Jump to content

Επτά χρόνια φαγούρας....


Recommended Posts

Μέχρι σήμερα, ήμουν σίγουρη, ότι η έκφραση "Επτά χρόνια φαγούρα" για το γάμο ή τη σχέση, δεν αναταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

 

Το άρθρο όμως, που διάβασα στο www.in.gr σήμερα, αποδεικνύει, ότι εγώ είμαι εκτός πραγματικότητας :015annoyed:

 

Σας παραθέτω το άρθρο αυτούσιο και ζητώ τη γνώμη παντρεμένων και μη!

 

Η κρισιμότερη καμπή του γάμου

Επιβεβαιώνονται και επιστημονικώς τα «επτά χρόνια φαγούρας»

 

Eurokinissi

Δύσκολα τα πράγματα για τα ζευγάρια μετά τον έβδομο χρόνο έγγαμου βίου (φωτ. αρχείου)

Αθήνα

 

Ο πιο κρίσιμος για Ελληνίδες και Έλληνες αποδεικνύεται ο έβδομος χρόνος γάμου, όπως προκύπτει από νέα μελέτη, στην οποία συμμετείχαν 18.000 ζευγάρια.

 

 

Μάλιστα, όπως σημειώνει την Παρασκευή η εφημερίδα Τα Νέα, το γεγονός ότι οι άντρες είναι πιο επιρρεπείς στις εξωσυζυγικές σχέσεις αποδεικνύεται... μύθος: Μετά τα πρώτα χρόνια έγγαμου βίου, οι γυναίκες απατούν με την ίδια συχνότητα.

 

Ξεκινώντας τα ζευγάρια την κοινή τους ζωή απολαμβάνουν σχεδόν καθημερινά το σεξ και πιστεύουν ακράδαντα ότι η σεξουαλική ταύτιση που νιώθουν θα κρατήσει για μια ζωή. Καθώς περνάει όμως ο καιρός, τα πράγματα αρχίζουν να αλλάζουν και στα δύο χρόνια γάμου, οι ερωτικές επαφές περιορίζονται από το «σχεδόν καθημερινά» σε τρεις φορές την εβδομάδα.

 

Στον πέμπτο χρόνο, η ερωτική επιθυμία πέφτει κάθετα, με το σεξ να αραιώνει στη μία φορά την εβδομάδα. Μάλιστα, στον έβδομο χρόνο, η μία φορά το μήνα είναι κάτι παραπάνω από αρκετή.

 

Στο έβδομο έτος έγγαμου βίου αρχίζει άλλωστε και η αναζήτηση νέων ερωτικών συντρόφων. Ειδικότερα, όπως παραδέχονται οι παντρεμένοι, το 19,5% των ανδρών και το 2% των γυναικών απατούν το σύντροφό τους από τον πρώτο κιόλας χρόνο του γάμου, αλλά στον έβδομο χρόνο το αντίστοιχο ποσοστό φτάνει το 65% για τους Έλληνες και το 64,5% για τις Ελληνίδες.

 

Όπως διαπίστωσαν ο επικεφαλής ερευνητής, δρ Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, και οι συνεργάτες του, ο έβδομος χρόνος του γάμου είναι ο πιο επικίνδυνος και για διαζύγιο: Από τα 711 ζευγάρια που χώρισαν, τα 669 χώρισαν τον έβδομο χρόνο, καθώς, στο 64% των περιπτώσεων, έπιασαν το σύντροφό τους «στα πράσα».

 

Πώς εξηγείται η «ισότητα» των δύο φύλων στην απιστία; Το 62% των ζευγαριών παραδέχονται πως η ερωτική έλξη που κάποτε ένιωθαν ο ένας για τον άλλον απλούστατα δεν υπάρχει πλέον.

 

Τα στοιχεία αυτά προκύπτουν από μια νέα πανελλαδική μελέτη της Εταιρείας Μελέτης Ανθρώπινης Σεξουαλικότητας (ΕΜΑΣ), στην οποία συμμετείχαν 18.000 ζευγάρια παραγωγικής ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Είμαι 11 χρόνια μαζι με τον άντρα μου 8 χρόνια σχέση 2 χρόνια αρραβωνιασμένοι 1 χρόνο παντρεμένοι. δεν ισχύουν όλα αυτά. η εξέλιξη της σχέσης εξαρταται από την ζωντάνια σου την όρεξη σου και τα αισθήματα σου. Άλλο αν μερικοί βιάζονται να παντρευτούν νομίζοντας οτι βρήκανε τον τέλειο σύντροφο και στην πορεία ανακαλύπτουν ότι ο τέλειος σύντροφος είναι άλλος. δεν φταίνε γιαυτό τα 7 χρόνια γάμου ούτε τα 27:)

Link to comment
Share on other sites

Μμμ... ναι, η εξελικτική βιολογία έχει παρατηρήσει πως αυτά ισχύουν στην περίπτωση που δεν υπάρχει παιδί από το γάμο. Θεωρείται πως είναι μια «δικλείδα ασφαλείας» διότι, αν σε (κάτι λιγότερο από) 7 χρόνια δεν έχει υπάρξει παιδί, αυτό σημαίνει (με δεδομένα ανθρώπου των σπηλαίων) πως ένας από τους δύο είναι στείρος, οπότε το ζευγάρι πρέπει να διαλυθεί και αυτός που δεν είναι στείρος να βρει παραγωγικό ταίρι. Διότι, κακά τα ψέμματα, η φύση μας βλέπει απλά ως μηχανισμό διαιώνισης του είδους.

 

Γενικά, έχει παρατηρηθεί πως η ύπαρξη παιδιού σταθεροποιεί ένα γάμο.

Link to comment
Share on other sites

Γεννοβολάτε, κάνει καλό;

 

Υ.Γ. Όντως ισχύει. Γιατί τα σκέφτεσαι τα πράγματα τουλάχιστο 2 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Γεννοβολάτε, κάνει καλό;

 

Πόσες φορές σκέφτηκες το σεξ σήμερα; (Όχι εσύ προσωπικά)

 

Τι, έτσι στην τύχη το σκεφτόμαστε; Ασ' τα να πάνε, είναι απογοητευτικό το πόσο κυριαρχούν τα ένστικτα σε αυτόν τον τομέα. Ακόμα δεν έχουμε κατέβει από τα δέντρα.

Link to comment
Share on other sites

Γάμος γάμος γάμος.. Γιατί αν παντρευτεί κανείς αλλάζει κάτι από την απλή συγκατοίκηση;

Αλλά και αυτό.. το ότι από τον πέμπτο χρόνο μειώνεται η ερωτική επαφή κατακόρυφα.. Ο άνθρωπος από ένα σημείο και μετά μπαίνει σε μια ρουτίνα δουλειάς, με αποτέλεσμα κούραση σωματική και ψυχολογική. Που να βρει ο άλλος το κουράγιο; Μια αγκαλιά φτάνει ορισμένες φορές. Το ότι μειώνεται η επιθυμία καθημερινής επαφής δε σημαίνει ότι "παύω να γουστάρω το σύντροφό μου".

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Poli28.. Και το χαίρομαι υπερβολικά όποτε βλέπω στο δρόμο ηλικιωμένους πιασμένους χεράκι χεράκι. Είναι από τις πιο τρυφερές εικόνες που έχω δει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αλλάζει κάτι μετά το γάμο; ---> Γιατί και ο μεν και η δε έχουν ξαφνικά άλλες απαιτήσεις απ'τον άλλο. Και γιατί βγαίνουν όλα τα κουσούρια στη φόρα.

 

Γιατί μειώνεται η ερωτική επαφή μετά τον πέμπτο χρόνο; ---> Όσο "αντιτρυφερό" και αν ακούγεται, γιατί ο άνθρωπος είναι πολυγαμικό ζώο. Είναι όμως και μονογαμικός νους. Δυστυχώς, τα ένστικτα δεν παύουν να υπάρχουν, ακόμα και όταν ελέγχονται.

 

Όπως πολύ σωστά το θέτει ο Al Bundy στο Married...with Children: "I can't have sex with you Peg, you're my wife! It's not right!"

Link to comment
Share on other sites

Γάμος γάμος γάμος.. Γιατί αν παντρευτεί κανείς αλλάζει κάτι από την απλή συγκατοίκηση; ...
Αν χρειάζεσαι καινούργιο ψυγείο, κουζίνα κτλ. κανένας δεν θα σου τα χαρίσει με συγκατοίκηση (και λογικό είναι, αν το καλοσκεφτείς).

Τα 7 χρόνια είναι φαινόμενο σε πολλά πράγματα και αποτελεί στατιστικό γεγονός. Όχι υποχρεωτική πορεία του γάμου. Αν όσοι και όσες εντάσσουν τους εαυτούς τους στη χρυσή μετριότητα του μέσου όρου... καλά θα κάνουν το σκέφτονται. :whistling:

Γενικά - θέλεις λόγο κοινωνικής διαμόρφωσης; θέλεις λόγο νοοτροπίας ή βαθύτερης ανθρώπινης ψυχολογίας; - η συγκατοίκηση δεν ευνοεί - κατά κανόνα - την επίτευξη μακροπρόθεσμων στόχων και ονείρων, ούτε συμβάλλει στο να "δει" το ζευγάρι τον εαυτό του ως μία "ενότητα" (που φαίνεται να είναι αυτό που ξεχωρίζει τελικά το γάμο). Φυσικά και πάλι αυτό συμβαίνει κατά κανόνα, όχι απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ΦΩΝΑΖΕ κάθε βράδυ ο ασκητής όταν έβλεπα τηλεόραση παλιά..

:063laugh: :063laugh: :063laugh:

"ένας τρίτος άνθρωπος πάντα ανανεώνει μια σχέση"

επιστήμονας είναι....

ίσως στον 7ο χρόνο να είναι ότι πρέπει... :019blush: :019blush: :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεσαι καινούργιο ψυγείο, κουζίνα κτλ. κανένας δεν θα σου τα χαρίσει με συγκατοίκηση (και λογικό είναι, αν το καλοσκεφτείς).

 

Σωστά είναι και τα δώρα γάμου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές σκέφτηκες το σεξ σήμερα; (Όχι εσύ προσωπικά)

 

Τι, έτσι στην τύχη το σκεφτόμαστε; Ασ' τα να πάνε, είναι απογοητευτικό το πόσο κυριαρχούν τα ένστικτα σε αυτόν τον τομέα. Ακόμα δεν έχουμε κατέβει από τα δέντρα.

 

Εγώ το βρίσκω απογοητευτικό να μην κυριαρχούν τα ένστικτα σ΄ αυτό τον τομέα! :whistling:

Αλλά βρίσκω απογοητευτικότερο το εξής: ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ απλά! ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΑΠΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ!

 

ΕΔΩ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ .... ΕΡΓΑ! :whistling: :whistling:

 

Κι όσο τα παντρεμένα και μη ζευγάρια παύουν να έχουν συχνές και καλές σεξουαλικές επαφές ή/και η μεταξύ τους σεξουαλική ζωή παύει να τους ικανοποιεί με το πέρασμα του χρόνου, φοβάμαι ότι τα διαζύγια θα συνεχίσουν ν' αυξάνονται!

Δηλαδή κοντολογίς: άντε να συμφιλιωθείς μετά από έναν καβγά ή χειρότερα μετά από μία σοβαρή παρεξήγηση χωρίς να προηγηθεί ή ν΄ ακολουθήσει μία καυτή βραδιά (ή πρωί ή απόγευμα ή ξημέρωμα- όπως προτιμάτε και βολεύεστε!)

 

Και δυστυχώς έχουμε ακόμη ένα απογοητευτικό ρεκόρ! Είμαστε πρώτοι ανάμεσα στις ευρωπαϊκές χώρες στα διαζύγια! Όλων των ηλικιών!

 

Και να επισημάνω, ότι δύο είναι οι βασικοί λόγοι που χωρίζουν τα ζευγάρια:

α) Τα οικονομικά προβλήματα και

β) η ποιότητα και ...η ποσότητα του σεξ!

Και συνήθως αυτοί οι δύο λόγοι συντρέχουν σωρρευτικά!

(Πληροφορίες που ρίχνουν το φταίξιμο σε ασυμφωνία χαρακτήρων, στην πεθερά, στην κουνιάδα ή ... στο ποδόσφαιρο, ελέγχονται ως ανακριβείς...)

 

Τώρα γιατί κατά ένα περίεργο τρόπο δεν χωρίζουν όσα ζευγάρια αντιμετωπίζουν μόνο οικονομικά προβλήματα αλλά πρέπει να συντρέχει και ο υπό στοιχείο β΄λόγος.... δεν το ξέρω, αλλά έχω κάποιες υπόνοιες.

Αντιθέτως ο β΄ λόγος από μόνος του αρκεί για να μπει ο τρίτος άνθρωπος (στην καθομιλουμένη ορίζεται ως "κέρατο") και συνήθως αρκεί για να φέρει το διαζύγιο. Κι αυτό δεν το έχω αναλύσει επαρκώς, αλλά έχω κάποιες υπόνοιες επίσης!

 

Και να σημειώσω τέλος, ότι η επαγγελματική μου εμπειρία μου "δείχνει" με σαφήνεια, ότι τα ζευγάρια σήμερα, δεν μένουν στο γάμο "για τα παιδιά".

Τα παιδιά είναι (συνήθως όχι πάντα) μια καλή δικαιολογία (παραδόξως για τους άντρες :rolleyes7: συχνότερα) για να παραμείνουν σ΄ ένα γάμο, που ναι μεν δεν τους ικανοποιεί απόλυτα, αλλά από τον οποίο δεν θέλουν να φύγουν για άλλους λόγους καθαρά προσωπικούς και άσχετους "με τα παιδιά"!

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές σκέφτηκες το σεξ σήμερα; (Όχι εσύ προσωπικά)

 

Στο όνειρο μόνο ή στον ξύπνιο μου;Αν και στα 2 μαζί:

καμιά 20 φορές... :019blush::018bleh:

 

Τι, έτσι στην τύχη το σκεφτόμαστε; Ασ' τα να πάνε, είναι απογοητευτικό το πόσο κυριαρχούν τα ένστικτα σε αυτόν τον τομέα. Ακόμα δεν έχουμε κατέβει από τα δέντρα.

 

Γιατί-τι έχουν τα δέντρα; Μια χαρά είμαστε πάνω σε αυτά (χώρια που έτσι...δοκιμάζεις και νέες "στάσεις")!

Προτιμάς τα τσιμεντό-"δεντρα"...? Α,νεύρα που θα'χουν οι παγανιστές μαζί σου... :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά βρίσκω απογοητευτικότερο το εξής: ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ απλά! ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΑΠΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ!

 

ΕΔΩ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ .... ΕΡΓΑ! :whistling: :whistling:

 

ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!!! Γ-Ε-Ρ-Α!!!

 

Άρπα τηνε,Τράγου Κέρατο... :whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρίσκω απογοητευτικό να μην κυριαρχούν τα ένστικτα σ΄ αυτό τον τομέα! :whistling:

:blink:

Δηλαδή θεωρείς ότι τα ένστικτα θα 'πρεπε να κυριαρχούν τόσο σε αυτόν όσο και σε άλλους τομείς? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πράγμα στον καιρό του...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...