Jump to content

είναι αυτό ένα ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ;


 Share

Recommended Posts

δείτε τη παρακάτω φώτο από ανάγλυφο τοίχο σε σουμεριακό Ναό(Μεσοποταμία).Συγκρίνετε με την άλλη φώτο από το γνωστό DNA...

Μοιάζουν να έχουν κάποια σχέση ή όχι;

Σχόλια δικά σας... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα απο ποια οπτικη γωνια το βλεπεις, οπτικα δε μου κανει κατι αλλα υποθετω πως κ τα δυο ειναι πλεγματα που προφανως ειναι βασιζμενα σε καπιες αρχες......δε ξερς βασικα....που ωρικες αυτη τη συγκριση?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,αν προσέξετε καλύτερα την δεύτερη εικόνα(σουμεριακό ανάγλυφο),θα δείτε πως στο "δέντρο" τα "άνθη"(;)συνδέονται μεταξύ τους με "κλαδιά"(;;) που κάνουν ζινγκ-ζανγκ ( /\/\/\/\/\ ,δηλαδή...)από κάτω προς τα πάνω.ΟΚ φαίνεται αρκετά μπερδεμένο λόγω επιπλέον στυλιστικών λεπτομέριων...Αυτό είναι που φέρνει στο νου τη διακλάδωση DNA...

Link to comment
Share on other sites

δείτε τη παρακάτω φώτο από ανάγλυφο τοίχο σε σουμεριακό Ναό(Μεσοποταμία).Συγκρίνετε με την άλλη φώτο από το γνωστό DNA...

Μοιάζουν να έχουν κάποια σχέση ή όχι;

Σχόλια δικά σας... :unsure:

Πραγματικά ορισμένα αρχαία σύμβολα (όπως κι εκείνο του Ιπποκράτη) "φέρνουν" πολύ προς την απεικόνιση του DNA. Σύμπτωση; Αν όχι, πως το ήξεραν; Διαισθαντικά ή ήξεραν πράγματα που δεν ξέρουμε ότι τα ήξεραν;
Link to comment
Share on other sites

κομματάκι δύσκολο να πεισθεί κάποιος για...το ¨τυχαιο" εκείνων των μορφών και μοτίβων.

 

Ας πάρουμε τα φίδια του Ερμειου Κηρύκειου: Γιατί σχεδιάστηκαν να συμπλέκονται έτσι μεταξύ τους και όχι...αλλιώς; Εγώ π.χ. θα μπορούσα να τα σχεδιάσω αλλιώς.Θα 'ταν πάλι απλώς ένα καλόγουστο σχέδιο Κηρύκειου,αλλά τα φίδια θα'ταν αλλιώς: ούτε 1-2 άλλα 3 και 4 ας πούμε! Ή και 1 μόνο (σαν εκείνο το μοτίβο των φαρμακείων -με ένα φίδι να τυλίγει έναν πράσινο σταυρό).Και στο εναλλακτικό σχέδιο του Κηρύκειου,θα αφαιρούσα τα φτερά από τη κορυφή...Και το αποτέλεσμα; Ασφαλώς σε τίποτα δε θα έμοιαζε το αντίστοιχο φορμά του DNA...

 

Το γεγονός πως τέτοια μοτίβα επαναλαμβάνονται όχι μόνο στη τότε Σουμερία,αλλά και στις: Αρχαία Ελλάδα, Αίγυπτο, Λατινική Αμερική,κοκ., ευνόητο είναι να βάζουν τον καθένα-μια σε υποψίες...

 

Όποτε... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

...χώρια που στο σύμβολο του Κηρύκειου του Ερμή,βρίσκουν έντονες ομοιότητες με τα Τσάκρα της Ανατολής...!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι κάποιος εδώ μέσα γνωρίζει να μας πει τι σημαίνει ο συμβολισμός των φιδιών (ίσως ο ούτις). Μέχρι τότε ας σκεφτούμε λογικά.

 

Τέτοιου είδους "συμπλέγματα" γραμμών έκανα στο νηπιαγωγείο (όχι μόνο εγώ, και άλλα παιδάκια) εντελώς τυχαία, καθώς ζωγραφίζαμε. Τι σημαίνει; Ότι μας ήρθε η φώτιση και είδαμε το DNA; Όχι, απλώς είναι ένας πολύ κοινός σχηματισμός. Μόνο η συμμετρία του σχεδίου αποδεικνύει αυτό που λέω. Σίγουρα αν προσθαφαιρέσουμε στοιχεία ίσως και να φαίνεται σαν το DNA αλλά ούτε αυτό λέει κάτι.

 

Σε λίγο θα βλέπουμε τρίγωνα και θα λέμε "Οι αρχαίοι τάδε ήξεραν για τα F-16".

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι κάποιος εδώ μέσα γνωρίζει να μας πει τι σημαίνει ο συμβολισμός των φιδιών (ίσως ο ούτις). Μέχρι τότε ας σκεφτούμε λογικά.

 

Τέτοιου είδους "συμπλέγματα" γραμμών έκανα στο νηπιαγωγείο (όχι μόνο εγώ, και άλλα παιδάκια) εντελώς τυχαία, καθώς ζωγραφίζαμε. Τι σημαίνει; Ότι μας ήρθε η φώτιση και είδαμε το DNA; Όχι, απλώς είναι ένας πολύ κοινός σχηματισμός. Μόνο η συμμετρία του σχεδίου αποδεικνύει αυτό που λέω. Σίγουρα αν προσθαφαιρέσουμε στοιχεία ίσως και να φαίνεται σαν το DNA αλλά ούτε αυτό λέει κάτι.

 

Σε λίγο θα βλέπουμε τρίγωνα και θα λέμε "Οι αρχαίοι τάδε ήξεραν για τα F-16".

 

Σωστα το ότι μικροί σχεδιάζαμε τέτοια...Αλλά η περίπτωση αυτή,χμμ...δεν είναι το ίδιο!

 

Οι Αρχαίοι άλλωστε είχαν μακροχρόνια εμμονή με τη συγκεκριμένη φόρμα-συμπλέγματος των φιδιών.

Γιατί; Επειδή έτσι τους "ήρθε και ήτανε κουλ";? Έπαιξαν με αυτό και τους "κόλλησε"...;

Και αυτοί δεν ήτανε πιτσιρικάδες,μιλάμε...

 

Εγώ δεν θα το απλούστευα έτσι το πράγμα.Κάτι άλλο παίζει... :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αποκλείω. Απλά δίνω περισσότερες πιθανότητες στο να μην παίζει κάτι άλλο. Ίσως αν μας διαφωτίσει κάποιος περί της σημασίας του συμβόλου, να πάψουμε να το συγχέουμε με κάτι άλλο ή να επιβεβαιώσουμε τη σχέση του με κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι οι αρχαίοι ήξεραν για το DNA.....ε και;

Τι αποδεικνύει αυτό εκτός από την βλακεία του ανθρώπου, που ούτως ή άλλως είναι δεδομένη;

 

Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά από αυτό που θέλουμε να πιστεύουμε. Γιατί ντε και καλά να τα περιπλέκουμε;

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι οι αρχαίοι ήξεραν για το DNA.....ε και;

 

Έχει μεγάλη σημασία περισσότερο για ακαδημαϊκούς-ιστορικούς λόγους.

Δηλ.σχολεία και πανεπιστήμια -εάν οριστικοποιηθεί ως γεγονός- οφείλουν να αναθεωρήσουν τα εγχειρίδια.

Να μάθουν πως η επανάσταση σε αυτό τον τομέα είναι προ-Δαρβινική και η γνώση του ήταν ευρύτατα γνωστή στον Αρχαίο κόσμο (ίσως με μέρος της "μυστικής γνωσιακής κτήσης" των τότε Ιερατείων;)..

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε, Ingmar, ειλικρινά το πιστεύεις αυτό??

Μόνο εγώ -που ομολογουμένως δεν το ψάχνω και πολύ- έχω πληροφορηθεί για τουλάχιστον 2-3 περιπτώσεις ευρημάτων/ανακαλύψεων κτλ που η δημοσιότητά τους θα ανέτρεπε όχι μόνο τα εγχειρίδια αλλά και ολόκληρους επιστημονικούς κλάδους. Είμαι σίγουρος πως και τα δικά σας τα αυτιά, όλο και κάτι θα 'χουν πάρει.

Τί θέλω να πω... Αν οι άνθρωποι ήθελαν πραγματικά να αλλάξουν τα εγχειρίδια, αλλά και το σύστημα με το οποίο έχουν βολευτεί γενικότερα, να 'σαι σίγουρος πως πολλά γνωσιακά πεδία θα είχαν αλλάξει ριζικά, και μάλιστα όχι μια φορά! Πες μου όμως ποιόν βολεύει να κάνει κάτι τέτοιο...

 

Και πες πως όντως έρχεται ένας και δείχνει "στοιχεία" (έγκυρα ή μη-έγκυρα) σχετικά με την πιθανότητα να γνώριζαν οι αρχαίοι για το DNA.... ξανασκέψου αυτό που σωστά απάντησε ο Αρχάγγελος... "ε και?"

Υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία για κάτι τέτοιο?? Γιατί με τη νοοτροπία που μας χαρακτηρίζει, αν δε δούμε τη λέξη DNA πάνω σε αρχαίο πάπυρο, ακόμα και αν οι αρχαίοι έκαναν γενετικά πειράματα με επέμβαση στις αλυσίδες του DNA δεν πρόκειται ποτέ να το αποδεχτούμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Αν οι αρχαιοι στους οποιους αναφερομαστε ειχαν αφησει γραπτα (τα οποια να μπορουν να διαβασουν οι συγρονοι ιστορικοι) τα οποια αναφεροντουσαν σε κατι τετοιο λογικα θα το ξεραμε.

Ειτε απο αυτα , ειτε απο αλλα που θα αναφεροντουσαν σε αυτα.

Αν τωρα μιλαμε για προιστορικα χρονια ,για τα οποια δεν εχουμε γραπτες πηγες, μπορει να ειχαν βρει κατι και το μονο που διασοθηκε να ειναι αυτα τα συμβολα.

 

 

Απο την αλλη, αυτα τα συμβολα μπορει να εκφραζουν κατι τελειως διαφορετικο.

 

για παραδειγμα το συμβολο με τα φιδια θα μπορουσε αμετα να παριστανει τη συνθεση δυο φθινουσων γραμικων ταλαντωσεων

(αν το στρεψεις 90 μοιρες προς τα αριστερα) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...