Jump to content

Γκαντεμιά - Κακοτυχία


Janor
 Share

Recommended Posts

Πολλοί λένε πως δεν υπάρχει τύχη, ούτε ατυχία. Ούτε γκαντεμιά! Εγώ όμως.. (όπως πάντα ένα βήμα μπροστά!) σας την παρουσιάζω προσωοποποιημένη..

 

http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE%9A%...%BA%CE%B7%CF%82

 

=-=-=-=-=-=-=-=

Τελικά τί είναι η γκαντεμιά?? Είναι αυτό που λέμε κακοτυχία?? Εδώ σας θέλω. Αναλύστε το ελεύθερα :)

Edited by Janor
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε πως δεν υπάρχει τύχη, ούτε ατυχία. Ούτε γκαντεμιά! Εγώ όμως.. (όπως πάντα ένα βήμα μπροστά!) σας την παρουσιάζω προσωποποιημένη..

 

 

:063laugh::063laugh::063laugh:

:clapping::clapping::clapping:

 

Όπως το είπες : είσαι πάντα ένα βήμα μπροστά!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες : είσαι πάντα ένα βήμα μπροστά!!!

 

 

Ευχαριστώ Lithos :) :) :)

Edited by Janor
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν είναι ένας θεικά γρουσούζης???όταν ο θεός μοίραζε τύχη αυτός ήταν σε υπόστεγο...γνωστο και το ανέκδοτο με την Helios...η ρετσινιά πάντως του μεινε από τότε που κατέρρευσε η κυβέρνηση του...με τον Σαμαρα αν θυμαμαι καλα....ο,τι να'ναι αυτός ο άνθρωπος...καλά με έβαζε ο παππούς μου να τον μουτζώνω.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

α και...γκαντέμης=ο γρουσούζης και αφορά άλλους η κακοτυχία ενώ κακότυχος=η κακοτυχία αναφέρεται σε αυτόν(πάντα κατά τη γνώμη μου)αν και...δεν πολυπιστευω στην γκαντεμιά ή την καλοτυχία....

Link to comment
Share on other sites

γρουσουζης είναι εκείνος που αναφερεται συνεχως και συνεχως σε ενα θέμα,αρνητικα,ειτε δικο του ειτε για άλλους,προκαλει δηλαδη τη κακοτυχια,αρνητικος ανθρωπος με λιγα λόγια.

κακοτυχος ειναι εκεινος που δε γεννηθηκε με "αστρο" που πρεπει να προσπαθησει περισσοτερο απο αλλους να πετυχει.Αυτο δε σημαινει,οτι ειναι και δυστυχισμενος.Ολα ειναι ισα για ολους και αναλογα τη θεληση μας καταφερνουμε πραγματα,το θεμα ειναι οτι μερικοι εχουν περισσοτερα εμποδια μεχρι το στοχο τους καθε φορα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλη μου Anele δε τα είπες καλά:) Όταν ο θεός έβρεχε τύχη, ο Mits ηταν σε μια καταπακτή που βρισκόταν κάτω από ένα μπαλκόνι και φορούσε αδιάβροχο! Βεβαίως βεβαίως... LOLenburger :P

Link to comment
Share on other sites

....Τελικά τί είναι η γκαντεμιά?? Είναι αυτό που λέμε κακοτυχία?? Εδώ σας θέλω. Αναλύστε το ελεύθερα :)
Γκαντεμιά, από το god damned (καταραμένος από το θεό). Οι παλαιότεροι Έλληνες μετανάστες στην Αμερικοί (19ος-αρχές 20ου αιώνα) άκουγαν τη φράση και την εξελλήνισαν έτσι όπως καταλάβαιναν, όταν την ακούς μάλλον για τούρκικη περνά!

Κακοτυχία... πόσο μοιάζει με την ...κακοτεχνία...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...