Jump to content

Από μικρό κι από τρελό....


Mystictear
 Share

Recommended Posts

Από μικρό κι από τρελό, γράφει κάποιος στην υπογραφή του, μαθαίνεις την αλήθεια..

Έχει αλήθεια κανείς ιδέα από πού βγήκε η φράση;;; (κάτι έχω διαβάσει, αλλά περιμένω να δω εάν ισχύει...οπότε και θα γράψω κι εγώ...)

 

Λοιπόν? :019blush:

Edited by Mystictear
Link to comment
Share on other sites

Από που βγήκε δεν ξέρω..

 

Ίσως επειδή τα μικρά δεν έχουν τη διακριτικότητα και είναι χείμαρροι σε αυτά που ακούνε;

(μανία με τις παροιμίες..! :P )

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται αυτό ! μπράβο! :)

 

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση,τη χρειαζόμουνα τελευταία...

 

Λοιπόν,πίσω στο αρχικό ερώτημα: το παιδί -όπως και ο "τρελός" (μη σβήσετε τα εισαγωγικά κυρ συντονιστές...)- θεωρούνται αγνοί και αλαφοϊσκιώτοι. Έχοντας την αγνότητα της ηλικίας τους (παιδιά) ή της ψυχικής καταστασής τους (ενήλικες "τρελοί"),λέγαν πως μπορούσαν να δούν στοιχειακά, φαντάσματα/πεθαμένους και άλλα αλλόκοτα φαινόμενα -εντέλλει καθετί που ανήκει στο χώρο του Υπερφυσικού. Έγινε;[/color]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση,τη χρειαζόμουνα τελευταία...

 

Λοιπόν,πίσω στο αρχικό ερώτημα: το παιδί -όπως και ο "τρελός" (μη σβήσετε τα εισαγωγικά κυρ συντονιστές...)- θεωρούνται αγνοί και αλαφοϊσκιώτοι. Έχοντας την αγνότητα της ηλικίας τους (παιδιά) ή της ψυχικής καταστασής τους (ενήλικες "τρελοί"),λέγαν πως μπορούσαν να δούν στοιχειακά, φαντάσματα/πεθαμένους και άλλα αλλόκοτα φαινόμενα -εντέλλει καθετί που ανήκει στο χώρο του Υπερφυσικού. Έγινε;

Είσαι απόλυτα σύμφωνος με αυτό που είχα διαβάσει..

Το βιβλίο λοιπόν ήταν ένα λαογραφικό ανάγνωσμα...του κου Ναούμ Θεοδοσιάδη..πάνε χρόνια που το έχω διαβάσει, απλά η υπογραφή μου θύμισε εκείνο το σημείο...

Οι αλαφροΐσκοτοι λοιπόν, καθώς και οι Σαββατογεννημένοι, και τέλος τα μικρά παιδιά, ήταν οι ομάδες που κατά τη λαϊκή παράδοση είχαν μεγαλύτερη κλίση στο να "έρχονται σε επικοινωνία" με το αλλόκοσμο...

Οι νεραϊδούλες κατά τους παλιούς, προτιμούσαν αυτές τις ομάδες..δηλαδή τους "αγνούς" ακόμη ανθρώπους, τους "τυχερούς" και τέλος εκείνους τους οποίους η κοινωνία παραμέριζε...(εν συντομία...)

Link to comment
Share on other sites

Η παροιμία είναι:

"Από μικρό κι από τρελό, μαθαίνεις την αλήθεια.."

 

Όπως προαναφέρθηκε, τα παιδιά και οι "τρελοί" θεωρούνταν και θεωρούνται αγνοί! Η πραγματικότητα είναι πως ένα παιδί ή ένας τρελός, δεν μπαίνει στη λογική να σκεφτεί πριν εκφράσει κάτι, αλλά είναι αυθόρμητο και άμεσο!

 

Έτσι ένα παιδί μέσα από τον αυθορμητισμό του θα εκφράζει πάντα αυτό που του λένε οι αισθήσεις του, αυτό που είδε ή αυτό που άκουσε, το οποίο ενδεχομένως να είναι και αλήθεια.

 

Το ότι "έρχονται σε επικοινωνία" με το αλλόκοσμο νομίζω πως είναι άλλο κεφάλαιο και δεν έχει σχέση τόσο πολύ με αυτή τη παροιμία! Πιθανό όμως να αντιλαμβάνεστε κάτι στη παροιμία που δεν παρατηρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...