Jump to content

Παράξενα σύμβολα-οδηγοί, παράξενα Graffiti...;


 Share

Recommended Posts

...όπως και αυτό εδώ.Δεν μπορούσαν να μην προσέξω τις 3 μασονικές τελείες:

fotograf12a010ej6.jpg...

Δεν θα διαφωνήσω με την άποψη ότι είναι tags τριών writers. Θα μπορούσε. Χρησιμοποιούν όμως "κώδικα" με μερικές μη-συμβατικές παραλλαγές κι αυτό μπορεί να σημαίνει:

- Άσχετους που απλά είδαν τον κώδικα και τον χρησιμοποιούν (για πλάκα ή γιατί φαίνεται cool) ή μη ξέροντας, ή επειδή θέλουν να εκφραστούν έτσι (π.χ. writers, στο χώρο που κινούνται αυτά κυκλοφορούν).

- Σχετικούς που δεν ξέρουν να τον χρησιμοποιούν σωστά. (Όχι ότι υπάρχει "σωστό" σ' αυτό, το θέμα είναι η επικοινωνία, όχι η ορθή γραφή)

- Σχετικούς που θέλουν να τον χρησιμοποιήσουν παραλλαγμένο, επειδή έτσι τον έμαθαν ή για άλλο λόγο.

- Ή ότι εγώ δεν τον αντιλαμβάνομαι σωστά (Πιθανό. Απέδωσα μια πιθανή ερμηνεία, δεν είναι η μόνη. Και οι άλλες είναι παραπλήσιες πάντως).

 

Η πάνω γραμμή: "Οι αρχές είναι σε συναγερμό (ή απλά "Άνθρωποι" - φίλοι;). Οι άνθρωποι στην περιοχή (ή η αστυνομία στη γειτονιά) αδιαφορεί για την παρουσία ανθρώπων σαν εμάς. Μπορείτε να περάσετε επιφυλακτικά. Συνεχίστε να περπατάτε. Διακλάδωση (ή σταθμός) σε 161(;;;). (Οι τρεις τελίτσες: )Αστυνομία, Εκκλησία και άνθρωποι, μη φιλικοί στη γειτονιά".

Η μεσαία γραμμη: "Οι αρχές είναι σε συναγερμό. Οι άνθρωποι στην περιοχή (ή η αστυνομία στη γειτονιά) αδιαφορεί για την παρουσία ανθρώπων σαν εμάς. Μπορείτε να έρθετε επιφυλακτικά" Το 42 δεν ξέρω τι μπορεί να αντιπροσωπεύει. Ίσως αριθμό οδού, ή απόσταση.

Η κάτω γραμμή (ή to τρίτο tag, αν θέλετε): " [... (το πρώτο σύμβολο μου διαφεύγει]. Όλα καλά (ή Κάνε τον άρρωστο σε άλλη "διάλεκτο"). Στρίψε δεξιά. Διηγήσου μια δακρύβρεχτη ιστορία, (Οι τρείς τελείες σημαίνουν: ) "εδώ μπορείς να πάρεις λεφτά"

 

ΥΓ. Όπως μπορούμε να δούμε με λεπτό μακραδόρο, κάποιοι ήδη προσπάθησαν να αποδόσουν νόημα, στη πρώτη και τρίτη γραμμή!

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

outis, ξέρω ένα τρομερό φόρουμ που είναι κάτι τύποι και γράφουν ό,τι να 'ναι όλη την ώρα έτσι για πλάκα!

Θες να στο πω;... δε θα προλαβαίνεις να γράφεις! χααχαχαχ ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

 

ειναι tags 2 writes

η πρωτη σειρα και η τριτη

η δευτερη σειρα ειναι απλα το ονομα του crew που ειναι οι δυο writers

 

οι τελιτσες σε τριγωνικο σχεδιασμο στην πρωτη σειρα σημαινουν κατι σχετικα με μπατσους και λοιπα δεν θυμαμαι ακριβως

χρησιμοποιειτε στους χωρους του punk και των graffiti writers

στην τριτη σειρα το ινσομ ειναι το ονομα του writer τον ξερω προσωπικα και δεν πιστευω με την καμια οτι ενα ατομο τοσο offsaint θα εχει σχεσει με τεκτονικες ομαδες η θα εχει ασχοληθει μαζι τους

 

ξανα λεω σοβαρευτειτε λιγο

δυο παιδακια ειναι που απλα εκανα κατι tags

τιποτα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

ξανα λεω σοβαρευτειτε λιγο

δυο παιδακια ειναι που απλα εκανα κατι tags

τιποτα παραπανω

 

Μα δεν αντιλέγω σε αυτό! Φυσικά νεαροί τα έκαναν αυτά, στους τοίχους της πόλης...

 

Απλά,μιλάμε για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ προέλευση κάποιων συμβολισμών.

Λειτουργούν και ως αρχέτυπα,ξέρεις...

 

Δεν φαντάζεσαι πόσο τα πολύ μικρά παιδιά επηρρεάζονται από τον περίγυρο. Σημείο -κλειδί:το υποσυνείδητο.

Βλέπεις κάτι,εσύ στην ηλικία των 2 χρονών-περίεργο ον άνθρωπος,και μεγαλώνοντας αφομοιώνεις "στοιχεία"...Κάποτε στην ηλικία των 20 χρονών,κάτι γίνεται και σου'ρχεται να βάλεις ένα "σημείο" κάπου. Το ζήτημα τώρα είναι: είναι αυτό όντως κάτι το ουρανοκατέβατο-κάτι που σου "κάπνισε" ή απλώς...το υποσυνείδητο ανέλαβε εδώ κάποιον ειδικό ρόλο; Ελπίζω να κατάλαβες που το πάω...

Link to comment
Share on other sites

οκ

συμφωνω με ολο αυτο που λες

 

αλλα μην ψαχνεις τετοιες προελευσεις οπου μεσα απο αυτα τα tags να περνανε καποιοι μυνημα στους εχοντες γνωση

 

τις τρεις τελειες σε τριγωνικο σχεδιασμο στισ εξηγησα το ποια η σημασια τους και το οποιο χρησιμοποιηθηκε συνηδειτα και πολλεσ φορεσ χρησιμοποιειτε και χωρις λογο

απλα ενα σημα ειναι κατα των μπατσων (με ενα παραδοξο τροπο συμβολιζει τρυπες απο σφαιρες)

 

επισης η τελειεσ μεσα στα κυκλικα "συμβολα" ειναι απλα για να γεμιζει το tag

 

αν κανεις μια βολτα στην αθηνα θα δεις πολλα τετοια γεμισματα χωρις λογο

απλα οταν γεμιζεις κατι φαινεται πιο ωραιο απο το να ειναι αδειο

 

καταλαβενεις τι θελω να πω?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζει κανεις αυτα που γραφω;

Φυσικα και ειναι για τους "μπατσεους", δεν ξερω δεν ειδα δεν ακουσα ειναι...πανω απο τους μισους φυλλακοβιους το εχουν στη βαση του αντιχειρα ως ταττου, οι υπολοιποι μαλλον το λενε το ποιημα... :whistling:

 

Και οσων αφορα το "σημαδεμα" της περιοχης αμφιβαλλω αν πηγαζει απο το κοινονικοπολιτκο περιβαλλον μας..

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επειδή ξεφύγαμε λίγο από το αρχικό θέμα μας επικεντρώνοντας την προσοχή μας σε μια φώτο, θα ήθελα να αναφερθώ σε πολλά graf που εχω δεί στην περιοχή Θησείου- Μοναστηράκι αν τα έχετε παρατηρήσει και εσείς. Κάθε φορά που περνάω από εκεί βλεπω και από ένα καινούργιο πιο περίεργο από το άλλο. Κάποια στιγμή που θα πάω βολτούλα με την φωτογραφική μου θα τα τραβήξω για να τα ανεβάσω εδώ (όποιος θέλει να έρθει για παρέα ,ευχαρίστως)

 

Εμένα άλλο με προβληματίζει. Αυτό το τεράστιο γκραφίτι στο μαρούσι κοντά, κάτω από την γέφυρα που βγάζει για κηφισίας , λίγο πριν βγεις στα εμπορικά, που είναι μια τεράστια σαν μάυρη πόρτα-αλλά όχι ακριβώς πόρτα, που πιάνει όλο τον τοίχο σχεδόν και απορώ πως έγινε σε τόσο κεντρικό σημείο. Το ίδιο έχω δει και κάπου πίσω από το Χίλτον. Ξέρει κανείς τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απευθύνω με τη σειρά μου τη δική μου απορία που με βασανίζει καιρό.

 

Στο κέντρο της Αθήνας σε πολλά σημεία και ιδιαίτερα στην τοποθεσία της Αγίας Φωτεινής και κατ επέκταση μέχρι και Ομόνοια αλλά και κατά μήκος της Βουλιαγμένης μέχρι ένα σημείο, υπάρχουν σε διάφορα σημεία πολλές πολλές τελείες που σχηματίζουν συνήθως συμπαγή γεωμετρικά σχήματα με γωνίες, κυρίως ορθογώνια νομίζω. Ειδικά πάνω από την παλιά γέφυρα του Ιλισσού που από κάτω ανοίγονται περίφημες στοές που πολλά έχουν ακουστεί για αυτές (πραγματικά δεν πρέπει να ναι κάτι πολύ περισσότερο από την παλιά κοίτη του Ιλισσού όμως) είναι γεμάτος ο τόπος τέτοιες τελείες και σε πολλά άλλα σημεία που είπα. Ακόμα και στη νησίδα που περνάει το τραμ αν θυμάμαι.

Γνωρίζετε κάτι; Σπάω το κεφάλι μου χωρίς να χω γνώση όμως, μήπως βρω κανένα πιθανό νόημά τους... Τι μπορεί να σημαίνουν; Τι να συμβολίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Απευθύνω με τη σειρά μου τη δική μου απορία που με βασανίζει καιρό.

 

Στο κέντρο της Αθήνας σε πολλά σημεία και ιδιαίτερα στην τοποθεσία της Αγίας Φωτεινής και κατ επέκταση μέχρι και Ομόνοια αλλά και κατά μήκος της Βουλιαγμένης μέχρι ένα σημείο, υπάρχουν σε διάφορα σημεία πολλές πολλές τελείες που σχηματίζουν συνήθως συμπαγή γεωμετρικά σχήματα με γωνίες, κυρίως ορθογώνια νομίζω. Ειδικά πάνω από την παλιά γέφυρα του Ιλισσού που από κάτω ανοίγονται περίφημες στοές που πολλά έχουν ακουστεί για αυτές (πραγματικά δεν πρέπει να ναι κάτι πολύ περισσότερο από την παλιά κοίτη του Ιλισσού όμως) είναι γεμάτος ο τόπος τέτοιες τελείες και σε πολλά άλλα σημεία που είπα. Ακόμα και στη νησίδα που περνάει το τραμ αν θυμάμαι.

Γνωρίζετε κάτι; Σπάω το κεφάλι μου χωρίς να χω γνώση όμως, μήπως βρω κανένα πιθανό νόημά τους... Τι μπορεί να σημαίνουν; Τι να συμβολίζουν;

Είναι ένας "κώδικας" επικοινωνίας που χρησιμοποιεί ο κόσμος των graffiti όχι όμως για επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Συγχώρα με Οutis αλλά δεν καταλαβαίνω... Κώδικας επικοινωνίας αλλά όχι για επικοινωνία...Τότε για τι;Γνωρίζεις το νόημα όλων αυτών των συσσωρευμένων τελειών ειδικά στην περιοχή της Αγ.Φωτεινής και τι νόημα έχει; Αν ναι φώτισέ με.

Link to comment
Share on other sites

Συγχώρα με Οutis αλλά δεν καταλαβαίνω... Κώδικας επικοινωνίας αλλά όχι για επικοινωνία...Τότε για τι;Γνωρίζεις το νόημα όλων αυτών των συσσωρευμένων τελειών ειδικά στην περιοχή της Αγ.Φωτεινής και τι νόημα έχει; Αν ναι φώτισέ με.

Η γνώμη μου είναι οτι graffiti crews χρησιμοποιούν διάφορα σχήματα (που ανήκουν σε γραφές παλιές και νέες και κώδικες επικοινωνίας) απλά επειδή δείχνουν cool χωρίς να θέλουν στην πραγματικότητα να πούνε τίποτα (πέρα από το tag που αφήνουν). Χρησιμοποιούν λοιπόν "κώδικα" επικοινωνίας χωρίς να επιδιώκουν την επικοινωνία. Ίσως να υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά...

Δες το έτσι: στην Αμερική έχουν τις "ελληνικές" φοιτητικές ενώσεις (Fraternities and sororities - αδελφότητες) που χρησιμοποιούν τρία Ελληνικά γράμματα, π.χ. ΓΦΒ. Ακόμα κι αν τα τρία γράμματα που έχουν επιλέξει ανήκουν σε κώδικα επικοινωνίας (τα Ελληνικά!) δεν τα χρησιμοποιούν για επικοινωνία αλλά ως αναγνωριστικό σήμα (μερικές φορές τα γράμματα έχουν νόημα για εκείνους, αλλά συμβολικό). Μερικές φορές που τυχαίνει να έχουν νόημα τα γράμματα για εμάς π.χ. ΓΑΒ οι ίδιοι αγνοούν το νόημα (όπως έχω διαπιστώσει). Οπότε δεν είναι παράλογη η χρήση "κώδικα" επικοινωνίας αλλά όχι για επικοινωνία.

Ποιος ο κώδικας και πιο το νόημα;

Τον "κώδικα" τον αφήνω στην άκρη. Έχει ενδιαφέρον - νομίζω - να τον ψάξουν όσοι/όσες ενδιαφέρονται.

Το νόημα των τελειών που λες δεν μπορώ να το υποθέσω - δεν τις έχω δει. "Νόημα" μερικών αναφέρω πιο πάνω σε άλλα post - αν και είναι και αυτά υποθετικά, δηλαδή αυτό είναι το νόημά τους αλλά δεν ξέρω αν εκείνοι που τα έγραψαν είχαν την πρόθεση να μεταδώσουν αυτό το νόημα ή όχι.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Τον "κώδικα" τον αφήνω στην άκρη. Έχει ενδιαφέρον - νομίζω - να τον ψάξουν όσοι/όσες ενδιαφέρονται.

Το νόημα των τελειών που λες δεν μπορώ να το υποθέσω - δεν τις έχω δει. "Νόημα" μερικών αναφέρω πιο πάνω σε άλλα post - αν και είναι και αυτά υποθετικά, δηλαδή αυτό είναι το νόημά τους αλλά δεν ξέρω αν εκείνοι που τα έγραψαν είχαν την πρόθεση να μεταδώσουν αυτό το νόημα ή όχι.

 

Όπως -μάλλον- ξανατόνισα, τις :.τις χρησιμοποιούν ποικιλοτρόπως:

 

1ον)ως τρόπος συγκοπής λέξεως ή φράσεως. π.χ. αντί για "Ενάρετος" -Εν.: ή αντί για Σεπτός, το κάνουν Σ.: Έχει καθαρά τεκτονικό και ροδοσταυρικό μπακγκράουντ μια τέτοια χρήση.

 

2ον)οι τρεις τελίτσες σε ισαπόσταση, μπορούν να έχουν αριθμολογικό συμβολισμό (ιερός αριθμός 3 -ΤΡΙΑΣ -Τριάδα-κ.τ.λ.), ή θρησκευτικό (Άγια Τριάδα) ή κρυτπικό (είμαστε 3 -τρεις η ώρα -κ.τ.λ.).

 

3ον) κρυπτογραφικό (π.χ. οι .: αντικαθιστούν μια λέξη -μπάτσοι; :cheerful: με τον ίδιο τρόπο που π.χ. ένα τρίγωνο, ένα τετράγωνο, ένα αφηρημένο σχήμα τέσπα ,μπορεί να αντικαθιστά μια συγκεκριμένη λέξη -οπότε στη περίπτωση αυτή, το "κλειδί αποκρυπτογράφησης" το κατέχει συγκεκριμένη/ες ομάδα/ες που μπορούν εύκολα να αποσυμβολίσουν τα όποια γκράφιτι που τους αφορούν).

 

Και δεν έχει τέλος: διότι ίσως να...σημαίνει και κάτι άλλο. Που προσωπικά δεν γνωρίζω. Για το συγκεκριμένο της φώτο, ΟΚ μπορεί να μην σημαίνει τίποτα και είναι ένα απλό tag -συνεπώς...χαβαλές να γίνεται!!! :cheerful:

 

Πάντως, ομολογώ πως ένα τέτοιο θέμα εύκολα γίνεται "ψαρωτικό"- και διατηρεί το όποιο σχετικό ενδιαφέρον... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χεχεχεχε...!

 

Να μαι και γώ :D

 

 

Για τις 3ς τελίτσες... τα είπαν οι συν-φορουμίτες...

 

Σημαίνει "Μπάτσοι, Γουρούνια, Δολοφόνοι"

 

 

 

Φυσικά και δεν είναι σύμβολο των "αναρχο"κάτι των πόλεων...

και φυσικά και έχει τις ρίζες του πίσω στο χρόνο...

 

 

Και εδώ.... σύμφωνα με όσα έγραψε ο συν/φορουμίτης περί το

"τεκτονικό" των ανθρώπων.... θα μπορεί να δεί οτι άλλο να οικειοποιήσαι

σύμβολα που ΔΕΝ ξέρεις τι είναι και άλλο να γνωρίζεις....

 

 

Όλοι συμφωνούμε (πιστεύω) πώς γνώση χωρίς πράξη είναι bacio senza amore (ή mazza senza vino)...

αλλά και πράξη χωρίς γνώση μην' είν' το ίδιο;

 

Και πόσο μάλλον πράξη χωρίς την αληθινή γνώση αλλά εσφαλμένη........

 

 

Δεν αντιλέγω πως οι "αγνοόντες" υπάρχουν.... αλλά θα βγεί συμπέρασμα με βάση αυτούς;

 

 

Τεσ'πα....

 

 

C ya later.

Edited by Αναξαγόρας
Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα μου επιτρέψετε να γράψω σε αυτο το θέμα μια και έχω ασχοληθεί 
αρκετά χρόνια με αυτο το αντικείμενο απο το 2003 περίπου...
(ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ;;) 

Θα σας ιντριγκάρω γιατί κάποια σύμβολα δεν είναι απλά γκράφιτι.

Ίσος να μην ξέρετε τους HOBO και LOBO.......
HOBO
https://katohika.gr/diethni/hobo-i-mistiki-glossa-ton-ipoton-tou-dromou/

Θα βρείτε πολλά στοιχεία για τα σύμβολα των ΗΟΒΟ...

Τώρα για την Αγ. Φωτεινή και την "Σπηλιά"  που υπάρχει δίπλα θα 
κάνουμε μεγάλη συζήτηση που δεν είναι του παρόντος...
Απλά δεν είναι μια απλή περίπτωση και σας το λέω μετά λόγου γνώσεως...

Κάποια είναι γκράφιτι κάποια όχι....
Υπάρχουν περίεργα σύμβολα που απλά τα προσπερνάμε... 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...