Jump to content

Άνθρωπος: Ένα ανδρόγυνο ον


Recommended Posts

Αν υπάρχει πραγματικά ένα άλλο άτομο στο κόσμο που αποτελεί το τέλειο ταίρι ενός ανθρώπου και αυτό το "ταίρι" πεθάνει, τότε ο άλλος άνρθωπος τι κάνει? δε γνωρίζει ποτέ το πραγματικό έρωτα? Πιστεύετε ότι έχετε βρει την πραγματική αγάπη? Μήπως είναι ρομαντικά υπεραλιστικά παραμύθια που πλάθει το υποσυνείδητο για να ξεχαστεί σε πλαστικούς κόσμους οι οποίοι είναι αντίθετοι με τη σημερινή σκληρή πραγματικότητα?? Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στην αληθινή αγάπη, ίσως γιατί δεν την έχω βρει ακόμα. Αλλά ξέρετε κάποιον που να την έχει βρει???

post-1943-1196932144.jpg

Edited by Janor
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ερωτεύεσαι. ζεις μια "μεγάλη αγάπη", κατευθείαν λες ότι βρήκες το άλλο σου μισό.. Χαλάει η συνταγή, πονάς το ξεπερνάς.. Μετά ξαναερωτεύσαι! Να ξανά το άλλο σου μισό! Και καταντά ένας αέναος κύκλος..

Πολλά μισά υπάρχουν αρκεί να είσαι ανοιχτός να τα δεχτείς. Παραμένω και στην παλιά μου μη ρομαντική θέση -όταν είχε μπει ένα παρόμοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει πραγματικά ένα άλλο άτομο στο κόσμο που αποτελεί το τέλειο ταίρι ενός ανθρώπου και αυτό το "ταίρι" πεθάνει, τότε ο άλλος άνρθωπος τι κάνει? δε γνωρίζει ποτέ το πραγματικό έρωτα? Πιστεύετε ότι έχετε βρει την πραγματική αγάπη? Μήπως είναι ρομαντικά υπεραλιστικά παραμύθια που πλάθει το υποσυνείδητο για να ξεχαστεί σε πλαστικούς κόσμους οι οποίοι είναι αντίθετοι με τη σημερινή σκληρή πραγματικότητα?? Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στην αληθινή αγάπη, ίσως γιατί δεν την έχω βρει ακόμα. Αλλά ξέρετε κάποιον που να την έχει βρει???

 

Όλα υπάρχουν και με το παραπάνω αλλά τα συναντούμε στην στρεβλή τους μορφή για τον απλούστατο λόγο ότι είμαστε επιφανειακοί και δυσκολευόμαστε στις ελεύθερες καταδύσεις της ψυχής και της ύπαρξής μας?.

 

Για να καταφέρουμε να αναγνωρίσουμε το «τέλειο ταίρι» θα πρέπει να έχουμε ήδη ξεκινήσει εμείς την πορεία μας προς την «τελειότητα», να ξέρουμε που επιδιώκουμε να φτάσουμε και να έχουμε επιλέξει κατεύθυνση?. αν πληρούμε αυτές τις προϋποθέσεις είναι απόλυτα βέβαιο πως κάποιον θα συναντήσουμε στον δρόμο μας?αν ο δρόμος που αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε αποδεικνύεται μακρύς ενδέχεται το άτομο που συναντήσαμε να κουραστεί και να εγκαταλείψει ή εμείς να αναγκαστούμε να εγκαταλείψουμε?δεν χρειάζεται απογοήτευση ?θα βρεθεί στην πορεία μας ένα άλλο άτομο να πορευτεί παράλληλα με μας.. κ.ο.κ.

 

Αυτό που θέλω εν ολίγοις να πω είναι πως το «τέλειο ταίρι» - είτε πρόκειται για άλλον είτε για εμάς τους ίδιους - αποδεικνύεται από τις αντοχές του στην πορεία..

 

Όσο για την αληθινή αγάπη.., αυτή υπάρχει αν αποφασίσουμε να την υιοθετήσουμε?και αληθινή αγάπη είναι το συναίσθημα εκείνο που δίνει χώρο για προσωπική ανάπτυξη τόσο σε μας όσο και στους άλλους μέσα από οποιαδήποτε σχέση έρωτα, φιλίας, συγγένειας..

 

Γιατί η αληθινή αγάπη πρώτα και κύρια μισεί να κατέχει?

 

Link to comment
Share on other sites

Sabrina λυπάμαι αλλά δε θα συμφωνήσω μαζί σου. άλλο ''έρωτας''(αν και τις πιο πολλές φορές δεν είναι έρωτας αλλά ενθουσιασμός γιαυτό και το έβαλα σε εισαγωγικά) και άλλο αληθινή αγάπη. Προτού βρούμε την αληθινή αγάπη ο καθένας είναι ανοιχτός να δεχτεί πολλούς ενθουσιασμούς δε θα πω έρωτες γιατί λόγο προσωπικής εμπειρίας πιστεύω ότι μεγάλος έρωτας είναι πακέτο με την μεγάλη αγάπη. Αυτά τα νιώθεις μόνο για το άλλο σου μισο και δεν τελειώνουν ποτέ. άν νιώσεις κάτι δυνατό για κάποιον και τελειώσει μετά πάει να πει δεν ήτανε έρωτας ούτε αγάπη τελικά. ήταν ενθουσιαμός και συμπάθεια.

Σε σένα janor θα πω ότι όταν γνώρίσεις το ταίρι σου θα καταλάβεις τι σημαίνει αληθινή αγάπη και έρωτας μαζί. δεν είναι παραμύθια απλά μερικοί άνθρωποι δεν αναζητούν το ταίρι τους και συμβιβάζονται με κάτι που να μοιάζει με αγάπη και έρωτα. στην ερώτηση σου αν ξέρουμε κάποιον που να την έχει βρει την αληθινή αγάπη θα σου πω ότι τη ζω εδώ και 11 χρόνια. είμαστε 11 χρόνια μαζί και νιώθουμε ότι λες και ήταν χθες. σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα απο την πρώτη φορά που γνωριστήκαμε. δεν μπορώ να στο εξηγησω και να το καταλάβεις πρέπει να το νιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε σένα janor θα πω ότι όταν γνώρίσεις το ταίρι σου θα καταλάβεις τι σημαίνει αληθινή αγάπη και έρωτας μαζί. δεν είναι παραμύθια απλά μερικοί άνθρωποι δεν αναζητούν το ταίρι τους και συμβιβάζονται με κάτι που να μοιάζει με αγάπη και έρωτα. στην ερώτηση σου αν ξέρουμε κάποιον που να την έχει βρει την αληθινή αγάπη θα σου πω ότι τη ζω εδώ και 11 χρόνια. είμαστε 11 χρόνια μαζί και νιώθουμε ότι λες και ήταν χθες. σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα απο την πρώτη φορά που γνωριστήκαμε. δεν μπορώ να στο εξηγησω και να το καταλάβεις πρέπει να το νιώσεις.

 

 

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να το νιώσω για να το κατλάβω. Ο χρόνος θα δείξει. thnks για το reply σου :)

Link to comment
Share on other sites

Sabrina λυπάμαι αλλά δε θα συμφωνήσω μαζί σου. άλλο ''έρωτας''(αν και τις πιο πολλές φορές δεν είναι έρωτας αλλά ενθουσιασμός γιαυτό και το έβαλα σε εισαγωγικά) και άλλο αληθινή αγάπη. Προτού βρούμε την αληθινή αγάπη ο καθένας είναι ανοιχτός να δεχτεί πολλούς ενθουσιασμούς δε θα πω έρωτες γιατί λόγο προσωπικής εμπειρίας πιστεύω ότι μεγάλος έρωτας είναι πακέτο με την μεγάλη αγάπη. Αυτά τα νιώθεις μόνο για το άλλο σου μισο και δεν τελειώνουν ποτέ. άν νιώσεις κάτι δυνατό για κάποιον και τελειώσει μετά πάει να πει δεν ήτανε έρωτας ούτε αγάπη τελικά. ήταν ενθουσιαμός και συμπάθεια.

Kι εγώ με τη σειρά μου θα διαφωνήσω :)

Έχεις βρει τη μεγάλη αγάπη. Εσύ καίγεσαι, πεθαίνεις, δεν έχεις μάτια για κανέναν άλλον. Κι αυτός σε πληγώνει, σε παρατάει, σε αφήνει στα ΄κρύα του λουτρού. Θα κάθεσαι να κλαίγεσαι για όλη σου τη ζωή; Δε γίνεται να ξαναβρείς άλλη αληθινή αγάπη; Και δε μιλάω για ενθουσιασμό..

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ με τη σειρά μου θα διαφωνήσω :)

Έχεις βρει τη μεγάλη αγάπη. Εσύ καίγεσαι, πεθαίνεις, δεν έχεις μάτια για κανέναν άλλον. Κι αυτός σε πληγώνει, σε παρατάει, σε αφήνει στα ΄κρύα του λουτρού. Θα κάθεσαι να κλαίγεσαι για όλη σου τη ζωή; Δε γίνεται να ξαναβρείς άλλη αληθινή αγάπη; Και δε μιλάω για ενθουσιασμό..

 

 

:) μιλάμε για το ταίρι μας το άλλο μας μισό. τότε η αγάπη και ο έρωτας είναι αμοιβαία αισθήματα.

κι εγώ έρχομαι να ξανάδιαφωνήσω:)δεν γίνεται σήμερα αγαπάμε έναν και άυριο άλλον. η αληθινή αγάπη δεν σβήνει ποτέ. όταν ξεχνάμε κάποιον που μας πλήγωσε και βρούμε έναν άλλον αυτό θα πει ότι αγαπουσαμε και τον προηγούμενο και τον επομενο και θα πηγαίνει έτσι μέχρι να κατασταλάξουμε? γιαυτό μίλησα για ενθουσιασμο. εμείς όταν βρούμε κάποιον και δεθούμε μαζί του αμέσως νομίζουμε είναι αγάπη έπειδή δεν μπορούμε να τον βγαλουμε από το μυλό μας και επειδή νιώθουμε ερωτευμένοι και έχουμε ένα σωρό όμορφα αισθήματα. ξαφνικά κάτι γίνεται και χαλάει η σχέση. θα κλάψουμε θα το ξεπεράσουμε όμως και θα πάμε για άλλα. ε και η αληθινή αγάπη που πήγε? γιαυτο θα επιμείνω στη άποψη ότι αγάπη αληθινή είναι μόνο μια και πίστεψε με διαφέρει από όλα τα άλλα που νιώσαμε για όποιονδηποτε στο παρελθον. είναι κάτι εντελώς διαφορετικό μοναδικό :004inlove:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είμαι τόσο ρομαντική όσο εσύ.

 

 

γιαυτό μίλησα για ενθουσιασμο. εμείς όταν βρούμε κάποιον και δεθούμε μαζί του αμέσως νομίζουμε είναι αγάπη έπειδή δεν μπορούμε να τον βγαλουμε από το μυλό μας και επειδή νιώθουμε ερωτευμένοι και έχουμε ένα σωρό όμορφα αισθήματα. ξαφνικά κάτι γίνεται και χαλάει η σχέση. θα κλάψουμε θα το ξεπεράσουμε όμως και θα πάμε για άλλα. ε και η αληθινή αγάπη που πήγε?

 

Που πήγε η αληθινή αγάπη;

Η αξιοπρέπεια; Αυτή που πήγε; Όσο ερωτευμένος να νιώθεις έχεις και μια αξιοπρέπεια..

Link to comment
Share on other sites

Άλλους ανθρώπους τους αγαπάμε περισσότερο, άλλους λιγότερο. Άλλους καθόλου, άλλους για πάντα.

 

Όταν κάτι το βιώνεις, είναι αληθινό. Δεν ήταν «ψεύτικη αγάπη» επειδή έπαψε.

 

Αν σου αρέσει, βάφτισέ την «παντοτινή» αγάπη. Όχι αληθινή. Οι άλλες δεν είναι ψεύτικες.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ο έρωτας και η αγάπη ρε για να αλλάζουν σα τα πουκάμισα? Αυτοί και αυτές που ενθουσιάζονται είναι απλά ανθρωπάκια που δε ξέρουν τι θέλουν. Όταν αγαπάς, αγαπάς για πάντα ακόμα και αν σε ρίξει στα πατώματα, τώρα το αν θα το δείξεις η όχι είναι επιλογή του καθενός και έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία του. Εγώ δε θα το έδειχνα αν ένιωθα προδομένος η αδερφή μου το ζώο το δείχνει άτομα μεγαλωμένα στην ίδια οικογένεια και με τον ίδιο τρόπο λίγο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ο έρωτας και η αγάπη ρε για να αλλάζουν σα τα πουκάμισα?

Mε αυτό το σκεπτικό τι είναι και η φιλία ή άλλες παρόμοιες αξίες; Αυτές δεν είναι πουκάμισα; Ακόμη και οι πιο γερές φιλίες έχουν πάψει να υπάρχουν. Αλλά επειδή έπαψαν, δε σημαίνει ότι δεν ήταν αληθινές..

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος είπε πως παύει να υπάρχει φιλία? Μπορεί κάποιοι να χαθούν για τους χ,ψ λόγους αλλά η φιλία τους δε παύει να υπάρχει, αν συναντηθούν χρόνια μετά πάλι θα έχουν συναισθήματα ο ένας για τον άλλο και πολλές φορές είναι σα να μη πέρασε στιγμή από τη μέρα που χάθηκαν. Όσο για τον έρωτα, εγώ θα σου πω να κάνεις ένα πείραμα, ψάξε βρες έναν πρωην σου που να είχατε ζήσει πολλά και απλά πήγαινε κάπου που να είσαστε μόνοι, απαλλάξου από όσα ταμπού μπορεί να έχεις και θα δεις που έστω και για λίγο πάλι μαζί θα είσαστε. Όταν νιώθεις μερικά έντονα συναισθήματα δε φεύγουν ποτέ, πάντα ελλοχεύουν και ξυπνάνε.

Link to comment
Share on other sites

η φιλία να αλλάζει;... τότε δεν είναι φιλία.

 

Φιλία είναι αυτό που οριοβατεί μεταξύ έρωτα-αγάπης και συναισθηματικού δεσίματος με κάποιον άνθρωπο. Δες την φιλία του Δάμων και Φειδία. Ούτε αλλάζει ούτε μετατρέπεται... πόσο μάλλον να περιορίζεται απο εγωιστικά συναισθήματα όπως είναι η αξιοπρέπεια ( που ορίζεται απο εμάς πάλι)

 

Το ίδιο ισχύει και για τον Έρωτα.. εκείνο όμως το πραγματικό συναίσθημα , που σε κάνει να ξεχνάς προσωπικότητα και το ΕΓΩ και γίνεται το ΕΜΕΙΣ. Δύσκολο να το βρείς... .σχεδόν ακατόρθωτο.

Αν το βρείς όμως στην αρχή θα σε πετάξει στα ουράνια... μετά θα σε στείλει στην κόλαση και αν αντέξεις μετά απο αυτό , τότε και μόνο τότε θα βρείς την Αγάπη με τον άνθρωπο που είναι διπλα σου.

 

Και δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις για να το δείξεις. Η σχέση αυτή θα είναι αμφίδρομη και θα στηρίζεται στο "δράση-αντίδραση" με την θετική έννοια.

 

Σήμερα όμως , ο εγωισμός μας είναι σε υπερβατικό στάδιο , για να αφήσει κάποιος τις άμυνες του και να άναγνωρίσει οτι στην πραγματικότητα αν και θέλει, ......φοβάται τον έρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω.

 

Έχω μια κοπέλα. Την αγαπάω, με αγαπάει, αγαπιόμαστε δηλαδή. Για 2 χρόνια. Έπειτα χωρίζουμε με άσχημο τρόπο γιατί τον τελευταίο καιρό πλακωνόμασταν (Ασυμφωνία χαρακτήρων).

 

Δεν την αγαπώ πια.

 

Θα έρθω δηλαδή να πω ότι "Ξέρεις, τελικά δεν την αγαπούσα στ'αλήθεια, απλά ήμουν ενθουσιασμένος! Αφού δεν κράτησε για πάντα!"

 

Μα πως; Αφού όταν το βίωνα ήξερα ότι αυτό ήταν αγάπη.

 

~~ Το αντίστοιχο για την φιλία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...