Jump to content

Το Γνωρίζειν Πως της Μαγείας που βρίσκεται; ...


Lithos
 Share

Recommended Posts

Ναι! Το άκουσα και αυτό! :whistling:

 

Ένας παπάς (μιά χαρά διαβάσατε : παπάς!), είπε σε μία γνωστή μου κυρία πως αν θέλει να πραγματοποιήσει μία ευχή της ιδού τι πρέπει να κάνει :

 

Στην πανσέληνο, ακριβώς την ώρα που η Σελήνη είναι σε πλήρες γέμισμα, αφού έχει λιβανίσει το σπίτι της για να το καθαρίσει, προσευχόμενη στον Ιησού ( :smilewink: ), θα βγει έξω (!), ακριβώς την ώρα που η Σελήνη είναι σε πλήρη γέμιση, και θα κάνει μία ευχή με ολόκληρη την δύναμη της καρδιάς της.

 

Η ευχή θα πραγματοποιηθεί. :whistling:

 

Η ευχή, πραγματοποιήθηκε! :cheerful: :smilewink:

 

Και εγώ έμεινα αμίλητη, ανίκανη να αποφασίσω αν έπρεπε να αναλύσω, σε μία 65-χρονη γυναίκα, αυτό που έκανε. Τελικά αποφάσισα να παραμείνω αμίλητη!

 

Έχετε παρατηρήσει παρόμοια ΄κρούσματα΄ εμπλοκής της χριστιανικής εκκλησίας σε παραδοσιακές αρχαίες γητειές; Διότι η κυρία αυτό ακριβώς έκανε, μόνο που ο παπάς της το έντυσε με χριστιανικά ρούχα.

 

Υ.Γ. : κ.κ. Διαχειριστές, αν συτό το θέμα ταιριάζει στην μαγεία (που ίσως να ταιριάζει κάπως καλύτερα τώρα που το ξανασκέπτομαι), μπορείτε να το μετακομίσετε και θα πληρώσω εγώ για το φορτηγό! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Το άκουσα και αυτό! :whistling:

 

Ένας παπάς (μιά χαρά διαβάσατε : παπάς!), είπε σε μία γνωστή μου κυρία πως αν θέλει να πραγματοποιήσει μία ευχή της ιδού τι πρέπει να κάνει : ...

Εγώ την έκπληξη και την απορία δεν κατάλαβα.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει παρόμοια ΄κρούσματα΄ εμπλοκής της χριστιανικής εκκλησίας σε παραδοσιακές αρχαίες γητειές; Διότι η κυρία αυτό ακριβώς έκανε, μόνο που ο παπάς της το έντυσε με χριστιανικά ρούχα.

 

Αμε...πολλές! Ειδικά στα απομακρυσμένα νησιά... :smilewink:

 

Ξέρεις, το 60% της Ορθόδοξης Χριστιανικής Θρησκείας είναι παγανιστιών καταβολών. Βρες το βιβλίο του Χ.Λάζου "Παγανιστικά έθιμα στον Χριστιανισμό" (εκδ: ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ), θα σε ενδιαφέρει. Θα διαπιστώσεις πως ο σημερινός χριστιανισμός είναι βασικά μια...copy-paste θρησκεία -κι ας κλαίγονται οι πιστοί περί του αντιθέτου...!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκπληξη και την απορία δεν κατάλαβα.

 

 

Ίσως γιατί δεν φαντάστηκες πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ξανακούσει κάτι τέτοιο.

 

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ Ινγκμαρ για το βιβλίο. Θα το αγοράσω για να ενημερωθώ.

 

Πράγματι νόμιζα πως το μόνο που είχαν κάνει ήταν να καμουφλάρουν γιορτές. Από εκεί και πέρα να προτείνουν τέτοια εξώφθαλμη γητειά ... !

 

Ναι, βρε Τραγάκι μου! Καλό είναι αυτό, αλλά άϊντε να στρίψεις αυτό το 40% που λες το οποίο ο χριστιανισμός κρατά με τον φόβο. Πως λες να γίνει; Ακόμη και οι δικοί μας, 40, 50, 60 χρονών άνθρωποι και πηγαίνουν ακόμη στην ανάσταση "για τα μάτια του κόσμου".

 

Και μην μου πεις πως είναι δύσκολο να διαφοροποιηθούν από την οικογένειά τους, στον θρησκευτικό τομέα ... τα δικά μου τα ξέρεις! Με τα χρόνια το χωνεύουν.

 

Βέβαια έχω και ένα ευχάριστο. Είχα μιλήσει με έναν κύριο 55άρη (τότε...) προ 3ετίας, και του είπα 2 πράγματα από αυτά που γνώριζα. Αυτός έτυχε να είναι άνθρωπος καλλιεργημένος, και μου τηλεφώνησε την περασμένη εβδομάδα όλος χαρά που συνειδητοποίησε πως ο Πρόγονός του είναι ο Δευκαλίωνας και όχι ο Αβραάμ, καθώς επίσης πως υπάρχουν και άλλου συνειδητοποιημένοι. Εχει δε, την τύχη να ζει μόνιμα σε ένα χωριό κοντά στο Όλυμπο!

Link to comment
Share on other sites

Κέρατο... να φύγουμε δηλαδή απο την μια θρησκεία και τις δοξασίες της και να πάμε σε μια άλλη;...η δική μου ερώτηση είναι:

 

- Γιατί να μπώ σε καλούπι θρησκείας και δογματισμούς και να μην το αφήσω ώς έχει κρατώντας τα καλύτερα και τα ορθότερα απο κάθε δοξασία και ιδεολογία προς εμένα σαν άνθρωπο, αποδεχομένος (η μή) οτι υπάρχει και κάποια ανώτερη ΄δύναμη που δεν γνωρίζω;

 

Όσον αφορά το περιστατικό... το λιβάνισμα τι νομίζετε οτι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κέρατο... να φύγουμε δηλαδή απο την μια θρησκεία και τις δοξασίες της και να πάμε σε μια άλλη;...η δική μου ερώτηση είναι:...
Κι άντε το να "φύγουμε". Εδώ μιλάμε για
...να στρίψεις αυτό το 40% που λες το οποίο ο χριστιανισμός κρατά με τον φόβο. ....
Ιεραποστολικό "ζήλο" δηλαδή.
...Βέβαια έχω και ένα ευχάριστο. ...μου τηλεφώνησε την περασμένη εβδομάδα όλος χαρά που συνειδητοποίησε πως ο Πρόγονός του είναι ο Δευκαλίωνας και όχι ο Αβραάμ, καθώς επίσης πως υπάρχουν και άλλου συνειδητοποιημένοι. ...
Συγνώμη δηλαδή αλλά είναι "ευχάριστο" αυτό; Γιατί αποτελεί "συνειδητοποίηση" όταν κάποιος αφήνει τη μια φαντασίωση για μια άλλη; Μήπως οι "άλλες" επιλογές δεν καταλήγουν τελικά να κρατούνε με φόβο; (Εκείνους που κρατούνε, γιατί συνήθως δεν είναι ο φόβος που κρατά τους "συνειδητοποιημένους" οποιασδήποτε θρησκείας. Εκείνους που κρατά ο φόβος - και πάλι οποιασδήποτε θρησκείας - είναι οι μη-συνειδητοποιημένοι. Εκτός κι αν νομίζει κανένας ότι "συνειδητοποιημένοι" είναι εξ' ορισμού μόνο όσοι συμφωνούν με κάποια θρησκευτική άποψη (τη δική τους δηλαδή) :whistling:
...Πράγματι νόμιζα πως το μόνο που είχαν κάνει ήταν να καμουφλάρουν γιορτές. Από εκεί και πέρα να προτείνουν τέτοια εξώφθαλμη γητειά ... !...
Η "λαϊκή θρησκεία" ή λαϊκή θρησκευτικότητα, αν θέλεις, συνήθως επιβάλλει κάποιους συγκριτισμούς, και ανάλογα με τη μορφή που έχει η λαϊκή αυτή θρησκευτικότητα δίνεται το "τοπικό" χρώμα. Έτσι στην πράξη δεν πρόκειται για "καμουφλάρισμα" γιορτών αφού επιβάλλεται από το λαό στη θρησκεία κι όχι από τη θρησκεία στο λαό.

Το αν τώρα αυτό ήταν "εξόφθαλμη γητειά" είναι συζητήσιμο.

Έχει ως προϋπόθεση όλα τα στοιχεία: Λιβάνι - συγκεκριμένη προσευχή - ύπαιθρος - Σελήνη - ευχή. Ποιο είναι το σημαντικότερο; και πώς το ξέρουμε;

Είναι το ίδιο πιθανό να είχε σκεφτεί ο παπάς ότι αν της έλεγε μόνο "συγκεκριμένη προσευχή - ευχή" δεν θα ενεργοποιούσε π.χ. την πίστη της. Έξυπνα (σοφά;) πρόσθεσε και το λιβάνι, αφού είναι μέρος της γνώριμης στην κυρία θρησκευτικότητας. Και πάλι όμως θα μπορούσε να διακρίνει (στην περίπτωση που μιλάμε) ότι αυτό δεν θα αρκούσε. Έδωσε λοιπόν κι έξτρα στοιχεία υποβλητικά: ύπαιθρος και γεμάτο φεγγάρι (δεν απαγορεύει απ' όσο ξέρω καμιά εκκλησία το συνδυασμό προσευχής και υποβλητικών στοιχείων (έξω ενώ είναι γεμάτο το φεγγάρι) - ήταν άραγε μέρα ή νύχτα; μερικές φορές "ακριβώς την ώρα που η Σελήνη είναι σε πλήρη γέμιση" δεν είναι νύχτα είναι μέρα, απλά δεν φαίνεται το φεγγάρι!;;;

Άλλος δηλαδή θα μπορούσε να πει "θα αρκούσε η προσευχή" αλλά ήταν πιο εύκολο να βοηθηθεί η γυναίκα με τα έξτρα στοιχεία, παρά να διδαχθεί ότι τα εξωτερικά στοιχεία δεν χρειάζονται. :rolleyes7:

Link to comment
Share on other sites

outis... οτι λες ισχύει φίλε μου.

 

Με την διαφορά όμως πως κάποιος ιερέας του Χριστιανισμού , αποδεχόμενος πως είναι εκφραστής άλλης πίστης , ακούγεται "κάπως περιέργο" το να αφομειώνει στοιχεία απο παλαιότερες ιδεολογίες και εποχές.

 

Επαναλαμβάνω οτι δεν λέω αν είναι σωστό ή λάθος. Λέω οτι απλά ηχεί "περίεργα" απο ιερέα, σε σύγκριση ίσως με κάποιον άλλο απλό άνθρωπο που θέλει να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια έχω και ένα ευχάριστο. Είχα μιλήσει με έναν κύριο 55άρη (τότε...) προ 3ετίας, και του είπα 2 πράγματα από αυτά που γνώριζα. Αυτός έτυχε να είναι άνθρωπος καλλιεργημένος, και μου τηλεφώνησε την περασμένη εβδομάδα όλος χαρά που συνειδητοποίησε πως ο Πρόγονός του είναι ο Δευκαλίωνας και όχι ο Αβραάμ, καθώς επίσης πως υπάρχουν και άλλου συνειδητοποιημένοι. Εχει δε, την τύχη να ζει μόνιμα σε ένα χωριό κοντά στο Όλυμπο!

 

...είδες; Εξαιρετική δουλειά που κάνουν εκεί -στον Όλυμπο -κάθε χρόνο "Προμήθεια"; Εφέτος "ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ-2008" άντε και με το καλό... :cheerful: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δε θα είχα κανένα πρόβλημα με μια εκτεταμένη «λαϊκοποίηση» της θρησκείας. Να κάνει δηλ. ο κόσμος ό,τι θέλει, σε επίπεδο χωριού, με πυξίδα την παράδοση. Κι ας έχουν ό,τι παπά θέλουν. Επίσκοπο να μην έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα "μάτια του κοσμου" ομως...καποιος θα πρεπει να τα "ηρεμησει"...

και αν δεν υπαρχει κανεις να το κανει αυτο, τοτε τα πραγματα θα ξεφυγουν ΠΟΛΥ γρηγορα...

 

Οποτε παν μετρο αριστον, αλλα με μετρον :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην απαντώ σε έναν-έναν ... βρε παιδιά το ΄χω ξαναπεί : η κάθε θρησκεία τα τελευταία 1800 χρόνια έχει αναλάβει την ηθική ανάπλαση των ανθρώπων. Αφού εμείς οι ίδιοι είμαστε τ ε λ ε ί ω ς α ν ί κ α ν ο ι να το κάνουμε μόνοι μας στους ευατούς μας και τα παιδιά μας, και μιλώ για την συντριπτική πλειοψηφία.

 

Αν πρόκειται να γίνω μία φοβισμένη γυναικούλα που κοιτά τι κάνει η διπλανή της για να την κακολογήσω αφού δεν ταιριάζει με εμένα και την υπόλοιπη πλειοψηφία, και με έχουν μάθει πως η διαφορετικότητα είναι αμαρτία και όχι διακίωμα, άσε Ούτις, προτιμώ να πιστέψω σε άλλες δυνάμεις που στο κάτω κάτω της γραφής έχω νιώσει την παρουσία τους.

 

Και ναι, γιατί δεν είναι ευχάριστο να ανακαλύπτει κάποιος ποιός είναι ο πρόγονός του; Τουλάχιστον από άποψη διαβατηρίου ... Μια χαρά το βρήσκω!!!

 

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις Sucore πως τα ΄πράγματα θα ξεφύγουν και ΠΟΛΥ γρήγορα΄ ;;;; Θα ξεφύγουν και θα πάνε κατά που; Για πιο πράγμα ακριβώς ανησυχείς;

Link to comment
Share on other sites

τη προγονολατρεία προφανως θα εννοείς, ετσι? .... :whistling:

 

Αν δεν με απατά το από μέσα του κεφαλιού μου, άλλο προγονολατρεία και άλλο παλιά θρησκεία ... !

 

 

Όμως ξεφύγαμε πολύ! Πάρα πολύ!!! Κινδυνεύουμε να βγούμε :offtopic:

 

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μπορούσαμε να κάνουμε μία καταγραφή όλων των αρχαίων θεσμών και γιορτών και πως έχουν σκεπαστεί από τον χριστιανισμό!

 

Ας μην φοβόμαστε να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους! Όλη η Ευρώπη έχει διαπιστώσει κρυμένους καλά, τους αρχαίους τους θεσμούς και τις πρακτικές κάτω από γιορτές των χριστιανών. Εμείς γιατί να μην το κάνουμε;

 

Και όχι Ούτις, κάνεις λάθος! Δεν το επέλεξαν οι πιστοί που έγιναν πιστοί με το ζόρι, αλλά η ίδια η εκκλησία μετέφερε τις γιορτές της για να ξεχαστούν οι παλιές, να σκεπαστούν, διότι οι άνθρωποι απλά-απλούστατα είχαν συνηθήσει και γιόρταζαν τις γιορτές τους για αιώνες!

 

Παράδειγμα : το Καρναβάλι είναι μία γιορτή που η εκκλησία δεν αποδέχεται και μάλιστα την θεωρεί παγανιστική!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...