Jump to content

Υγεία καί χαρά.


Guest danastasy
 Share

Recommended Posts

O Τζόνυ μου έχει ήδη στήλει την διόρθωση, με το που βρώ λίγο χρόνο θα μπει.

Υγεία, χαρά και 8 παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest danastasy
O Τζόνυ μου έχει ήδη στήλει την διόρθωση, με το που βρώ λίγο χρόνο θα μπει.

Υγεία, χαρά και 8 παιδιά.

 

Είδα τήν διόρθωση καί σ'ευχαριστώ.

 

Λόγω τής ευχής σου προσθέτω ότι τό κείμενο τού Τζονυ περί Giovanni d'Anastasi εξακολουθεί νά είναι ανακριβές καθώς βασίζεται στίς επικρατούσες παραπλανητικές πηγές.

 

Ο Giovanni d'Anastasy Cochini ήταν τό αυτό πρόσωπο μέ τόν Giovanni ή Yanni d''Athanasi, (έτερο συλλέκτη παπύρων κατά τούς άγγλους αιγυπτολόγους) σίγουρα ΔΕΝ γεννήθηκε τό 1780 (αλλά περί τό 1795), ήταν γυιός τού Αναστάση Λαζάρου Κοκκίνη ή Αναστάση "Ορλώφ"-"υδραίου" καί στενός συγγενής, εγγονός πιθανότατα, τού μυστηριώδη αγνώστου "αρχηγού" τής μασωνίας κόμητα Saint Germain, (τουτέστιν τού γραικοφλωρεντίνου Gioachino Cocchi).

Η τεράστια βιβλιοθήκη παπύρων του δέν προερχόταν από δικές του αποκλειστικά ανακαλύψεις αλλά ειχε περιέλθει στήν κατοχή του λόγω τής φυγής τών συγγενών του(μεταξύ τών οποίων οι γνωστοί αιγυπτολόγοι Caussin de Perceval, φύλακες τών βασιλικών χειρογράφων τών Λουδοβίκων καί Cassinι de Valbelle(=Κοκκίνηδες τής Υδρας) καί περιελάμβανε πολύ σπουδαιότερους ελληνικούς παπύρους χημείας πού προήρχοντο από τίς ανασκαφές στό Herculaneum τής Σικελίας.

Οι πυθαγόρειοι Κοκκίνηδες τής Φλωρεντίας πρωτοχρησιμοποίησαν τό πεντάγωνο υπέρλαμπρο άστρο ή πεντάλφα στίς εκδόσεις τους (Giuseppe Cocchini, 1650-1680), ήταν δέ συγγενείς τού Concino Concini, αληθινιού "πατρός" τής γαλλικής δυναστείας....

Επανερχόμενος στό Ιωάννη Αναστασίου:

Ως "Ιβάν Αφανάσιεφ" μύησε τούς έλληνες ναυτικούς τήν τέχνη τού μπουρλότου (εφεύρεση τού Saint Germain) ο δέ αδελφός του Λάζαρος "Μουσιού" τό χρησιμοποίησε πρώτος στά στενά τής Κώ τόν Απρίλιο τού 1821.

Οι Κοκκίνηδες ξεκίνησαν τήν ελληνική επανάσταση στή θάλασσα....

...καί όχι μόνο!

 

"Οκτώ παιδιά" λοιπόν καί "σαράντα παληκάρια από τή Λειβαδειά"!

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μια εριστικότητα εκ μέρους σου φίλε μου ή κάνω λάθος;

 

Πάντως κάθε διόρθωση ή συμπλήρωμα είναι ευπρόσδεκτο , μιας και κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τα πάντα. Σίγουρα η γνώση , είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ποιά πηγή γεννήθηκε "περί το 1795" και όχι το 1780?

 

Νομίζω πως δεν υπάρχει ιδιαίτερη σκοπιμότητα για παραπληροφόρηση όσον αφορά την ημερομηνία γέννησης, ωστόσο αν μου πεις πού το βρήκες και είναι ορθή η πηγή, ευχαρίστως να το αλλάξουμε. :smilewink:

Κατά τ' άλλα το άρθρο αφορά τις βάρβαρες λέξεις και όχι τη βιογραφία του d'Anastasi Cocchini, συνεπώς δε νομίζω να υπάρχει λόγος να προστεθούν στο άρθρο οι (κατά τ' άλλα πολύ ενδιαφέρουσες) πληροφορίες που δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy
O Τζόνυ μου έχει ήδη στήλει την διόρθωση, με το που βρώ λίγο χρόνο θα μπει.

Υγεία, χαρά και 8 παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy
Σύμφωνα με ποιά πηγή γεννήθηκε "περί το 1795" και όχι το 1780?

 

Δέν υπάρχει (άλλη),αξιόπιστη πηγή, όπως είπα, γιά τόν Γιάννη: Αφ'ενός ακολούθησε ο ίδιος τήν οικογενειακή παράδοση απόκρυψης ταυτότητας (κυρίως γιά νά μήν αποκαλυφθεί η σχέση τους μέ τόν γαλλικό βασιλικό οίκο-Concino Concini) και αφ'ετέρου συνέβαλαν σέ αυτό οι άγγλοι "συντονιστές" του καί "εφευρέτες" αργότερα τού "διχασμού" του σέ δυό προσωπικότητες (εφεύρεση στήν οποία καί αυτός ενέδωσε εξού καί υπογραφει τό βιβλίο του περί τών αιγυπτιακών ανακαλύψεών του υπό τόν Χένρι Σώλτ πού εκδόθηκε στό Λονδίνο τό 1836 ώς Ντ'Αθανασύ).

 

Η χρονολογία γέννησης, περί τό 1795, προκύπτει από αγγλικές πηγές γιά τόν Γιάννη "Ντ'Αθανασύ" (πού τόν περιγράφουν νά προσλαμβάνεται αρχικά από τόν άγγλο πρόξενο στό Κάϊρο Misset τό 1813 σέ πολύ νεαρή ηλικία) καί συμφωνεί μέ δική μου εκτίμηση (από δημοσιευμένες δικές μου παλαιότερες έρευνες στό αρχείο τής Υδρας γιά τούς Κοκκίνηδες.)

 

Τελευταία βγήκαν στό διαδίκτυο δύο σοβαρές πηγές πού καί δημοσίευσα (στό σάιτ γιά τόν Πόε) ότι ο Γιάννης, ως G.Cochini, εργαζόταν ώς chancellor τού αγγλικού προξενείου τού Καίρου τό 1818 καί 1820, λίγο πρίν δηλαδή "υιοθετήσει" τό "Ιβάν Αφανάσιεφ-ρώσο αξιωματικό ειδικό στά μπουρλότα"....

 

Ο μόνος άγγλος "ειδικός" γιά τόν Γιάννη σήμερα, ένας αιγυπτολόγος τού Βρετ.Μουσείου μέ τόν οποία είχα αρκετή αλληλογραφία, σταμάτησε νά απαντά στίς επιστολές μου όταν κατάλαβε τό "βάθος" τής ιστορίας μου, αρχές τού 2006.

Τό ίδιο έπραξαν καί συνάδελφοί του στό Λούβρο, Λέυντεν καί Αβινιόν (Calvet Museum) τόν ίδιο καιρό (Αναζήτα ανοιχτή επιστολή μου στον "Cagliostro-Balsamo Jr-αiγυπτολόγο κον Walsem, Leyden"- στά φόρουμς τού pathfinder.gr)....

 

Tέλος:

Αν βρίσκεις τις πληροφορίες πού παράθεσα εν συντομία "πολύ ενδιαφέρουσες" τότε, άν δέν σέ πιάνει η θάλασσα, μελέτα τό ταξίδι μου πρός τήν αλήθεια, μέ παρέα τόν φίλο μου τόν Εντγκαρ, στό σάιτ πού παραπέμπω ....

 

 

Γειά

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει για ποιόν λόγο πρέπει να μας ενδιαφέρει η ζωή του ανθρώπου αυτού, έτσι με δύο λόγια, χωρίς να με παραπέμψει σε άλλες σελίδες;

Για ποιό λόγο μας ενδιαφέρουν όλες αυτές οι πληροφορίες και η ορθότητά τους;

 

Υ.Γ Δεν είμαι ειρωνικός, ούτε κυνικός. Απλώς μία απορία μου είναι.

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει για ποιόν λόγο πρέπει να μας ενδιαφέρει η ζωή του ανθρώπου αυτού, έτσι με δύο λόγια, χωρίς να με παραπέμψει σε άλλες σελίδες;

Για ποιό λόγο μας ενδιαφέρουν όλες αυτές οι πληροφορίες και η ορθότητά τους;

 

Υ.Γ Δεν είμαι ειρωνικός, ούτε κυνικός. Απλώς μία απορία μου είναι.

 

"Ο ζητών ευρίσκει" (καί τό αντίθετον)!

Link to comment
Share on other sites

Για να περνάει ο χρόνος λοιπόν. Σαφέστατη η απάντησή σου.

Με παροτρύνεις λοιπόν να μην ασχοληθώ, διότι το μόνο ενδιαφέρον είναι αυτό της ανακάλυψης.

Σε ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια στην αναζήτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy
Για να περνάει ο χρόνος λοιπόν. Σαφέστατη η απάντησή σου.

Με παροτρύνεις λοιπόν να μην ασχοληθώ, διότι το μόνο ενδιαφέρον είναι αυτό της ανακάλυψης.

Σε ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια στην αναζήτησή σου.

 

 

Καθένας μέ τίς επιλογές καί τά συμπεράσματά του.....

Link to comment
Share on other sites

....μύησε τούς έλληνες ναυτικούς τήν τέχνη τού μπουρλότου (εφεύρεση τού Saint Germain)...

...καί όχι μόνο!

 

"Οκτώ παιδιά" λοιπόν καί "σαράντα παληκάρια από τή Λειβαδειά"!

Τα πυρπολικά υπήρχαν ακόμα και στη μακρινή αρχαιότητα. Περιγράφει και Θουκιδίδης στο βιβλίο για τη Σικελική εκστρατεία (7ο νομίζω). Είναι λοιπόν λίγο υπερβολικό να αποδίδουμε την εφεύρεση του "μπουρλότου" στον Sain Germain. Και η "τέχνη του μπουρλότου" μάλλον προήλθε από τη Γαλλία (χωρίς να αποκλείεται "ρωσική" σύνδεση), όμως, είναι πιθανότερο αυτό να έγινε μέσω ναυτικών που το είχαν δει στην πράξη, παρά από λόγιους συλλέκτες παπύρων.
...ένας αιγυπτολόγος τού Βρετ.Μουσείου μέ τόν οποία είχα αρκετή αλληλογραφία, σταμάτησε νά απαντά στίς επιστολές μου όταν κατάλαβε τό "βάθος" τής ιστορίας μου...

Τό ίδιο έπραξαν καί συνάδελφοί του στό Λούβρο...

Αυτό πώς να το "διαβάσουμε";;;

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy

"Τα πυρπολικά υπήρχαν ακόμα και στη μακρινή αρχαιότητα. Περιγράφει και Θουκιδίδης....."

 

Πράγματι, άλλωστε καί ο Saint Germain από ελληνικούς παπύρους δανείστηκε τό μυστικό. Τό ελληνικό πύρ ώς "greek fire" χρησιμοποιήθηκε πιθανότατα καί στήν αμερικανική επανάσταση κατά τών άγγλων. Αναζήτα το μαζί μέ τήν λέξη Luis Rose(=Le Rouge=Κοκκίνης=Cassini οικογένεια είς ΗΠΑ)

 

 

"Αυτό πώς να το "διαβάσουμε";;;"

 

Ακολούθα τίς οδηγίες άνωθεν (όπου παραπέμπω σέ άλλα σάιτς καί δημοσιεύσεις) καί, μετά από κανένα μήνα μελέτης, επάνελθε. Mύηση χωρίς ordeal δέν γίνεται.....

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy

"είναι πιθανότερο αυτό να έγινε μέσω ναυτικών που το είχαν δει στην πράξη"

 

Πράγματι, κατά τούς νεοέλληνες "ιστορικούς" ένας ρώσσος αξιωματικός ονόματι "Ivan Avanasiev" δίδαξε τούς έλληνες ναυτικούς τό μπουρλότο. Πρόκειται γιά τό ίδιο πρόσωπο μέ τόν Giovanni d'Anastasy ή Yanni d'Athanasy, ή καπετάνιο-διπλωμάτη Ιωάννη Αναστασίου Κοκκίνη, αδελφό τού "σπετσιώτη" πυρπολητή Λάζαρου "Μουσιού" καί εγγονό τού Saint Germain.

Link to comment
Share on other sites

"Τα πυρπολικά υπήρχαν ακόμα και στη μακρινή αρχαιότητα. Περιγράφει και Θουκιδίδης....."

Πράγματι, άλλωστε καί ο Saint Germain από ελληνικούς παπύρους δανείστηκε τό μυστικό. Τό ελληνικό πύρ ώς "greek fire" χρησιμοποιήθηκε πιθανότατα καί στήν αμερικανική επανάσταση κατά τών άγγλων. Αναζήτα το μαζί μέ τήν λέξη Luis Rose(=Le Rouge=Κοκκίνης=Cassini οικογένεια είς ΗΠΑ)

"Αυτό πώς να το "διαβάσουμε";;;"

Ακολούθα τίς οδηγίες άνωθεν (όπου παραπέμπω σέ άλλα σάιτς καί δημοσιεύσεις) καί, μετά από κανένα μήνα μελέτης, επάνελθε. Mύηση χωρίς ordeal δέν γίνεται.....

Ο Θουκιδίδης δεν έπαψε να διαβάζεται και κυκλοφόρισε σε έντυπη μορφή σύντομα μετά την τυπογραφία. Ήταν λοιπόν μπροστά στα μάτια όλων το τι γράφει και δεν υπήρχε κανένα "μυστικό" για να "δανειστεί" οποιοσδήποτε από "πάπυρους". Ούτε πάπυροι χρειαζόταν, ούτε μυστικό ήταν (αφού ήταν μπροστά στα μάτια όλων), ούτε υπάρχει ιστορική διακοπή στη χρήση πυρπολικών. Όπως και να λέγανε εκείνον που δίδαξε τους Έλληνες τη χρήση των πυρπολικών το '21, υπάρχει μια υπερβολή εδώ.

Τους ισχυρισμούς περί Αναστάση δεν μπορώ να τους αξιολογήσω, δεν είναι τα γενεαλογικά το φόρτε μου. Μπορεί να είσαι απόγονος του Κοκκίνη και του Sain Germain ή και του μαρκήσιου Ντε Σαντ (πάντα τους μπέρδευα αυτούς του δυο :cheerful: ). Κι ακόμα και κάποιου γαλλικού βασιλικού οίκου και των βυζαντινών αυτοκρατόρων. Αν όμως αρχίσεις να θέλεις να αποδίδεις σε προγόνους σου την ανακάλυψη του τροχού και της φωτιάς (πράγματα που μπορώ να αξιολογήσω καλύτερα) ή να βλέπεις ταυτοπροσωπίες μεταξύ Αθανάσηδων και Αναστάσηδων και σε κάθε πιθανή απόδοση της λέξης "κόκκινο"... ακόμα κι αν έχεις τελικά δίκιο... δεν το στηρίζεις ορθά. Νομίζω ότι κάπου χάνεται το μέτρο σε όλα αυτά.

 

Μας είπες ότι κάποιοι ειδικοί διέκοψαν την επικοινωνία μαζί σου μόλις διαφάνηκε κάποιο "βάθος". Μήπως εκείνοι μπορούσαν να αξιολογήσουν καλύτερα τα γενεαλογικά;

Link to comment
Share on other sites

Guest danastasy

Ο Θουκιδίδης δεν έπαψε να διαβάζεται και κυκλοφόρισε σε έντυπη μορφή σύντομα μετά την τυπογραφία."

 

Ναί? Πότε καί πού (πρώτη έντυπη εκδοση) καί τί ακριβώς γράφει γιά τό "ελληνικόν πύρ" (προπομπό τού τό υγρού πυρός τών βυζαντινών), ποιά η χημική του σύσταση καί η μέθοδος εφαρμογής του?

 

Κατά τά άλλα κατανοώ πλήρως όποιον, προκειμένου νά εισέλθει στά θολά νερά τής ιστορίας τού διαφωτισμού, επιλέγει "άμπρα καντάμπρα" καί, συνεπώς, δέν υπάρχει λόγος νά διαφωνήσω εδώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...