Jump to content

Κύριε ελέησον


Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nα ρωτήσω λοιπόν κι εγώ κάτι? Εντάξει μετανιώνουμε και συγχωρούμε εμείς οι ίδιοι των εαυτό μας μετά δεν χρειαζόμαστε μια επιβεβαίωση? Και αντε πες οτι μετάνιωσα και με συγχώρεσα και αισθάνομαι καλά .. δεν νιώθω ένα κενό?

Αγαπητοί μου φίλοι προσωπικά εγώ το ένιωσα.. Πιστευω στο Κύριε ελέησον με!

Στο site αυτό πιστεύω ότι όλοι έχουν ένα Θεό.. Είτε αυτόν τον ονομάζουν Φύση είτε Βούδα Αλάχ είτε πιστεύουν στους δώδεκα θεούς είτε είτε.. Μετά την προσωπική σας ενδοσκόπηση και αφού τα έχετε καλά με τον εαυτό σας δεν γυρνάτε σε Αυτόν;

Διαφορετικά τι ρόλο θα έπαιζε η ανώτερη δύναμη στη ζωή μας?.. Εγώ είμαι χριστιανη ορθόδοξη , έχω βρει το Θεό μου εκεί.. Το Κύριε ελέησον με είναι μια φράση που μου δίνει δύναμη και μετα ξεκινάω να βρω και να συγχωρίσω εγώ η ίδια τα λάθη μου και να βρω τον εαυτό μου..Δεν ξέρω αν σας φαίνομαι αλλόκοσμη ή παλαιομοδίτησα αλλά αυτό πρεσβεύω..Χωρίς φυσικα σαν Χριστιανή ορθόδοξη, να έχω παροπίδες.. Υπάρχουν θέματα πολλά που με απασχολούν και ψάχνομαι.. Άλλωστε η μαγεία είναι ένα από τις πιο σημαντικές πτυχές της θρησκείας μου..Άσχετα αν μερικοί από τη "φάρα" μου δεν το βλέπουν ή δεν τους αφήνουν να το δουν..

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι οταν μας πηγαιναν εκκλησια στο σχολειο που οταν ακουγαμε

το Κυριε ελεησον λεγαμε "ο Παπας πινει carnation" :cheerful:

 

Επι της ουσιας ποιον?,,ελεησον υμας ..εμας δηλαδη που προσευχομαστε

γιατι? προφανως γιατι προσευχομαστε στο Ανωτερο Ον και μπορει να μας ελεησει

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μετανιώνουμε και συγχωρούμε εμείς οι ίδιοι των εαυτό μας μετά δεν χρειαζόμαστε μια επιβεβαίωση? Και αντε πες οτι μετάνιωσα και με συγχώρεσα και αισθάνομαι καλά .. δεν νιώθω ένα κενό?

αν εχεις μετανοησει με ειλικρινια γιατι να νιωθεις κενο?

 

..

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν και γιατί;

 

Προσωπικά μου φαίνεται επιπόλαιη σαν επίκληση με ισχυρή δόση υποκρισίας.

Το πιο σίγουρο είναι ότι κάνω λάθος.

Επίκληση είναι ασφαλώς.

Τώρα το της "υποκρισίας" είναι υποκειμενικό. Και από την πλευρά εκείνων που το βρίσκουν "απ' έξω" υποκριτικό, και από την πλευρά εκείνων "εκ των έσω" που το λένε υποκριτικά, από συνήθεια κτλ. (αλλά για να πει κανείς ότι είναι υποκριτικό σ' αυτήν την περίπτωση πρέπει να ξέρει το τι υπάρχει μέσα στον άλλο, κάπως δύσκολο πρακτικά).

Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι πιο υποκριτικό από άλλες συνήθεις ευχές που κάνουμε καθημερινά ή σε γιορτές. Ανάλογα, άλλοτε μπορεί να είναι και άλλοτε μπορεί να μην είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έλεγα υποκριτικό αλλά έκφραση συνήθειας και καμμιά φορά την πετάμε χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη την έννοια της. δεν υποκρινόμαστε απλά δεν αντιλαμβανόμαστε πόσο σημαντική παράκληση είναι. φυσικά υπάρχουν και μερικοί που κοροίδευουν την έκφραση Κύριε Ελέησον Με αν και πιστεύω ότι και αυτή η ομάδα δεν μπορεί να κατανοήσει πόσο σημαντικό είναι να παρακαλέσουμε για Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μετανοησει με ειλικρινια γιατι να νιωθεις κενο?

 

..

Είναι κάτι που δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν ξέρω.. Απλά το έχω νίωσει και φαντάστηκα ότι δεν είμαι η μόνη από τη στιγμή που όπως ξανα είπα όλοι πιστεύουμε σε ένα Θεό.. Και φαντάζομαι ότι δεν τον πιστεύουμε έτσι απλά για να έχουμε κάτι να λέμε αλλά επειδή μας έχει δείξει σημάδια ότι μας βοηθάει και είναι δίπλα μας.. Σίγουρα λοιπόν θα νιώσω κενο , όταν θα έχω τελειώσει όλες μου τις "έσω-διεργασίες" μου και θα έχω παραλύψει να τον επικαλεστώ!!!...Μέχρι και οι σατανιστές αισθάνοντε την ανάγκη να επικαλούντε το θεό τους κάθε ώρα και στιγμή.. Εμείς που πρεσβέβουμε την αγάπη πως είναι δυνατόν να στηριζόμαστε στις αμελειτέες δυνάμεις μας?

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει και λέει ότι θέλει. Δε θα πω πως ακολουθώ κάποιο συγκεκριμένο δρόμο η την άποψη μου για κάποια θρησκεία, όμως αν κάποιος νιώσει την ανάγκη να επικαλεστεί μια βοήθεια από κάπου δε θα είμαι εγώ που θα τον κρίνω. Αφήστε λοιπόν να λέει όποιος θέλει ότι θέλει ειδικά από τη στιγμή που δε σας θίγει και αν είσαστε αρκετά δυνατοί που πραγματικά μπορείτε να λύσετε όλα σας τα προβλήματα μόνοι σας μαγκιά σας, αφήστε όμως τους πιο «αδύναμους» να κάνουν ότι μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει και λέει ότι θέλει. Δε θα πω πως ακολουθώ κάποιο συγκεκριμένο δρόμο η την άποψη μου για κάποια θρησκεία, όμως αν κάποιος νιώσει την ανάγκη να επικαλεστεί μια βοήθεια από κάπου δε θα είμαι εγώ που θα τον κρίνω. Αφήστε λοιπόν να λέει όποιος θέλει ότι θέλει ειδικά από τη στιγμή που δε σας θίγει και αν είσαστε αρκετά δυνατοί που πραγματικά μπορείτε να λύσετε όλα σας τα προβλήματα μόνοι σας μαγκιά σας, αφήστε όμως τους πιο «αδύναμους» να κάνουν ότι μπορούν.

 

γιατί τόσο αυστηρό ύφος?αναφέρεσαι στις πιο πάνω απόψεις?

αν ναι τότε Romeo αυτό ακριβώς κάναμε που είπες. Είπαμε και κάναμε ότι θέλαμε.γιαυτό κάναμε τη συζήτηση επειδή το θέλαμε και για να πούμε τι πιστεύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμε που θα σας στεναχωρήσω, αλλά είστε εκτός θέματος. Η ερώτηση ήταν απλή, αλλά μάλλον όχι κατανοητή.

Επαναλαμβάνω και αναλύω την κάθε λέξη.

 

Κύριε: οποιαδήποτε ανώτερη δύναμη (δεν υπάρχει λόγος να κυρήξουμε θρησκευτικούς πολέμους, δεν έχω κανένα λόγο να θίξω συγκεκριμένες θρησκείες).

 

Ελέησον: δείξε έλεος [σύμφωνα με το λεξικό, (ειδικότ., στη βιβλική θεολογία) η αγάπη του Θεού για τον άνθρωπο που έχει αμαρτήσει]

 

Με δεδομένα τα παραπάνω, απαντήστε μου!

Ποιόν να ελεήσει και για ποιόν λόγο;

 

Υ.Γ. Πριν απαντήσετε σκεφτείτε το, χωρίς φόβο και χωρίς πάθος.

Υ.Γ.2 Θα εκτιμούσα μία απάντηση σύντομη και περιεκτική

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι κάπως το ριμάραμε στο δημοτικό, αλλά δεν το γράφω για να μη θεωρηθεί κακόβουλο χιούμορ εναντίον του χριστιανισμού...

 

Καθόλου! Ρίξε το...

Άλλωστε, είναι πασις γνωστό πως το πολύ το "κύριε ελέησον" το βαριέται και ο παπάς... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

έλεος [σύμφωνα με το λεξικό, (ειδικότ., στη βιβλική θεολογία) η αγάπη του Θεού για τον άνθρωπο που έχει αμαρτήσει]

 

Με δεδομένα τα παραπάνω, απαντήστε μου!

Ποιόν να ελεήσει και για ποιόν λόγο;

 

Υ.Γ. Πριν απαντήσετε σκεφτείτε το, χωρίς φόβο και χωρίς πάθος.

Υ.Γ.2 Θα εκτιμούσα μία απάντηση σύντομη και περιεκτική

 

Μα το ...ρωτάς;

 

Φυσικά τον εαυτόν και την οικουμένη!

Κάποιοι ατομιστές δίνουν έμφαση μόνο στο πρώτο -κάποιοι πιο φιλάνθρωποι,το δεύτερο...

Εξαρτάται. Και από λόγους; Α,εδώ -ιστορικώς μιλώντας- χάνουμε το λογαριασμό...!

 

Συγνώμη,αλλά τέτοιο θέμα είναι αστείο να θέλει και...φιλοσοφία! Τι το "φιλοσοφούμε"-το προφανές...;?

 

Πάντως, πρόκειται καθαρά για μια θετική επίκληση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν και γιατί;

 

Προσωπικά μου φαίνεται επιπόλαιη σαν επίκληση με ισχυρή δόση υποκρισίας.

Το πιο σίγουρο είναι ότι κάνω λάθος.

Μαλλον.

Λεει Ελέησον και οχι Ευλογησον, ο λεγών ζηταει απλα ελεος γιατι αναγνωριζει οτι εχει κανει λαθος καπου...

Τωρα θα υπαρχει "φυσικα" και ενα ποσοστο που θα υποκρινονται (και με πολυ ασχημες κριτικες απο οτι βλεπω)

αλλα τι μπορουμε να κανουμε;

 

Τεσπα οπως πιστευω, καθε τι το οποιο χρειαζεται και φωνιτικη επικληση για να γινει ειναι ΠΟΛΥ αδυμαμο, οποτε και μαλλον αχρηστο στους περισσοτερους απο εμας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...