "αναρρωσουμε" απο αυτά κι έτσι,δε μας "φαίνετε" η ευτυχία,για να φανει πρεπει να κανει παταγο,να γινει κατι μεγαλο για μας κτλ..κι αμα γινει μηπως τελικα ,παλι δεν ειμαστε ευτυχισμένοι?

Ειναι στιγμιαια και υπαρχει σε απλα πραγματα..ας την ...αφουγκραστούμε,για να αντεχουμε στα όντος δυσκολα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χμ..αυτά τα ατέρμονα διττά λογοπαίγνια!

 

.δεν νομιζω πως υπαρχει μονιμότητα στην ευτυχία.. επειδή όπου υπάρχει ευτυχία υπάρχει και ο αντίποδάς της>>η δυστυχία!

Κατεμέ, μάλλον, την ευδαιμονία προσδοκά η ψυχή και όχι την ευτυχία

(αυτήν την ψάχνει ο νούς γι'αυτό και πάει "πακέτο" με το αδερφάκι της τη δυστυχία).

 

'Οσο για την Τέχνη, που αναφέρεστε συνέχεια σε αυτή(τόσο που κουράστηκα και δεν πολυμπαίνω πια στο φόρουμ..)

δεν νομίζω πως είναι κάτι το ιδιαίτερο για να τεθεί και ως στόχος ζωής!

(η συγκεκριμένη που υπονοείται με κεφαλαίο το Τ)

Η μαγεία έχει κι αυτή "ασπρο κ μαύρο" και αυτό συμβαίνει επειδή σχετίζεται απόλυτα με τον νου.

 

Αναρρωτιέμαι ..

Μήπως η θεουργία είναι αυτό που τελικά εννοείτε (ή θέλετε να φτάσετε/ή δεν το είδατε αυτό το θέμα ακόμα..)

και απλά γράφετε την λέξη τέχνη με κεφαλαίο Τ?Μήπως επειδή υπερεκτιμάται η λέξη προσθέτοντάς της κεφαλαίο

θαρρείτε πως θα καταφέρετε κάτι για την ανέλιξη της ψυχής σας?

-----Γιατί τα λέω αυτά/χμ?-----

Επειδή και γω ασχολούμαι με την Τέχνη, αλλά κάνω κάτι άσχετο από εσάς...Δημιουργώ (ως καλλιτέχνις).

Η δική μου Τέχνη λοιπόν, πραγματώνεται ετυμολογικά με αυτά που δημιουργώ..

 

Συμπερασματικά:

Η ευδαιμονία έρχεται μονάχα μέσω της δημιουργίας...κι όχι απλά και μόνο της άσκησης μιας τέχνης...με μικρό τ ή μεγάλο Τ...

 

 

 

om

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μόνη περίπτωση που θα διαφωνήσω, για τον απλούστατο λόγο οτι από όσους έχω ακούσει να έχουν όγκο στο συκώτι μόνο ο κος χριστόδουλος πήγε στην αμερική για μεταμόσχευση

(ένα απλό παράδειγμα)

 

Για μένα κατα τα άλλα ευτυχία είναι το συναίσθημα που έχει κάποιος στιγμιαία όταν επιτυγχανει τον στόχο του. Το ποιός θα είναι καθε φορά ο στόχος έξαρτάται από τον κάθε άνθρωπο τι προτεραιότητες έχει.

πάντως η αίσθηση της ευτυχίας είναι στιγμιαία...

 

 

Είναι αναγκαίο να υπάρχει πάντα στόχος και μάλιστα να επιτευχθεί, για να νιώσει κάποιος ευτυχισμένος; Πρέπει η ευτυχία να έχει πάντα ένα γιατί κι ένα επειδή; Έστω κι αν πρόκειται για στιγμιαία ευτυχία ή έστω για στιγμιαίο ή παροδικό συναίσθημα;

Πρέπει δηλαδή σώνει και καλά αν με ρωτήσει κάποιος "γιατί είστε ευτυχισμένη;" Να απαντήσω : "Επειδή ....."; Δε μπορώ να πω : "Γιατί έτσι. Χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο" ή "έτσι μου΄ρθε!"

 

Τελικά η ευτυχία είναι στιγμή. Όχι κατάσταση. Ή μήπως κάνω λάθος;

Υπάρχει κάποιος που νιώθει μόνιμα ευτυχισμένος; :isaycool:

Αν υπάρχει θέλω να τον γνωρίσω! :worthy:

Ή τουλάχιστον ας μας δώσει τη "συνταγή" :cheerful:

ΠΟΛΥ ΘΑ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ! :004kisses2:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μόνη περίπτωση που θα διαφωνήσω, για τον απλούστατο λόγο οτι από όσους έχω ακούσει να έχουν όγκο στο συκώτι μόνο ο κος χριστόδουλος πήγε στην αμερική για μεταμόσχευση

(ένα απλό παράδειγμα)...

Μάλλον εμπαθής ιδέα. Ξέρω πολλούς να πήγαν για τέτοιους και παρόμοιους λόγους στην αμερική. Μερικοί μάλιστα με έξοδα της εκκλησίας.
Link to comment
Share on other sites

'Οσο για την Τέχνη, που αναφέρεστε συνέχεια σε αυτή(τόσο που κουράστηκα και δεν πολυμπαίνω πια στο φόρουμ..)

δεν νομίζω πως είναι κάτι το ιδιαίτερο για να τεθεί και ως στόχος ζωής!

 

Mα γιατίιιι καλή μου? :shocked: :byebye: Και λες πως δεν πολυμπαίνεις στο φόρουμ..;;;??

Κρίμα να σε στερηθούμε τώρα... :crying:

 

ΟΚ η υψηλή "Τέχνη" είναι από τα πλέον αμφιλεγόμενα ζητήματα.Και εκείνη που επιδέχεται πολλαπλών ερμηνειών-κατ'άλλους.Να συμφωνήσω σε αυτό.

Μα για σκέψου αυτό:Αντιθετα από τον άντρα,η γυναίκα από μόνη της είναι...σκέτη Μαγεία(με "Μ" κεφαλαίο!). Σοβαρολογώ-δεν στη "πέφτω"...

Σκεφτείτε το,πέραν το γεγονόντος πως μές στους Αιώνες γλύπτες και ζωγράφοι ύμνησαν την Ομορφιά και το Κάλος της γυναικείας εμφάνισης(όχι μόνο το σώμα-αλλά και το πρόσωπο καθεαυτό!)ως δείγμα "μαγείας" της Φύσης (δηλ.η absolute συμμετρία!),η ίδια η γυναίκα κάνει κάτι μαγικό: φέρνει στον κόσμο μια ανθρώπινη ζωή:έναν νέο άνθρωπο(το βρέφος)...Αλήθεια,ποιός άντρας μπορεί να συλλάβει το συναίσθημα μιας γυναίκας που νιώθει μια ζωή να "κλωτσά" στη κοιλιά της;

 

Το μαγικό θαύμα της Γέννησης,λοιπόν...

Μαγεία...Όπως και να το κάνουμε!

 

Αναρρωτιέμαι ..

Μήπως η θεουργία είναι αυτό που τελικά εννοείτε (ή θέλετε να φτάσετε/ή δεν το είδατε αυτό το θέμα ακόμα..)

και απλά γράφετε την λέξη τέχνη με κεφαλαίο Τ?Μήπως επειδή υπερεκτιμάται η λέξη προσθέτοντάς της κεφαλαίο

θαρρείτε πως θα καταφέρετε κάτι για την ανέλιξη της ψυχής σας?

-----Γιατί τα λέω αυτά/χμ?-----

Επειδή και γω ασχολούμαι με την Τέχνη, αλλά κάνω κάτι άσχετο από εσάς...Δημιουργώ (ως καλλιτέχνις).

Η δική μου Τέχνη λοιπόν, πραγματώνεται ετυμολογικά με αυτά που δημιουργώ..

 

Και θεουργία και τελετουργία και διόραση και "υλοποίηση" και πολλά-πολλά άλλα...τελειωμό το όλο πράγμα ΔΕΝ έχει!

Καλλιτέχνης!!!??ε ρε φταίς και συ που δεν μου ανάφερες πως είμαστε...συνάδελφοι! :worthy: :drooling2:

Αμ και η δική μου Μαγεία-πέραν της άσκησης της "Υψηλής Τέχνης"-αφορά ευρεία χρήση πινέλων,χρωστήρων,καμβάδων και...ό'τι βάλει ο νους!

Αμ και χειροποιητά ταρώ σας φτιάχνω, άμα θέλετε, ο άνθρωπος! :15_8_200v[1]:

 

Συμπερασματικά:

Η ευδαιμονία έρχεται μονάχα μέσω της δημιουργίας...κι όχι απλά και μόνο της άσκησης μιας τέχνης...με μικρό τ ή μεγάλο Τ...

om

 

Καλώς να μας έρθει η εμπνευσμένη δημιουργία...αλλά μην είμαστε και δογματικοί:μην αποκλείουμε και τα άλλα...

Link to comment
Share on other sites

luka_01.jpg

(Συγνώμη, δεν κρατήθηκα...) :lol:

 

Aaaaa μόλις έκανες φάουλ τραγοκέρατο....!!!

Η κυρά-Λουκά είναι η εξαίρεση του κανόνα! Ακόμα και γυναίκες αμφιβάλουν αν εκείνη είναι γυναίκα ή...κάτι άλλο!

 

Βρε που τη θυμήθηκες...μπλιάχ!!! :yuk::yeahright:

Link to comment
Share on other sites

724286_b.jpg

Αυτή η κυρία εξαιρείται ας πούμε? :whistling:

 

Βλέπεις, το πρόβλημα ξεκινά όταν αρχίζουμε να εξαιρούμε τη μια και την άλλη, ώσπου στο τέλος όλες εξαιρούνται! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις, το πρόβλημα ξεκινά όταν αρχίζουμε να εξαιρούμε τη μια και την άλλη, ώσπου στο τέλος όλες εξαιρούνται! :lol:

 

με έπιασες από τη μύτη ε;ΟΚ ΟΚ ΟΚ σταματώ εδώ... :063baby:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...