Jump to content

Η θλιβερή πραγματικότητα...


Νεφέλη
 Share

Recommended Posts

Μειονέκτημα θεωρείται οι υψηλός δείκτης ευφυίας για τις γυναίκες που επιθυμούν να παντρευτούν, αναφέρει πρόσφατη έρευνα που διεξήχθη από τέσσερα βρετανικά πανεπιστήμια και δημοσιεύεται στην κυριακάτικη Τάιμς.

 

Ειδικότερα, σύμφωνα με τη μελέτη αυτή, η πιθανότητα του γάμου αυξάνεται κατά 35% για τα αγόρια για κάθε αύξηση 16 ποσοστιαίων μονάδων του συντελεστή ευφυίας που παρουσιάζουν.

 

Ωστόσο, στην αντίπερα όχθη, για ένα κορίτσι αυτές οι επιπλέον 16 ποσοστιαίες μονάδες μειώνουν κατά 40% την πιθανότητα να βρεθεί εις γάμου κοινωνία, διαπίστωσαν οι ερευνητές των πανεπιστημίων του Εδιμβούργου, του Αμπερντίν, του Μπρίστολ και της Γλασκόβης, αφού πρώτα παρακολούθησαν τις προσωπικές πορείες 900 ατόμων από τότε που ήταν 10 ετών έως τα 40 τους χρόνια.

 

Οι ευφυείς και μορφωμένες γυναίκες βρίσκουν όλο και πιο δύσκολα συντρόφους της αρεσκείας τους, ομολογεί ο Πολ Μπράουν ψυχολόγος και καθηγητής στο πανεπιστήμιο του Νότιγχαμ.

 

Γυναίκες που έχουν σταδιοδρομήσει επαγγελματικά και διανύουν τη δεκαετία των 30 θεωρούν πολύ απλά ότι οι άνδρες δεν είναι ενδιαφέροντες. Αντίθετα, οι ευφυείς άνδρες προτιμούν συντρόφους με χαμηλότερο δείκτη ευφυίας, εκτιμά η Κλερ Ρέινερ συγγραφέας και εκδότρια: ''Ενας άνδρας με υψηλό δείκτη ευφυίας έχει μια εργασία που τον συναρπάζει και προτιμά μια πιο παραδοσιακή σύζυγο, που θα ασχολείται με το σπίτι, στην ουσία ένα αντίγραφο της μητέρας του''.

 

Πηγή : www.flash.gr

 

 

...Και μετά απορείτε γιατί σας κράζουμε και σας λέμε 'φαλοκράτες'...

 

(ναι, σ'εσάς τους άνδρες απευθύνομαι :blblbl: )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μειονέκτημα θεωρείται οι υψηλός δείκτης ευφυίας για τις γυναίκες που επιθυμούν να παντρευτούν, αναφέρει πρόσφατη έρευνα που διεξήχθη από τέσσερα βρετανικά πανεπιστήμια και δημοσιεύεται στην κυριακάτικη Τάιμς.

 

Μειονέκτημα;;?Μπααα,καθόοοοολου! :clapping: Ίσα-ίσα δεν έχω πρόβλημα να'μαι ταίρι με έξυπνη γυναίκα:δε θα χρειάζεται να της της λέω πάνω από 1 φορά κάτι (είδες;), να παίρνει η ίδια πρωτοβουλίες (και όχι όλο και πάντα εγώ! ουφ...) ,να τακτοποιεί τον p.c. μου όταν αυτός "κολλάει" (τι ξέρω εγώ ο άσχετος;),να αλλάζει η ίδια τις καμμένες λάμπες (αποφεύγοντας να μου λέει τις σαχλές δικαιολογίες του τύπου "αντρούλη,αυτά είναι ανδρικές δουλειές-δεν ξέρω εγώ καλά :015annoyed: " ) και ένα σωρό άλλα... Βεβαίως δε θα'χα πρόβλημα να'χε I.Q. έξι φορές μεγαλύτερο απο μένα (όοοοχι -δεν σας λέω το δικό μου ποσοστό! :063laugh: )

 

Ειδικότερα, σύμφωνα με τη μελέτη αυτή, η πιθανότητα του γάμου αυξάνεται κατά 35% για τα αγόρια για κάθε αύξηση 16 ποσοστιαίων μονάδων του συντελεστή ευφυίας που παρουσιάζουν.

Ωστόσο, στην αντίπερα όχθη, για ένα κορίτσι αυτές οι επιπλέον 16 ποσοστιαίες μονάδες μειώνουν κατά 40% την πιθανότητα να βρεθεί εις γάμου κοινωνία, διαπίστωσαν οι ερευνητές των πανεπιστημίων του Εδιμβούργου, του Αμπερντίν, του Μπρίστολ και της Γλασκόβης, αφού πρώτα παρακολούθησαν τις προσωπικές πορείες 900 ατόμων από τότε που ήταν 10 ετών έως τα 40 τους χρόνια.

 

...εμένα δυστυχώς δεν με περιελαβαν μέσα στα "τέστ" τους... :offtopic:

 

Οι ευφυείς και μορφωμένες γυναίκες βρίσκουν όλο και πιο δύσκολα συντρόφους της αρεσκείας τους, ομολογεί ο Πολ Μπράουν ψυχολόγος και καθηγητής στο πανεπιστήμιο του Νότιγχαμ.

Γυναίκες που έχουν σταδιοδρομήσει επαγγελματικά και διανύουν τη δεκαετία των 30 θεωρούν πολύ απλά ότι οι άνδρες δεν είναι ενδιαφέροντες. Αντίθετα, οι ευφυείς άνδρες προτιμούν συντρόφους με χαμηλότερο δείκτη ευφυίας, εκτιμά η Κλερ Ρέινερ συγγραφέας και εκδότρια: ''Ενας άνδρας με υψηλό δείκτη ευφυίας έχει μια εργασία που τον συναρπάζει και προτιμά μια πιο παραδοσιακή σύζυγο, που θα ασχολείται με το σπίτι, στην ουσία ένα αντίγραφο της μητέρας του''.

 

Δύσκολο να βρουν συντρόφους της "αρεσκείας" τους; Μπα? Εγώ τι είμαι -παρακατιανός;

30ρες εεε;...Μμμμ... :kissylove:

Θές να μάθεις αν είμαι ενδιαφέρον άντρας ,κούκλα μου? Για έλα μου...Να σου πω:σε ενδιαφέρει η μαγεία?(και όχι αστεία...ε?Θα κάνω ντα!)

:insane: Άμα λες, αξιότιμη κυρά Κλερ Ράϊνερ πως προτιμούμε "παραδοσιακές" και "μητέρες" και με αυτό εννοείς να μη θέλει να κάνει κάτι πέρα από νοικοκυριό,να βλέπει "Τόλμη και Γοητεία" ή "Σύνορα της Αγάπης" και να τηλεφωνεί με τις ώωωωρεεεες τη κατίνα φιλενάδα τρεις πόρτες παραπέρα στη γειτονιά...Ε,άσε μας! Δε θα πάρουμε ευχαριστώ...!

Έχω δει τόσα στη ζωή μου (ειδικά...τάχα μου "καλές μητέρες")που και έφριξα και αηδίασα...Πάει χάλασε ο κόσμος σας λέγω!

 

Πηγή : www.flash.gr

 

Σώπα-πολύ σπουδαία πηγή... :018bleh:

 

...Και μετά απορείτε γιατί σας κράζουμε και σας λέμε 'φαλοκράτες'...

 

(ναι, σ'εσάς τους άνδρες απευθύνομαι :blblbl: )

 

Το ένα στρατόπεδο λέει "γουρούνια άντρες", το άλλο στρατόπεδο λέει "σκύλες γυναίκες"...

Ε,μα...την ειρήνη μεταξύ μας θα τη βρούμε ποτές; Μια Λυσιστράτη είχαμε (που μας έμαθε γερό μάθημα εμάς τους κουφάλες-άντρες) και άμα το "ξεχνάμε",θα τρίζουν ξανά τα κοκκαλά της... :ghost:

 

Νεφελάκι καρδούλα -αγαπούλα μας...Κράξε μας όσο θέλεις! :blblbl: Γουρούνια ανεβασέ μας-φαλοκράτες κατεβασέ μας...Εμείς ΟΙ ΑΡΡΕΝΕΣ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΕΠΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΕΔΩ ΘΑ ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ (ούτως ή άλλως...)

 

Και όχι:μαζόχες δεν είμαστε...μεγάλες καρδιές ,ίσως... :getreal:

Link to comment
Share on other sites

διόρθωση:όχι ΘΑ ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ

 

Καλύτερα: ΗΔΗ ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!

 

Δε λέω παραπάνω:ας μιλήσουν ή συνπληρώσουν και οι λοιποί άντρες του παρόντος Φόρουμ. Διότι ίσως να μη σας αγαπάνε,να διαφωνούν με τα λεγομενά μου,ίσως να σας...μισούν κιόλας! :evilbl: (Ε μα πρήζετε κόσμο καμιά φορά αθελά σας...)

 

(Αλλά Νεφελάκι...ξέρεις; Ένω την πολύ έντονη εντύπωση πως...το περίμενες σύντομα αυτό το reply μου...Κάνω λάθος;) :nocoment:

Link to comment
Share on other sites

Πού το πάμε, πού το φέρνουμε, τελικά θα το φτιάξουμε το Avaptisto dating service! :lol:

Δηλώνω κι εγώ το ενδιαφέρον μου για έξυπνες και ώριμες κοπέλες! Αναλογίες συζητήσιμες, οικονομικά στοιχεία αδιάφορα. :P

 

 

ΟΚ, σοβαρά τώρα...

Οι άντρες της έρευνας εκπροσωπούν επάξια εκείνο το ανασφαλές κομμάτι της κοινωνίας που δεν θέλει να έχει έξυπνο σύντροφο, καθώς έτσι νομίζει πως θα έχει το πάνω χέρι. Οι δυναμικές ή οι έξυπνες γυναίκες φοβίζουν αυτούς τους άνδρες, γιατί αισθάνονται πως δεν μπορούν "να έχουν τον έλεγχο".

"Η γνώση είναι δύναμη" δεν λένε? Η δύναμη όμως αποτελεί κριτήριο στις (δια)προσωπικές σχέσεις των ανθρώπων, καθορίζει κάποιες άτυπες σχέσεις εξουσίας μεταξύ του δυνατού (όπου φυσικά δεν αναφερόμαστε σε μυική δύναμη απαραίτητα, αλλά περισσότερο σε πνευματική οξύτητα στο συγκεκριμένο θέμα) και του αδύναμου, με ότι κι αν συνεπάγεται αυτό.

Βέβαια, όλα τα παραπάνω είναι απλά μέρος του εγωισμού και των ανασφαλειών που χαρακτηρίζει ορισμένους ανθρώπους, οι οποίοι ενώ θα 'πρεπε να ψάχνουν έναν άνθρωπο που να ανταποκρίνεται στα ιδανικά και στα πραγματικά τους standards, στην πραγματικότητα ψάχνουν το μέτριο*, προκειμένου να νιώθουν πως τουλάχιστον αυτό μπορούν με κάποιο τρόπο να το "διαχειριστούν".

Έτσι, διαιωνίζουμε ένα μοντέλο σκέψης στηριγμένο στους συμβιβασμούς και στην "εκμετάλλευση", το οποίο φυσικά έχει εφήμερα αποτελέσματα καθώς κάποια στιγμή συνειδητοποιούμε πως δεν έχουμε να πούμε τίποτα με το σύντροφό μας, πως στην πραγματικότητα οι "εκπτώσεις" που κάναμε μας επιστρέφονται με την έλλειψη δημιουργικής αλληλοσυμπλήρωσης μεταξύ των δύο φύλων.

 

 

*Φυσικά το μέτριο για κάποιον μπορεί να είναι τέλειο για κάποιον άλλον. Ευτυχώς τα κριτήρια δεν είναι ίδια για όλους τους ανθρώπους, ούτε όλοι οι άνθρωποι κάνουν εκπτώσεις και συμβιβασμούς όταν πρόκειται να δημιουργήσουν μια σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Μειονέκτημα;;?Μπααα,καθόοοοολου! :clapping: Ίσα-ίσα δεν έχω πρόβλημα να'μαι ταίρι με έξυπνη γυναίκα:δε θα χρειάζεται να της της λέω πάνω από 1 φορά κάτι (είδες;), να παίρνει η ίδια πρωτοβουλίες (και όχι όλο και πάντα εγώ! ουφ...) ,να τακτοποιεί τον p.c. μου όταν αυτός "κολλάει" (τι ξέρω εγώ ο άσχετος;),να αλλάζει η ίδια τις καμμένες λάμπες (αποφεύγοντας να μου λέει τις σαχλές δικαιολογίες του τύπου "αντρούλη,αυτά είναι ανδρικές δουλειές-δεν ξέρω εγώ καλά :015annoyed: " ) και ένα σωρό άλλα... Βεβαίως δε θα'χα πρόβλημα να'χε I.Q. έξι φορές μεγαλύτερο απο μένα (όοοοχι -δεν σας λέω το δικό μου ποσοστό! :063laugh: )

Εσύ αγόρι μου θέλεις υπηρέτρια με πτυχίο! Από καφέδες μέχρι εγκατάσταση ηλεκτρολογικού δικτύου!

Φαλοκράτη! :018bleh: ( :lol: )

 

Το ένα στρατόπεδο λέει "γουρούνια άντρες", το άλλο στρατόπεδο λέει "σκύλες γυναίκες"...

Ε,μα...την ειρήνη μεταξύ μας θα τη βρούμε ποτές;

Θα ήταν μάλλον βαρετά... :lol:

 

Νεφελάκι καρδούλα -αγαπούλα μας...Κράξε μας όσο θέλεις! Γουρούνια ανεβασέ μας-φαλοκράτες κατεβασέ μας...Εμείς ΟΙ ΑΡΡΕΝΕΣ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΕΠΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΕΔΩ ΘΑ ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ (ούτως ή άλλως...)

Άσε τις μαλαγανιές, έτσι;! :018bleh:

Κι εμείς σας αγαπάμε, αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι μας βγάζετε το λάδι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... το συγκεκριμένο δημοσίευμα νοιώθω πως με κολακεύει.

 

(Θέλετε λεπτομέρειες; Τς τς τς... αδιάκριτοι!)

Προτιμάς παραδοσιακή σύζυγο και κολακεύεσαι από το δημοσίευμα διότι καταλήγει στο ότι παραδοσιακή σύζυγο προτιμούν οι άνδρες με υψηλό δείκτη νοημοσύνης... Ψωνάρα! :018bleh::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μειονέκτημα θεωρείται οι υψηλός δείκτης ευφυίας για τις γυναίκες που επιθυμούν να παντρευτούν,

 

Ενας υψηλός δείκτης ευφυίας δεν σημαίνει απαραίτητα ορθή σκέψη και ανάλογη πράξη.

Link to comment
Share on other sites

... Ίσα-ίσα δεν έχω πρόβλημα να'μαι ταίρι με έξυπνη γυναίκα:δε θα χρειάζεται να της της λέω πάνω από 1 φορά κάτι ...
Όχι δεν θα χρειάζεται, απλά θα πρέπει να το λες μια φορά και μετά να στηρίζεις αυτό που είπες για ώρες και μέρες με ατράνταχτα λογικά επιχειρήματα... μέχρι να το αξιολογήσει....
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα χρειάζεται, απλά θα πρέπει να το λες μια φορά και μετά να στηρίζεις αυτό που είπες για ώρες και μέρες με ατράνταχτα λογικά επιχειρήματα... μέχρι να το αξιολογήσει....

 

Πως το δικαιολογείς αυτό;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι (απ'όσο βλέπω από το αρχικό ποστ) τι προτιμάτε εσείς οι άντρες και αν μας αγαπάτε. Το θέμα είναι ότι έχουμε γίνει τόσο έξυπνες και δυναμικές, που μας φαίνεστε βαρετοί και αδύναμοι! Δε μπορούμε πλέον να κρατηθούμε από πάνω σας στις δυσκολές στιγμές, γιατί θα μας ρίξετε..! Μήπως να.. ανησυχείτε; Και μήπως κάτι να κάνετε και να σταματήσετε να επαναπαύεστε στο δυναμισμό μας! Και μετά γιατί ζητάμε ισότητα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...