Jump to content

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΧΗΜΕΙΑ


 Share

Recommended Posts

:( παιδιά σας παρακαλώ θέλω να με βοηθήσετε σε κάτι αν μπορείτε. αν γνωρίζετε για την αλχημεία σήμερα σαν επιστήμη μπορεί να θεραπεύσει κάποιον από κάποια ασθένεια σοβαρή όπως είναι για παράδειγμα η καταπλάκας σκλήρυνση? έχω διαβάσει πολλά και δεν μπορώ να βγάλω συμπερασμα. είναι μια γνωστή μου που έχει το πρόβλημα εδώ και λίγο καιρό και όταν το έμαθα στεναχωρέθηκα πάρα πολύ διότι ξέρω ότι σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα δεν υπάρχει θεραπεία απλά κάποια χαπια που καθυστερούν την ασθένεια για λίγο. θα μπορούσα να της δώσω ελπίδες με αυτό ή απλά θα είναι ψεύτικες? δεν θέλω να της κάνω περισσότερο κακό στην ψυχολογία της. θέλω μόνο αν σιγουρευτώ ότι υπάρχει μια μικρή περίπτωση να γίνει καλά τότε μόνο θα της μιλήσω διότι απο οσο ξέρω δεν ασχολήθηκε ποτέ με τέτοια και δεν πιστεύω να γνωρίζει για την Αλχημεία και θα είναι και δύσκολο επίσης να της ανοίξω τέτοιο θέμα. είναι κρίμα διότι ξέρω πόσο υποφέρει δια το λόγο ότι και η μητέρα μου έχει βασανιστεί με παρόμοια ασθένεια για 8 χρόνια και απεβίωσε δυστυχώς διότι δεν άντεξε η καρδιά της άλλο. και δεν μπορώ να βλέπω ανθρώπους γύρω μου να υποφέρουν με αυτόν τον τρόπο. μακάρει να μπορούσα να βοηθήσω όποιον δήποτε. γιαυτο και από τότε που άκουσα για τη γνωστή μου άρχισα να ψάχνω και έπεσα σε μια σελίδα www.alchemyinstitute.com τους έστειλα email και μου απάντησαν ότι έχουν στην Κύπρο ένα καταρτισμένο θεράποντα και αν θέλει η κοπέλα να μιλήσει μαζί του. νομίζετε ότι θα είναι άδικος κόπος? θα είναι κάποιος απο αυτούς τους Τσαρλατάνους που γεμίζουν με ελπίδες αθώο κόσμο και τρώνε τα λεφτά τους?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ johnny θα το ψάξω κι αυτό. πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να βρώ κάτι σε σχέση με το συγκεκριμένο πρόβλημα? είδη βρήκα 2 σελίδες και τις μελετώ. μακάρει να βρώ κάτι που να τη βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

η σκλήρυνση κατά πλάκας , το ALS syndrome και άλλες παρόμοιες νευρο-εκφυλιστικές ασθένειες δεν έχουν δυστυχώς (δυστυχέστατα) σήμερα θεραπεία.

 

Μόνο "treatments" που ουσιαστικά μετριάζουν την ταχύτητα και το πόσο επώδυνες θα είναι για τον οργανισμό του ασθενή.

 

Πειραματικά στάδια θεραπειών και ιαματικών διαδικασιών - σκευασμάτων θα βρείς σε Ιατρικά Πανεπιστήμια της Μασαχουσέτης (Βοστώνη) όπου δίνουν αρκετά πράγματα όσον αφορά τις συγκεκριμενες ασθένειες...

 

Φιλική συμβουλή πάντως, μιας και είχα βρεθεί σε μια ανάλογη διαδικασία με πάρα πολύ κοντινό μου πρόσωπο με ALS σύνδρομο... Καλό είναι να μην διατηρείς πολλές ελπίδες. Οι ασθένειες αυτές, είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστούν καθώς μιλάμε για "νέκρωση" νευρικών κυττάρων.

Link to comment
Share on other sites

η σκλήρυνση κατά πλάκας , το ALS syndrome και άλλες παρόμοιες νευρο-εκφυλιστικές ασθένειες δεν έχουν δυστυχώς (δυστυχέστατα) σήμερα θεραπεία.

 

Μόνο "treatments" που ουσιαστικά μετριάζουν την ταχύτητα και το πόσο επώδυνες θα είναι για τον οργανισμό του ασθενή.

 

Πειραματικά στάδια θεραπειών και ιαματικών διαδικασιών - σκευασμάτων θα βρείς σε Ιατρικά Πανεπιστήμια της Μασαχουσέτης (Βοστώνη) όπου δίνουν αρκετά πράγματα όσον αφορά τις συγκεκριμενες ασθένειες...

 

Φιλική συμβουλή πάντως, μιας και είχα βρεθεί σε μια ανάλογη διαδικασία με πάρα πολύ κοντινό μου πρόσωπο με ALS σύνδρομο... Καλό είναι να μην διατηρείς πολλές ελπίδες. Οι ασθένειες αυτές, είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστούν καθώς μιλάμε για "νέκρωση" νευρικών κυττάρων.

 

:( το ξέρω Αnor και σε ευχαριστώ για τη συμβουλή

Link to comment
Share on other sites

:( παιδιά σας παρακαλώ θέλω να με βοηθήσετε σε κάτι αν μπορείτε. αν γνωρίζετε για την αλχημεία σήμερα σαν επιστήμη μπορεί να θεραπεύσει κάποιον από κάποια ασθένεια σοβαρή όπως είναι για παράδειγμα η καταπλάκας σκλήρυνση? έχω διαβάσει πολλά και δεν μπορώ να βγάλω συμπερασμα. είναι μια γνωστή μου που έχει το πρόβλημα εδώ και λίγο καιρό και όταν το έμαθα στεναχωρέθηκα πάρα πολύ διότι ξέρω ότι σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα δεν υπάρχει θεραπεία απλά κάποια χαπια που καθυστερούν την ασθένεια για λίγο. θα μπορούσα να της δώσω ελπίδες με αυτό ή απλά θα είναι ψεύτικες?

 

Για μένα -καθαρά- η αλχημεία ως επιστήμη, λειτουργεί σε επίπεδο ανθρώπινου συνειδητού/υποσεινήδητου. Μια εσωτερική μεταστοιχείωση του ανθρώπου,ποικιλοτρόπη και αρκούντως χρονοβόρα σαν διαδικασία:τουτέστιν ΔΕΝ προσφέρεται για άμεση σωματική θεραπεία.Δεν είναι ολιστική θεραπεία-λάθος,αν πάτε να το δείτε έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα -καθαρά- η αλχημεία ως επιστήμη, λειτουργεί σε επίπεδο ανθρώπινου συνειδητού/υποσεινήδητου. ...
Θα έλεγα ότι η αλχημεία, αν ιδωθεί ως "επιστήμη" με την τρέχουσα έννοια, δεν "περνάει. Δεν είναι "επιστήμη". Είναι τέχνη.
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι η αλχημεία, αν ιδωθεί ως "επιστήμη" με την τρέχουσα έννοια, δεν "περνάει. Δεν είναι "επιστήμη". Είναι τέχνη.

 

 

η αλχημεια ειναι και τεχνη αλλα και επιστημη ειναι επιστημη αλλωστε η μεταστοιχειωση των κατωτερων σταδιων της ζωικης υπαρξης ειναι επιστημη!

Link to comment
Share on other sites

η αλχημεια ειναι και τεχνη αλλα και επιστημη ειναι επιστημη αλλωστε η μεταστοιχειωση των κατωτερων σταδιων της ζωικης υπαρξης ειναι επιστημη!
Τι είναι επιστήμη;

Με την αρχική έννοια: επιστήμη=γνώση. ΟΚ είναι είδος επιστήμης. (http://en.wikipedia.org/wiki/Science)

Αλλά με τη σημερινή έννοια που ορίζει ως "επιστήμη" γνωστικά πεδία τα οποία διευρύνονται με την "επιστημονική" μέθοδο (http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_method) τότε ή αλχημεία δεν είναι επιστήμη,ούτε καν "σοφτ".

Όταν πάλι σε ένα γνωστικό πεδίο το αποτέλεσμα κάποιων διαδικασιών εξαρτάται από τον εφαρμοστή (σε μη κβαντικό επίπεδο πάντα) αυτό, το λέμε "τέχνη".

 

και λίγο :offtopic: μια και πιαστήκαμε με ορισμούς:

όταν η τέχνη ακολουθεί κάποιους αισθητικούς δρόμους, μίμηση ή/και αρμονία την λέμε "καλή" τέχνη, και τους εφαρμοστές τους "καλλιτένχες".

Αν τώρα οι καλλιτέχνες εξ-υπηρετούν με την τέχνη τους τη κοινότητα (δήμο), τότε είναι και "δημιουργοί" (αν και στις μέρες μας επίσης έχει εκφυλιστεί η έννοια και κάθε "καλλιτέχνης" δηλώνει "δημιουργός"

Link to comment
Share on other sites

Βασική ιδέα στίς περί τήν Αλχημείαν δοξασίες, είναι η μεταστοιχείωση τών μετάλλων σέ ευγενή!

Τά μή ευγενή μέταλλα αναγεννώνται ως χρυσός, κάτι πού, μεταφερόμενο στήν ανθρώπινη ψυχή, αντιστοιχεί μέ τήν διεργασία κάθαρσης και σωτηρίας του ανθρώπου. Έτσι προέκυψε μιά μυστικιστική «εσωτερική Αλχημεία», η οποία παρουσιάστηκε αργότερα στον χριστιανισμό καί στόν ισλαμισμό.

 

Η Αλχημεία είναι ένα αρχαίο - φιλοσοφικό - μονοπάτι πού τήν αρχή του θά τήν βρούμε στήν διδασκαλία τών Πυθαγόρειων - εκεί όπου αναφέρεται στά θεμελιώδη συνιστώντα τόν Κόσμο καί τής ζώσας επικοινωνίας μεταξύ τους - καί τίς πρώτες εκφάνσεις του στά σημεία τού ορίζοντα όπου ο άνθρωπος αρχίζει νά συστηματοποιεί καί νά συνδιάζει τίς γνώσεις (Κίνα, Αίγυπτο, Σικελία, Θράκη, ...)

 

Σάν φιλοσοφικό μονοπάτι, αποτελεί όχημα όπου ο καθείς μπορεί νά επιβιβαστεί ελπίζοντας σέ κάποιο τελικό προορισμό αλλά, ως συνήθως γιά κάθε περίπτωση μονοπατιού, οι καρποί δρέπονται εξ αιτίας τής συμμετοχής στήν διαδικασία τού ταξιδιού.

 

Η απόκτηση γνώσεων διά τών δοκιμών καί παρατηρήσεων, η συστηματοποίηση καί ο συνδιασμός αυτών τών γνώσεων οδήγησε καί οδηγεί τόν άνθρωπο σέ ανακαλύψεις. Ενα μεγάλο μέρος τού σύγχρονου τεχνολογικού οικοδομήματος καί τών εφαρμογών στήν χημεία καί τήν ιατρική είναι αποτέλεσμα τής Αλχημιστικής έρευνας.

 

Στό ερώτημα άν τό μονοπάτι αυτό μπορεί νά βοηθήσει έναν πάσχοντα συνάνθρωπο θά απαντησω ότι μπορεί τόσο, όσο κάθε μονοπάτι πού έχει θεμελιωθεί στήν πίστη ότι όλα είναι μεταβλητά, ότι όλα είναι δυναμικά αλληλένδετα κι ότι πάντα θά υπάρχει ο τρόπος γιά τήν επίτευξη τής ευμενέστερης εκδοχής τους.

 

Νά ξαναθυμίσω ότι: Η πίστη, προηγείται τού ...θαύματος;

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι η αλχημεία, αν ιδωθεί ως "επιστήμη" με την τρέχουσα έννοια, δεν "περνάει. Δεν είναι "επιστήμη". Είναι τέχνη.

 

Δεκτή η επισημανσή σου.Ευχαριστώ.Όντως χρησιμοποιώ τη λέξη "επιστήμη" στην πολύ ευρύτερη εννοιά της και όχι στην αυστηρά στενή (και υπερ-δογματική ακαδημαϊκή): ουσιαστικά λοιπόν αναφέρομαι σε <<Υψηλή Επιστήμη>> (κατά τον προσδιορισμό που δόθηκε τόσο από Ε.Λεβί όσο και από Π.Γράβιγγερ). Άρα και ως τέτοια,αναμφιβόλως μπορεί να προσδιοριστεί και ως ιδιότυπη μορφή "Τέχνης".Ασφαλώς! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...