Jump to content

Φάρμακο... αμνησίας.


Recommended Posts

Η επιστήμη ισχυρίζεται ότι βρήκε τρόπο να 'διαγράφει' συγεκριμμένες μνήμες από τον νου, χωρίς να επηρρεάζει άλλες μνήμες.

 

Για περισσότερα : http://www.telegraph.co.uk/earth/main.jhtm.../scimemo101.xml

 

 

 

 

(...το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό...; :unsure: )

Link to comment
Share on other sites

Τί ωραία ζωή, χωρίς κακές αναμνήσεις, ε?!

Όλοι θα είμαστε τόσο ευτυχισμένοι και κανείς δεν θα έχει πρόβλημα. Και όλα αυτά με ένα ωραίο χαπάκι που θα μας δίνει το σύστημα που τόσο μας αγαπά και μας φροντίζει.

 

huxley.jpg

(χωρίς λόγια)

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αποτέλεσμα νομίζω πως έχει και το ecstasy. Να δεις όμως που το καινούριο «ecstasy» θα το ασπαστούν όλοι..

Link to comment
Share on other sites

Είχε κυκλοφορήσει μια ταινία μ' αυτό το θέμα.

 

Δεν θυμάμαι τίτλο, είχε να κάνει με κάποιες αναμνήσεις που επέμεναν και μετά το delete στον εγκέφαλο του ανθρώπου που ήθελε να τις σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς την αιώνια λιακάδα ενός καθαρού μυαλού με τον άπαιχτο Jim Carrey?! :)
Έτσι λέει και το σχετικό άρθρο "It failed to bring Jim Carrey happiness in the award-winning film Eternal Sunshine of the Spotless Mind, but scientists have now developed a way to block and even delete unwanted memories from people's brains."

Κάτι άλλο όμως. Λέει: "Researchers have found they can use drugs to wipe away single, specific memories while leaving other memories intact. By injecting an amnesia drug at the right time, when a subject was recalling a particular thought, neuro-scientists discovered they could disrupt the way the memory is stored and even make it disappear."

Λοιπόν μου κάνει εντύπωση. Το περασμένο αιώνα έγινε μεγάλη προσπάθεια από ψυχιάτρους και ψυχοθεραπευτές να "επαναφέρουν" μπλοκαρισμένες δυσάρεστες μνήμες (που μερικές φορές αποδείχθηκαν ψευδείς). Τώρα βλέπουμε ότι συνάδελφοί τους θέλουν να τις μπλοκάρουν. Σαν κάποιος να άνοιξε την πόρτα, είδε τη έχει μέσα και βιάζεται να την κλείσει....

 

Νομίζω πως δεν είναι άσχετο αυτό που έχω ακούσει, ότι οι Αμερικάνει "αφαιρούν" ψηφιακά τους δίδυμους πύργους από τις παλαιότερες ταινίες...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αποτέλεσμα νομίζω πως έχει και το ecstasy. Να δεις όμως που το καινούριο «ecstasy» θα το ασπαστούν όλοι..

Το XTc εχει μαλλον αντιθετο αποτελεσμα.

Θυμασαι πραγματα, και μαλιστα με εντονοτατο συναισθημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να 'τος ο τράγος! :clapping: :cheerful:

Πραγματικά, θα μπορούσαμε να ερμηνεύσουμε την παραπάνω είδηση ως μια "μεγάλη" (κι όμως, τόσο μικρή) παγκόσμια αλλαγή σε πολιτικό επίπεδο!

Ναι, το πηγαίνω μακριά, αλλά από μια Οργουελική κοινωνία στην οποία ζούμε σήμερα, δεν θα ήταν καθόλου απίθανο το σύστημα να δοκιμάσει να πάει στο άλλο άκρο αντιμετώπισης του ανθρώπου, έχοντας τα ίδια (και πιθανόν και καλύτερα) αποτελέσματα.

Και το άλλο άκρο του 1984 του Οργουελ, είναι το ισάξιο Brave New World του Aldous Huxley (ο τύπος στη φωτογραφία που παρέθεσα παραπάνω) που περιγράφει μια αντιδιαμετρικά αντίθετη εικόνα της κοινωνίας του Οργουελ όπου χαρακτηρίζεται από βία, καταστολή, ΦΟΒΟ και ανασφάλεια... Μια κοινωνία πλήρως ελεγχόμενη και απόλυτα χειραγωγημένη, με τη βοήθεια ενός χαπιού, το οποίο... σε κάνει να αισθάνεσαι μονίμως όμορφα!

Ο τρόπος, τα αποτελέσματα κτλ είναι κάτι που με ελάχιστη φαντασία μπορείτε να κατανοήσετε...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να χρησιμοποιηθεί για ιατρικούς σκοπούς καλώς.

Αλλά αν είναι να χρησιμοποιηθεί από όποιον θέλει και για την πλάκα του..

Εγώ τις θέλω τις κακές αναμνήσεις μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχε κυκλοφορήσει μια ταινία μ' αυτό το θέμα.

 

Δεν θυμάμαι τίτλο, είχε να κάνει με κάποιες αναμνήσεις που επέμεναν και μετά το delete στον εγκέφαλο του ανθρώπου που ήθελε να τις σβήσει.

 

το ίδιο θέμα είχε και το "PAYCHECK" (νομίζω) με τον Μπεν Άφλεκ και την Ούμα Θέρμαν...

Link to comment
Share on other sites

[...]

Και το άλλο άκρο του 1984 του Οργουελ, είναι το ισάξιο Brave New World του Aldous Huxley (ο τύπος στη φωτογραφία που παρέθεσα παραπάνω) που περιγράφει μια αντιδιαμετρικά αντίθετη εικόνα της κοινωνίας του Οργουελ όπου χαρακτηρίζεται από βία, καταστολή, ΦΟΒΟ και ανασφάλεια... Μια κοινωνία πλήρως ελεγχόμενη και απόλυτα χειραγωγημένη, με τη βοήθεια ενός χαπιού, το οποίο... σε κάνει να αισθάνεσαι μονίμως όμορφα!

Ο τρόπος, τα αποτελέσματα κτλ είναι κάτι που με ελάχιστη φαντασία μπορείτε να κατανοήσετε...

Μαλλον πισω εισαι, οι "terrorists", τα prozac &Ladose(σε Ευρωπη) και γενικα ολο το συστημα (παρα)πληροφορησης μαλλον σε προλαβανε! :P

:whistling:

 

Τωρα πια δεν ηφισταται λογοκρισια...απλα υπαρχει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΒΟΥΗΤΟ που τι και να πεις απλα..ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΣΑΙ...

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...