Jump to content

Aquatic Ape Theory


Recommended Posts

Αναζητώντας θεωρίες και απαντήσεις στα "ποιός είμαι, που πάω, υπάρχει Θεός", δεν μπορώ αγνοήσω την παλιά θεωρία της προέλευσης του ανθρώπου από τον "Υδρόβιο Πίθηκο", που επίσης απαντά στο ερώτημα, "αν ο πίθηκος εξελίχθηκε σε άνθρωπο γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι;", καλύπτοντας χρονολογικά κενά στο δένδρο της εξέλιξης.

 

Η θεωρία περιληπτικά υποστηρίζει οτί υπήρχε ένα είδος πιθήκου εξικοιωμένου με το νερό, χαρακτηριστικά του οποίου επιβιώνουν στον σημερινό άνθρωπο και παρατηρούνται σε πολλά θαλλάσια θηλαστικά (είναι νομίζω ένα θέμα μεγάλης εκτάσης)

 

Εξού και η πολύ εντυπωσιακή διαφήμηση του ανθρώπινου κοπαδιού από το Johny Walker, first step κτλ.

 

περισσότερα στο http://en.wikipedia.org/wiki/Aquatic_Ape_Theory

Link to comment
Share on other sites

"αν ο πίθηκος εξελίχθηκε σε άνθρωπο γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι;"

 

Νομίζω οτι ο Πίθηκος και ο Άνθρωπος έχουν κοινό πρόγονο, τον πιθηκάνθρωπο. Δηλαδή στην ουσία είμαστε "αδέρφια" δεν προήλθαμε από τον πιθηκο.Πολύ πιθανόν ο κοινός μας πρόγονος να είναι ο Αquatiq ape...

cu

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι πολύ αμφιβάλλω το ότι προήλθαμε από τον πήθικο. δεν ξέρω γιατί αλλά καμιά θεωρία που υποστηρίζει ότι προήλθαμε από τον πήθικο δε με πείθει. ούτε θέλω να το πιστέψω ούτε το δέχομαι :nono:

Link to comment
Share on other sites

ούτε θέλω να το πιστέψω ούτε το δέχομαι :nono:

 

για ρίξε - και ρίξτε - μια ματιά σ' αυτό > http://www.metacafe.com/watch/311582/stran...king_on_seabed/

 

είναι είδος frogfish, ζει - συνήθως - στις ακτές τις Αυστραλίας και σε βάθος -120m. Δεν έχει σχέση με τον υδρόβιο πίθηκο, αλλά ...

 

ψάρι που περπατάει ;;;

 

μήπως έχει δίκιο ο Johny Walker, first step κτλ. ;;;

 

πως σας φαίνεται ; άσε που είναι και θεϊκός τύπος > http://images.google.gr/images?hl=el&c...sa=N&tab=wi :)

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι πολύ αμφιβάλλω το ότι προήλθαμε από τον πήθικο. δεν ξέρω γιατί αλλά καμιά θεωρία που υποστηρίζει ότι προήλθαμε από τον πήθικο δε με πείθει. ούτε θέλω να το πιστέψω ούτε το δέχομαι :nono:

 

Αν όχι από τον Αυστραλοπίθηκο...από τον Νεάντερταλ...

τότε από ποιόν-που προερχόμαστε οι άνθρωποι;

 

Κομματάκι επικίνδυνη αυτή σου η άρνηση. :unsure5:

Η Εκκλησία λέει:ερχόμαστε από τον Αδάμ και την Εύα διότι το λέει η Βίβλος.

Η Επιστήμη λέει: ερχόμαστε από τους πίθηκους, οι οποίοι με τη σειρά τους έρχονται από τους προϊστορικούς μονοκύτταρους οργανισμούς (μένει να βρεθεί ο "χαμένος κρίκος", για να δέσει το πράγμα).

 

Τα τελευταία χρόνια, οι αποκαλούμενοι "Αναγγεννημένοι Χριστιανοί Ευαγγελιστές" στις Η.Π.Α. οργιάζουν και οι αντι-δαρβινικές διδασκαλίες τους κάνουν θραύση ανάμεσα στους πουρούς συντηρητικούς και της αμερικανικής υπανάπτικτης επαρχίας διαφορων Πολιτειών. Μέχρι που μπήκαν και στα πανεπιστήμια τέτοιες απόψεις (ό'τι δηλ. δεν ερχόμαστε από τους πίθηκους) ανησυχώντας ολοένα και περισσότερους ακαδημαϊκούς επιστήμονες και καθηγητές,αφού ζητάν να εξοβελιστούν τα μαθήματα Βιολογίας και Ανθρωπολογίας...

 

Πού πάμε (ως άνθρωποι)...? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν όχι από τον Αυστραλοπίθηκο...από τον Νεάντερταλ...

τότε από ποιόν-που προερχόμαστε οι άνθρωποι;

 

Κομματάκι επικίνδυνη αυτή σου η άρνηση. :unsure5:

Η Εκκλησία λέει:ερχόμαστε από τον Αδάμ και την Εύα διότι το λέει η Βίβλος.

Η Επιστήμη λέει: ερχόμαστε από τους πίθηκους, οι οποίοι με τη σειρά τους έρχονται από τους προϊστορικούς μονοκύτταρους οργανισμούς (μένει να βρεθεί ο "χαμένος κρίκος", για να δέσει το πράγμα).

 

Τα τελευταία χρόνια, οι αποκαλούμενοι "Αναγγεννημένοι Χριστιανοί Ευαγγελιστές" στις Η.Π.Α. οργιάζουν και οι αντι-δαρβινικές διδασκαλίες τους κάνουν θραύση ανάμεσα στους πουρούς συντηρητικούς και της αμερικανικής υπανάπτικτης επαρχίας διαφορων Πολιτειών. Μέχρι που μπήκαν και στα πανεπιστήμια τέτοιες απόψεις (ό'τι δηλ. δεν ερχόμαστε από τους πίθηκους) ανησυχώντας ολοένα και περισσότερους ακαδημαϊκούς επιστήμονες και καθηγητές,αφού ζητάν να εξοβελιστούν τα μαθήματα Βιολογίας και Ανθρωπολογίας...

 

Πού πάμε (ως άνθρωποι)...? :blink:

 

γιατί επικύνδινη η αρνηση μου? θα συμφωνήσω με την Εκκλησία. :smilewink:

κι εσενα μπερδεμένο σε βλέπω στο θέμα αυτό. εσύ τι νομίζεις? με ποιο συμφωνείς? επιστήμη ή εκκλησια (θρησκεία)

Link to comment
Share on other sites

γιατί επικύνδινη η αρνηση μου? θα συμφωνήσω με την Εκκλησία. :smilewink:

κι εσενα μπερδεμένο σε βλέπω στο θέμα αυτό. εσύ τι νομίζεις? με ποιο συμφωνείς? επιστήμη ή εκκλησια (θρησκεία)

 

ΟΚ εσύ τοποθετήθηκες σε αυτό...

 

Εγώ σαν καλός κυνικός (τρέμετε... βρεττονοί!) πρίν απαντήσω σταυρώνω πίσω τα δαχτυλά μου... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια σχέση όμως πρέπει να έχουμε με το νερό παιδιά, εγώ έτσι νομίζω, δεν είναι τυχαίο. :) και στην περίπτωση του "υδρόβιου πίθηκου" και στην άλλη, ο ψάρις που περπατάει, κάτι παίζει ... αν βρω κάτι άλλο, σχετικό - κά'να κάβουρα να μιλάει π.χ - θα το ποστάρω ... :063laugh:

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

Κάποια σχέση όμως πρέπει να έχουμε με το νερό παιδιά, εγώ έτσι νομίζω, δεν είναι τυχαίο. :) και στην περίπτωση του "υδρόβιου πίθηκου" και στην άλλη, ο ψάρις που περπατάει, κάτι παίζει ... αν βρω κάτι άλλο, σχετικό - κά'να κάβουρα να μιλάει π.χ - θα το ποστάρω ... :063laugh:

εγώ πάλι αποκλείεται διότι μόνο και που τη βλέπω με πιάνει δυσφορία τη θάλασσα εννοώ. πολύ τη φοβάμαι εκτός και αν πνίγηκα σε κάποια άλλη ζωή και μου έμεινε τραύμα :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι αποκλείεται διότι μόνο και που τη βλέπω με πιάνει δυσφορία τη θάλασσα εννοώ. πολύ τη φοβάμαι εκτός και αν πνίγηκα σε κάποια άλλη ζωή και μου έμεινε τραύμα :018bleh:

 

Α,φοβάσαι το νερό; Μάλιστα:ααα το σωστό να λέγεται!Όχι αστεία...

 

Μάλιστα, poli28,αφού δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε στα 2 προαναφερόμενα,τότε...τι λες να καταλήξουμε αποδεχόμενοι τη θεωρία των Αρχαίων Αστροναυτών(Πήτερ Κράσα/Ρόμπερτ Σάροου/Ε.Φ.Νταίνικεν)και να δώσουμε επιτέλους τα χέρια; Αυτή η θεωρία δεν έχει "νερό" ή άλλο υδάτινο στοιχείο ξέρεις... :cheerful: :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Α,φοβάσαι το νερό; Μάλιστα:ααα το σωστό να λέγεται!Όχι αστεία...

 

Μάλιστα, poli28,αφού δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε στα 2 προαναφερόμενα,τότε...τι λες να καταλήξουμε αποδεχόμενοι τη θεωρία των Αρχαίων Αστροναυτών(Πήτερ Κράσα/Ρόμπερτ Σάροου/Ε.Φ.Νταίνικεν)και να δώσουμε επιτέλους τα χέρια; Αυτή η θεωρία δεν έχει "νερό" ή άλλο υδάτινο στοιχείο ξέρεις... :cheerful: :smilewink:

αντε καλά να τα δώσουμε τα χέρια ε και αφού δεν έχει αυτή η θεωριά τίποτα υδάτινο :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

αντε καλά να τα δώσουμε τα χέρια ε και αφού δεν έχει αυτή η θεωριά τίποτα υδάτινο :cheerful:

 

Χμμμ...όταν το ξανακοίταξα,μάλλον η θεωρία αυτή είναι "ουράνια" ΚΑΙ "υδάτινη"!

Διότι τα αστρόπλοια των ΑΝΝΟΥΝΑΚΙ μεν έρχονται μέσω του κενού Σύμπαντος, αλλά υπάρχουν κι εκείνοι που μιλάν για υποβρύχια ΟΥΦΟ...!!!

 

'Αρα...

 

 

...αν δε μπορούμε να δώσουμε τα χέρια σε αυτό,αρκείσαι σε ένα φιλάκι; :kissylove: :console:

Link to comment
Share on other sites

Η διαφωνία είναι η μητέρα του διαλόγου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...