Jump to content

Είστε ενήλικοι και περνιέστε για έξυπνοι;


Recommended Posts

Λοιπόν αρχίζω να σκέφτομαι, ότι ο άνθρωπος γεννιέται έξυπνος και με τα χρόνια .... αποβλακώνεται!, αντί να συμβαίνει το αντίθετο :unsure5:

Να λοιπόν τι διάβασα στο www.in.gr σήμερα που συνηγορεί σ΄ αυτό!

 

Λονδίνο

 

Πριν καν μπορέσουν να μιλήσουν, τα μωρά μπορούν να δουν τη διαφορά ανάμεσα στους εξυπηρετικούς και τους κακοπροαίρετους ανθρώπους και επιλέγουν για φίλους μόνο τους καλύτερους, δείχνουν πειράματα με βρέφη έξι έως δέκα μηνών.

 

Τα βρέφη που συμμετείχαν στη μελέτη παρακολούθησαν ένα είδος κουκλοθέατρου, και αποδείχθηκαν εξαιρετικά ικανά να ξεχωρίζουν τους «καλούς» από τους «κακούς» χαρακτήρες της παράστασης.

 

 

«Είναι εξαιρετικά εντυπωσιακό το γεγονός ότι τα μωρά μπορούν να το κάνουν αυτό» δήλωσε η Κίλι Χάμλιν, επικεφαλής των ερευνητών στο Πανεπιστήμιο Γέιλ. «Δείχνει ότι διαθέτουμε αυτές τις βασικές κοινωνικές δεξιότητες χωρίς πολλή ειδική διδασκαλία», σχολίασε.

 

Η Χάμλιν θεωρεί ότι τα αποτελέσματα της μελέτης ενισχύουν την άποψη ότι ορισμένες κοινωνικές δεξιότητες είναι έμφυτες στους ανθρώπους. Ωστόσο άλλοι ειδικοί, όπως ο Ντέιβιντ Λιούκοβιτς, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Atlantic της Φλόριντα, εκτιμούν ότι οι ικανότητες αυτές μαθαίνονται από τις πλούσιες εμπειρίες των πρώτων μηνών της ζωής.

 

Για τις ανάγκες του πειράματος, αγόρια και κορίτσια έξι έως δέκα μηνών παρακολούθησαν ένα ξύλινο ανθρωπάκι να προσπαθεί μάταια να ανέβει μια απότομη πλαγιά. Στο σκηνικό εμφανίζονταν και άλλες κούκλες, από τις οποίες ορισμένες ήταν καλές και προσπαθούσαν να βοηθήσουν το ανθρωπάκι στην ανάβαση, άλλες ήταν ουδέτερες, και άλλες ήταν κακές και έσπρωχναν το ανθρωπάκι προς τα πίσω.

 

Σχεδόν όλα τα βρέφη έδειξαν προτίμηση προς τις καλές κούκλες, με τις οποίες επέλεγαν να παίξουν. Επιπλέον, προτιμούσαν τις ουδέτερες κούκλες από τις κακές, και προτιμούσαν τις καλές από τις ουδέτερες.

 

«Τα ευρήματα αυτά αποτελούν ενδείξεις ότι τα βρέφη που ακόμα δεν μιλούν εκτιμούν τους ανθρώπους με βάση τη συμπεριφορά τους προς τους άλλους» γράφουν οι ερευνητές στο περιοδικό Nature.

 

Επόμενο βήμα της ομάδας του Γιέιλ θα είναι να ελέγξει εάν πρόκειται για μια αποκλειστικά ανθρώπινη ικανότητα, ή εάν το ίδιο συμβαίνει και με τα μωρά πιθήκων.

 

ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ, ΟΤΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΣΕ ΕΝΗΛΙΚΕΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως και οι γάτες αλλά και οι σκύλοι έχουν παρόμοια ικανότητα..

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα δηλαδή θες να πεις ότι το πείραμα αποδεικνύει ότι εμείς οι ενήλικες δεν είμαστε έξυπνοι ενώ είναι τα βρέφη ή το ότι τα βρέφη καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα από ότι νομιζουμε εμείς οι ενήλικες???

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα δηλαδή θες να πεις ότι το πείραμα αποδεικνύει ότι εμείς οι ενήλικες δεν είμαστε έξυπνοι ενώ είναι τα βρέφη ή το ότι τα βρέφη καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα από ότι νομιζουμε εμείς οι ενήλικες???

 

 

Χμμμμ.

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!

 

Έκανες παζλ τελευταία με πεντάχρονο ;

(με τη σημείωση 10+ πάνω στο κουτί του παζλ- το οποίο αφορά στην ηλικία των παιδιών για τα οποία υποτίθεται είναι κατάλληλα!)

 

Εγώ το τόλμησα και βγήκα χαμένη! Μου έβαλε τα γυαλιά το σκατό :headb: :headb: :headb:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ.

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!

 

Έκανες παζλ τελευταία με πεντάχρονο ;

(με τη σημείωση 10+ πάνω στο κουτί του παζλ- το οποίο αφορά στην ηλικία των παιδιών για τα οποία υποτίθεται είναι κατάλληλα!)

 

Εγώ το τόλμησα και βγήκα χαμένη! Μου έβαλε τα γυαλιά το σκατό :headb: :headb: :headb:

:) μήπως επειδή το ''σκατό'' ασχολείτε μόνο με αυτά και τα ξέρει? μήπως επειδή εσύ έχεις πολλά στο κεφάλι σου όπως κάθε ενήλικας? μήπως λέω

Link to comment
Share on other sites

...Τα βρέφη που συμμετείχαν στη μελέτη παρακολούθησαν ένα είδος κουκλοθέατρου, και αποδείχθηκαν εξαιρετικά ικανά να ξεχωρίζουν τους «καλούς» από τους «κακούς» χαρακτήρες της παράστασης.

«Είναι εξαιρετικά εντυπωσιακό το γεγονός ότι τα μωρά μπορούν να το κάνουν αυτό» δήλωσε η Κίλι Χάμλιν, επικεφαλής των ερευνητών στο Πανεπιστήμιο Γέιλ. «Δείχνει ότι διαθέτουμε αυτές τις βασικές κοινωνικές δεξιότητες χωρίς πολλή ειδική διδασκαλία», σχολίασε....

Ευτυχώς. Καλά λέει ο λαός, "από μικρό κι από τρελό..."
Link to comment
Share on other sites

:clapping:

Νομίζω πως και οι γάτες αλλά και οι σκύλοι έχουν παρόμοια ικανότητα..

Φυσικα εδω μιλαμε για συναισθηματικη εφυια !!

Αλλο το εξυπνος οπως το οριζουμε και αλλο το εφυης...

 

Υγ.Μαλλον τη σκοτωσα τη λεξουλα, ομως παω για 20ωριτσες αυπνος ενω τη τελευταια βδομαδα εχω κοιμηθει καπου στις 5 ωρες καθε βραδυ (μετα τις 6-7)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τα παιδια σε μικρες ηλικιες καταλαβαινουν περισσοτερο το συναισθημα / εικονες, απο οτι τα λογια.Γιαυτο και στα πειραματα φερθηκαν ..αναλογα.Αδικος κοπος να μαλωνει και να συμβουλευει Υπερβολικα καποιος ενα μικρο παιδι,δειχνεις συναισθημα απογοητευσης η ικανοποιησης(αναλογα με το αν εκανε τη σκανταλια του η οχι)και το κατανοει σαφως καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κι όμως τα παιδιά είναι πιο έξυπνα λόγω φαντασίας και ανοιχτού μυαλού!!!

 

ΑΑΑΑ!!! Δεν ξέρω άμα το έχετε ακούσει αλλά διάβασα πριν λίγο καιρό στην επιστημονική σελίδα της εφημερίδας το Βήμα ότι με το που ενηλικιονώμαστε χάνουμε τα μισά εγκεφάλικα κύτταρα και ότι όσο μεγαλώνουμε χάνονται κι άλλα γι΄αυτό και έχουν οι ηλικιομενοι προβλήματα με το μυάλο και ότι μπορούμε να σωθούμε αν διαβάζουμε,κοιμομαστε μόνο 8 ώρες το πολύ και γενικά να το δουλεύουμε!!!!!

 

:wacko: Καλά όχι και έτσι!!!! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

και ότι μπορούμε να σωθούμε αν διαβάζουμε,κοιμομαστε μόνο 8 ώρες το πολύ και γενικά να το δουλεύουμε!!!!!

 

:wacko: Καλά όχι και έτσι!!!! :063laugh:

Ααα, μη το γελάς καθόλου. Γιατροί λένε ότι το διάβασμα είναι ένας βασικός παράγοντας να γλιτώσεις το αλτσχάιμερ, καθώς το μυαλό ακονίζεται και βρίσκεται σε συνεχή λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Μπερδεύουμε την εξυπνάδα με την ευελιξία, νομίζω. Εχω ξαναρωτήσει, σε άλλο τόπικ, απάντηση ποτέ δεν πήρα. Δεν πειράζει, αποδεικνύεται πόσο ατελέσφορες είναι κάποιες από τις συζητήσεις στα fora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...