Jump to content

Υγεία καί χαρά.


Guest danastasy
 Share

Recommended Posts

Guest danastasy

Βρήκα τό φόρουμ αυτό από πρόσφατο άρθρο του πού αναφέρεται, μεταξύ άλλων καί προχείρως, στόν συλλέκτη παπύρων Ιωάννη Αναστασίου [Κοκκίνη( (Giovanni d'Anastasy Cocchini) τού οποίου τήν αληθινή ταυτότητα καί δράση αποκάλυψα διαδικτυακά μετά από πολυετή έρευνα:

 

Βλέπε Two works by Poe decoded. Announcement! στό διαδίκτυο.

 

Τό μόνο πού επιθυμώ, πρός τό παρόν, είναι νά συμπληρωθεί σχετικά τό άρθρο σας καί, κατά τά άλλα, είμαι πρόθυμος νά απαντήσω σέ όποιον έχει μπεί στόν κόπο νά διαβάσει τήν έρευνά μου καί έχει ενδεχομενως κάποιες απορίες...

 

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλώς ήρθες danastasy και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Το σχετικό άρθρο θα συμπληρωθεί το συντομότερο δυνατόν με το πλήρες όνομα του Giovanni. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy

Περιμένω λοιπόν τίς απορίες σου (αφού "βαδίσεις τόν δρόμο σου" κατά Νίτσε) καθώς, από ότι πρόχειρα διαπιστώνω, τό σάιτ σας είναι σχετικό (έχει πολλά νά κερδίσει) μέ τό θέμα μου....

 

Γιατί χαρακτηρίζεσαι "αβάπτιστος" ενώ εγώ "βαπτισμένος"?

 

Σέ συνδυασμό μέ τό wise μοιάζει κάπως μαφιόζικο τό σενάριο.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα λεγόμενα user ranks, όπου αλλάζουν (αυτόματα από το σύστημα) ανάλογα με τον αριθμό των ποστς του κάθε χρήστη. Φυσικά, για πλάκα μπαίνουν αυτοί οι χαρακτηρισμοί οπότε δε χρειάζεται να τους πάρεις και τόσο στα σοβαρά. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy

"Κι όσο πιο.. μυημένος είσαι στο Αβάπτιστο.. τόσο πιο αβάπτιστος γίνεσαι!:P"

 

Ως ερασιτέχνης δέν ηδυνήθην νά καταδυθώ είς τό βάθος τού μυνήματός σας, χαίρομαι εντούτοις διαπιστώνων ότι (καί) αυτή η σεπτή κοινότης έχει τήν Ξανθίπππην της καί δή καββαλίζουσα .....

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy

Τό σταυρουδάκι πού μοστράρεις ώς φλάμπουρο είναι καββαλιστικό, άν δέν απατώμαι!

 

φαίνονται καί κάποια ρόδα, τό κείμενο όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τό σταυρουδάκι πού μοστράρεις ώς φλάμπουρο είναι καββαλιστικό, άν δέν απατώμαι!

To "σταυρουδάκι" αυτό λέγεται ankh, είναι αιγυπτιακό σύμβολο και ως εκ τούτου υπάρχει πολύ πριν την "εμφάνιση" της καμπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy
To "σταυρουδάκι" αυτό λέγεται ankh, είναι αιγυπτιακό σύμβολο και ως εκ τούτου υπάρχει πολύ πριν την "εμφάνιση" της καμπαλα.

 

Τό αυτό ισχύει (οτι προυπήρχαν) καί γιά πολλά άλλα σύμβολα (σβάστικα πχ) πού, πολύ αργότερα, υιοθετήθηκαν από διάφορες "κοινωνικές ομάδες". Γιά τήν Αίγυπτο ή "Μιζραίμ" καί επιβεβαίωση τής εκεί ύπαρξης ή μή τού γεννάρχη τών εβραίων Αβραάμ ή ΑΒΡΑΧΑ- καί σχέση μέ Καμπάλα-βλέπε Two works by Poe decoded.Announcement!

 

Υγεία καί χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy

Δε θα μπω στον κόπο να απαντήσω..

..παρόλα αυτά όμως καλώς ήρθες

 

Καλώς σάς βρήκα!

Απάντησε τουλάχιστον στά περί βαπτισμένων-αβάπτιστων (άτινα δέν ηδυνήθην κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy
Τι να σου απαντήσω; Αν έχεις προσέξει το φόρουμ λέγεται Αβάπτιστο. Από εκεί κει πέρα δε χρειάζονται εξηγήσεις γι' αυτό που σου είπα

 

Δέν πρόσεξα ότι τό φόρουμ λέγεται αβάπτιστον, πρόσεξα όμως ότι ο μέν Τζόνυ χαρακτηρίζεται "αβάπτιστος", εγώ "βαπτισμένος" κιέσύ τίποτα καί, καθώς οι ταμπέλες μού τήν σπάνε γενικά καί καθώς δέν έλαβε ικανοποιιητκή εξήγηση, σέ "βάπτισα" κι'εγώ "καββαλίζουσα Ξανθίππη" μέ τή σειρά μου....

 

Αναμένω (κατ'ελάχιστον) διόρθωση κειμένου συγγραφέα-ερευνητή Τζόνυ (περί Jean d'Anastasy Cochini).....

 

Οσο γιά τούς "μαγικούς ελληνικούς παπύρους" καί τή καββαλιστική χρήση τους από τόν Καλιόστρο καί άλλους (μορμόνους-ΗΠΑ) "θέλει δουλειά πολλή"...

 

Υγεία καί χαρά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...