Jump to content

Η λειτουργία του εγκεφάλου...


Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η χορεύτρια είναι όλα τα λεφτά! πότε γυρίζει δεξιόστροφα και πότε αριστερόστροφα! Απίστευτο! :clapping:

 

Edit: Μόλις έκανα εντελώς καταλάθως το εξής! Έβαλα διπλα δίπλα το βίντεο και την εικόνα που έβαλε στο ποστ του ο johnny. Η μια πήγαινε δεξιόστροφα και η άλλη αριστερόστροφα!!! :shocked:

Βασικά αυτό μου φαίνεται πολύ περίεργο... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές ο εγκέφαλος βλέπει αυτό που θέλει και όχι αυτό που υπάρχει?

 

Ακριβώς!!!

 

(ειδικά,η τρίτη μεγάλη εικόνα που παράθεσες...όλα μα όλα τα λεφτά!!!) :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές ο εγκέφαλος βλέπει αυτό που θέλει και όχι αυτό που υπάρχει?

Και ποιος καθορίζει αυτό που υπάρχει; Εσύ, που το αντιλαμβάνεσαι δεν το καθορίζεις;

Άρα αυτό που βλέπει ο εγκέφαλός σου, υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος καθορίζει αυτό που υπάρχει; Εσύ, που το αντιλαμβάνεσαι δεν το καθορίζεις;

Άρα αυτό που βλέπει ο εγκέφαλός σου, υπάρχει.

 

 

Ένα μικρό παράδειγμα: Η σιλουέτα είναι γνώριμη στον εγκέφαλο λόγο μνήμης (εμπειρίας). Όμως λείπουν τα χαρακτηριστικά (λεπτομέρειες μάτια μύτη κλπ) που στην περιστροφή θα μας έδειχναν την κατεύθυνση και την τρίτη διάσταση. Η δε πόζα της σιλουέτας είναι τέτοια που στο πρώτο τέταρτο της περιστροφής της το χέρι και το πόδι δεν είναι ξεκάθαρο ότι περιστρέφετε. Ο εγκέφαλος, λόγω έλλειψης λεπτομερειών που θα βοηθούσαν προοπτικά την περιστροφή, βάζει την εμπειρία του και συμπληρώνει την προοπτική και την βλέπουμε να περιστρέφεται. Εκεί γίνεται και το λάθος όμως και το αντιλαμβανόμαστε μια δεξιόστροφα και μια αριστερόστροφα.

 

Στην παρακάτω φωτό πρόσθεσα (πολύ πρόχειρα) μερικά γνώριμα χαρακτηριστικά, βοηθώντας λίγο ακόμη τον εγκέφαλο με την προοπτική. Και πάλι μπορούμε να το δούμε αριστερόστροφα μόνο που αυτή τη φορά ποιό δύσκολα γιατί κάτι δεν μας «πηγαίνει» καλά. Εάν προσθέσουμε και άλλες λεπτομέρειες τότε θα το βλέπουμε περισσότερο προς μια κατεύθυνση.

 

Για να απαντήσω με σαφήνεια στην ερώτησή σου, αυτό που βλέπει ο εγκέφαλος υπάρχει, αλλά το αντιλαμβάνεται λανθασμένα σε σχέση με την πραγματικότητα. Δεν κατανοεί ότι ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ λόγω έλλειψης τρίτης διάστασης. Έτσι μας βάζει να νομίζουμε ότι περιστρέφεται.

Όπως και στη 3 φωτογραφία στην αρχή της 2ης σελίδας μπορεί να αντιλαμβάνομαι ότι οι κουκίδες κινούνται κυλινδρικά αλλά αυτό δεν σημάνει ότι κινούνται στην πραγματικότητα!

 

 

 

 

post-1049-1194734884.gif

Edited by Dromos
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό παράδειγμα: Η σιλουέτα είναι γνώριμη στον εγκέφαλο λόγο μνήμης (εμπειρίας). Όμως λείπουν τα χαρακτηριστικά (λεπτομέρειες μάτια μύτη κλπ) που στην περιστροφή θα μας έδειχναν την κατεύθυνση και την τρίτη διάσταση. Η δε πόζα της σιλουέτας είναι τέτοια που στο πρώτο τέταρτο της περιστροφής της το χέρι και το πόδι δεν είναι ξεκάθαρο ότι περιστρέφετε. Ο εγκέφαλος, λόγω έλλειψης λεπτομερειών που θα βοηθούσαν προοπτικά την περιστροφή, βάζει την εμπειρία του και συμπληρώνει την προοπτική και την βλέπουμε να περιστρέφεται. Εκεί γίνεται και το λάθος όμως και το αντιλαμβανόμαστε μια δεξιόστροφα και μια αριστερόστροφα.

 

Στην παρακάτω φωτό πρόσθεσα (πολύ πρόχειρα) μερικά γνώριμα χαρακτηριστικά, βοηθώντας λίγο ακόμη τον εγκέφαλο με την προοπτική. Και πάλι μπορούμε να το δούμε αριστερόστροφα μόνο που αυτή τη φορά ποιό δύσκολα γιατί κάτι δεν μας «πηγαίνει» καλά. Εάν προσθέσουμε και άλλες λεπτομέρειες τότε θα το βλέπουμε περισσότερο προς μια κατεύθυνση.

 

Για να απαντήσω με σαφήνεια στην ερώτησή σου, αυτό που βλέπει ο εγκέφαλος υπάρχει, αλλά το αντιλαμβάνεται λανθασμένα σε σχέση με την πραγματικότητα. Δεν κατανοεί ότι ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ λόγω έλλειψης τρίτης διάστασης. Έτσι μας βάζει να νομίζουμε ότι περιστρέφεται.

Όπως και στη 3 φωτογραφία στην αρχή της 2ης σελίδας μπορεί να αντιλαμβάνομαι ότι οι κουκίδες κινούνται κυλινδρικά αλλά αυτό δεν σημάνει ότι κινούνται στην πραγματικότητα!

 

 

 

 

xor1.gif

Σωστά, αυτός είναι άλλωστε και ο γενικότερος κανόνας που ακολουθούν τέτοιου είδους εικόνες. Στην φωτό που πρόσθεσες λεπτομέρειες, απλά τόνισες την μία πλευρά ώστε να δυσκολευτεί ο εγκέφαλος να αντιληφθεί την άλλη.

Θα μπορούσες να βάλεις λεπτομέρειες ώστε να τονίσεις την άλλη πλευρά πχ, το ίδιο κάνει.

 

Στην αρχική τώρα φωτογραφία, η χορεύτρια κινείται δεξιά, αριστερά, καθόλου ή προς και στις 2 κατευθύνσεις;

Όλες αυτές οι «πραγματικότητες» που αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλός μας δεν υπάρχουν;

 

Στο θέτω γενικότερα το ερώτημα και όχι ειδικά για τις εικόνες του είδους (όπου άλλωστε πρωτεύον ρόλο παίζουν τα μάτια μας και όχι το μυαλό μας).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω να βλέπω τη χορεύτρια να κινείται πότε δεξιόστροφα, πότε αριστερόστροφα - και με τις λεπτομέρειες που πρόσθεσε ο Dromos. Όταν είμαι χαλαρή την βλέπω να πηγαίνει προς τα δεξιά, όταν συκγεντρώνομαι πάνω σε μία σκέψη ή διαβάζω κοιτάζοντάς την με την περιφεριακή μου όραση την βλέπω να κινείται προς τα αριστερά. Σε κάποια φάση χάζεψα και πήγαινε υπερβολικά αργά. Θα πρέπει όμως να το δούμε και με παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι μπορούμε να το δούμε αριστερόστροφα μόνο που αυτή τη φορά ποιό δύσκολα γιατί κάτι δεν μας «πηγαίνει» καλά. Εάν προσθέσουμε και άλλες λεπτομέρειες τότε θα το βλέπουμε περισσότερο προς μια κατεύθυνση.

Δεξιόστροφα πήγαινε πριν χωρίς τις λεπτομέριες, δεξιόστροφα πάει και τώρα με τις λεπτομέρειες. Χωρίς καμία δυσκολία και όλα καλά μου "πάνε". Καμμία διαφορά.

 

...Το μόνο που μ'εκνευρίζει είναι ότι δεν μπορώ να την δω να πηγαίνει αριστερόστροφα μα με τίποτα όμως :headb:

Link to comment
Share on other sites

Δεξιόστροφα πήγαινε πριν χωρίς τις λεπτομέριες, δεξιόστροφα πάει και τώρα με τις λεπτομέρειες. Χωρίς καμία δυσκολία και όλα καλά μου "πάνε". Καμμία διαφορά.

 

...Το μόνο που μ'εκνευρίζει είναι ότι δεν μπορώ να την δω να πηγαίνει αριστερόστροφα μα με τίποτα όμως :headb:

Οραματίσου κυκλικά βελάκια που κινούνται γύρω απ'την χορεύτρια. Με τη φορά που εσύ θέλεις εννοείται.

 

Υ.Γ. Κάτι ανάλογο με την υπογραφή σου είχε πει ο Carl Sagan και μου άρεσε πολύ:

"..ώσπου δημιουργήθηκε ο άνθρωπος, και το σύμπαν κατάφερε να δει τον εαυτό του για πρώτη φορά.."

Link to comment
Share on other sites

...Το μόνο που μ'εκνευρίζει είναι ότι δεν μπορώ να την δω να πηγαίνει αριστερόστροφα μα με τίποτα όμως :headb:

Άντε ωραία.. Και νόμιζα ότι ήμουν μόνο εγώ και άρχιζα να ανησυχώ για τη... νοητική μου κατάσταση..! :P

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είστε 2 που πρέπει να ανησυχείτε για την νοητική σας κατάσταση.

 

(χαχαχαχαχαχαχ :P )

Link to comment
Share on other sites

Οραματίσου κυκλικά βελάκια που κινούνται γύρω απ'την χορεύτρια. Με τη φορά που εσύ θέλεις εννοείται.

Τζίφος :(

 

Με δυσκολία κρατούσα τα φανταστικά βελάκια να κινούνται ανάποδα από την χορεύτρια. Τελικά, προσαρμόστηκαν τα βελάκια στην χορεύτρια και όχι η χορεύτρια στα βελάκια :headb:

Link to comment
Share on other sites

There is no spoon...

 

(χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα δεν μπορώ άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...