Jump to content

Περί Διαφήμισης


 Share

Recommended Posts

:o Το forum έχει πάνω από 100 μέλη. :huh: Ερώτηση που την είδατε την διαφήμιση; Ένα απλό quote είτανε. Θα μπορούσα να το είχα γράψει σαν δικό μου. Δεν αρέσει η ειλικρίνεια; :censored: Να το ξέρω δηλαδή στο μέλλον για να μη παίρνω άδικες προειδοποίησεις να τα παραλλάζω λιγακι και να τα προσφέρω σαν δικά μου. Φαίνεται ότι όλων των άλλων τα quotes είναι εντάξει, όπως αυτό που δημοσιεύθηκε στα ΝΕΑ και το παρουσίασε η Νεφέλη΄, όπως τόσα άλλα για να μη τα απαριθμώ όλα εδώ. Είσαστε άδικοι παιδιά άδικοί και προκατηλειμένοι και κάνεται διακρίσεις. Τότε στους όρους σας βάλτε "Απαγορεύονται δημοσιεύσεις από σθγκεκριμένα άτομα ή αποσπάσματα από συγκεκριμένους συγγραφείς", και ονομάστε τα/τους. Θα ήταν πιο έντιμο εκ μέρους σας. Λυπάμαι, πραγματικά λυπάμαι για σας. Αυτό μόνο έχων πω. Όπως νομίζετε κύριοι. Αν σας βολεύει δώστε όλες τις προειδοποιήσεις μονομιας για να τελείωνουμε και μ'αυτό το παραμύθι. Αν σας βολεύει ότι θα γράφω από δώ και πέρα δεν θα είναι quoted, θα είναι αποκλειστικά δικό μου και με την άδεια όλων και του Πάπα και του Πατριάρχη και του Υπέρτατου Θεϊκού Όντος και όποοιου άλλου εμπλέκεται. Νάστε πάντα καλά. :censored:
Link to comment
Share on other sites

:001almostcry: Επειδή με αναστάτωσε αυτή η άδικη προειδοποίηση και επίθεση και επειδή προσέχω πολύ το τρόπο που γράφω για να μη παρεξηγηθώ η καημένη ξέχασα να αναφέρω το συσχετισμό του αριθμού των μελών του forum. Είναι λοιπόν πάνω από 100, ζήτημα να ξέρουν τον Eternal 3 έως 4 άτομα από όλα αυτά τα μέλη και μάλιστα όχι εμφανησιακά ή με το Ονοματεπώνυμο. Εγώ δεν το ανέφερα, πού είναι λοιπόν η διαφήμιση, εαν λάβουμε υπ'όψιν ότι και ο ίδιος δεν διαφημίζεται πουθενά επίτηδες γιατί το απεχθάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Σαμπρίνα,

 

Ο χώρος εδώ δεν είναι για να σου λυθούν οι απορίες ή για να συζητήσουμε το θέμα που σε απασχολεί.

Εάν θέλεις άνοιξε ένα νέο θέμα ή στείλε προσωπικό μήνυμα σε αυτόν με τον οποίο θέλεις να συζητήσεις.

 

Ό,τι ειπώθηκε ήταν ξεκάθαρο και αδύνατο να παρερμηνευθεί.

Link to comment
Share on other sites

εαν λάβουμε υπ'όψιν ότι και ο ίδιος δεν διαφημίζεται πουθενά επίτηδες γιατί το απεχθάνεται.

 

Επειδή αυτό το γνωρίζω προσωπικά ήδη πολύ καλά (μιας και μου το έχει πει ο ίδιος), είχα έναν λόγο παραπάνω να υποστηρίξω την προειδοποίηση!

Ο ίδιος ο συγγραφέας αυτού του άρθρου σου έχει κάνει κάποιες ρητές υποδείξεις για την στάση σου σ΄ αυτόν τον χώρο ώστε να σταματήσουν οι γνωστές εχθρότητες και αντιπαραθέσεις που σχετίζονται με το άτομό του! Γι αυτό και ρητή προειδοποίηση, η οποία προστατεύει πρώτα αυτόν!

 

Λήγει τώρα το θέμα, δεν θα συνεχιστεί άλλο και συνεχίζουμε εντός topic!

 

 

 

 

Απολλώνιε,

που και που ξεχνιέσαι και γράφεις και κάτι καλό!! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα με συνχωρησετε που επιστρεφω στο θεμα αλλα εδω δεν τιθετε θεμα ΔΙΑΦΗΜΗΣΗΣ.

Δεν ειπωθηκαν ουτε ονοματα οουτε τιποτα, μονο ενα ψευδονυμο.

Οσοι δεν ξερουν τον Eternal δεν τους απασχολει απλα αμα συμφωνουν με το quote το ασπαζονται και συνεχιζουμε.

Τοσα και τοσα quote εχουν γινει, τι δηλαδη ? ειναι ολα διαφημηση?

Ελα ρε παιδια ας σοβαρευτουμε λιγο.

Αυτα να περνατε καλα και να προσεχετε.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να 'ξερα, μπήκε κανείς στον κόπο να διάβασει αυτό το περίφημο πια quote? Αμφιβάλλω... γιατί αν το είχατε διαβάσει θα σχολιάζατε αυτό, και όχι το ποιανού είναι. Ας είναι και του Jerry Springer αν έχει κάτι να πει. Εκτός κι αν το διαβάσατε και δεν έχετε κάτι να σχολιάσετε... όσο για διαφήμιση.... ευκολότερα θα εκλάμβανα ως διαφήμιση τον τομέα των βιβλίων στο φόρουμ, παρά την αναφορά ενός μέλους "ο τάδε έγραψε-είπε αυτό", ειδικά αν ο "τάδε" είναι απλά ένα nick.

Έχει δίκιο ο Michael. Λίγη σοβαρότης δεν βλάπτει. Επίσης έχει δίκιο και η Sabrina. Την πηγή της ανέφερε η κοπέλα.

Άντε... :zipped:

Link to comment
Share on other sites

Τα άσχετα άρθρα του θέματος "Αιώνιο" μεταφέρθηκαν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ΜΙα και η καλή μου Νεφέλη ανέφερε και κάποιο απόσπασμα λέω να συνεισφέρω κι' εγώ με ένα απόσπασμα από το βιβλίο που γράφει ο Eternal whistling2.gif και φυσικά πήρα την άδεια του.(...)Και επειδή έρχομαι κατα καιρούς σε συχνή επαφή μαζί του (καταραμένη μετακόμοιση βλέπετε) μου μαθαίνει πως να κάνω έχω ηθελημένη εξωσωματική εμπερία και άρχισα να βιώνω πραγματικά τα αυτά που γράφει. :

 

 

Για πείτε μου, ένας νέος στον χώρο ο οποίος έχει δίψα για μάθηση δεν θα θελήσει να μάθει και αυτός να κάνει αστρική προβολή; Δεν θα θελήσει ως συνέπεια του παραπάνω να έρθει σε επαφή με τον Eternal και τον κάθε άγνωστο Eternal για να διδαχθεί;

 

Εγώ, και οι υπόλοιποι Διαχειριστές και Συντονιστές, για ποιον ακριβώς λόγο πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στον Eternal και τον κάθε άγνωστο Eternal ώστε να "του στέλνουμε πελάτες"; Και πως ξέρω εγώ ότι ο Eternal δεν είναι κάποιος δολοφόνος που θα σκοτώσει τον υποψήφιο βλάκα;

 

Το επιχείρημα "δεν είναι γνωστός" δεν στέκει. Επειδή ακριβώς δεν είναι γνωστός, ένας απ'τους λίγους τρόπους να τον μάθει κάποιος είναι μέσα από αυτό το δημοσίευμα. Εάν ήταν γνωστός, και κατά συνέπεια προσβάσιμος από πολλές πηγές, ούτε πρόβλημα θα υπήρχε ούτε διαφωνία.

 

Πρέπει και οφείλουμε, ως υπεύθυνα άτομα, να προστατεύσουμε αυτούς που ενδεχομένως χρειάζονται προστασία - στο μέτρο του δυνατού βέβαια.

 

Εάν κάτι τέτοιο σας φαίνεται ασόβαρο και μας θεωρείτε άτομα με έλλειψη σοβαρότητας θα παρακαλούσα πολύ να αποχωρήσετε, εάν βέβαια σέβεστε τον εαυτό σας.

 

Η ελευθερία του λόγου δεν κατακρίθηκε ποτέ από εμάς, ίσα ίσα το αντίθετο. Για να υπάρχει όμως ελευθερία χρειάζεται κάποιος δρόμος και κάποια πράγματα τα οποία πρέπει να κατέχεις. Αυτά τα πράγματα θα σε αποτρέψουν να πεις "Ελεύθερα σκοτώνω".

 

Εάν παρόλα αυτά δεν καταλάβατε την ενέργειά μας αυτή, τότε συνεχίζετε και πιστεύετε στην έλλειψη σοβαρότητάς μας. Σε αυτή την περίπτωση, σας είπα την λύση.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου, ένας νέος στον χώρο ο οποίος έχει δίψα για μάθηση δεν θα θελήσει να μάθει και αυτός να κάνει αστρική προβολή; Δεν θα θελήσει ως συνέπεια του παραπάνω να έρθει σε επαφή με τον Eternal και τον κάθε άγνωστο Eternal για να διδαχθεί;

 

Εγώ, και οι υπόλοιποι Διαχειριστές και Συντονιστές, για ποιον ακριβώς λόγο πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στον Eternal και τον κάθε άγνωστο Eternal ώστε να "του στέλνουμε πελάτες"; Και πως ξέρω εγώ ότι ο Eternal δεν είναι κάποιος δολοφόνος που θα σκοτώσει τον υποψήφιο βλάκα;

 

Το επιχείρημα "δεν είναι γνωστός" δεν στέκει. Επειδή ακριβώς δεν είναι γνωστός, ένας απ'τους λίγους τρόπους να τον μάθει κάποιος είναι μέσα από αυτό το δημοσίευμα. Εάν ήταν γνωστός, και κατά συνέπεια προσβάσιμος από πολλές πηγές, ούτε πρόβλημα θα υπήρχε ούτε διαφωνία.

 

Πρέπει και οφείλουμε, ως υπεύθυνα άτομα, να προστατεύσουμε αυτούς που ενδεχομένως χρειάζονται προστασία - στο μέτρο του δυνατού βέβαια.

 

Εάν κάτι τέτοιο σας φαίνεται ασόβαρο και μας θεωρείτε άτομα με έλλειψη σοβαρότητας θα παρακαλούσα πολύ να αποχωρήσετε, εάν βέβαια σέβεστε τον εαυτό σας.

 

 

Εάν παρόλα αυτά δεν καταλάβατε την ενέργειά μας αυτή, τότε συνεχίζετε και πιστεύετε στην έλλειψη σοβαρότητάς μας. Σε αυτή την περίπτωση, σας είπα την λύση.

 

Ευχαριστώ.

 

Α, μάλιστα... Καταλαβαίνω την ανησυχία και το αίσθημα ευθύνης σας Αυγερινέ, στο να "στείλετε πελάτες" οπουδήποτε, όμως έχω να παρατηρήσω τα εξής, κι ας φανούν σκληρά.

Δεν έχετε ευθύνη για γνώμες μελών του φόρουμ. Μέσα σε τόσο κόσμο, αδύνατο να συμφωνούν όλοι. Κάποιος θα μπορούσε να έχει εκφράσει καλή γνώμη για τον αγιορείτη πνευματικό του, πχ. που του "έδειξε της αλήθειες της ζωής", ή για έναν γκουρού ανατολίτικων δοξασιών "που ανάβει κεριά με το δάχτυλο", ή για ο,τιδήποτε και οποιονδήποτε. Στο λέω με πικρή δυστυχώς πείρα, είναι πολύ δύσκολο, αν όχι αδύνατο να σώσεις τους ανόητους και αφελείς. Στην τελική, They should have known better.

Εξάλλου, μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι εδώ μέσα. Και είμαι σίγουρη οτι ο εν λόγω κύριος δεν είναι ο μόνος που κάνει αστρική προβολή. Εξάλλου δεν το είπε καν ο ίδιος, συμπεραίνω λοιπόν ότι δεν ψάχνεται. Κάποια τον "δοκίμασε" να το πω έτσι, και είπε την καλή της γνώμη. Την προσωπική, υποκειμενική καλή της γνώμη.

Κι αν κάποιος είναι πρόθυμος, χωρίς άλλες συστάσει ςκαι αποδείξεις να τρέξει στον κάθε Eternal και να "διδαχθεί" χωρίς πρώτα να ψαχτεί, ε, καλά να πάθει αν τελικά φάει το κεφάλι του.

Όσο για το πώς και πόσο είναι ή δεν είναι κάποιος γνωστός, ειδικά μέσω διαδυκτύου σήμερα... άστο. Αυτός ο Eternal πχ, θα μπορούσε να είναι ο γιος μου ή ο αδερφός μου, ή ο δάσκαλός μου, και να μην ξέρω ότι χρησιμοποιει τέτοιο νικ, ή ότι δραστηριοποιείται (αν δραστηριοποιείται τελικά) στο δίκτυο... Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ένα δημόσιο πρόσωπο, και να μην το ξέρει κανείς μας.

Έχω άδικο?

Τα περί αποχωρήσεων και σοβαρότητας τα αφήνω ασχολίαστα. Την μέθοδο του "πετάω μπαλάκι" την ξέρω. Δεν πιάνει.

Αυτά....

:witch:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

 

Σεβαστή η άποψή σου, προφανώς όμως όχι δεκτή.

 

Τελειώσαμε;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

 

Σεβαστή η άποψή σου, προφανώς όμως όχι δεκτή.

 

Τελειώσαμε;

 

Πάλι καλά.

Μα δεν την υπέβαλλα πουθενά προς έγκριση την άποψή μου Αυγερινέ. Απλά την κατέθεσα, για τα πρακτικά...

 

Ναι, νομίζω προς το παρόν τελειώσαμε, μεγάλη γυναίκα είμαι και η ώρα πέρασε, πάω για ύπνο.

Κι αν βγω αστρικό σήμερα, θα σας ενημερώσω... :angel: :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε πως δεχόμαστε μια άποψη (ήτοι χαρακτηρίζουμε μια άποψη δεκτή ή μη δεκτή) σημαίνει πως την ασπαζόμαστε. Στην αντίθετη περίπτωση δεν την ασπαζόμαστε. Δεν τίθεται θέμα έγκρισης.

 

Και ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι πραγματικά, και δεν το λέω έτσι, δεν έχω κάτι με εσένα. Ίσα ίσα σε συμπαθώ. Στο λέω για να αναγνωρίσεις με τι τόνο γράφω όταν σου απευθύνομαι και έτσι να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις.

Με κανέναν εδώ μέσα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Καληνύχτα και καλές βόλτες στο αστρικό. :D:P

Link to comment
Share on other sites

Αυγερινος εγραψε

(Πρέπει και οφείλουμε, ως υπεύθυνα άτομα, να προστατεύσουμε αυτούς που ενδεχομένως χρειάζονται προστασία - στο μέτρο του δυνατού βέβαια.)

 

 

 

Συμφωνω απολυτα

Προσωπικα δεν διαχωριζω γνωστα ατομα η αγνωστα στο ευρυ κοινο η στην προσωπικη μας ζωη στο θεμα ενος πιθανου κινδυνου καθως πιο πολυ κινδυνεψα απο γνωστα μου ατομα

Θελει μεγαλη προσοχη ο χωρος της ερευνας καθως καραδοκουν τα αρπακτικα για να αρπαξουν οτιδηποτε μπορουν απο εμας και την ζωη μας

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα προείπανε ο Αυγερινός και η Μαρία και θα τονίσω γι άλλη μια φορά ότι στην προκειμένη περίπτωση, εστιάζοντας στον Eternal, έχει ζητηθεί από τον ίδιο να μην αναφέρεται σ΄ αυτόν τον χώρο! (για λόγους που εγώ, οι συντονιστές και κάποια μέλη γνωρίζουμε ήδη).

 

Πρόκειται ίσως για λεπτομέρεια, αλλά είναι σημαντική λεπτομέρεια Eirianwen, που ελπίζω ν΄ αντιλαμβάνεσαι!!

Βάλε τον εαυτό σου στην θέση του Eternal: να έχεις παρακαλέσει κάποιο μέλος σε κάποιο φόρουμ να μην κάνει αναφορές στο άτομό σου, είτε αυτές είναι καλές είτε κακές, να έχεις ενημερώσει σχετικά έναν ή περισσότερους από τους συντονιστές του συγκεκριμμένου φόρουμ, αλλά το μέλος να συνεχίζει τις αναφορές χωρίς να συμορφώνεται στην επιθυμία σου...

Αν το δεις έτσι, είμαι σίγουρη ότι θα συμφωνήσεις με την επέμβασή μας στο ποστ της Σαμπρίνας.

 

Εάν εξακολουθείς να διαφωνείς, λυπάμαι, αλλά εμείς οφείλουμε να σεβαστούμε κάποιες επιθυμίες, όταν και άμα μπορούμε, δρώντας ανάλογα.

 

Αυτά, κι ελπίζω να κλείσει επιτέλους εδώ το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

I see...

 

Όμως οι λόγοι που αναφέρεις Νεφέλη καμία σχέση δεν έχουν με αυτούς που προβλήθηκαν αρχικά για την αντίδραση στο ποστ της Σαμπρίνας. Από τα γραφόμενα σου προκύπτει ότι κάποιοι από σας γνωρίζετε αυτόν τον Eternal, άρα μάλλον δεν πρόκειτε για καναν δολοφόνο, βιαστή, νταβατζή, απατεώνα ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Αν ήταν κάτι επικίνδυνο, δε θα το λέγατε για να προειδοποιήσετε τον κόσμο?

Συμπέρασμα: άλλο "ο τάδε δε γουστάρει προβολή οπότε μην τον προβάλεις", κι άλλο: "δεν τον προβάλλουμε γιατί μπορει να είναι η μαύρη πλευρά του Σύμπαντος και να θέλει να μας σφάξει". Θα μπορουσατε μια και έγινε ολόκληρο θέμα να διευκρινήσετε αν πάτε να προστατέψετε τον εν λόγω από την προβολή που δε θέλει (μια και ξέρετε κι αυτόν και τις προτιμήσεις του), ή τα υπόλοιπα "αθώα" μέλη από το να "πέσουν στα νύχια του" αν πρόκειτε για τέτοιο μέρος του λόγου...

Υπάρχει μια λεπτή διαφορά....

 

Κι εν πάσει περιπτώσει, ίσως να είμαι η εξαίρεση, αλλά εγώ στάθηκα στο περιεχόμενο του quote κι όχι στο ποιός και το γιατί. Απ' ότι διάβασα μια χαρά τα λέει ο άνθρωπος κι είναι ενδιαφέροντα, και αφορμή για περαιτέρω προβληματισμό για τους νέους. Εγώ σαν παλιά καραβάνα τα ξέρω από πρώτο χέρι.

Αντί να χαρείτε που ένα τόσο ενδιαφέρον κείμενο ήρθε στο φόρουμ, την πέφτετε στην κοπέλα που προφανέστατα καλή τη πίστη ανέφερε την πηγή της.

Και δημιουργείτε ολόκληρο θέμα ενώ θα μπορούσατε να της είχατε στείλει ένα πμ που να λέει "κουκλίτσα, τον ξέρουμε κι εμείς αυτόν,μας έχει πει ότι δε θέλει να αναφέρεται εδώ, μην ξαναβάλεις το όνομα του". End of the story.

 

Όσο για το ποιόν του κάθε συγγραφέα...τι να σας πω. Κατά την γνώμη μου μπορούμε κάλλιστα να απολαμβάνουμε το έργο κάποιου, χωρίς απαραίτητα να τον κάνουμε και παρέα. Κι εν πάσει περιπτώσει έκαστος κρίνεται από το έργο του. Όπως έλεγαν κι οι παλαιότεροι, "αν είναι ρόδο θα ανθίσει, κι αν είναι σκατούλα θα βρωμίσει". Αρκεί να έχουμε όλοι τα μάτια μας ανοιχτά-και τις μύτες επίσης!

 

Ταύτα και μένω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...