Jump to content

Συμπαντικος Γνωμων


Recommended Posts

Αντιληψη ως διαβητης και ως κανονας

ειναι αδιαμφισβητητα η εξελιξη.

Και εδω γενναται το εξης ερωτημα:

Γιατι συνεχως παρηκμαζουμε;

 

Η απαντηση ειναι απλη:

Γιατι καπου μεσα στον χρονο ταυτισαμε την εξελιξη του πνευματος με την Υλικη εξελιξη (βλ. αρχαιους Ρωμαιους..).

Η Υλη νοειτε και χωρις πνευμα, και το πνευμα χωρις υλικη υποσταση, εμεις ειμαστε ενας συνδιασμος των.

Ομως η παντελης εξελιξη του πνευτατος μας οδηγει στην απουσια της Υλης, ετσι και η παντελης εξελιξη της υλης μας οδηγει

στην απολυτη απουσια πνευματος.

 

 

Οπως λενε και οι Α.Ε.(a.k.a. TXC~ Εσσεται Hμαρ)στο 3ο κοματι~Φωτινος Οριζοντας

(μεσα σε αλλα απιστευτα λεγομενα):

2ο κουπε...

Ζηταμε περισσοτερα ειδικα βοηθηματα

ωστε να μπορουμε να τρεχουμε πιο γρηγορα

οταν κυνηγαμε τα απατηλα μας ειδωλα

βουλιαζουμε στης Υλης τα μελανα υδατα

 

κανεις δεν παραδειγματιστικε απο τον Αρχιμιδη

οταν κατεστρεφε τα σχεδια των μηχανων του

θεωρωντας αγενη και ασεβη τη τεχνη εκεινη

που σχετιζοτανε με τη φθαρτη ζωη του ανθρωπου...

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά όπως είπες: σαν ?ενδιάμεσοι? (ή συνδυασμός των δύο) οφείλουμε να βρούμε την απαραίτητη αρμονία μεταξύ των δύο. Διότι μην ξεχνάς, μπορεί ναι μεν να είμαστε (και) πνευματικά όντα ? άρα θα πρέπει να εξελισσόμαστε πνευματικά ? αλλά έχουμε και υλική υπόσταση ? οπότε θα πρέπει να εξελισσόμαστε σε αρμονία, υλικά, με το γύρο περιβάλλον μας (που εδώ μάλλον τα κάναμε λίγο μαντάρα).

 

Να ?σαι πάντα καλά

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα μου ήρθε στο μυαλό μια άλλη θεωρία και ρωτώ το εξής: Μήπως ζούμε σε μια διάσταση (από τις πολλές διαστάσεις - αν δε κάνω λάθος 7 - οι οποίες σχηματίζουν μια ιεραρχία) της οποίας η δομή και νόμοι της δεν επιτρέπουν να εξελιχθεί περισσότερο το πνεύμα από την ύλη και το αντίστροφο? Αν και πιστεύω ότι γενικά το ένα μπορεί να υπερτερέσει του άλλου αλλά σε μικρό βαθμό. Και όταν έρθει η ώρα να υπερτερέσει το ένα κατά μεγάλο βαθμό, αλλάζουμε διάσταση, ίσως στο θάνατό μας.

 

Μια σκέψη είναι, δε ξέρω αν ισχύει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Εμένα τώρα μου ήρθε στο μυαλό μια άλλη θεωρία και ρωτώ το εξής: Μήπως ζούμε σε μια διάσταση (από τις πολλές διαστάσεις - αν δε κάνω λάθος 7 - οι οποίες σχηματίζουν μια ιεραρχία) της οποίας η δομή και νόμοι της δεν επιτρέπουν να εξελιχθεί περισσότερο το πνεύμα από την ύλη και το αντίστροφο? Αν και πιστεύω ότι γενικά το ένα μπορεί να υπερτερέσει του άλλου αλλά σε μικρό βαθμό. Και όταν έρθει η ώρα να υπερτερέσει το ένα κατά μεγάλο βαθμό, αλλάζουμε διάσταση, ίσως στο θάνατό μας.

 

Μια σκέψη είναι, δε ξέρω αν ισχύει :)

Εδιαφερον, κατι παρομοιο ειχα καποτε σκεφτει και του λογου μου, ομως το θεμα ειναι εδω τι κανουμε?

Ποσο εχουμε λοξοδρομησει?

Μπορουμε να ισιωσουμε την πορεια που διαγραφουμε? Ή μηπως ο κανονας μας (χαρακας) εχει στραβωσει κ αυτος;;

Μπορουμε να τον αλλαξουμε; Γιατι δεν το κανουμε;

Σιγουρα μπορουμε να εντοπισουμε καποιον καλυτερο τροπο βίωσης, ομως φοβομαστε να ιδρωσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα συλλογικά μάτια της ανθρωπότητας είναι κλειστά δυστυχώς ενώ τα αυτιά της τα χαϊδεύουν οι σειρήνες του υλισμού ,είναι κρίμα ο πολιτισμός μας να πηγαίνει πίσω και όχι μπροστά , είναι θέμα παιδείας; Είναι θέμα ότι απλά ότι είχαμε να δώσουμε ως πανανθρώπινος πολιτισμός το δώσαμε; Λείπει η μυητική διδασκαλία και η μυσταγωγική εργασία από τον απλό άνθρωπο; Ειλικρινά δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα συλλογικά μάτια της ανθρωπότητας είναι κλειστά δυστυχώς ενώ τα αυτιά της τα χαϊδεύουν οι σειρήνες του υλισμού ,είναι κρίμα ο πολιτισμός μας να πηγαίνει πίσω και όχι μπροστά , είναι θέμα παιδείας; Είναι θέμα ότι απλά ότι είχαμε να δώσουμε ως πανανθρώπινος πολιτισμός το δώσαμε; Λείπει η μυητική διδασκαλία και η μυσταγωγική εργασία από τον απλό άνθρωπο; Ειλικρινά δεν ξέρω

Ειπες για μυητικη διδασκαλια, δυστυχως ειναι κατι το οποιο εχει χαθει εδω και αιωνες, μη πω χιλιετιες, κατηντησε να ειναι απλα λογια και πλαστες πραξεις διχως βαθυ νοημα..Ομως δεν πιστευω να φταιει αυτο για την κατασταση μας.

Ειπες μυσταγωγικη εργασια!!

Σιγουρα απαραιτητο, ομως για προχωρημενα επιπεδα, παλι δεν νομιζω να ευθυνεται αυτο..

 

Δεν εχουμε δωσει τιποτε ακομη ως πανανρθωπινος πολιτισμος, βασικα δεν εχουμε βρει κατι για να μπορεσουμε να μεταδωσουμε..Η μονη οδος για να βρουμε κατι ειναι μεσω της παιδειας, της αναπτυγμενης ομως, μεσω του δρομου της γνωσης ο οποιος περιλαμβανει τα παντα, δεν υπαρχει σωστο ή λαθος, μονο κατανοηση ή μη του νοηματος...

Αν δεν υπαρξει κατανοηση σιγουρα θα εμφανιστει ξανα με διαφορετικο τροπο εως οτου να γινει κατανοητο..

Το θεμα ειναι πως θα μπορεσουμε να ανοιξουμε τα ματια των γυρω μας, ωστε να μην τρομαξουν και τα ξανακλεισουν..

Πως θα σωπασουν οι σειρηνες;

Γινεται;;

Link to comment
Share on other sites

παιδεία+ανθρωπισμός+εσωτερική εργασία=πνευματική ανάταση ίσως και ανάσταση

Επειδη ειμαι κακο σπυρι θα σε ρωτησω..

Και μετα τι;

απλα ο καθεις ακολουθει τον δρομο του;;

ή Προσπαθει να διδαξει;;

και πως το κανει αυτο;

Ακολουθωντας την περπατημενη ~ οποτε και αποτυχημενη οδο (μιας και αλλαγη δεν βλεπω)

ή δημιουργει εκ του μηδενος κατι καινο που ισως να μην πετυχει;

 

Με 2 λογια, ΠΩΣ καποιος καταλαβαινει τι να κανει μετα την πνευματικη του ανασταση;

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο συμπαντικός διαβήτης ενωθεί με τον συμπαντικό γνώμονα!!

Σοβαρά τώρα η πνευματική ανάταση δεν είναι κάτι που περιγράφετε είναι κάτι που βιώνετε αλλά και φέρνετε στους γύρω από τον ανθρώπους που είναι σε πνευματική ωριμότητα ,Ο «διδάσκαλος» αυτός όταν πλέον έχει βίωση την πνευματική μέθεξη έχει την διάθεση για πνευματική προσφορά- άδολη- είναι εκεί για να ακούσει και να βοηθήσει αθόρυβα και με αγάπη ,ο δρόμος που λες φίλε μου είναι ο δρόμος της προσφοράς , διδαχή γίνετε μέσο από το παράδειγμα του

Τώρα εάν θες την άποψη μου ο κόσμος μας είναι ένας μεταβατικός κόσμος και μας προετοιμάζει για άλλα «κόλπα»

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως θα μπορεσουμε να ανοιξουμε τα ματια των γυρω μας, ωστε να μην τρομαξουν και τα ξανακλεισουν..

Πως θα σωπασουν οι σειρηνες;

Γινεται;;

Χμμμ.. Δηλαδη περιμενεις να ποσταρει καποιος μεθοδολογια αφυπνησης του συγχρονου ανθρωπου ετσι ωστε να εξισορροπηθει (ή εστω εναρμονηστει) η τεχνλογικη (κατα προεκταση υλικη) προοδος με την πνευματικη?

Ακομα κ ναι υποθεσουμε οτι υπαρχει κατι τετοιο, θα το γνωριζε ενας απλος ανθρωπος...?

 

Η υποκειμενικοτατη αποψη μου ειναι πως οχι μονο δεν υπαρχει "σωτηρια" για τον πλανητη αλλα δεν υπαρχει κ λογος να υπαρξει. Ο ανθρωπος δρα σαν καταλυτης σε μια ετσι κ αλλιως αναποφευκτη καταταστροφη. Αλλα δεν τα πηγαμε κ ασχημα... Τις περισσοτερες χιλιετιες υπηρξαμε σε μια ορισμενη αρμονια με τον πλανητη, μονο τα τελευταια διακοσια χρονια το :censored:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.. Δηλαδη περιμενεις να ποσταρει καποιος μεθοδολογια αφυπνησης του συγχρονου ανθρωπου ετσι ωστε να εξισορροπηθει (ή εστω εναρμονηστει) η τεχνλογικη (κατα προεκταση υλικη) προοδος με την πνευματικη?

Ακομα κ ναι υποθεσουμε οτι υπαρχει κατι τετοιο, θα το γνωριζε ενας απλος ανθρωπος...?

 

Η υποκειμενικοτατη αποψη μου ειναι πως οχι μονο δεν υπαρχει "σωτηρια" για τον πλανητη αλλα δεν υπαρχει κ λογος να υπαρξει. Ο ανθρωπος δρα σαν καταλυτης σε μια ετσι κ αλλιως αναποφευκτη καταταστροφη. Αλλα δεν τα πηγαμε κ ασχημα... Τις περισσοτερες χιλιετιες υπηρξαμε σε μια ορισμενη αρμονια με τον πλανητη, μονο τα τελευταια διακοσια χρονια το :censored:

Φυσικα και δεν περιμενω κατι τετοιο!!

Ειπαμε ειμαι αισιοδοξος αλλα οχι και ηλιθιος!

Ρωταω παντα παραπανω πραγματα για να μπορω να λαβω εστω μια απαντηση...

Αρχιζω εκ του γενικου για να καταληξω στο ειδικο, δεν ειναι κατι δυσκολο να γινει, αρκει να ειναι ομαλη η μεταβαση..

Βασικα διαφωνω περι της ισορροποιας με τον πλανητη!!

Απλα τωρα ειμαστε σε θεση να καταναλωνουμε μεγαλυτερες ποσοτητες πρωτων υλων και πιο ειδικευμενες οπως πχ πετρελαιο κλπ ..επισης διαφωνω στο οτι πραττουμε ως καταλητης σε κατι αναποφεκτο!!δεν ειναι καθολου αναποφεκτο, και δεν ειμαστε καταλυτης, το εργαλειο ειμαστε απλα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...