Jump to content

Άνθρωπος: Ένα ανδρόγυνο ον


Recommended Posts

Αγαπητέ τα μεγαλύτερα συναισθήματα δημιουργούνται εκεί που υπάρχει πρόβλημα. Αν ήταν έτσι όπως τα λες δε θα την «πάταγε» κανείς στη ζωή του, γιατί αν για να αγαπήσεις πρέπει να σε αγαπήσουν τότε όλα θα ήταν μια χαρά, δεν είναι έτσι όμως. Όπως και να έχει ένα όμορφο συναίσθημα είναι κρίμα να το δηλητηριάζουμε με μιζέρια, το ζεις και απλά όταν τελειώσει κρατάς τα όμορφα και συνεχίζεις. Πάντως αυτά τα πραγματάκια είναι πολύ σχετικά, αυτό που για εσένα μπορεί να είναι λίγο για κάποιον μπορεί να είναι πολύ, οπότε κάθε άποψη σεβαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φυσικα και τα μεγαλυτερα / εντονοτερα συναισθηματα δημιουργουνται οταν υπαρχει προβλημα σε μια σχεση.Κι αυτο αγαπη ειναι,ομως απο τη μια μονο πλευρα.Το τοπικ απλα αναφερετε στο αλλο μας μισο και πιστευω οτι ισχυει η θεωρια του δουναι και λαβειν που προανεφερα.Πολυ σωστα αναφερεις οτι,πρεπει ναζεις αυτη την αγαπη και να μη τη δηλητηριαζει καποιος με μιζεριες,δεν ειναι ομως η τελεια αγαπη.Εαν δε λαβει αγαπη και συνεχιζει να δινει σε μια σχεση μονο ο ενας,το κενο ειναι αδιαμφισβητιτο που θα νοιωθει και εδω ειναι κριμα να μη συνεχιζει..να ψαχνει για ανταποκριση απο αλλο ταιρι,η ψυχη πρεπει να τρεφεται με ομορφα συναισθηματα.Θυμισου πως ειμαι να αγαπας και να αγαπιεσαι..ειναι κινητιρια δυναμη νοιωθεις τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ τα μεγαλύτερα συναισθήματα δημιουργούνται εκεί που υπάρχει πρόβλημα

 

δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο

 

και.. αν καποιος εχει βρει το αλλο του μισο..Ομως ειναι ο λαθος ανθρωπος..?

Τωρα θα μου πειτε πως γινεται αυτο...

Και ομως γινεται..

Και ειναι να μη σου τυχει...

 

Να βλεπεις το "αλλο σου μισο¨ τυχαια στον δρομο...

Να ξερεις οτι θα εδινε τα παντα για σενα...

Να εισαι ετοιμη/ος να τον ακολουθησεις μεχρι το τελος του κοσμου..

Να μη κανεις τιποτα απολυτος γιατι ξερεις πως ειναι καταδικασμενο να τελειωσει ασχημα..

 

Πριν καν αρχισει... Ξανα...

 

αληθεια υπαρχει κανα "μαγικο" για να σταματησεις να σκεφτεσαι καποιον?

Και ο χρονος δεν ειναι η απαντηση αυτη τη φορα...

Ουτε ο επομενος ερωτας...

 

Υπαρχει αγαπη..Μονο που η ζωη δεν ειναι ταινια.

happy end δεν υπαρχει.

 

αληθεια εχετε κατα νου ποσο χρονων ηταν ο Ρωμαιος και η Ιουλιετα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λένε ο χρόνος όλα τα γιατρεύει είναι ένα γεγονός, όπως επίσης και το να ξεκινήσεις κάτι νέο από την αρχή, αρκεί να μη ψάχνεις υποκατάστατα, πρέπει να αφήνεις να μπαίνουν μέσα σου και να αφήνετε να μπεις μέσα στον εκάστοτε σύντροφο σου. δεν έχω πει ποτέ μου πως έχω βρει το άλλο μου μισό, ταξίδι στην απεραντοσύνη της στιγμής η ζωή μου δυστιχος και ας αναζητούσα πάντα το αντίθετο. Μακάρι να σταθω τυχερός και εγώ κάποια μέρα και να βρω κάτι το ξεχωριστό και τότε ίσως αναθεωρήσω τις απόψεις μου.(αν ακόμα και αστρικά κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο) Με έχει πιάσει και ένας ρομαντισμός σήμερα, δε ξέρω αν φταίει το ότι πέρασα από την πλάκα και για μια ακόμα φορά μπήκα στην γκαλερι του Μωραιτι?

 

Υγ η Φωτεινή Δαρρα δεν είναι μια κούκλα? :019blush:

Edited by Romeo
Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να είναι κάποιος πολύ ρομαντικός χαρακτήρας για να πιστεύει στην αληθινή αγάπη. Μπορεί και να υπάρχει βασικά και ίσως ειμαι πολύ νέος ακόμα για να την έχω βρει. Anyway.. έχω βάσιμες υποψίες ότι η αληθινή αγάπη και το "τέλειο" ταίρι ειναι μια απάτη..!

Link to comment
Share on other sites

Anyway.. έχω βάσιμες υποψίες ότι η αληθινή αγάπη και το "τέλειο" ταίρι ειναι μια απάτη..!

 

Μα μπορουμε να μιλαμε για τελειο, οταν εμεις οι ιδιοι ειμαστε γεματοι "ατελειες"?

Τον ανθρωπο που κανει την καρδια σου να χτυπαει καθε φορα που βλεπεις μπροστα σου, οσα χρονια κ αν περασουν, μπορεις να βρεις... Δεν θα ειναι το "τελειο" ταιρι.. Αν εισαι ατυχος μπορει να ειναι κ απο τους ανθρωπους που μερικες φορες δεν αντεχεις να ακους..

 

Αυτό που λένε ο χρόνος όλα τα γιατρεύει είναι ένα γεγονός

 

οχι δεν ειναι...Αληθεια λεω!

Ο χρονος δεν μπορει να τα σκεπασει ολα. Δυστυχως...

 

όπως επίσης και το να ξεκινήσεις κάτι νέο από την αρχή, αρκεί να μη ψάχνεις υποκατάστατα, πρέπει να αφήνεις να μπαίνουν μέσα σου και να αφήνετε να μπεις μέσα στον εκάστοτε σύντροφο σου.

 

ουτε αυτο επιασε.. κατι αλλο?

 

τελος παντων το κοβω εδω γιατι θα καταντησω το τοπικ "γραμμη υποστηριξης ραγισμενων καρδιων" :whistling:

 

συμπερασματικα...? Δεν υπαρχει κανονας.. αλλα θα ζησουν εντονες αγαπες... μεγαλες απογοητευσεις.. αλλοι ηρεμες σχεσεις.. αλλοι θα απατησουν αλλους θα τους απατησουν.. Αλλοι θα βρουν το αλλο τους μισο, αλλοι θα το ψαχνουν παντα..

Link to comment
Share on other sites

Εεεε, είσαι 19 πότε πρόλαβες και ερωτεύτηκες, δοκίμασες άλλη σχέση και μετά έδωσες και χρόνο? Θα δεις που στα 23 σου η στα 30 σου θα είναι απλά αναμνήσεις

Link to comment
Share on other sites

ε και? κοτζαμ Ιουλιετα πεθανε στα 14? σε μενα κολλας?

 

τι σημασια εχει ηλικια? καποιοι στα 19 ξερουν ακριβως τι θελουν κ αλλοι ψαχνουν μια ολοκληρη ζωη να το βρουν. σημασια εχει ο ανθρωπος... κ δεν θελω να ακουστω "καπως" αλλα μπορει να ειμαι 19 (βασικα 20) αλλα στον τομεα ερωτας-αγαπη νιωθω 70..πολυ μεγαλη για να ξανα ερωτευτω-βρω αληθινη αγαπη..Τραγικο ε?

 

Τελος παντων.. καθενας εχει τα δικα του βιωματα, αποψεις και λαθη να τον βαραινουν..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να είναι κάποιος πολύ ρομαντικός χαρακτήρας για να πιστεύει στην αληθινή αγάπη. Μπορεί και να υπάρχει βασικά και ίσως ειμαι πολύ νέος ακόμα για να την έχω βρει. Anyway.. έχω βάσιμες υποψίες ότι η αληθινή αγάπη και το "τέλειο" ταίρι ειναι μια απάτη..!

 

 

Βάσιμες υποψίες? δηλαδη?που στηρίζεις τις υποψίες σου?και γιατί το γενικεύεις? μπορείς να μιλάς για σένα για κάποιους όμως δεν ισχύει αυτό που λες.και δεν χρειάζεται να είσαι ρομαντικός χαρακτήρας για να πιστέψεις στην αληθινή αγάπη. απλά όταν την νιώσεις όταν έρθει θα δεις τα πράγματα πολύ διαφορετικά. τώρα ο καθένας από το τι έχει βιώσει έχει αποκτήσει και μια γνώμη. αλλά παραμένει προσωπικού επιπέδου διότι ο καθένας είναι διαφορετικός. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

ε και? κοτζαμ Ιουλιετα πεθανε στα 14? σε μενα κολλας?

 

τι σημασια εχει ηλικια? καποιοι στα 19 ξερουν ακριβως τι θελουν κ αλλοι ψαχνουν μια ολοκληρη ζωη να το βρουν. σημασια εχει ο ανθρωπος... κ δεν θελω να ακουστω "καπως" αλλα μπορει να ειμαι 19 (βασικα 20) αλλα στον τομεα ερωτας-αγαπη νιωθω 70..πολυ μεγαλη για να ξανα ερωτευτω-βρω αληθινη αγαπη..Τραγικο ε?

 

θέλω να σου πω ότι είμαι σχεδόν 10 χρονια μεγαλύτερη σου. δεν θέλω ούτε κι εγώ να ακουστώ κάπως αλλά αυτό που λες είναι όντως τραγικό. είσαι ακόμη στο άνθος της ηληκίας σου. μετά από λίγα χρόνια θα δεις ότι αυτό που λες τώρα θα το θυμάσαι κα θα γελάς. θα ξανα ερωτευτείς και θα βρεις την αληθινή αγάπη. είμουνα κι εγώ 19 και ξέρω αυτή την απογοήτευση κι εγώ είπα πολλές φορες όχι δεν θα ξαναγαπήσω ότι τελείωσε ότι δεν μπορώ να ξαναερωτευτώ έτσι και άλλα πολλά. όμως ήρθαν τα καλύτερα εκεί που δεν το περίμενα εκεί που είπα τέλος. γιαυτό μην απαγοητεύεσαι η ζωή είναι μπροστα σου. είσαι μικρή ακόμη :)

Link to comment
Share on other sites

ε και? κοτζαμ Ιουλιετα πεθανε στα 14? σε μενα κολλας?

 

τι σημασια εχει ηλικια? καποιοι στα 19 ξερουν ακριβως τι θελουν κ αλλοι ψαχνουν μια ολοκληρη ζωη να το βρουν. σημασια εχει ο ανθρωπος... κ δεν θελω να ακουστω "καπως" αλλα μπορει να ειμαι 19 (βασικα 20) αλλα στον τομεα ερωτας-αγαπη νιωθω 70..πολυ μεγαλη για να ξανα ερωτευτω-βρω αληθινη αγαπη..Τραγικο ε?

 

Τελος παντων.. καθενας εχει τα δικα του βιωματα, αποψεις και λαθη να τον βαραινουν..

 

 

 

 

Μικρό μου κοριτσάκι , με όλα αυτά που γράφεις φαίνεται να βρίσκεσαι σε πλήρη σύγχιση.

 

Μην συγχέεις τις καρμικές σχέσεις , τα χρωστούμενα , ότι έμεινε ανεκπλήρωτο από άλλη ζωή , τις μοιραίες σχέσεις και οτιδήποτε άλλο ζούμε σ' αυτή τη ζωή με την αδελφή ψυχή , που έχει να κάνει μονάχα με τον ουράνιο έρωτα.

 

Στη γη γνωρίζουμε τον πάνδημο έρωτα και στις καλύτερες των περιπτώσεων ζούμε την <<τέλεια >> σχέση με κάποιον σύντροφο ψυχής.

 

Αν ο Θεός ευλογήσει κάποιον με τέτοια ευλογία , ώστε να συναντήσει το άλλο του μισό σ' αυτή τη διάσταση , τότε είναι που αρχίζει η επιστροφή προς τον Δημιουργό .

Και είναι κάτι που δεν περιγράφεται.

 

Το ρόδο της ψυχής μας κρατά καλά κρυμένα τα μυστικά του και ποτέ πριν από το τέλος δεν τα αποκαλύπτει...

Link to comment
Share on other sites

Βάσιμες υποψίες? δηλαδη?που στηρίζεις τις υποψίες σου?και γιατί το γενικεύεις? μπορείς να μιλάς για σένα για κάποιους όμως δεν ισχύει αυτό που λες.και δεν χρειάζεται να είσαι ρομαντικός χαρακτήρας για να πιστέψεις στην αληθινή αγάπη. απλά όταν την νιώσεις όταν έρθει θα δεις τα πράγματα πολύ διαφορετικά. τώρα ο καθένας από το τι έχει βιώσει έχει αποκτήσει και μια γνώμη. αλλά παραμένει προσωπικού επιπέδου διότι ο καθένας είναι διαφορετικός.

 

Γενικά στα 22 χρόνια ζωής μου σε αυτό το κόσμο στηρίζω τις υποψίες μου. Φυσικά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να κάνω λάθος, μάλιστα πιστεύω ότι είναι το πιο πιθανό, εξαιτίας της νεαρής ηλικίας μου :S

Link to comment
Share on other sites

ουφ διαβαζα διαβαζα εζαλιστικα η γυναικα! παιδια, ο χρονος μονο θα δειξει αν καποιος βρει τελικα αυτο που λεμε αλλο μισο, τωρα, αν υπαρχει η οχι ο καθενας με την αποψη του. εγω νιωθω οτι το εχω βρει αλλα παντα κρατω και μια πισηνη, ειμαι πολυ νεα(& συνεπως απειρη) για να διακρινω ερωτες παθη ενθουσιασμους και συμβιβασμους

Link to comment
Share on other sites

Μην συγχέεις τις καρμικές σχέσεις , τα χρωστούμενα , ότι έμεινε ανεκπλήρωτο από άλλη ζωή , τις μοιραίες σχέσεις και οτιδήποτε άλλο ζούμε σ' αυτή τη ζωή με την αδελφή ψυχή , που έχει να κάνει μονάχα με τον ουράνιο έρωτα.

 

μα εγω νομιζω πως ολοι εχουμε μεσα μας κομματια ουρανου..

Πιστευω πως ολοι με το που "γεννιομαστε" εχουμε τις ιδιες πιθανοτητες να συνταντησουμε την αδερφη-ψυχη μας.

αργοτερα με τις επιλογες μας το ποσοστο αυτο αλλαζει..

Να σημειωθει πως ειναι μια πολυ προσωπικη κ μαλλον λανθασμενη αποψη...

 

 

Στη γη γνωρίζουμε τον πάνδημο έρωτα και στις καλύτερες των περιπτώσεων ζούμε την <<τέλεια >> σχέση με κάποιον σύντροφο ψυχής

 

Γιατι αυτο λιγο ειναι???

 

Μικρό μου κοριτσάκι , με όλα αυτά που γράφεις φαίνεται να βρίσκεσαι σε πλήρη σύγχιση

 

σε αυτο εχεις απολυτο δικιο...

Αλλα απο την αλλη.. Για συναισθηματα μιλαμε...Ποσο ξεκαθαρα μπορει να ειναι παντα αυτα μεσα μας...?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο αυτό που γράφεις , ναι όλοι έχουμε κομμάτια ουρανού μέσα μας , ή τον δικό μας ουρανό.

 

Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες πιθανότητες να συναντήσουμε το αιώνιο ταίρι μας.

Εκτός από την εξέλιξη της κάθε ψυχής πρέπει να υπάρχει λόγος και έργο που δεν έχει να κάνει μόνο με τις αδελφές ψυχές .

 

Όχι δεν είναι λίγο , και είναι υπέροχο να μοιράζεται κανείς την ζωή του με ένα σύντροφο ψυχής.

 

 

Η ζωή γι' αυτό μας δόθηκε για να ξεκαθαρίσουμε και να τακτοποιήσουμε τα μέσα μας και δεν μας φτάνει μόνο μία...

 

 

Νά σαι καλά

Edited by Νηρηίδα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...