Jump to content

Το ξέρουμε ήδη... αλλά ας το ξαναπούμε...


Recommended Posts

Μακροβιότεροι και με καλύτερη υγεία αποδεικνύονται οι ηλικιωμένοι που διαθέτουν μια αισιόδοξη άποψη για τη ζωή, αναφέρει έρευνα που δημοσιεύεται στο γερμανικό περιοδικό για τη ψυχολογία (ΡΗ).

 

Στοιχεία από μια μελέτη του πανεπιστημίου του Κάλβεστον των ΗΠΑ που διήρκεσε επτά χρόνια, αναφέρουν ότι η διανοητική κατάσταση επηρεάζει τόσο το βηματισμό όσο και την ικανότητα αντίληψης του ατόμου.

 

Στη μελέτη έλαβαν μέρος 1.558 ηλικιωμένα άτομα τα οποία απάντησαν σε συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο που αφορούσε στη στάση τους στη ζωή και δημιουργήθηκε μια κλίμακα θετικότητας.

 

Στο μεταξύ όσοι ενήλικες αυτοχαρακτηρίσθηκαν ευχάριστες προσωπικότητες που αντιμετωπίζουν τη ζωή θετικά αποδείχθηκε ότι είχαν πολύ καλύτερη υγεία από τους απαισιόδοξους.

 

Οσο πιο αισιόδοξο ήταν το άτομο τόσο λιγότερα προσωπικά προβλήματα παρουσίαζε. Οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η θετική αντιμετώπιση των καταστάσεων επηρεάζει θετικά την υγεία και τις χημικές και νευρολογικές λειτουργίες του οργανισμού.

 

Πηγή : www.flash.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οσο πιο αισιόδοξο ήταν το άτομο τόσο λιγότερα προσωπικά προβλήματα παρουσίαζε. Οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η θετική αντιμετώπιση των καταστάσεων επηρεάζει θετικά την υγεία και τις χημικές και νευρολογικές λειτουργίες του οργανισμού.[/color]

 

 

Για τούτο ακριβώς, οφείλουμε άπαντες να κάνουμε κρατει με τη χρήση χημικών φαρμάκων (από ντεπόν έως αντιβιοτικά...)και να εμπιστευόμαστε περισσότερο την αυτοάμυνα του εαυτού μας. Η κατάχρηση είναι αυτοκαταστροφική -ανέκαθεν.

 

πηγή: www. ΕΓΩ .gr :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Μακροβιότεροι και με καλύτερη υγεία αποδεικνύονται οι ηλικιωμένοι που διαθέτουν μια αισιόδοξη άποψη για τη ζωή.

 

(...) η διανοητική κατάσταση επηρεάζει τόσο το βηματισμό όσο και την ικανότητα αντίληψης του ατόμου.

 

Στη μελέτη έλαβαν μέρος 1.558 ηλικιωμένα άτομα τα οποία απάντησαν σε συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο που αφορούσε στη στάση τους στη ζωή και δημιουργήθηκε μια κλίμακα θετικότητας.

 

Στο μεταξύ όσοι ενήλικες αυτοχαρακτηρίσθηκαν ευχάριστες προσωπικότητες που αντιμετωπίζουν τη ζωή θετικά αποδείχθηκε ότι είχαν πολύ καλύτερη υγεία από τους απαισιόδοξους.

 

Οσο πιο αισιόδοξο ήταν το άτομο τόσο λιγότερα προσωπικά προβλήματα παρουσίαζε. Οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η θετική αντιμετώπιση των καταστάσεων επηρεάζει θετικά την υγεία και τις χημικές και νευρολογικές λειτουργίες του οργανισμού.

 

Τι πάει να πει "θετική αντιμετώπιση";

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι αυτό μπορεί να αποδειχθεί όντως μέσα από την 'ανθρωπο-παρατήρηση', χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις..

Ας μας διαφωτίσει κάποιος γιατρός του φόρουμ, απλά πιστεύω κι' εγώ (χωρίς να έχω ιατρικές γνώσεις) ότι άμα είμαστε πιο αισιόδοξοι, και πιο θετική, δημιουργούμαι ένα πιο δυνατό ανοσιοποιητικό σύστημα και δύσκολα προσβαλλόμαστε από διάφορες ασθένειες..

Οπόταν (α-σθένος) όταν είμαστε συχνότερα υγιείς, ίσως να επιμυκίνουμε και το όριο της ζωής μας, χωρίς αυτό να είναι κανόνας απαράβατος..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Τι πάει να πει "θετική αντιμετώπιση";

Αυτή που δεν μας φθείρει ψυχικά ή/και σωματικά.

 

Ας μας διαφωτίσει κάποιος γιατρός του φόρουμ, απλά πιστεύω κι' εγώ (χωρίς να έχω ιατρικές γνώσεις) ότι άμα είμαστε πιο αισιόδοξοι, και πιο θετική, δημιουργούμαι ένα πιο δυνατό ανοσιοποιητικό σύστημα και δύσκολα προσβαλλόμαστε από διάφορες ασθένειες..

Δεν είμαι γιατρός, αλλά απ'όσο γνωρίζω κάθε συναίσθημα συνδέεται με την έκκριση συγκεκριμμένων ορμονών. Τα λεγόμενα "αρνητικά" συναισθήματα (θλίψη, οργή, άγχος) προκαλούν έκκριση ορμόνων που φθείρουν το ανοσοποιητικό σύστημα (κυρίως αδρεναλίνη). Αντίθετα, τα λεγόμενα "θετικά" συναισθήματα (χαρά, ικανοποίηση, αίσθηση ασφάλειας κλπ) προκαλούν έκκριση ορμόνων που ενδυναμώνουν το ανοσοποιητικό σύστημα. Αυτά έχουν αποδειχθεί τα τελευταία 20 χρόνια περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...