Jump to content

Κύριε ελέησον


Recommended Posts

εγώ διαμαρτυρομαι εντόνως και καθέτως :P ....κατ'αρχίν γιατί να ομολογήσεις το λάθος σου ή να ζητήσεις συγχώρεση....ας μην το έκανες....ή τουλάχιστον διόρθωσέ το κάνοντας μια καλή πράξη...μην περιμένεις να σωθείς αν δεν κάνεις κατι γι'αυτό...εξάλλου ο Θεός αν υπάρχει τι είναι ο βούρδουλας?κάνοντας κάτι κακό τη δική σου ψυχή κατακρεουργείς....και το να μην κάνεις μια ωηστεία δεν είναι κακό....και δεν οφείλεις να ζητάς συγχώρεση για το ''προπαρτορικο''....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

καλημερα,

 

θα ηθελα ως πρωην μοναχος και ιερεας(οι λογοι παραιτησης μου εγιναν γνωστοι σε προηγουμενα θεματα) να απαντησω την ερωτηση το κυριε ελεησον ειναι επικλητικη εκφραση που χρησιμοποιειται στισ αιτησεισ του διακονου προσ το θεο και ειναι το δευτερο μεροσ εκαστης αιτησης!

δευτερον ειναι επικλητικη εκφραση των μοναχων οπως διδασκει η νηπτικη θεολογια,ειναι η λεγομενη ευχη του κομποσχοινιου,οι μοναχοι την χρησιμοποιουν για να στρεψουν το νου και την καρδια τους στο θειο στοιχειο.

αν και πλεον δεν συμφωνω με τα δογματα της εκκλησιας και γενικοτερα με την χριστιανικη κοσμοθεαση των πραγματων εντουτοισ τεινω να ομολογησω οτι η εν λογω επικληση ειναι αρκετα ισχυρη.

Τωρα το θεμα της υποκρισιας εγκειται στον εκαστοτε ανθρωπο που χρησιμοποιει αυτην την επικληση το αν ασ πουμε τη χρησιμοποιει απο συνηθεια το οποιο ειναι συνηθεσ η επικλητικα.

Link to comment
Share on other sites

Και κάπως έτσι εγω θα σκίσω το πτυχίο μου (αν κ όποτε το παρω!!)

 

Ειπε κανεις τιποτα? εεεε.... :P

Μπραβο ρε Ηρακλειτε...με γλιτωσες απο ξεσκόνησμα βιβλίων.....

χεχε!!

Link to comment
Share on other sites

κυριε ελεησον..ειναι ευχη της εκκλησιας προφανος για να μας θυμιζει οτι υπαρχει και Θεος.Μας λενε να την επαναλαμβανουμε σα γρηγορη προσευχη σε καθε στιγμη οι πνευματικοι/παπαδες.Δειχνει ταπεινοφροσύνη.

Link to comment
Share on other sites

...δευτερον ειναι επικλητικη εκφραση των μοναχων οπως διδασκει η νηπτικη θεολογια,ειναι η λεγομενη ευχη του κομποσχοινιου,οι μοναχοι την χρησιμοποιουν για να στρεψουν το νου και την καρδια τους στο θειο στοιχειο....
Αν και έχουν κοινά σημεία το "Κύριε Ελέησον" δεν είναι η "Ευχή".

Η γενικότερη επίκληση "Κύριε Ελέησον" είναι προχριστιανική (και έχει και "ξεδέλφια" στο Βουδιστικό τουλάχστον χώρο, και είναι συνηθισμένη στην κοινωνική έκφραση (και λατρεία) της εκκλησίας. Αλλο η ειδική περίπτωση τη "Ευχής" που (έχει και διαφορετική διατύπωση, συνήθως, και) αφορά το ησυχαστικό μέρος και έχει σχετιστεί με τον μοναχισμό και το κομποσχοίνι.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχουν κοινά σημεία το "Κύριε Ελέησον" δεν είναι η "Ευχή".

Η γενικότερη επίκληση "Κύριε Ελέησον" είναι προχριστιανική (και έχει και "ξεδέλφια" στο Βουδιστικό τουλάχστον χώρο, και είναι συνηθισμένη στην κοινωνική έκφραση (και λατρεία) της εκκλησίας. Αλλο η ειδική περίπτωση τη "Ευχής" που (έχει και διαφορετική διατύπωση, συνήθως, και) αφορά το ησυχαστικό μέρος και έχει σχετιστεί με τον μοναχισμό και το κομποσχοίνι.

 

 

ναι ουτισ η ευχη ειναι "κυριε ιησου χριστε ελεησον με με"σαφως ολα εχουν προχριστιανικεσ ριζες στην εκκλησια χρησιμοποιειται συνδυαστικα!αν τωρα εχεισ αντιρριση και για αυτο τα παραπονα σου στουσ καθηγητεσ θεολογιασ το εθνικου πανε πηστημιου Αθηνων¨καθωε και στους Πατερες και εκκλησιαστικους συγγραφεισ!

 

Υ.Γφιλη μου viole τωρα που εμαθεσ την ιδιοτητα μου ρωτα την αμαλια να σου πει ποιοσ ειμαι!!!!χα! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

...σαφως ολα εχουν προχριστιανικεσ ριζες στην εκκλησια χρησιμοποιειται συνδυαστικα!αν τωρα εχεισ αντιρριση και για αυτο τα παραπονα σου ...
Εεεε, αφού εγώ έγραψα για προχριστιανική προέλευση, γιατί να έχω αντίρρηση και παράπονα;;; πάλι διαβάζεις πράγματα που δεν έγραψα. :rolleyes7: Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Εεεε, αφού εγώ έγραψα για προχριστιανική προέλευση, γιατί να έχω αντίρρηση και παράπονα;;; πάλι διαβάζεις πράγματα που δεν έγραψα. :rolleyes7:

 

οχι βρε εννουσσα αντιρηση στο οτι χρησιμοποιουνται συναδυαστικα!τελος παντων γιορτεσ ειναι !καλα χριστουγγενα σε ολους!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Ιησού Χριστέ Ελέησον με ή Κύριε Ελέησον προσωπικά πιιστέυω ότι είναι μία από τις πολύ καλές άμυνες

σε περίπτωση ενεργιακης επίθεσης , όταν αυτή υπωθεί με πίστη και δύναμη .Αλλα όλα είναι υποκειμενικά .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μου ήρθε ιδέα..

Κατ' αρχήν...υποστηρίζω την άποψη του ότι είναι ανώφελο να μεταβιβάζουμε το βάρος των ευθυνών για τις πράξεις και τις επιλογές μας σε κάποιον άλλο, πόσο μάλλον σε κάποιον που έχει "πολλά να κάνει" (μην μου αρχίσετε τα χριστιανικά, γτ δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα..)

Αλλά χμ..αν το σκεφτούμε ως εξής, ίσως να ισχύει κιόλας..Αν αυτός που προσεύχεται, δεν προσεύχεται ακριβώς για τη συγχώρεση, αλλά για την ενδυνάμωση του να δεκτεί αυτές τις ευθύνες και να προχωρήσει στο δρόμο που χάραξαν οι επιλογές του;; Καθαρά από άποψη πίστης;;..ε;; (πάω καλά ή δεν βγάζει κανείς νόημα με αυτό που γράφω;;; :019blush::019blush: )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μου ήρθε ιδέα..

Κατ' αρχήν...υποστηρίζω την άποψη του ότι είναι ανώφελο να μεταβιβάζουμε το βάρος των ευθυνών για τις πράξεις και τις επιλογές μας σε κάποιον άλλο, πόσο μάλλον σε κάποιον που έχει "πολλά να κάνει" (μην μου αρχίσετε τα χριστιανικά, γτ δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα..)

Αλλά χμ..αν το σκεφτούμε ως εξής, ίσως να ισχύει κιόλας..Αν αυτός που προσεύχεται, δεν προσεύχεται ακριβώς για τη συγχώρεση, αλλά για την ενδυνάμωση του να δεκτεί αυτές τις ευθύνες και να προχωρήσει στο δρόμο που χάραξαν οι επιλογές του;; Καθαρά από άποψη πίστης;;..ε;; (πάω καλά ή δεν βγάζει κανείς νόημα με αυτό που γράφω;;; :019blush::019blush: )

 

 

τελικα αυτο που ειπες ειναι και το πιο σωστο!ειδικα στη δευτερη παραγραφο! συνηθωσ το κυριε ελεησον το χρησιμοποιουν για να μετατοπισουν το βαροσ στον θεο που πιστευουν και δεν μιλαω μονο γιατουσ χριστιανους αλλα για ολουσ οσουσ επικαλουνται τισ θεοτητες τουσ οταν η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο ακομα κιαν οι δικες τουσ επιλογες ευθυνονται για αυτο! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μου ήρθε ιδέα..

Κατ' αρχήν...υποστηρίζω την άποψη του ότι είναι ανώφελο να μεταβιβάζουμε το βάρος των ευθυνών για τις πράξεις και τις επιλογές μας σε κάποιον άλλο, πόσο μάλλον σε κάποιον που έχει "πολλά να κάνει" (μην μου αρχίσετε τα χριστιανικά, γτ δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα..)

Αλλά χμ..αν το σκεφτούμε ως εξής, ίσως να ισχύει κιόλας..Αν αυτός που προσεύχεται, δεν προσεύχεται ακριβώς για τη συγχώρεση, αλλά για την ενδυνάμωση του να δεκτεί αυτές τις ευθύνες και να προχωρήσει στο δρόμο που χάραξαν οι επιλογές του;; Καθαρά από άποψη πίστης;;..ε;; (πάω καλά ή δεν βγάζει κανείς νόημα με αυτό που γράφω;;; :019blush::019blush: )

 

Με τον καιρό όσο θα προχωράς στην επίγνωση του εαυτού σου, μια μέρα θα δεις κάτι πολύ τρομακτικό. Θα δείς ότι μια ζωη τηρούσες κάποιες συμφωνίες τις οποίες δεν τις είχες συνάψει εσύ. Και τότε ίσος θα δείς το δεύτερο σου πρόσωπο που μεν ανήκει σε εσένα αλλα κάνει αυτά που κάνει ΄χωρίς την έγκρισή σου και για κάποιο δικό του λόγο...

Και τότε το " Κύριε Ελέησον" θα είναι ότι πρέπει για την περίσταση. Γιατί θα βλέπεις οτι παρα τη θέλησή σου κάνεις κάποια απαίσια πράγματα. (πάω καλά ή μήπως δυσκολεύεσαι να βγάλεις νόημα με αυτά που γράφω???)

Link to comment
Share on other sites

πρόκειται για την λεγόμενη ''Καρδιακή Προσευχή''.

Για όσους θέλουν να μάθουν περισσότερα να διαβάσουν το ''Μια βραδυά στο Άγιον Όρος'' και δεν σηκώνω αστεία περί του θέματος (εννοώ του τίτλου παιδιά, όχι γενικά μιλώντας).

Ειδικά αυτοί που εξασκούν τον ερμητικό μοναχισμό, έχουν σκοπό να αντιστρέψουν αυτό το στερεότυπο που λέτε (τα πολλά Κυριε Ελέησον κτλ.) κ το λένε συνέχεια με σκοπό να φτάσουν στην Θέωση. Σε κάποια φάση αρχίζει η αναπνοή τους κ η Ύπαρξη τους να το λέει κ ασυναίσθητα.

Καρδιακή, ονομάζεται γιατί απαλύνει υπαρξιακούς πόνους της καρδιάς (Φαντάζομαι στον Ορθόδοξο μυστικισμό, θα εννοούν το Τσάκρα της καρδιάς, αλλά ας μην πω άλλα)

Δεν είναι καθόλου καινούργιο.. Πιστεύω όλοι ακούσαμε το γνωστό ΠΑΣΑ ΠΝΟΗ ΕΝΕΣΑΤΩ ΤΩ ΚΥΡΙΩ κάθε αναπνοή να υμνήει τον Θεό...

Link to comment
Share on other sites

και δεν σηκώνω αστεία περί του θέματος (εννοώ του τίτλου παιδιά, όχι γενικά μιλώντας).

 

Οι ισορροπημένοι άνθρωποι σηκώνουν αστεία περί οποιαδήποτε θέματος. Τα αστεία πρέπει να σηκώνονται.

Link to comment
Share on other sites

ΈΚΑΝΕΣ, παραδέξου το! :blblbl:

 

Δεν σε κατάλαβα. Μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο? :unsure:

Εννοω πως τα ενεργειακα φορτισμενα αντικειμενα λειτουργουν ως "μαξιλαρακια" που δεν μας αφηνουν (σε περιπτωση καποιου λαθους ας πουμε) να ξαναρχισουμε ολη τη διαδικασια απο την αρχη, ομως αυτο που με χαλαει τοσο σε αυτο ειναι η πιστη και ο σεβασμος που δινουμε στο συμβολο εξαυτο (στην ιδια την επικληση σε αυτη τη περιπτωση) και οχι στο σκοπο για τον οποιο κατασκευαστηκε. Ετσι οχι μονο αποδυναμωνεται το συμβολο αλλα ταυτοχρονα χανεται και ο σκοπος του.

 

Ναι, συμβαίνει, αλλά μην το βλέπεις τόσο στενά. Το έλεος ΔΕΝ συνεπάγεται απαραίτητα με την έλευση κάποιας τιμωρίας.

Γιατι το λες αυτο;

Η παραμικρη υποψια μιας οποιας τιμωριας δε μπορει να προκαλεσει την επικληση του;

Αλλο ελεϊζω και αλλο συμπασχω αν εννοουσες κατι τετοιο.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...