Jump to content

Η λειτουργία του εγκεφάλου...


Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ξεκίνησα με clockwise. Μετά κατάφερα να το αλλάξω εκτελώντας γρήγορη κίνηση των ματιών μου δεξιά-αριστερά (επιλέγοντας ταυτόχρονα ποια κατεύθυνση θέλω να "δω" ). Αν το κάνετε αυτό είναι εύκολο να αλλάξετε την κίνηση που βλέπετε όσο γρήγορα και συχνά το επιθυμείτε.

Link to comment
Share on other sites

Τί λες τώρα??? :o :o :o

Εγώ όχι μόνο την είδα να κινείται αντίθετα με την κίνηση του ρολογιού, αλλά μου έδινε και την εντύπωση πως δεν υπήρχε καμμία περίπτωση να αναστραφεί αυτή η φορά, όπως κι αν το κοιτούσα! :blink:

Βρε παιδιά, από τη στιγμή που βλέπουμε όλοι το ίδιο βίντεο, είναι τόσο εύκολο να βλέπει ο ένας το αντίθετο από αυτό που βλέπει ο άλλος? :unsure:

 

 

ΥΓ: ΔΕΝ ΠΑΤΑΜΕ ΚΑΛΑ!

Μόλις το ξαναείδα και η χορεύτρια κινείται καθαρά κατά τη φορά του ρολογιού! :shocked::wacko:

 

:surrender: :surrender: :surrender:

 

 

 

ΥΓ2: Για πιό ξεκάθαρα αποτελέσματα και για να αποκλίσουμε ότι δεν αλλάζουν το βιντεάκι κάθε λίγο (κάπου εδώ ο Αυγερινός θα γελάει μαζί μου! αλλά έχω φάει γερό σκάλωμα τώρα!)...

 

 

0,,5687820,00.gif

 

 

πηγή

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμη φορά αποδεικνύεται κατά πόσο λειτουργώ με το συναίσθημα..εγώ δεν "ήθελα" να την αντιστρέψω..μια χαρά μου φαινόταν το clockwise... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το έκανα κι εγώ!

story:

Στην αρχή παραξενεύτηκα με αυτά που άκουγα στο video και είπα fake..

 

ώσπου σκέφτηκα να το κάνω ..

 

Στην αρχή τζίφος.. η μπαλαρίνα μόνο δεξιόστροφα πήγαινε. Μετά όλα καλά!

Μην πιέσετε πολύ τον εαυτό σας. Θέλει πολύ χαλαρά αλλιώς δε θα δουλέψει !

 

Σε μια φάση έφτασα να το πηγαίνω με τη φορά του ρολογιού ή αντίθετα πολύ γρήγορα.

 

Είναι trick image και μπορείς να ξεγελάσεις το ανθρώπινο μάτι ανάλογα με το τι απασχολεί τον εγκέφαλο εκείνη τη στιγμή. :)

 

Με ακόμα περισσότερη παρατηρητικότητα θα γυρνάτε την μπαλαρίνα όπως θέλετε εσείς! Κάντε τη όσες δεξιόστροφες ή αριστερόστροφες σβούρες θέλετε :) Στο μυαλό σας είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

:clapping:

Χθες που το είδα (και δεν είχα καταλάβει ακόμα τι παίζει) έβλεπα το εξής -ίσως είναι και ο λόγος που δεν κατάλαβα τι παίζει...-

Έβλεπα συνεχώς την χορεύτρια να πηγαίνει δεξιόστροφα μέχρι το 00:44 που γυρνούσε σε αριστερόστροφα (είναι το σημείο με τον αστερισμό) και διαρκούσε μέχρι το 00:50 όπου η εικόνα άλλαζε πάλι σε δεξιόστροφα ως το τέλος. Αυτό συνέβει και τις δυο φορές που το είχα δει χθες.

 

Σήμερα που το ξαναείδα γνωρίζοντας τι συμβαίνει κατάφερα την πρώτη φορά που το είδα εκείνο το σημείο που έβλεπα να αλλάζει να το πάω μέχρι τέλους.

 

Αυτή τη στιγμή που γράφω έχω δει το βίντεο αμέτρητες φορές και ναι(!) στρέφεται όπου εγώ θέλω!!! :cheerful:

 

 

Edit: Μόλις έκανα εντελώς καταλάθως το εξής! Έβαλα διπλα δίπλα το βίντεο και την εικόνα που έβαλε στο ποστ του ο johnny. Η μια πήγαινε δεξιόστροφα και η άλλη αριστερόστροφα!!! :shocked:

Edited by Marilena
Link to comment
Share on other sites

Καλέ παιδιά,το φαινόμενο δεν είναι δα αξιοπερίεργο! :whistling:

 

Έχει να κάνει καθαρά με τον τρόπο επικοινωνίας Ματιού-Εγκεφάλου.Ή άλλως: "illusion events".

 

Πως το βλέπει το μάτι,πως το αντιλαμβάνεται και αυτό το οπτικό "ερέθισμα"...πως με τη σειρά του το "μεταφράζουν" οι νευρώνες του εγκεφάλου;

 

Το βιντεάκι σας, είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα τεχνικής Opt Art (βάλτε στο ψαχτήρι γκούγκλ για περισσότερα),τεχνική στην οποία έφτασε σε απαράμιλλη τελειότητα ο σπουδαίος εικαστικός Victor Vasarely. "Opt Art" σημαίνει οπτική τέχνη και στηρίζεται σε μεγάλο μέρος της τη ψευδαίσθηση της κίνησης(ενώ βέβαια,αφού ένας πίνακας είναι ακίνητος παράγων-κουνιούνται τα στεγνωμένα χρώματα;)που προσπαθεί να αποδώσει ο καλλιτέχνης με ευφυή τρικ της γραμμής και της φόρμας.Πως γίνεται να αντιληφθείτε τη κίνηση; Πολύ απλά: εστιάστε το βλέμμα σας στο κέντρο κάθε έργου/πίνακα,μετά από κάποια λεπτά,θα νιώσετε μια "ενόχληση" και μια αδιόρατη υποψιά "κίνησης" στις φόρμες...

 

 

Αν και βέβαια,το βιντεάκι με τη χορεύτρια είναι ένα πιο απλοϊκό παράδειγμα-σε μια άλλη μορφή...

Link to comment
Share on other sites

...να ένα άλλο παράδειγμα:

 

Εστιάστε σταθερά το βλέμμα στο κέντρο της εικόνας.Νιώστε την μύχια αίσθηση του "παλόμενου".Πρός τα που γυρνούν οι φόρμες:αριστερά ή δεξιά;

Link to comment
Share on other sites

Ρεεεεε πως την αλλάζετε;;;; Εγώ δε μπορώ.. :headb:

Είσαι χαζούλα :evilbl:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι χαζούλα :evilbl:

 

ssssh...Λίγος πρέπον σεβασμός!Παρακαλείσθε...

 

Απλώς ήθελε λίγη εξάσκηση και χαλάρωση... :laugh2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...